ÉLETMÓD

Inzulinrezisztens vagy? Így éld túl a karácsonyi nagy kajálásokat!

Komoly kihívás a diéta tartása az ünnepek alatt, dietetikusunk ad néhány tippet, amivel meghekkelheted az étrendedet és te is élvezheted a karácsonyi nagy lakomákat!

Megosztom
Link másolása

Az ünnepi szezon tele van gusztusosabbnál gusztusosabb cukros desszertekkel, nassolnivalókkal és végtelen mennyiségű összejövetelekkel. Legyen az céges karácsonyi parti, ebéd december 25.-én a szülőkkel vagy épp az otthoni mennyei fogások, komoly kihívások elé néz, aki inzulinrezisztenciával küzd. Már ha be szeretné tartani a szigorú diétát. Arról nem is beszélve, hogy a készülődéssel járó stressz is vércukor-ingadozáshoz vezethet, ami csak ront a helyzeten. Mit tehetsz, ha nem szeretnél lemaradni a családi összejövetelekről de a diétádat is rendben akarod tudni? Koszta Ágnes, a budapesti Pasamed és a dunaharaszti SuriMedical dietetikusa ad néhány ötletet.

Szakértőnk Koszta Ágnes dietetikus

„Ha inzulinrezisztens vagy, a legfontosabb, hogy a cukrot és a cukor alternatívákat (méz, juharszirup, datolyaszirup, stb), a fehérlisztből készült termékeket kerüld el. Ugyanígy a gyorsfelszívódású élelmiszereket is. Fontos, hogy legyen egy ritmusa az étkezéseidnek: 3-5 étkezés egy nap, egyenletesen szétosztva, ne koplalj, és olyan se forduljon elő, hogy fél nap kimarad, mert az is felborítja az inzulinháztartásodat” - mondja a szakember.

Az inzulinrezisztencia számos betegség kialakulásában szerepet játszik, köze lehet például a hormonális egyensúlyzavarokhoz, a hízáshoz, a mentális problémák megjelenéséhez és még sok máshoz. Kimutatása speciális laboratóriumi vizsgálatokkal történik.

Az inzulinrezisztencia kialakulásának is számtalan oka lehet, a genetikától, a nem megfelelő táplálkozástól, mozgáshiánytól, a stressztől, az alváshiánytól egészen a bélrendszer egészségének felborulásáig sok minden.

A jól beállított diéta és a rendszeres testmozgás képes gyógyszer nélkül is javítani az állapoton, csakhogy épp itt van a bökkenő. A diéta ugyanis a karácsonyi nagy eszem-iszom idején nagyon nehezen tartható, vagy ha mégis, akkor komolyan ront az ünnep élvezeti értékén.

A helyes táplálkozás megtartása tehát az ünnepek alatt extra kihívást jelent, de van néhány egyszerű tipp, amely segíthet abban, hogy a karácsony karácsony maradhasson a vendégjárás idején is, bejglistől, töltött káposztástól.

„Az ünnepek idején legtöbbször a túlevés a probléma. A legnagyobb kihívást pedig a nasik jelentik

- mondja Koszta Ágnes. - A desszertek elkészítésére vannak édesítőszeres alternatívák, az otthoni sütésekhez az eritritet és a négyszeres édesítőt tudnám javasolni. Ez utóbbinak megvan az az előnye, hogy sztíviát és eritritet is tartalmaz, a sztívia nagyon édes, az eritrit pedig állagában hozza azt, ami a sütéshez kell. Ha a recept ír mondjuk 20 deka cukrot, akkor könnyen kiszámítható, hogy negyedannyi négyszeres édesítőszer kell bele, azaz 5 dkg.”

A cukron kívül a lisztet is tanácsos lecserélni a házi süteményeknél: „Fehérliszt helyett javaslom a durumlisztet, mert állagra hasonló, és szebb lesz a sütemény vele, mint a teljes kiőrlésű liszttel. Ha szereted a mézeskalácsot, még a méznek is van már pótlószere, amit direkt cukorbetegeknek csináltak, azzal nyugodtan lehet mézeskalácsot sütni.”

Más kérdés, hogy mi van, ha meghívnak vendégségbe, oda mégsem viheted magaddal kis dobozkában a saját kajádat. Ott kénytelen vagy abból választani, ami van.

