FONTOS

Te is digi-bige vagy? - A bizarr nap, amikor totál net nélkül maradtam

Amikor a szabadnapodon egyszerre döglik be a net, a tévé és a vonalas telefon, új világok nyílnak meg előtted.
Sassy - sassy.hu
2019. január 03.


Megosztom
Link másolása

Felugrottam, egy felnőtt nőhöz teljesen méltatlan, Hello Kitty-s szőrmemamuszban először odarongyoltam az ablakhoz, hogy a szomszédok nem pakolnak-e már teljes pánikban az autóikba, esetleg nem magasodik-e fölénk az égen egy fél Budányi, lapos űrhajó. Semmi. Zúzás a nappaliba, a rooterhez.

Innentől kezdve tíz percig csak a (bocsánat) seggem látszott, ahogy a komód mögé benégykézlábazva megpróbáltam ki-be húzogatni a dugókat, tuszkolgatni a kábeleket, fel-le kapcsolgatni a rooter gombját. Aztán pókhálós hajjal vissza a mobilomhoz (ki szokott a komód mögött takarítani, hagyjatok már!), WiFi ki, aztán újracsatlakozás. Megint semmi.

Hát itt leültem egy kávéra. Végig kellett gondolnom az életemet, na. A kávéfőző szerencsére működött, a tejmelegítésre használt gáztűzhely is. Csináltam egy hatalmas bögre, tűzforró tejeskávét, és megkezdtem az újratervezést. Először is meg kellett tudnom, hogy csak nálam állt meg a világ, vagy máshol is. Fel kell hívnom a netszolgáltatóm ügyfélszolgálatát. Kapom fel a telefont, hogy megguglizzam a számát...ja, hát ugye nem működik. Így, hónap végére a havi adatmennyiségemet is legyepáltam, tehát a telefonon sincs net, kész, zéró.

Komolyan mondom nektek, egy darabig teljesen lefagytam. És akkor eszembe jutott: hiszen a telefont eredetileg arra a célra találták fel, hogy telefonáljanak vele!

Örömmámorban tárcsáztam az öcsém számát, aki épp dolgozott, de tudtam, hogy mivel a szomszédban lakik, ugyanaz a szolgáltatója. Felvette, és akkor jött a nap következő csodája: meghallottam az öcsém hangját. ÉLŐBEN. Mondjuk a “Beléd meg mi a franc ütött?” stílusban odamormogott, álmosan morcos “Mondjad!” nem öntött el túl sok családi melegséggel, de akkor is az ő hangja volt. Nem csetablak, meg emoji, meg lájk, meg komment. Gyorsan elhadartam neki a problémát, jó nagyot röhögött, és bemondta a szolgáltató számát.

Újabb telefon. “Jelenleg az Ön kerületében különösen nagy az ügyfélszolgálatunkra beérkező hívások számra, minden kezelőnk foglalt, de hívása fontos számunkra stb. stb. stb.” Ehhez képest elég hamar kapcsoltak egy kezelőt, aki először megkért, hogy kapcsoljam be a tévét meg a médiaboxot (ugye az is hozzájuk tartozik), és amikor kiderült, hogy az se működik, közölte: “Elnézését kértjük, az egész 11. kerületben áramellátási hibával küzdünk, de dolgozunk rajta, remélhetőleg még a mai nap folyamán megoldjuk.”

Ültem a kanapén, és szembesültem az immár kikerülhetetlen ténnyel: a mai szabadnapom, úgy tűnik, TÉNYLEG egy szabad nap lesz.

via GIPHY

Nem pityeg tíz másodpercenként a teló, nem ír rám egyik kollégám, barátom sem, nincsenek hülye sorozatok a tévében, nincs tévé sem, meg Netlfix sem, csend van, meg én, meg a lakás. Kívül rekedtem a digitális civilizáción, mint egy modern kori Robinson (mondhatnám, hogy Mrs. Robinson, de arról mindenkinek más jut az eszébe, úgyhogy hagyjuk).

