TRENDI

Divat a pre-loved! Avagy miért jó másnak a gardróbjában vájkálni?

Mindenkinek a szekrényében ott szomorkodik legalább egy, de inkább több olyan ruha, amit nem hord. Viszont lehet, hogy pont ezek a ruhák hiányoznak valaki más gardróbjából.

Megosztom
Link másolása

Megvettük, de aztán kiderült, hogy ülve mégiscsak szorít, hogy a meglévő cipőinkkel nem kompatibilis, vagy egyszerűen csak elmúlt a vásárláskor érzett szerelem, de nincs szívünk kidobni. Mi legyen vele?

Aki érdeklődik a fenntartható divat iránt, vagy egyszerűen csak környezettudatosan gondolkozik az öltözködésről is, annak ismerősen csengenek az olyan hashtag-ek, mint a #preloved , a #reused, vagy hogy egy magyar kifejezést is említsünk: a #turikincs.

Igen, ezek gyakorlatilag egymás szinonimái: azt jelentik, hogy azt a ruhát valaki már birtokolta előtted. Mielőtt hozzád került volna, egyszer már valaki megvásárolta egy valódi vagy virtuális boltban, de a vásárlás után egyszer se vette fel, vagy alig hordta, így sokszor az eredeti árcédulát leszámítva ugyanolyan állapotban van, mint a megvétele pillanatában.

A korábban cikinek tartott turizásnak ma már egészen kifinomult formái is léteznek, ahol ezek a szekrénylakók új gazdára találhatnak. De miért jó ez a pénztárcánkon kívül a környezetnek is?

A szomszéd pulcsija mindig zöldebb?

„A fenntartható divat nem a fenntarthatónak mondott termékek vásárlásával kezdődik” – állítja Mengyán Eszter, az egyik legismertebb hazai környezettudatos divatszakértő.

Sokan úgy hiszik, azzal tesznek a legtöbbet a Földért, ha lecserélik minden műanyag szálat tartalmazó ruhájukat (és ugyanígy bútorukat, konyhai felszerelésüket, stb.),

és olyat vesznek helyette, ami 100% természetes anyagú, környezet- és emberkímélő módon előállított. Pedig bármilyen fenntartható, etikus, öko-bio-zöld módon készült is az az új ruha, az ökológia hatása mindig nagyobb lesz még egy már létező 100% poliészterből készült kínai susidzsekinél is, hiszen azt egyszer már elkészítették, a divatipari múltat pedig nem teszi jóvá semmilyen jelenkori döntésünk. Mostani döntéseink csak a jövőt tudják befolyásolni.

Ebben az egyirányú utcában viszont nagyon sokat számít minden egyes választásunk, így az is, mibe bújunk bele reggelente.

Példamutatás és inspiráció

Ha környezettudatos ruhatárról és önazonos öltözködésről van szó, a már említett Mengyán Eszter neve megkerülhetetlen a hazai divatszakmában. Honlapján és könyvében (Hello, slow fashion) számos olyan hazai vállalkozást és boltot mutat be, ahol minőségi használt ruhákból tudunk akár személyesen, akár online válogatni. Legtöbbjükhöz ráadásul remek ízléssel és rengeteg gyakorlati tanáccsal felfegyverzett stylist is tartozik, általában a tulaj személyében.

Ilyen a Nagykovácsiból nemrég Szentendrére költözött RUHA-Recycled Fashion Store, a szombathelyi Reused, a solymári Kapocs Közösségi Ruhatár vagy hogy az amúgy szuper secondhand boltokban bővelkedő Budapest se maradjon ki a felsorolásból: a Lovebug Vintage, a nagy veterán Szputnik vagy az immár pesti és budai bolttal is rendelkező Swappis.

Lendvai Lilla, a RUHA tulajdonosa egy interjúban nagyon pontosan fogalmazta meg a „kisember” felelősségét a ruhaipar környezetszennyező tevékenységének csökkentésében.

Mivel a nagy cégeknek egy-egy új technológia bevezetése óriási befektetéssel jár, ezért csak kisebb változtatásokat fognak meglépni (sokszor beleesve a greenwashing hibájába), mert a nyereségről természetesen nem hajlandóak lemondani. Ha viszont mindenki igyekszik az általa nem hordott darabokat „közzé tenni”,

akkor megvalósulhat egyfajta közösségi gardrób, ahol új gyártmány vásárlása nélkül is megtalálható mindaz, amit a fast fashiontól kezdve a high-end márkák üzletei kínálnak.