„A legkisebb rosszat akkor teszi az inzulinrezisztens magával, ha kis mennyiséget eszik. A kedvenc gyerekkori édességekről sem kell lemondanod, ha kizárólag az ebéd befejezése után kóstolod meg azokat. Ezzel a kis turpissággal ki lehet játszani a diétát: ugyanis a cukor sokkal gyorsabban szívódik fel az üres gyomorból, de lényegesen lassabban étkezés után.”  Tehát ha már végeztél a húslevessel, a káposztával, és kiteszi a nagyi az asztalra a kedvenc gyerekkori csemegédet, egy szelettel minden lelkiismeretfurdalás nélkül megehetsz belőle.

„Az étel viszi fel a vércukor szintjét és a mozgás viszi le. Tehát, ha már úgy adódik, hogy édességet eszik az ember, akkor legalább gyalog menjen a nagymamához - teszi hozzá a szakember. - A semmi mozgás és extra nasizás okozhat igazán problémát.”

És amikor otthon főzöl, milyen menüvel vágj neki az ünnepeknek? Erre is ad tanácsot Koszta Ágnes:

Szenteste a hagyományos magyar menüsor a böjt miatt halas ételekből áll.

A halászlé kenyér és tészta nélkül jó barátja az inzulin érzékenyeknek.

A rántott hal esetében a panírozást durumliszttel és teljes kiőrlésű zsemlemorzsával érdemes végezni, de még szerencsésebb lenne grillezett halat sütni.

A köret is apró módosításokért kiált. Lehet bulgurt főzni, jázmin rizst, vagy sütőbe tenni burgonyát, céklát és répát, és ott készre sütni. A krumplipürétől nem árt óvakodni, mert a krumpli már gyorsfelszívódású szénhidráttá válik a pürésítéstől.

Karácsony napján is tálalhatod kis változtatásokkal a hagyományos ételeket.

A húsleves teljesen illik a diétába, sok zöldséggel, kis hússal, tészta nélkül.

A töltött káposzta is átment a rostán, csak a gombócban lévő rizst cseréld le barnára vagy basmatira.

Egyes tortákhoz a lisztet őrölt mandulára is cserélheted, az ráadásul extra finommá teszi.

Most pedig négy trükköt is elárulunk, amikkel garantáltan túlélheted a karácsonyt:

1. Fókuszálj az alvásra

Teleírták a netet azzal, hogy az alvás milyen fontos, de tudtad, hogy a rossz alvás ronthat az inzulinrezisztenciád állapotán?! Már egy nehéz éjszaka után is nagyon jelentős változás állhat be a sejtek inzulinérzékenységében. Azt is tapasztalhattad, hogy másnap nagyobb valószínűséggel kívánsz olyan ételeket, amelyekben több a cukor és a szénhidrát. Az ünnepek sok ember számára rengeteg családi eseményt, partit és baráti bulikat jelentenek. Ilyenkor is fontos a jó alvás, mert a 7-8 óra pihenés nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy az ünnepi szezonban meg tudd tartani a diétádat és ne bukj el a sóvárgás miatt.

2. Mozgás, ilyenkor is

Fogd a családodat vagy a barátaidat, és a karácsonyi ebéd után menjetek el egy legalább negyedórás sétára. Amikor evés után használod az izmaidat, az segít a glükóznak az izomsejtekbe kerülni. Ez pedig segít csökkenteni a vércukorszintet. Ha az időjárás nem kedvez a sétának, tekerd fel az ünnepi zenéket, és táncoljatok egy jót, vagy keressetek olyan karácsonyi játékot, amely megmozgatja a testet is.

3. Kerüld el a nasikat

Az inzulinelválasztás normális válasz a megemelkedett vércukorszintre. A trükkös rész az, hogy ha folyamatosan eszegetünk valamit, a szervezetünk ebben az állapotban ragad. A megoldás a napi háromszori étkezés, és most jön a rossz rész: ellent kell állni a nassolásnak. Az csak segíthet ilyenkor, ha megmondod a többieknek, hogy neked nagyon nehéz tartani a diétádat úgy, ha kínálgatnak. Hagyjanak, és majd eszel, ha eljön az ideje. Így marad mozgástered a nagy, közös ünnepi kajáláshoz.

