6 tipp, hogy otthonunkban és egyúttal elménkben is rendet teremtsünk
Simplify Stuff blogot vezeti és a rendrakás/lomtalanítás nagymestere. Abban hisz, hogy a fizikai környezetünk kitakarítása együtt jár a elménk megtisztulásával, a nyugalommal és a nagyobb önbizalommal. Szerinte egy szelektálás és takarítás sikerélményhez vezet és nem csak a hangulatunkon képes emelni, de az egészséges, új szokások és a pozitívabb élettér táptalaja is. 6 tippje segít elérni a vágyott rendet és harmóniát:
1. Vizualizálj
Mielőtt nekiállnál a lomtalanításnak és a szelektálásnak, képzeld el, hogy nézne ki az otthonod a rengeteg felhalmozott kacat és az általuk életre hívott zűrzavar nélkül. Lásd lelki szemeid előtt azt a felszabadult idő és energiamennyiséget, amit megtakaríthatsz majd azzal, hogy nem kell a holmik után kutatnod és a boldogságot, amit egy nyugodt és békés otthon ajándékozhat. Készíts előtte-utána képeket a folyamatról, hogy emlékeztetni tudd magad az elért eredményekre és a különbségekre. Ez majd motivál abban, hogy ne engedj utat a további rumlik kialakulásának.
2. Okosan bánj a tárolási megoldásokkal
Manapság már tárolódobozok és rekeszek garmadája várja, hogy lakásunkba költöztessük őket, de beszerzésük mit sem ér, ha nem tettünk rendet az érkezésük előtt. Ha egyszer már eldöntötted, hogy mely dolgaidat szeretnéd megtartani és mitől válnál meg, már azt is tudni fogok, hogy mennyi helyre lesz szükséged - ezt mérlegelve aztán bármikor beszerezhetsz újabb dobozokat és ládikákat. Amennyiben erre kerül sor, mérd fel a szükséges helyet és a megfelelő méretű tárolókat válaszd, hogy minél helytakarékosabb legyen a végeredmény.
3. A "négy halom" szabály
Miközben a holmijaid különböző kategóriáin haladsz végig - pl. ruhák, cipők, piperecuccok, elektromos felszerelések, stb. - alakíts ki négy rakást: megtartani, adományozni, kidobni és eladni. Ez segíteni fog a döntéshozatalban, amint a kezedbe veszed az egyes tárgyakat. A nem kívánatos cuccokat tedd táskákba aszerint, hogy adomány vagy szemét lesznek, esetleg újrahasznosított sors vár-e rájuk. A kiválogatott dolgokat különítsd el a környezetedből, nehogy közben ismét meggondold magad velük kapcsolatban.
4. Alvás
Ha sok kacatot tárolsz a szobádban, azok automatikusan meg fogják emelni a stressz-szinted elalvás előtt, mivel a "jelenlétük" megnehezíti a lazítást és akár a mély alvásban is megakadályozhatnak, ami pedig elengedhetetlen lenne a következő naphoz való feltöltődésben. Nézz körb a hálószobádban és tüntess el mindent, ami befejezetlenül maradt projektekre és feladatokra emlékeztet. Például a laptopod, a telefonod, a papírmunkákat és még a szennyest is érdemes egy másik szobában tárolni. Ezzel azt üzened majd az agyadnak, hogy ha lefeküdtél, nincs más dolga, minthogy pihenjen.
5. Újrahasznosítás vagy újrafelhasználás
Próbáld meg a nemkívánatos elemeket minél hamarabb eltüntetni a házból. Számtalan dolgot újra lehet hasznosítani. Bizonyos oldalakon például az új, kibontott, kicsit használt kozmetikumokat is el lehet adományozni. Ha rákeresek, számtalan adományboltot találhatsz a közeledben, ahol a használt ruhákat és tárgyakat egyaránt örömmel fogadják.
6. Találj helyet mindennek
A rendrakás során emlékeztesd magad, hogy mindennek szüksége van egy "otthonra". Ha egy tárgynak nincs meg a konkrét helye, akkor kacat válik belőle. Győződj meg róla, hogy az adott "otthon" nem egy csatatér - nem kell majd megharcolnod azért, hogy valamit visszapasszírozz a szekrénybe. Praktikus, ha a használati helyhez közel alakítjuk ki, ez megkönnyíti a takarítást és ha valamit meg kell találnod, tudni fogod, hogy hol keresd.
Forrás: DailyMail