Post-pandemic platforms

A pandémia érdekes módon itt is kitermelt számos új platformot, ahol érintésmentesen, a saját kanapénkról lapozgathatunk a second hand darabok között, és itt most nem csak a valódi boltok webshop kínálatáról beszélünk. Csak a Facebook-on számtalan adok-veszek csoport létesült a „sosem hordott”, „átnőtte a gyerek” vagy a „kiderült, hogy mégse”-típusú ruhák adás-vételére, akár konkrét márkára specializálódott oldalakat is találhatunk. COS — ADOK VESZEK BUDAPEST Magyarország, Magyar designer ruhák • adás-vétel-csere vagy Mengyán Eszter csoportja, a Vásárolj a szekrényemből! - Pre-loved, vintage, second hand, ahol kifejezetten természetes alapanyagú darabok cserélhetnek gazdát.

Egyre több kifejezetten lokális zerowaste csoport is van, ahol személyes átvétel mellett teljesen ingyen is hozzájuthatunk az olyan ruhákhoz, amik - Marie Kondo szavaival élve - már „nem okoznak örömöt”. Ha pedig megtaláltuk a számunkra megfelelő cserélős csoportot, akár egy új közösség tagjaivá is válhatunk, akik segítik, inspirálják egymást nem csak az öltözködésben, hanem az élet egyéb területein is.

Turis, vintage, secondhand, használt...

De vajon számít-e egyébként egy ilyen - csúnya fordítással élve "elő-szeretett" - ruhadarabnál, hogy milyen jelzővel illetjük?

Valószínűleg igen, hiszen ha nem így lenne, nem használná ezeket az angol kifejezéseket a hazai, fenntartható divatra fogékony társadalmi réteg. A „turi” valószínűleg már sose fogja lemosni magáról azt a sokszor dohos pinceszagot, ami a legtöbbünknek eszébe jut a hallatán. A pre-loved jelzőt nem is igazán használhatjuk a kilencvenes évek báláinak 80%-át kitevő XL méretű poliészter felsőire, bolyhos pamut alsóira. Ezek a ruhák már egy másfajta minőséget képviselnek,

Ha pedig nincs még rá magyar szó, akkor miért ne használnánk az angolt?

Nem a gyártósorról kellene legördülnie az újdonságoknak, hanem a szemléletünk, a hozzáállásunk futószalagjáról.

Átnevezni,áttervezni, átértékelni, átcsoportosítani, átkombinálni kizárólag emberi energiát igényel, míg egy új kollekcióhoz akkor is rettentő sok természeti erőforrás és nyersanyag szükséges, ha azt a környezetre nézve a lehető legszelídebb módon tesszük is.

Nem lehet elég korán kezdeni

Szerencsésnek mondhatom magam, mert a mi családunkban sosem volt ciki másnak a kinőtt vagy megunt ruháit hordani, sőt, egyes rokonaim már akkor turimániások voltak, amikor ez még csak egy nagyon szűk réteg számára nem volt ciki. A családban csak "cucc-boogie" néven futó ruhaválogatós események alapjaiban határozták meg a divathoz és az öltözködéshez fűződő viszonyomat.

Többek között ezekből tanultam meg, hogy ha valamit nem hordok, azt ne tároljam feleslegesen, illetve a hordott darabokra is úgy vigyázzak, hogy ha később mégse hordanám, az másnak még jó legyen.

És ezzel nem vagyok egyedül a családban: anyai nagymamám, akinek négy lánya és nyolc lány unokája van, még ma is képes "lekunyerálni" rólunk egy-egy neki tetsző darabot azzal a fedőszöveggel, hogy: Ha kinövöd, nekem adod? (Kamaszként gyorsan elhagytuk az ő méretét, így ami megtetszett neki rajtunk, arra előszeretettel akasztotta rá a láthatatlan "hamarosan enyém leszel" cédulát).

Ezért aztán nagyon fontosnak tartom, hogy az én gyerekeim is tudják, mi a különbség a boltban kapható új és a használt ruha között, hogy ne legyen nekik ciki se mástól kapni, se másnak tovább adni. Hogy tudják, bőven elég ruha van már a világ szekrényeiben, csak tudni kell mindig a megfelelőt kinyitni.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


TRENDI
Ezek voltak a legextrémebb Met-megjelenések: homok, vizes póló és mindent megmutató pucérruha is sokkolt
A Met-gála általában véve sem a visszafogottságról szól, azonban idén sikerült pár igazán meglepő választást felvonultatni.