4. Kezdd a napot egy sós (nem édes) reggelivel

A dietetikusok szerint ha a finomított szénhidrátos, édes reggeliket felcseréled egy sós reggelire, az segít stabilan tartani a vércukorszintet. Kimutatták, hogy ez az egyszerű csere az egész nap folyamán csökkenti az inzulinszükségletet, és jobban is telít, végeredményben így kevésbé valószínű, hogy az étkezések között megkívánsz ezt-azt. Ehetsz zabkását, vagy fehérjét (tojás, szalonna, fehérjepor), egészséges zsiradékot (avokádó, olajbogyó, magvak) és egy marék bogyós gyümölcsöt. Ez lenne a tökéletes reggeli, és ez után már belefér, ha az ebéd vagy a vacsora az ünnepi időszakban kicsit eltér a megszokott diétádtól.

És hogy mi a helyzet a Szilveszterrel?

Az alkoholokban sokkal több cukor bújhat meg, mint elsőre gondolnád.

Pezsgőből és borból csak szárazat szabad inni, a likőrök abszolút tiltólistásak, de Koszta Ágnes a tömény párlatokkal kicsit megengedőbb.

A borkorcsolyákat ilyenkor sem árt elkerülni, de a virsli, a kocsonya teljesen illik a diétába. A hozzá felvágott kenyér viszont mindenképpen teljes kiőrlésű legyen.

És hogy mi van másnap? Hát, egy alapos macskajajj esetében az édességnek a gondolata is fáj, olyankor a korhelyleves és a savanykás ételek segítenek valamelyest. Aki pedig állta a sarat és megúszta fejfájás nélkül, nyugodtan főzze meg a lencsét, az tökéletesen illik az inzulinrezisztens diétába.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
„Az ki a fszom?” reagált a Nobel-díjas Karikó Katalinra Berki Mazsi párja „Divattervező, vagy valami, nem?”
A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Megosztom
Link másolása

A Nyerő Páros egyik feladata az volt, hogy egy-egy híres személyt kellett kitalálniuk a versenyzőknek.

A feladványban a hírességek között volt a Nobel-díjas tudpós, Karikó Katalin is, akiről kevesen tudták, hogy kicsoda pontosan.

Berki Mazsi párja a fotójára úgy reagált:

"Az ki a f.szom? Egyszer odajött hozzád, nem? Nagyon híres öregasszony. Divattervező, vagy valami, nem?"

A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Többen nem tudták egyébként, kicsoda Karikó Katalin, de olyan versenyző is akadt, aki szerint a Mona Lisát Picasso festette.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Hujber Ferenc levegőnek nézte Simon Attilát a Nyerő Párosban, érthetetlen a viselkedése
Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna Feriéknek.

Megosztom
Link másolása

Nem éppen pozitív jelenet játszódott le nemrég a Nyerő Párosban.

Furcsa volt, és az érintett sem tudta mire vélni a történteket.

Amikor Hujber Feriék visszatértek a játékról, Simon Attila gratulálni szeretett volna neki, nyújtotta a kezét, de a színész úgy tett, mintha ott sem lenne. Ráadásul Simon Attila karját a párja is lefogta, azzal, hogy Hujber most éppen "puszizkodik".

Később Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna, és az egész furcsa volt.

A különös és érthetetlen jelent itt látható:

Forrás: rtl.hu


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neked is gyakran hideg a kezed és a lábad? Ez az 5+1 ok állhat a háttérben!
Az egyik ok olyan, amit muszáj komolyan venned.

Megosztom
Link másolása

Sokan szenvednek attól, hogy még a legmelegebb pulóverben és legvastagabb zokniban is fagyosak a végtagjaik. Ismerős? Ha te is tapasztalod, hogy mindig hideg a kezed és a lábad, ne aggódj, nem vagy egyedül! Azonban érdemes odafigyelni, mert ennek több oka is lehet. Nézzük, mi állhat a háttérben!

