GASZTRO

Nagyon egyszerű 3 féle házi fagylalt - főzés és fagyigép nélkül

Ha azon gondolkozol, hogy melyik fagyizóba menj, hogy kicsit lehűtsd magad, van egy jó hírünk. Otthon is elkészítheted a legfinomabb fagylaltokat, adalékanyagok, főzés és fagyigép nélkül, ráadásul sokkal olcsóbban, mint ha készen vennéd.

Megosztom
Link másolása

Fagyit készíteni otthon nem akkora meló, mint amilyennek képzeled, miközben a fagyizókban az árakat nézed. Őszintén csak két hozzávalóra van szükséged, meg az ízesítésre. Ahogy te szereted. A következőkben mutatunk 3 nagyon egyszerű 10 perces receptet: egy vaníliás alapot, egy kekszes verziót és egy gyümölcsös-joghurtosat, melyeket aztán később kedvedre variálhatsz.

Egy kis fagyi-történelem:

Az első jégkásákat az ókori Perzsiában ették, mintegy 2500 évvel ezelőtt.

Akkoriban mindegyik alapja a mézes víz volt, azt jegesítették, apró darabokra darálták, majd különböző gyümölcsökkel keverték.

A jeges desszerteket imádták a rómaik is, de csak a nagyon gazdagok engedhették meg maguknak a drága gyártási költségek miatt. A Római Birodalom bukása után megszűnt a szervezett jégszállítás a hegyekből a városokba, így a fagylalt még drágább luxuscikk lett.

Vanília fagyi - a tökéletes alaprecept

Gyors, főzés és fagyigép nélküli vaníliafagylalt, mert a jó vaníliás ízeket nehéz legyőzni. Ez a verzió 10 perc alatt elkészül, aztán mehet a fagyasztóba. Hogy utána mivel dobod fel, már csak rajtad áll.

8 főre

Hozzávalók:

600 ml tejszín

kb. 400 g sűrített tej (lehet konzerv, tubusos vagy papírdobozos, a Lidl-ben, Aldiban, Sparban is kapható)

1 rúd vanília belseje kikaparva, vagy 2-3 tasak bourbon vaníliás cukor

Elkészítés:

Egy nagy tálban elektromos mixerrel keverd össze a habtejszínt, a sűrített tejet, a vaníliát és egy csipet sót, amíg az egész krémes lesz és lágy csúcsokat tudsz emelni belőle, ez nagyjából 5-6 perc. Kanalazd a krémedet egy fagyálló edénybe vagy műanyag fedeles dobozba és fedd le szorosan.

Legalább 5 órára, vagy ha melegebb van, megdermedésig tedd be a fagyasztóba. Tálalás előtt 5-10 perccel vedd ki és hagyd szobahőmérsékleten állni, hogy kissé megpuhuljon és könnyebben tudd adagolni a gombócokat.

Kínálhatod magában, friss gyümölcsökkel megszórva, csokidarabokkal, csoki- vagy karamellöntettel, mindenhogyan isteni.

Az utolsó 500 év:

A Római Birodalom bukását követő 1000 év kevés változást hozott, és csak a reneszánsz Itáliában bukkant fel újra ez az ínyencség, nem kis mértékben az olasz tengeri kereskedőknek köszönhetően, akik Ázsia több kincsét is magukkal hozták.

A fagylalt akkor vált ismertebbé, amikor 1533-ban Catherine de’Medici férjhez mert Orleans hercegéhez (Franciaország későbbi királyához). A lány ismertette meg Európa nemeseit a kelet csodáival - többek közt a magas sarkú cipőkkel és természetesen a fagylalttal.

A keresletre reagáltak az újítók és a szakácsok, és az ipari forradalom lassan, de biztosan elkezdett dolgozni a folyamatos hűtés problémáinak megoldásán.

Az elektromos fagyasztók megjelenése aztán a jégkrém árát mindenki számára megfizethetővé tette.