Megosztom
Link másolása

Minden évben, május első hétfőjén rendezik meg a Met-gálát, ami vörös szőnyeges szezon egyik lezárása. Az éves tematika mindig alaposan felrázza a stylistokat, akik igyekeznek a legextrémebb megjelenéseket kiötleni drága hírességeik számára.

Ebben az évben Csipkerózsikák: Újraébredő divat című kiállítást ünnepelte a gála, a dress code pedig Az idők kertje volt.

Most összegyűjtöttük nektek a legextrémebb Met-gála megjelenéseket, mert ezekből természetesen ebben az évben sem volt hiány.

1. Tyla

A 22 éves dél-afrikai énekesnő és dalszerző egyértelműen nyerte az extrémitás versenyt, ugyanis egy homokkal bevont Balmain-ruhát viselt, amiben gyakorlatilag mozdulni sem tudott.

A márka kreatív igazgatója, Olive Rousteing így nyilatkozott az érdekes elképzelésről: „az ötlet, hogy ruhadarabot fabrikáljunk valami olyan mulandó dologból, mint a homok, beindította a fantáziámat, és nem is lehetnék boldogabb a végeredménnyel”.

@varietymagazine Tyla is lifted up the stairs at the #MetGala ♬ original sound - Variety

A mozgás olyannyira lehetetlen volt a ruhában, hogy Tyla-t öt férfi segítette a mozgásban, akik időnként följebb emelték a lépcsőfokokon. Az énekesnőt meg is kérdezték, le tud-e majd ülni a fogadáson, amire azt felelte:

„Kit érdekel, mikor ennyire cukin nézek ki?”

2. Doja Cat

Az énekesnő egészen új értelmezést adott a dress code-nak, ugyanis egy földig érő vizes pólóban jelent meg a szőnyegen. Hogy ne legyen teljesen átlátszó, időnként karjaival takarta magát. Sminkjét is ehhez igazították, és ezüstösen lefolyó könnyeket festettek az arcára.

Mikor megkérdezték, miért ezt a szettet választotta, elmondta, hogy a tematika alapján tudta, hogy a legtöbben virágokat idéznek majd ruhakölteményeikkel, ő azonban úgy döntött, hogy az egyik legnépszerűbb növényt, a gyapjút szeretné itt éltetni.

3. Emily Ratajkowski

A modell ezúttal sem bízott túl sokat a képzeletre - jó, legyünk őszinték, konkrétan semmit - teljesen átlátszó ruhában érkezett ugyanis a Metropolitan Múzeum lépcsőjére. Emily Ratajkowski egy vintage Atelier Versace pucérruhát választott, ami mell és fenék részénél is teljesen átlátszott. Haját érdekes kontyba formázta.

@vogueitalia #emilyratajkowski arriva sul red carpet del #MetGala ♬ sonido original - ♫♫

4. Kim Kardashian

A Kardashian család gyöngyszeme, Kim Kardashian minden évben valami nagyon extrémet talál ki a Met-gálára, nála ez már-már hagyomány. Idén azonban talán tényleg sikerült saját magát is túlszárnyalnia, ugyanis olyan vékony csípőt villantott, ami teljesen irreális. A valóságshow-sztár Maison Margiela fémes hatású ezüst, fűzős meztelenruháját választotta egyébként, amihez egy szürke kardigánt viselt.


Megosztom
Link másolása

TRENDI
A Rovatból
Oviban még ciki, felnőttként már trendi? Pisifoltos farmerral rukkolt elő egy designer márka
A nevetséges kinézet mellé természetesen nevetségesen magas árat is szabtak.

Megosztom
Link másolása

Nemrég megjelent a Balenciaga luxusmárka legújabb kiegészítője, a ragasztószalagnak kinéző karkötő. Ha pedig nem tudtuk volna eldönteni, hogy milyen outfitet érdemes választani hozzá, a designerek most elhozták a választ.

Ugyanis megérkezett a JORDANLUCA márka pisifoltos nadrágja.

A designer márkáknál nem ritka, hogy feszegetik a határokat és igazán őrült, meghökkentő vagy olykor egyenesen nevetséges darabokkal rukkolnak elő.

Jordan Bowen és Luca Marchetto márkája sem kivétel ez alól. A designerek munkáját erősen jellemzik az erotikus vonások, de a kifutókon is szívesen reagálnak az irreális társadalmi normákra ruhakölteményeik segítségével.

A megosztó foltos farmer a 2024 őszi/téli kollekciójukban mutatták be. Ha pedig valakinek elnyerte a tetszését, nagyjából 220-290 ezer forint közötti áron be is tudja szerezni.

