ÉLETMÓD

Egy befőttesüvegnyi gyógyír - még a DIY mézes gumicukor is javítja az egészséged!

A méz nemcsak szuper tápláló élelem, hihetetlen sokrétűen használható fel arcpakolástól a gyógyszerek kiváltásáig.

Megosztom
Link másolása

Aki rendszeresen mézet eszik, az sokáig él egészségesen - tartják a görögök, és a statisztika is alátámasztja ezt a mondást. A méz nemcsak édesítőszer, hanem egy enzimekben és jótékony vegyületekben gazdag házipatikai alapkellék. Immunerősítő szer és bőrpuhító pakolás is készíthető belőle, teljesen megéri növelni az éves mézfogyasztásunkat miatta.

A méhek által előállított természetes, sárga arany

bővelkedik ásványi anyagokban, enzimekben, szabadgyökfogó flavonoidokban. 11 vitamint és a 22 fehérjeépítő aminosavból 19-et tartalmaz a friss méz.

Összetétele botanikai és földrajzi eredetétől függően persze változó, de számos drága és sok esetben hatástalan étrendkiegészítő kiváltható a finomsággal.

Az antioxidáns hatás miatt a sejtek korai öregedése elkerülhető, az egész szervezet működésének optimalizálásában vehet így részt a méz. Gyulladáscsökkentő és antiszeptikus hatása pedig legendás, téli megfázások idején a méz vagy a mézes fokhagyma az első, amihez a Kárpát-medencében nyúlunk.

Emellett a szív-érrendszerre van jótékony hatással, bizonyos emésztőszervi panaszok tüneteit is javítja, valamint sebgyógyító.

Nemi fertőzések kezelésében is vizsgálták jó eredménnyel, és a lipidprofil javítása miatt a hormonális egyensúlyra szintén jótékonyan hat a rendszeres, legalább hat hétig tartó mézfogyasztás.

Azt viszont ne felejtsük el, hogy a méz glikémiás indexe alacsonyabb ugyan a répacukorénál, de sokban nem marad el attól. Cukorbetegeknek és hízékony embereknek módjával érdemes csak enni belőle.

Ha növelni szeretnénk a napi mézadagunkat, az élettani hatásai miatt ez dicséretes, de ebben az esetben a finomított cukor adagot párhuzamosan csökkenteni kell. Különben észre sem vesszük, és felszaladnak ránk a kilók.

Az Amerikai Szívegészségi Szövetség (American Heart Association) legfrissebb ajánlása szerint férfiaknak naponta maximum 9 teáskanál, nőknek maximum 6 teáskanál hozzáadott cukrot szabad csak fogyasztani (ez a mézre is igaz mennyiség). Ebbe beletartozik a napi csoki, nápolyi és a döbbenetesen magas cukortartalmú üdítők is, ezt vegyük figyelembe.

A 6 teáskanál nagyjából 25 grammnak felel meg. Fél liter kólában 56 gramm cukor van.

Az sem megoldás, ha mesterséges édesítőszeres verziókat iszunk, az aszpartám például csak napi 40 milligramm/testsúly kilogramm alatt fogyasztható, egyébként egészségre súlyosan káros, és lehetséges rákkeltőként szerepel a WHO listáján.

Mi lesz így a magyar mézzel, vagy már csak a gagyi marad?

Mézet mértékkel (!) fogyasztani tehát élettani szempontból nemhogy nem káros, még egészséges is. Az elmúlt 20 évben, mióta Magyarországon a mézfogyasztást mérik, egyébként javítottunk a szokásainkon. A ‘90-es években még csak évi 20 gramm mézet evett meg egy magyar, ma már egy kilót elfogyaszt egy átlag lakos 365 nap alatt.

Más kérdés, hogy ez még mindig kevés, és lenne hová dagasztani az arányt, akár 3-4 kilóig is. De egyelőre az EU-ban csak a görögök fogyasztanak ennyi mézet, mondjuk a kiemelkedően magas átlagéletkorukat is a méz rendszeres evésének tulajdonítják a helyiek.

A lakosság árérzékenysége és a recesszió begyűrűzése azonban sokak asztaláról elvette a kilónként 4-5000 forintos termékeket.