Szeretem a kihívásokat, és amúgy is az a korosztály vagyok, amely azért még bőven megérte a net-nélküliség kegyelmi állapotát. Gondoltam, oké, mindenki nyugodjon le a kacsába, odakint mínusz öt van, tehát a kötelező kutyasétán kívül megy ki innen a halál, maradok itthon, és kezdek valamit a napommal. RENGETEG tanulsággal szolgált ez a kis “kísérlet”. Sorolom.

#1 A csend – úgy értem, a teljes, tökéletes, digitális zaj nélküli csend – először marha ijesztő. Utána meg marha felszabadító. Lassabban kezdett verni a szívem, abbahagytam a folytonos rohangálást, tevés-vevést a lakásban, meggyújtottam néhány teamécsest, és a mosógép tetején ülve – egy mosást azért beraktam – elgondolkodtam olyan dolgokon, amiken úgy kábé öt éve biztosan nem. Szinte hallottam, ahogy a lelkem meg az idegrendszerem valahol mélyen, belül azt rebegi nekem: “Köszönjük! Köszönjük, hogy végre velünk is foglalkozol egy kicsit!”

#2 Net nélkül jó pár halálos betegséget meg lehet úszni. Néhány nyugodt óra után, virágöntözés közben párszor megrándult a felkaromban egy izom. Mindennapi jelenség, az előző esti jógaóra következménye, de bevallom, ez nálam általában úgy néz ki, hogy felkapom a telefont, rákeresek az “izomrángás” szóra, és öt perc múlva gondolatban az összes szerettemtől elbúcsúzom, mert TUTIRA találok valami halálos kórt vagy dögvészt, amelyre a tüneteim ráillenek. Na, most ez nem volt. Maradt a virágöntözés.

#3 Ha nincs net, az emberek esznek. Életemben először (tényleg!) rendeltem egy pizzát – annak a számát is az öcsémtől kérdeztem meg, olyan jó volt másodszor is hallani a hangját –, ahol közölték, hogy a 11. kerületben úgy megnőtt a forgalmuk, hogy másfél-két óra, amíg kihozzák. “Nem is értem” –szabadkozott a diszpécser, én meg magamban jót kacarásztam, és hozzácsaptam a rendeléshez egy tiramisut is.

Amúgy tényleg, amikor kinéztem az ablakon, a távolban, a tízemeletesek között kis pizzafutárokat láttam rohangászni, vagy három-négyet.

#4 És akkor ott van a pisilés. Mivel kábeltévé nem volt, de a DVD működött, leporoltam az – egyébként több száz darabos – DVD-gyűjteményemet (a cipzáras DVD-tokon annyi por volt, hogy innom kellet egy pohár vizet, miután letüdőztem), és megnéztem egy filmet. A nap nyugis-mélázós hangulatához illően az Anyegint, Liv Tylerrel és Ralph Fiennes-szal. Hatalmas, orosz tél, komor szőrmebundák, egy elfuserált, édesbús szerelem. Úgy háromnegyed óra után ismeretlen érzés kezdett kerülgetni. Pisilnem kellett. Nem a pisilés volt ismeretlen, hanem a “filmnézés közbeni pisilés”. Hát persze, mert ha én filmet nézek, azt általában a tévében teszem, ott meg húsz percenként van egy reklámszünet, akkor bőven kimehetek. Most meg nem, csak ha ÉN megállítom. Elképesztő.

#5 A csurgatás-mentes Anyegin egyébként is elgondolkodtatott. Ott van ez a Tatjana, aki egyetlen levelet írt meg, és ráment az egész élete. Én megírok naponta vagy húszat, csetelek vagy ötvenet, e-mailezek, posztolok, lájkolok, kommentelek, nyüzsgök, izgek-mozgok, és tulajdonképpen fogalmam sincs, hogy mire megyek ezzel. Ralph Fiennes mindenesetre még nem kopogtatott be az ajtómon, pedig annak például határozottan örülnék.