Sokan gúnyolták a ruhadarabot, miszerint ezt saját maguknak is „el tudják készíteni otthon”.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

JORDANLUCA (@jordanluca) által megosztott bejegyzés

Forrás: HYPEBEAST


Megosztom
Link másolása


TRENDI
Ez igen! Zendaya duplázott: két különböző szettben is végigvonult a Met-gála szőnyegén
A színésznő öt év kihagyás után tért vissza a Met-gálára, nem is akárhogyan.

Megosztom
Link másolása

A New York-i Metropolitan Művészeti Múzeum adott helyet idén is a híres vörös szőnyeges szezon zárásaként a Met-gálának, ahol a leghíresebb hollywoodi sztárok még egyszer megmutathatják legkreatívabb ruhakölteményeiket.

Idén a gála a Csipkerózsikák: Újraébredő Divat című kiállítást éltette, ennek kapcsán pedig Az idő kertje volt a gála öltözködési tematikája, így idén is igen extrém kreációkat láthattunk.

Ebben az évben Zendaya öt év kihagyás után tért vissza, és mivel a színésznő egy átlagos filmpremierre is elképesztően kreatív, a témához mindig passzoló ruhakölteményekben jelenik meg, így mostani megjelenését különösen nagy figyelem övezte.

A színésznő pedig vagy nem tudott dönteni, vagy csak valami még extrábbat szeretett volna, így miután megjelent egy Maison Margiela ruhában, amin kézzel festett fémdíszek és apró kolibri madarak voltak láthatóak, nem sokkal később újra megjelent, de teljesen más ruhában és sminkkel.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

USA TODAY Life (@usatodaylife) által megosztott bejegyzés

Másodjára egy John Galliano Givenchy-korszakából származó hosszú, fekete uszályos ruhát viselt, fején egy elképesztő rózsakompózícióval. Míg az első megjelenésnél kicsit végzetasszonyás sminket viselt, addig a másodiknál majdnem teljesen natúr, természetes smink mellett döntöttek.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

zendayaverse (@zendayaverse) által megosztott bejegyzés

Via: 24.hu


Megosztom
Link másolása


TRENDI
Ne keresgélj tovább! Íme a legjobb vintage turkálók Budapesten
Budapest a turkálók Mekkája. Megmutatjuk, hova érdemes benézni, ha a vintage divat szerelmese vagy.

Megosztom
Link másolása

Budapest lenyűgöző választékkal rendelkezik a vintage ruhák szerelmeseinek. Ezek a boltok nem csak a múlt divatjait idézik fel, hanem egyedi élményt is nyújtanak a vásárlóknak.

LoveBug Vintage

1027 Budapest Margit Krt. 62.

Az egyik leghíresebb és legkülönleges vintage ruhabolt a főváros szívében. A gondosan válogatott ruhadarabokat, kiegészítőket és a hangulatos üzleti környezetet biztosan nagyra értékelik azok, akik a divaton keresztül szeretnék kifejezni egyéniségüket.

Antifactory Vintage Shop

1061 Budapest Paulay Ede u. 43.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Carly Gray (@carlygrayx) által megosztott bejegyzés

Az Antifactory egyedi hangulatával és különleges darabjaival emelkedik ki a vintage boltok közül. Az underground és punk elemek szerelmesei itt biztosan megtalálják a számukra tökéletes ruhadarabot, miközben inspiráló közösségi élményben is részesülhetnek.

Szputnyik Shop

1074 Budapest Dohány u. 20.

A Szputnyik Budapest egyik legnépszerűbb vintage és újrahasznosított ruházati boltja, ahol a fenntartható vásárlás és az egyedi megjelenés találkozik. A különféle ruhadarabok, kiegészítők és a bolt egyedi hangulata miatt ez a hely mindig megérdemel egy látogatást.

Retrock Vintage Designer Store

1061 Budapest, Anker köz 2-4.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Retrockbudapest (@retrockbudapest) által megosztott bejegyzés

A Retrock modern és letisztult környezetben kínál klasszikus és designer vintage darabokat. Az üzlet koncepciója az, hogy a múlt divatjait ötvözi a jelen dizájnelemeivel, így teremtve egyedi és stílusos összeállításokat, amelyek kitűnnek a tömegből.

Ever After Budapest Vintage & Design Shop

1075 Budapest, Kazinczy u. 6/A.

A turi egyedi és stílusos választékkal várja a vásárlókat. A boltban megtalálható gondosan válogatott ruhadarabok mellett azonban atmoszférájával is kiemelkedik, a belső tér elegáns és inspiráló, tökéletes hátteret biztosítva a vintage daraboknak.

Forrás: Bien


Megosztom
Link másolása