Csokis-kekszes fagyi

Az alapfagylalt bővített verziója, a sűrített tej elég édes, nem kell bele több cukor, viszont az Oreo keksz kréme plusz ízt ad még hozzá. Bármilyen más keksz is megteszi, lehet mézes, vajas, vagy akár tört nápolyi is, ha úgy szereted. Ha inkább csokis fagyit ennél, a sűrített tejhez dolgozz hozzá instant kakaóport is.

8 főre

Hozzávalók:

600 ml tejszín

kb. 400 g sűrített tej (lehet konzerv, tubusos vagy papírdobozos, a Lidl-ben, Aldiban, Sparban is kapható)

12 darab Oreo vagy más, kakaós, fehér krémmel összeragasztott keksz

Elkészítés:

Szedd szét a kekszeket, kapard ki mindegyikből a fehér krémet, a kekszeket meg egy zacskóba szedve törd darabosra egy sodrófával. Pont annyira darabosra, ahogy te szereted.

Egy nagy tálban először keverd csomómentesre az Oreo fehér belső krémét a sűrített tejjel. Jöhet bele a tejszín, habosítsd az egészet addig, amíg krémes lesz és lágy csúcsokat tudsz emelni belőle, ez nagyjából 5-6 perc.

Szórd bele az összetört keksz háromnegyedét, és lágyan, kézzel keverd össze a fagyiddal a kekszmorzsát.

Kanalazd a krémedet egy fagyálló edénybe vagy műanyag fedeles dobozba, majd a tetejére szórd rá a kekszmorzsa maradékát. Fedd le szorosan.

Legalább 5 órára, vagy megdermedésig tedd be a fagyasztóba. Tálalás előtt 5-10 perccel vedd ki és hagyd szobahőmérsékleten állni, hogy kissé megpuhuljon és könnyebben tudd adagolni a gombócokat.

A jégkrémek apja:

A csokoládéval bevont fagylaltszeletet az 1920-as évek legelején, az Egyesült Államokban találta fel egy dán származású cukrász, Christian Nelson. Az ötlet egy fiatal srác dilemmáját látva pattant ki az egyéként tanárként is dolgozó Christian fejéből. A kispénzű vásárló ugyanis nem tudta eldönteni, hogy a zsebpénzét csokoládéra vagy fagylaltra költse. A cukrász tehát arra jutott, érdemes lenne mindkettőt egyben árulni. Nelson a következő hetekben azzal kísérletezett, hogyan lehet csokoládé bevonatot tenni egy fagylaltszeletre úgy, hogy az rajta is maradjon. Végül rájött, hogy ha kakaóvajat ad a csokoládéhoz, akkor a csoki elég folyékony lesz ahhoz, hogy be tudja vonni vele a fagyit.

A csokis jégkrémet Eskimo Pie néven (ezt a nevet felesége, Clara Stover javasolta) szabadalmazták és nagyon gyorsan népszerűvé vált.

1922 tavaszára már 2700 gyártó napi egymillió szeletet adott el belőle, Nelson pedig napi 2000 dollárt keresett a jogokért. Ez azért már akkoriban sem volt rossz pénz.

Sárgabarackos joghurt-fagyi

Hagyjuk ki most a cukros sűrített tejet, jöjjön egy még frissítőbb verzió. A sűrű görög joghurt a kulcsa ennek a meglepően krémes fagyinak. Más gyümölccsel is működik, például eperrel, málnával, őszibarackkal és szilvával. A fagyi a címlapfotónkon látható.

8 főre

Hozzávalók:

225 g görög joghurt

450 ml tejszín

6 evőkanál bodzaszörp (ez elhagyható, ha 3 evőkanál mézre cseréled)

8 nagy szem érett sárgabarack kimagozva, összevágva (szezonon kívül használhatsz baracklekvárt vagy bármilyen neked tetsző lekvárt is, akkor 2 evőkanállal kevesebb mézre lesz szükséged)

5 evőkanál méz

Elkészítés:

A jó érett sárgabarackot 2 evőkanál mézzel turmixold simára.