Ami még veszélyesebb, hogy a világ legnagyobb mézexportőre, a Föld méztermelésének csaknem 28%-át megtermelő Kína ellenőrizetlenül önti a világra a minőségében kétséges méztermékeket.

Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke szerint ez például a nagy hordós értékesítést teljesen ellehetetlenítette Magyarországon és az egész EU-ban. Emellett a lakossági mézfogyasztási szokásokat befolyásolja, mert a boltok polcain is sok esetben találkozni a jóval olcsóbb, ám minőségében legalábbis megkérdőjelezhető kínai mézekkel.

Kritikus fontosságú, hogy aki nem termelőtől vásárol, az a származási országot mindenképp nézze meg a címkén, figyelmeztet az OMME.

„Aki rendszeresen mézet eszik, az sokáig él egészségesen - tartják a görögök, és a statisztika is alátámasztja ezt a mondást. Gyakorlatilag nincs az EU-ban minőségi követelmény vagy nyomonkövetés, csak az Európai Unió határától. Az Uniónak több élelmiszer referencia laboratóriuma van, ahol független bevizsgálást végeznek. Méz esetében ilyen egyelőre nincs, holott marginális élelmiszerről beszélünk, ráadásul

a Kínából származó mézeket gyantaszűrik, ami miatt élettelen, haszontalan édesítőszer válik a mézből”

- mondta el Bross, aki folyamatosan nyomás alatt tartja a brüsszeli képviselőket a változásért. Apró előrelépések már vannak, például egy kezdetleges nyomkövetési rendszert élesít az EU, és csak azokból a harmadik országokból lehet importálni mézet a jövőben, amelyek regisztráltak ide.

Azért fontos látni a méhészetek gazdasági helyzetét, mert a szakma ellehetetlenülése miatt egyre kevesebb a méhész. Amellett, hogy a minőségi méz ezért drágulni fog, a beporzás, a zöldség- és gyümölcstermesztés is veszélybe kerül. Drámaian hangzik, de ha nem lesznek méhészek, nem lesz élet sem, minőségi élelmiszer elérhető áron legalábbis csekély.

Manuka - szuperméz vagy kamu?

A hazai mézfajták közül bőségesen elég fogyasztani azért, hogy az egészségünk rendben legyen. Ám a mézek királynőjeként emlegetett új-zélandi manuka fáé lassan oltárt kap. Jellegzetes íze van, és sokak szerint olyan a gyógyhatása, ami a világon semmi más mézre nem jellemző.

Egy 1991-ben az új-zélandi Honey Research Unit tanulmány szerint a manuka volt az egyetlen típus, amely

a mézben előforduló, baktériumölő hidrogén-peroxid eltávolítása után megőrizte antibakteriális képességét.

Ez egy egyedülálló összetevő jelenlétének köszönhető, a metilglioxálnak.

A publikációtól kezdve nem volt megállás, a manuka méz azóta is töretlen sikernek örvend, hovatovább orvosi méznek is hívják. Többféle is jelen van a piacon attól függően, mekkora UMF-számmal (Unique Manuka Factor) rendelkezik: ez mutatja, az adott üveg méz mennyi baktériumot pusztít el.

A manuka több országban is engedélyezett sebkezelésre, mert mint minden méz, ez is képes gyógyítani a krónikus és antibiotikum-rezisztens sebeket. Sebgyógyításra persze nem egy szupermarket salgópolcáról lekapható mézet használnak, hanem szennyeződésektől mentes, megfelelő higiéniai körülmények közt előállítottat és tároltat.

A konyhában található mézeket nem szabad nyílt sebre kenni.

A manuka méznek, mint minden méznek, vannak jótékony hatásai a szervezetre, de arra nincs elég független (!) vizsgálati bizonyíték, hogy a metilglioxál túléli például a gyomor savas közegét, vagy hogy fogyasztás után ennek a kémiai vegyületnek különösebb jótékony hatása lenne. Mivel méz hatékony a torokfájás csillapításában, de hogy hatékonyabb lenne például a magyar termelői méznél, nem állítható.

Annak tükrében, hogy kilónként akár 40.000 Ft-t is elkérnek a manukáért, nem igazán éri meg a biznisz a vásárló szempontjából.