1. Rossz vérkeringés

Az egyik leggyakoribb ok a hideg kezekre és lábakra a gyenge vérkeringés. Ha a vér nem jut el megfelelően a végtagokba, azok hűvösebbé válhatnak. Ezt okozhatja mozgásszegény életmód, ülőmunka vagy akár szív- és érrendszeri problémák is. Próbálj meg rendszeresen mozogni, tornázz, sétálj, és figyelj oda a vérkeringésedre!

2. Pajzsmirigy alulműködés

A pajzsmirigy felelős a szervezet anyagcseréjének szabályozásáért. Ha nem működik megfelelően, lassul az anyagcsere, és a tested nem tud elég hőt termelni. Ha gyakran fázol, fáradtnak érzed magad, és esetleg hízol is, érdemes lehet egy vérvizsgálatot kérni, hogy ellenőrizzék a pajzsmirigyedet.

3. Alacsony vérnyomás

Az alacsony vérnyomás miatt a vér nem jut elég gyorsan a végtagjaidba, így azok hidegek maradhatnak. Ha gyakran érzed magad gyengének, szédülsz, és a kezeid, lábaid fagyosak, ez is lehet a probléma forrása.

4. Vashiány

A vashiány az oxigénszállítást nehezíti meg a vérben, ami szintén hozzájárulhat a hideg végtagokhoz. A vérben kevesebb hemoglobin van, így az oxigén nem jut elég gyorsan a sejtekhez, különösen a kezekben és a lábakban. Érdemes több vasban gazdag ételt, például spenótot vagy vörös húst fogyasztani!

5. Stressz

Meglepő, de a stressz is okozhatja, hogy a kezed és a lábad hideg marad! A stressz hatására az erek összehúzódnak, így a véráramlás csökken, és a végtagok kihűlnek. Ha állandóan feszült vagy, próbálj meg relaxálni, jógázni, vagy egyszerűen csak vegyél egy mély lélegzetet!

+1: Cukorbetegség

A cukorbetegek esetében az idegek károsodhatnak, ami hideg érzést okozhat a végtagokban. Ha úgy érzed, hogy ez is lehet az oka, mindenképp konzultálj orvosoddal!

Tipp:

A hideg végtagok önmagukban nem jelentenek komoly bajt, de ha gyakori vagy állandó jelenség, érdemes utánajárni, mi állhat a háttérben. Ne hagyd figyelmen kívül, mert az egészséged a legfontosabb!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Lehet, hogy egész eddigi életedben rosszul szellőztetted a lakásodat!
Így csináld, ha nem akarod, hogy penészteleppé változzon a lakásod!

Megosztom
Link másolása

Érdekes és hasznos témát boncolgat az egyik cikkében a Glamour.

A téma a szellőztetés, ami első blikkre triviálisnak tűnik, mindenki úgy gondolja, hogy pofonegyszerű dolog. Néha kinyitod az ablakot, kereszthuzatot csinálsz, és kész.

Csakhogy nem ilyen magától értetődő még a szellőztetés sem.

"Ha mostanában te is jóval kevesebbet szellőztetted az otthonod, mint a nyári hónapokban, vagy kora ősszel, az alapvetően még nem jelent rosszat. Van viszont egy bizonyos időtartam, amihez nap mint nap érdemes tartanod magad, ugyanis számos előnnyel gazdagodhatsz általa, ellenkező esetben viszont előfordulhat, hogy meglehetősen komoly kellemetlenségekkel kell szembenézned"

- írja a lap.

A szakértők szerint az őszi és téli hónapokban is minden nap körülbelül 10 percig kellene szellőztetnünk az otthonunkat, mivel a friss levegő áramlása megakadályozza a páralecsapódást. És ha nincsen páralecsapódás, nem alakul ki penész a lakásban.

Bár a penész megjelenésére a fürdőszoba a legalkalmasabb, különösen, ha szinte soha nem szellőzteted ki, máshol is megjelenhet a penész. A konyha kiemelt terület a főzéssel keletkező gőz miatt, de a szobákban is megjelenhet.

Ezért fontos nem csak a helyiségek alapos átszellőztetése minden áldott nap, hanem az is, hogy korszerű, többrétegű üveggel ellátott nyílászáróink legyenek. A régi, egyrétegű üvegezésű ablakoknál ugyanis a páralecsapódás és a por kedvez a penész megtelepedésének.


Megosztom
Link másolása