Egy nagy tálban keverd össze a joghurtot, a bodzaszörpöt és a maradék 3 evőkanál mézet. Egy külön tálban verd fel a tejszínt, amíg lágy csúcsok nem lesznek rajta. Ekkor óvatosan dolgozd a joghurtos keverékhez, amíg össze nem áll.

Kanalazd a keverék felét egy fagyálló edénybe vagy műanyag fedeles dobozba, fogasd bele a sárgabarackpüré felét, majd öntsd rá a maradék keveréket. Abba is óvatosan dolgozd bele a barackpürét, hogy inkább csíkokat hagyjon, ne színezze át teljesen az egészet. Fedd le szorosan.

Tedd mélyhűtőbe legalább 6 órára. Tálaláskor 20 perccel előbb vedd ki a fagyasztódból, hogy megpuhulhasson. Ha forró vízbe mártott kanalat használsz, könnyebben tudod a gombócokat adagolni. Ha szereted a különböző struktúrájú dolgokat egyben, szórd meg pirított szeletelt mandulával.

Érdekes tények a fagylaltról:

- Néró római császár imádta a fagylaltot. Futárláncot működtetett, amely friss jéggel látta el a hegyekből Róma legnagyobb városait.

- Marco Polo a 13. század végén ismertette meg Európát a tej alapú fagylalttal.

- Az Egyesült Államok a világ legnagyobb fagylaltgyártója és -fogyasztója.

- Az első tölcséres fagylaltot az 1904-es St. Louis-i világkiállításon szolgálták fel.

- A legendák szerint I. Károly angol király lefejeztette a szakácsát, akit azzal vádoltak, hogy nyilvánosságra hozta a király kedvenc fagylaltjának titkos receptjét.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
Steiner Kristóf szupergyors csokoládétrüffelje - és a tahini dicsérete
Vegán pénteki receptünk egyszerűségével viszi a pálmát, csak három hozzávalóra lesz szükséged, és máris a csokoládé-mennyországban érezheted magad.

Megosztom
Link másolása

Mindig örömmel utazom „otthonról haza” Magyarországra, de bevallom, három nap után kaja-elvonási tüneteim támadnak, annyira hiányoznak a görög alapanyagok és ízek. Itt van például

a tahini, avagy a szezámmagkrém, a humusz egyik összetevője, ami egy csoda étel, mindig van a hűtőnkben, mert annyira sokszínű a felhasználhatósága, leginkább a vajhoz tudnám hasonlítani ilyen értelemben.

Ám amennyire csodálatos, annyira félreértett alapanyag: a legtöbbeknek fogalmuk sincs, mihez kezdjenek vele, pedig rendkívül sokoldalú. Nem csak Görögországban, de korábbi otthonunkban, a Közel-Keleten is teljesen hétköznapi ételnek számít, Magyarországon viszont alig ismerik – de szerencsére a Népszínház utcai török élelmiszerboltban, vagy a Négy Égtáj Ízeiben a Nagy csarnoknál mindig feltankolhatok belőle.

Ha lehetetlen küldetés beszerezni, sós ételekbe vajjá turmixolt napraforgómagot, édes finomságokba mogyoróvajat használok helyette.

A tahini állományunk nagy része természetesen humuszba megy, ám mostanában egyre gyakrabban kísérletezek vele desszertekben. Merem állítani, ez a percek alatt összedobható trüffel épp olyan mérföldkő a tahini felhasználás történetében, mint a humusz.

A kedvesem, Nimrod nagynénjének, Galinak az otthonában kóstoltam először, azóta pedig gyakran lapul a mélyhűtőnkben, spontán vendégváróként, vagy tökéletes midnight snackként.