Ha már a méz hatásait kiveséztük, a használatuk még hátravan. Nem csak a kanalazásban vagy sütésben meríti ki a lehetőségeket ez a remek élelmiszer.

Mézes receptek az egész családnak

Elszakadva a mézeskalács vonaltól, a méznek számos gasztronómiai és egyéb felhasználási módja ismert. Személyes tapasztalat, hogy a mézzel teljes egészében helyettesíthető süteményekben a cukor, és nagyjából a harmadával kevesebb is elég belőle az ízélményhez. Hőkezelés során azonban az egyéb jótékony hatása sajnos elvész.

Fontos megjegyzés: ha teát ízesítünk vele, a folyadék minden esetben legyen legalább 60 fokra hűtve, így nem sérül a méz összetétele és beltartalmi értéke.

Mézes gumicukor recept

Végtelenül egyszerű és gyors otthon gumicukrot készíteni. Csak egy, nem olcsó bóvlikat áruló kínai vagy sanghaji vásárlói platformon beszerzett szilikon forma kell hozzá, egy kis gyümölcslé, zselésítő és méz.

Zselésítő anyagnak a zselatin tökéletes, vegánoknak pedig az agar-agar és a pektin is működik, csak gyorsan kell keverni, hogy ne csomósodjon össze a kis lángon forralt ivólé.

Fontos, hogy a mézet csak az után tegyük hozzá, hogy levettük a tűzről.

Használható meggylé, almalé, narancslé sőt - még gyógytea is, így a kevésbé szeretett gyógynövény a legrakoncátlanabb gyerekbe is belediktálható lesz.

Méz a szépülésért - már dobhatod is el a szérumjaid!

A házikence tanodaként is ismert DermAkadémia megfogalmazásában a méz:

- gazdag ásványi anyagokban és vitaminokban

- illata és íze is kiváló, így növelik kencék esztétikai megjelenését

- magas cukortartalmánál fogva kiválóan hidratál

- természetes baktériumölő

- arcpakolások, arckrémek, ajakápolók kedvelt összetevői

Az egyik legalapabb natúrkozmetikai összetevő, fantasztikus bőrpuhító, sebgyógyító és remineralizáló, amit a pattanásos bőrtől kezdve a dehidratáltig minden bőrtípus imád.

Így használd a mézet a fürdőszobában:

Mézpakolás

Ha egy alapos arctisztítást követően mézet ken valaki a bőrére, majd hagyja hatni 15 percig, már csökkenteni tudja a pattanásai méretét, és lemosást követően azonnal érezhetően puhább a bőr. Fiatalosabb, energikusabb arc néz vissza a tükörből.

Hátránya, hogy csöpög, ezért érdemes hozzá keverni némi fehér agyagot (kaolin néven is ismert), amely több biobolti repertoárban megtalálható. Így fokozható a mélytisztító-bőrhelyreállító hatás, fel lehet turbózni egy egészséges mértékű hámlasztással, és nem folyik a méz a kedvenc pizsamára.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

BANYA (@banyanni) által megosztott bejegyzés

Illóolajos fürdő, ami visszahoz az életbe

Egy végtelen hosszú nap után hihetetlen jól tud esni egy illatos, gyógyító fürdő. Az aromaterápia a wellness élmény fokozásában kiváló, ám simán rontani tudunk a nap borzalmain, ha csak úgy a vízbe csöpögtetjük az illóolajokat. Mivel ezek az anyagok a vízzel nem jönnek ki, a felületi feszültség miatt az olaj a víz tetején marad. Ha ezzel a feszkóval találkozik a bőr, irritálódhat, ami viszkető kiütésekben nyilvánul meg.

Ha erre nincs szüksége az embernek, akkor valami természetes emulgeálószert kerít a kamra patikájából.

Illóolajat a szakértők szerint mindig tejszínnel, sóval vagy mézzel kell jó alaposan elkeverni, mielőtt a kádba borítjuk.

Egyébként a kevesebb több: terápiás minőségű illóolajból 5-10 csepp bőségesen elég egy felnőtt ember fürdővizéhez, két evőkanál mézben elkeverve. A méz jótékony bőrápoló hatása pedig lazulás közben élvezhető.

