Vigyázat! Kokain, antidepresszáns és női hormon is van bőven a Balaton vizében
Beindult a balatoni nyár, már péntek délután bedugulnak a tóhoz vezető utak, fogynak a méregdrága lángosok, és élvezi a tömeg a hőségben hűsítő víztömeget. Közben valahol félúton elveszett a tudatosság.
A naptejek használata persze erősen ajánlott a tűző napon, ám az nem mindegy, milyen mértékben kenjük magunkra - nem biztos, hogy a bőrünknek is jót tesz az állandó kencézés, hogy a körülöttünk elterülő, a hűsölésünkről gondoskodó balatoni élővilágról ne is beszéljünk.
A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tartott konferenciát a témában, szúrta ki az NLC. A találkozó fókuszában azok a szennyezőanyagok álltak, amelyek látványosan megzavarják a vízi szervezetek élettani folyamatait, és amihez igencsak köze van az embernek. Az adataik alapján
Ez gigászi mennyiség. A víz vizsgálatakor különböző gyógyszermaradványok, fogamzásgátló hormonszármazékok, UV-szűrő vegyületek, növényvédő szerek és mikroműanyagok is nagyobb mennyiségben voltak jelen a mintákban, ami már aggodalomra ad okot.
Molnár Éva, a Ökofiziológiai és Környezettoxikológiai Kutatócsoport tudományos munkatársa ismertette a mérési adatokat. Csak a Zala folyóba – és onnan a Balatonba – évi 11,5 millió köbméter tisztított szennyvíz kerül be, és további 2,2 millió köbméter érkezik a tóba a környékbeli fürdők "használt vizeként," tudatta a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat.
A kutatócsoport 134 hatóanyag jelenlétét vizsgálta, ilyen volt többek közt a
42 vegyületet mutattak ki, de ha a vízgyűjtőket is hozzávesszük, még rosszabb az arány: 72 gyógyszerhatóanyagot találtak, 95%-os arányban fordultak elő antidepresszánsok és epilepszia elleni szerek a magyar tengerben.
A kutatás eredménye szerint a Balaton élőlényei szempontjából négy hatóanyag, az egyik legismertebb fájdalomcsillapító hatóanyag,
Lehet, hogy nem tűnik nagy bajnak, ha elhízik a bolha a naptej UV-szűrőjétől, memóriazavarossá válnak a csigák az antidepresszánsoktól vagy elpusztulnak a halak. Ám a természetben minden mindennel összefügg, és könnyen okozhatunk pillangóhatást ezekkel az apróságnak tűnő beavatkozásokkal.
A naptejek fék nélküli használatát például vissza lehet szorítani az árnyékolással vagy megfelelő öltözet viselésével, és a tüneti kezelésben erős gyógyszereket is megpróbálhatjuk orvosi segítséggel, egészséges életmóddal csökkenteni.