Az én változatomban nincs hozzáadott cukor sem - de aki édesen szereti, adhat hozzá valamilyen természetes szirupot, mint juhar, agave, vagy rizs, és persze izgalmas fűszerekkel is feldobható, mint vanília, fahéj, vagy akár chili.

Tökéletes alternatíva szülinapi tortára is - őszintén, finomabb, különlegesebb, és egészségesebb, mint egy klasszikus torta, ráadásul nem kell vele annyit pepecselni, dekorálni pedig millióféleképpen lehet: kerülhet rá aszalt gyümölcs, pirított magok, de akár ehető virágszirmok is. Párom, Nimi ezen a héten saját magának készítette el a 33. szülinapjára, mert bár volt „igazi” tortája is, azt mondta: nincs ünnep tahinis csoki trüffel nélkül…

Szupergyors csokoládétrüffel

Hozzávalók (nagyjából 12 szelethez)

1 tábla tejmentes étcsokoládé

5 evőkanál tahini (ennek hiányában mogyoróvaj)

1 evőkanál kókuszzsír

Elkészítés

A csokoládét apróra tördelem, majd a kókuzssírral egyetemben lassú tűzön olvasztom fel, állandóan kevergetve. Én nem szoktam bajlódni a gőz felett olvasztással, kis odafigyeléssel úgysem ég oda a csoki fondü.

A tahinit (vagy mogyoróvajat) belekeverem a masszába, és alaposan összekutyulom, hogy mindenütt összeérjenek az ízek.

Lapos tálba öntöm, és miután kissé kihűlt, már nyomom is be a mélyhűtőbe, ahol nagyjából másfél óra alatt tökéletes trüffellé áll össze – innentől fogva kreatív fantázia kérdése, ki hogyan szeleteli.

Tálaláskor megszórom némi finom dekorációval – ez lehet levendula, citromhéj, de akár nagy szemű tengeri só, vagy egy pici csili is.

További receptek a szakácskönyveinkben, a Kristóf’s Kitchen YouTube csatornán, és az Insta oldalainkon: @kristofsteiner ls @nimrodagan

Megosztom
Link másolása

GASZTRO
A Rovatból
Steiner Kristóf: „Jöjjön a padlizsán burgundi mártásban - egy étel, ami szinte bűnösen finom”
Vegán pénteki receptünk nem csak azokat csábítja el, akik nem esznek húst, a padlizsán füstös-fokhagymás ízével mindenkit megbabonáz.

Megosztom
Link másolása

Nincs az a nem-vegán, akit ne csábítana el ez a sütőben fokhagymával tökéletesre sült, füstös padlizsán, vörösborban karamellizált lilahagyma, szárított paradicsom és sárgarépa raguval megpakolva, illatozó mandula morzsával szórva…

A receptem összetevői - ahogyan ez minden ételemre igaz - nem túl hűségesek a fogáshoz,

bátran neki lehet esni pár hozzávaló hiányában is, mások kiválthatóak, és persze társíthatóak spontán felbukkanó alapanyagokkal is, mi több:

padlizsán helyett cukkíni,

hagyma helyett édeskömény,

paprika helyett káposzta levelek,

szárított paradicsom helyett olajbogyó,

répa helyett zeller, vagy karalábé,

paradicsompüré helyett spenót - kész is a könnyedebb, mediterrán változat.

Az én gasztro-ideológiám szerint az ételkészítés játék és szenvedély - még egy ilyen kulináris klasszikus esetében is.

Ezért is adom kölcsön rendszeresen éttermi együttműködések során: volt már vendég a Liszt Ferenc-téri Menza konyháján, és a debreceni Kis Padlizsánban is.

Most pedig már évek óta a Makery, a világ első és egyetlen „csináld magad” étterme menüjén várja a foodie-kat, akik barátokkal, családdal, munkatársakkal, vagy akár kettesben, egy szokatlanul szexi randin készítenék el közösen.