Mézes immunerősítő felnőtteknek - a grog

A tél felnőtteknek szóló sztárja a grog lehet, ami egy rum alapú egészségmegőrző ital vízzel vagy gyógyteával felöntve. A lényeg, hogy meleg legyen.

Valaki vodkával vagy pálinkával készíti, és még vizet se tesznek hozzá, így grogshotként működik. Ez egy torpedó jellegű immunerősítő, ha megágyazunk neki.

Egy teáskanál mézben kell elkeverni egy csipet fahéjat, egy kis kurkumát és egy körömnyi reszelt gyömbért,

bátrabbak még fokhagymát is tehetnek bele. Ezt fel lehet önteni a kívánt alkohol fél decijével, és az illóolajos fürdő után, közvetlenül alvás előtt meg lehet inni. A fűszerek jótékony hatását így is ki lehet használni.

Nem mellesleg a méz a vér alkoholszintjét ugyanúgy csökkenti, ahogy a másnaposság tüneteit, bár ez egyetlen grog elfogyasztása esetén mit sem számít.

Az alkoholizmus nem megoldás semmire, a grogot nem rendszeresen, hanem gyors megoldásként fogyasztjuk. Szemben a natúr mézzel, amely elképesztő széles spektrumon támogatja az egészséget akár minden nap fogyasztva. Etikus, hazai forrásból beszerezve pedig a fenntartható édesítők közé sorolható. Azt viszont nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a minőségre nagyon kell figyelni.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Enni kell a sárgarépát, de túl is lehet tolni - a sárgabarackkal is vigyázz!
Ha a bőröd olyan színűvé válik, mint egy dialízisre váró emoji, akkor karotinózisra is gyanakodhatsz - és ezt a legegészségesebb ételektől kaphatod.

Megosztom
Link másolása

Érdekes jelenség a karotinózis, vagyis amikor a túlzásba vitt béta-karotin bevitel olyan mértékű, hogy a bőr sötétsárgává válik. Tényleg besárgul az ember, szerencsére más, kellemetlen tünet nem kíséri a jelenséget.

Különben is, a karotinózis hosszú időn át történő túladagolás után jelenik meg

- ezért is olyan ritka. Béta-karotin található a sárgarépában, a sárgabarackban de még a körömvirágban is. Mit tesz isten, mindegyikük a sárga valamely sötét árnyalatában pompázik.

A béta-karotin az A-vitamin previtaminja,

vagyis fogyasztását követően A-vitaminná alakul a szervezetben. Ugyanakkor nem összetévesztendő a béta-karotin túladagolás az A-vitaminéval - utóbbinak sokkal súlyosabb következményei vannak, éppen ezért kell belőle a napi ajánlott mennyiséget bevinni.

A béta-karotint túlzásba vitte egy Redditező nő is, aki most közzétette, mi történt vele, miután minden nap sárgarépát evett.

A bőre fokozatosan vált egyre narancssárgábbá.

A nő egy decemberi fotót és egy frisset is megosztott magáról, ezeken látszik a különbség igazán. A korábbi képen olyan, mintha önbarnítót kent volna magára, a friss fotón viszont kicsit egészségesebben néz ki.

Sokan viccelődtek is a kommentelők közül, hogy ha ezt korábban tudják, a feleségüknek nem veszik meg a barnító krémet,

csak sárgarépát adnak nekik. Többen üdvözölték, hogy a nő "kigyógyult" a sárgarépa-betegségéből.

A Cleveland Clinic a Uniladnak megerősítette, hogy

a túl sok béta-karotint tartalmazó ételek fogyasztása narancssárgává változtathatja a bőrt.

Szerencsére ez a jelenség ritka, és van, hogy egy fél tál sárgabarack elnassolása után is jelentkezik a tünet, ugyanakkor nem kell attól tartani, hogy nem múlik el - viszonylag hamar visszaáll a bőr az eredeti színére.

A megkérdezett szakértő szerint

körülbelül 20-50 milligramm béta-karotint kellene naponta enni jópár hétig ahhoz, hogy megjelenjen a bőrelszíneződés.

Egy közepes sárgarépa cirka 4 milligramm béta-karotint tartalmaz, szóval a sárguláshoz 1-2 hónapig naponta 10 répát kellene elrágcsálni.


Megosztom
Link másolása