Aubergine au vin - azaz padlizsán burgundi mártásban

Hozzávalók (2 személyre):

1 nagy, vagy 4 bébi padlizsán

1 lilahagyma, vagy 8 szem gyöngyhagyma

6 gerezd fokhagyma

1 közepes szál sárgarépa

½ szál fehérrépa

1 kisebb kápia paprika

2 szem vargánya, vagy (ne legyünk kajasznobok) más gomba

6 szem aszalt paradicsom

babérlevél, rozmaring, zsálya, kakukkfű (vagy ami éppen akad)

só, bors, füstölt paprika

1 ágacska rozmaring

1 ágacska kakukkfű

1 babárlevél

Olívaolaj

pár csepp természetes szirup - mint agave, juhar, vagy almaszirup

1 evőkanál sűrített paradicsom

1 kiskanál mustár

1 dl száraz vörösbor

2 evőkanál mandulaforgács

Elkészítése:

180 C-fokra melegítem a sütőt, és amíg forró lesz a hangulat, 4 fokhagyma gerezdet hosszában elfelezek, olívaolajjal csepegtetem.

Kis késsel kis lyukakat döfök a padlizsánba, és beléjük csúsztatom a gerezdeket, majd mindegyik mellé odacsúsztatok néhány rozmaring levelet is.

Kikeverek 4 evőkanál olívaolajat fél kiskanál mustárral, füstölt paprikával, kis sóval, borssal, pár csepp sziruppal, és az édes-ragacsos mázzal megmasszírozom a padlizsánomat.

Sütőpapírral bélelt tepsire téve a sütőbe tolom a padlizsánt, és hagyom megizzadni, majd megpörkolődni. Közben előkapok egy jókora serpenyőt - jöhet a bohém zöldségragu.

A paprikát és a szárított paradicsomot egyforma csíkokra szeletelem. Ha lilahagymát használok, kövér hajócskákra negyedelem, ha mogyoróhagymát, semmi dolgom velük.

A maradék két fokhagymát karikákra szeletelem, a répákat pedig egész vékonyka karikákra nyesem, akár krumplihámozóval - így nem kell majd előfőzni.

Az igazán gazdag vaj-szerű ízért olíva és kókuszolajat olvasztok össze - ezen pirítom aranylóra a sokszínű, mégtöbb ízű zöldségeimet, az aromás babérlevél társaságában.

Mikor majd’ megégnek, loccsantok rájuk egy kis vörösbort, mustárt, szirupot, és rámorzsolom a kakukkfüvet. Ekkor kerül bele a negyedekre szelt gomba is.

Alaposan összerázom magas lángon, hogy kapjanak még egy kis színt és extra ízt, egy kis füstölt paprikával szórom, majd gyengéden átforgatom a ragut.

A padlizsán, méretétől függően 20-25 perc alatt sül belül vajpuhára, kívül kissé ropogósra - ez egy késdöféssel azonnal kideríthető.

Ha majd’ elolvad, kiveszem a sütőből, kanyarintok belé egy kis hasadékot, s finoman felnyitom - ide pakolom a ragú ⅔-át, míg a maradékot sebtiben leturmixolom a sűrített paradicsommal.

Végül száraz serpenyőben illatosra megpirítom a mandulát - ez kerül az ételköltemény tetejére, amely zsályás-gyömbéres édesburgonya pürével szinte bűnösen finom.

Ha pedig egy balzsamecetes lilakáposzta saláta, vagy egy citromos-fokhagymás ceruzabab is társul mellé, nincs visszaút a dekadenciából: függő leszel, és örökre magadénak akarod.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
Vegán péntek Steiner Kristóffal: „Ez a Buddha-tál receptje, szeretettel Methanából”
Ha elkezdenéd a növényi alapú táplálkozást, kipróbálnád, vagy egyszerűen csak kicsit másra vágysz, pont jó helyen jársz.

Megosztom
Link másolása

„Melyik volt a kedvenc fogásotok?” - tesszük fel a kérdést elvonulásainkra látogató vendégeinknek minden retreat utolsó lakomáján, a válasz pedig többnyire ugyanaz: A Buddha-tál.

Ez a mandala-szerűen tálalt, száz színű, minden-ízű fogás nem egy kőbevésett recept szerint készül: gasztro mottóm, a „minden kiváltható mindennel” itt különösen igaz.

Csodálatos egyesével végig kóstolgatni minden külön árnyalatát, majd összekeverve, gazdag salátaként habzsolni. Küldjük mindazoknak, akik már jártak nálunk Methanán

…és azoknak is, akik még úton vannak hozzánk. Reméljük egyszer elkészíthetjük neked 150 éves falusi házunk, Khelone konyhájában, amelyet a fogáshoz hasonlóan magunk terveztünk.

Methana Buddha bowl, 2 főre

A mázas édeskrumpli:

Sütő 180 fokra melegítve! 1 kisebb édesburgonya hosszában félbevágva, majd megkenve 1 evőkanál szójaszósszal & pár csepp alma (vagy más) sziruppal, sózva-borsozva, kis római köménnyel, szezámmaggal hintve, majd sütőpapírral bélelt tepsiben, vágott felivel lefele, szezám olajjal fröcskölve, 15-20 perc alatt készre sütve.

Az izgalmas quinoa:

1/4 csésze (kb. 60 gram) quinoa - száraz lábasban 1 percig pirítva, majd felöntve másfélszeres vízzel, felforralva, aztán lefedve főzve takarékon 11 percen át, jobb, ha tálalásig nem is vesszük le a fedőt. Ekkor kerül bele 4 szem szárított paradicsom - apróra vágva, 6-8 levél friss bazsalikom, apróra vágva, plusz só és bors.

A kukorica-mogyoró kence:

4 evőkanál morzsolt főtt kukorica 2 evőkanál sós mogyoróval, 4 evőkanál növényi tejjel, 1 evőkanál szezám olajjal, 1 evőkanál szójaszósszal simára turmixolva (de chili is mehet bele).

A ragacsos-ropogós tofu:

100 gramm tofu kinyomkodva, ormótlan falatokra bontva, meghempergetve 2 evőkanál keményítőben, 1 evőkanál sörélesztő pehelyben, 1 evőkanál lenmagban, 1-1 csipet: kurkumában, sóban-borsban. De préselt fokhagyma, és gyömbér is jól áll ám neki! Mindez kis olívaolajon lepirítva, utolsó percekben füstöltpaprikával megszórva.

A céklás-lilakáposztás lencsesaláta:

1/2 főtt cékla, 1/8 lilakáposzta, 1 szál zellerrel és 1/4 lilahagymával apróra vágva, 6 evőkanál főtt lencsével keverve, balzsamecettel, olívaolajjal, só-borssal ízesítve.

Az avokádó-korona:

1 avokádó félbe vágva, 1 citrommal meglocsolva, 1 szál koriander zölddel megkoronázva, himalájai fekete sóval hintve - ez kerül a tálra utoljára, nehogy megbarnuljon.

Mindez mandala-szerűen tányérra pakolva, majd a dicséreteket bezsebelve fogyasztva, akár pirított tortillával, akár egy szelet friss kenyérrel.

Még több recept Insta oldalainkon - @kristofsteiner & @nimrodagan, YouTube csatornánkon - Kristóf’s Kitchen, és szakácskönyveinkben.

Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
Itt a világ legegyszerűbb kenyér-receptje, amit nem kell dagasztani sem!
A lusta szakácsok és kenyérimádók egyaránt rajonganak érte!

Megosztom
Link másolása

Egy TikToker megosztotta a legegyszerűbb házi kenyér receptjét, amely mindössze négy összetevőből áll, és egyáltalán nem igényel dagasztást – ráadásul nagyon jól néz ki.

A frissen sült kenyér illata tagadhatatlanul az egyik legkellemesebb illat, főleg, ha a te otthonodat tölti be éppen. A friss, ropogós héjú kenyér igazi csemege, amivel nem tud vetekedni a bolti soha.

A házi kenyér elkészítése azonban elsőre ijesztőnek tűnhet, különösen, ha a tészta dagasztásának és kelesztésének hosszadalmas folyamatával kell szembenézni.

A dagasztás milyensége ugyanis döntő része a kenyér minőségének, legtöbbször azon múlik, hogy kellemesen könnyű cipót kapunk vagy valami sűrű cuccot.

De most a közösségi médiában végigfutott egy videó, ami szerint teljesen kihagyhatod a dagasztást, és így is tökéletes kenyeret süthetsz mindössze négy egyszerű hozzávalóból.

A receptet a @lets_eat_uk felhasználó osztotta meg, aki praktikus főzési tippjeiről ismert.

Íme a dagasztás nélküli kenyér receptje:

Hozzávalók:

450 g kenyérliszt

Két teáskanál instant élesztő

Két teáskanál só

375 ml jó meleg, de nem forró víz

Az amatőr pék így lelkendezett: „Ez a legegyszerűbb, leglustább és legfinomabb házi kenyérrecept, amely abszolút nem igényel dagasztást.”

@lets_eat_uk Easy Homemade Bread - No Kneading and only 3 ingredients Ingredients  450g bread flour  2 Tsp fast action or instant yeast  2 Tsp Sea Salt or Kosher Salt  375ml very warm water (not hot) Method Add your Flour, Yeast & Salt into a mixing bowl whisk or mix well to make sure all the ingredients are well incorporated.  Then add 375ml of warm water and mix well. Then place cling film or a kitchen towl over the top and let proof for 2-3 hours Once your dough has doubled in size and is wobbly like jelly, Preheat your oven to 230°C/450°F (220°C fan) and place your baking tray or pot into the oven to heat up for 15 minuets  Flour your surface and place on your dough, lightly flour and form your shape by twisting and tucking the dough underneath, you then then score at this point if you'd like Grab yourself some baking paper and place the dough onto the paper  If you don’t have a Dutch oven, boil the kettle and grab an oven proof pot or tray to create a steam effect . Remove your pot from the oven and place your dough inside using the baking paper. Put into the oven on the middle shelf along with the boiling water and cook for around 40 minuets If you have a dutch oven, place in oven with lid on for 30 mins then remove lid for 10 mins. Remove from oven and let cool on a cooling rack for 15 minuets and that’s it! #bread #baking #foodie #howto #satisfying #easyrecipe ♬ Little Things - Adrian Berenguer

Elkészítése:

Ennek a finom kenyérnek az elkészítéséhez egyszerűen keverd szárazon össze a kenyérlisztet, a sót és az élesztőt. Ezután add hozzá a meleg vizet, és egy fakanál nyelével alaposan keverd össze, amíg egynemű lesz.

Fedd le a tálat konyharuhával, és hagyd pihenni a tésztát körülbelül két-három órán keresztül, amíg a duplájára nő.

Ha a tészta megkelt, melegítsd elő a sütőt 220 C-ra, és tedd be üresen a kiválasztott sütőedényt, körülbelül 15 percre, hogy átforrósodjon, amíg előkészíted a tésztát.

A konyhában egy sima felületet szórj meg liszttel, és borítsd rá a tésztát. Óvatosan nyújtsd ki és hajtsd vissza az oldalait hatszor-nyolcszor, mielőtt megfordítanád és sima, kerek cipót formáznál. Lisztezd be a tetejét, de azt a felületet is, amin hagyod.

Takard le a tésztát, hogy tovább keljen – de csak amíg a sütő felmelegszik. Vedd ki a sütőből a felforrósodott formát, tedd át bele a kenyeredet, ha akarod, gyorsan felhasíthatod egy nagyon éles késsel 1-3 helyen a tetejét, majd tedd vissza a sütőbe. Kétszáz fokon egy órát süsd.


Megosztom
Link másolása