Tudom, tudom, ez a mai élet ilyen. Meg a munkám is ilyen. Nem lehet megállítani az időt, bár, ha a net-nélküliség egyszer mégis megállítja, és akár csak egy napra is lekapcsolódsz a digitális pórázról, azért rájössz ám, micsoda abszurdum, amiben élünk. Lélekellenes, idegölő, alattomos rabszolgaság, amely lehet, hogy látszatra pótolja az emberi kapcsolatokat, de azok valódi tartalmát, melegségét soha nem lesz képes visszaadni.

Mindig éreztem, hogy a Mátrix című film teljes joggal lett kultusz: egy olyan jövőt jósolt meg, ami már jócskán valóra vált. Minden porcikánk, minden idegsejtünk bele van drótozva egy tökéletesen megkreált álvalóságba, és lássuk be: komoly erőfeszítést igényel lekapcsolódni ezekről a drótokról.

Tanulság? Hát az nincs. Hacsak az nem, hogy éjszakára ezentúl lenémítom és a szomszéd szobában hagyom a telefonomat, és tévé helyett visszaszokom a DVD-re. Ja, és még az is, hogy az a néhány ember, aki valóban el akart engem érni tegnap, megtette. Hárman is. Képzeljétek: felhívtak telefonon!

SZMO

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
Nők tucatjainak nőtt meg a melle a Covid-oltás után - szakértők elárulják, hogy miért
A hír néhány nappal azután érkezett, hogy sokkoló képek láttak napvilágot egy 19 éves kanadai lányról, akinek a mellei négyszeresére nőttek az oltás ritka mellékhatásaként.

Megosztom
Link másolása

A brit gyógyszerbiztonsági hatóság (MHRA) 33 olyan esetről számolt be, amikor a mellek megnagyobbodtak a Pfizer oltás után. További 11 brit nő az AstraZeneca vakcina után tapasztalt mellnövekedést, míg 4 esetet a Moderna oltás kapcsán jelentettek.

Néhány orvos szerint elképzelhető, hogy van összefüggés az oltás és a szokatlan reakció között.

Egy friss orvosi jelentésben kanadai orvosok azt feltételezték, hogy az oltásra adott furcsa immunrendszeri válasz okozhatta a mell szöveteinek túlnövekedését.

A jelentés szerint egy kanadai nő, aki 2022 szeptemberében kapta meg az első Pfizer-oltását, enyhe bizsergést és a mell feszülését tapasztalta. Ezek a tünetek a második adag után gyorsultak fel, és hat hónapon belül B kosárméretről GGG-re nőtt a melle.

Az ilyen gyors mellnövekedés ritka, okai lehetnek hormonális problémák vagy bizonyos gyógyszerekre adott reakciók.

Az orvosok szerint „A COVID-19 vakcina, és a mellnagyobbodás közötti összefüggés további vizsgálatot igényel” – írták.

A Pennsylvaniai Egyetem kutatói 2021-ben már megállapították, hogy

a Covid-oltások duzzadt nyirokcsomókat okozhatnak a hónaljban, ami rendellenes eredményeket mutathat mammográfián és mellultrahangon.

Az ilyen jelentések fontos szerepet játszhatnak abban, hogy időben felismerjék az esetleges mellékhatások mintázatait.


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
Ez a milliók által használt fájdalomcsillapító nem csak a fájdalmat űzi el, de az agyműködést is javítja
Napi gyorsteszt: tényleg okosabb lehetsz egy hétköznapi fájdalomcsillapítótól?

Megosztom
Link másolása

Van egy olyan, tömegek által használt fájdalomcsillapító, ami nemcsak enyhíti a fejfájást, de még az agyadat is felpörgetheti – állítja egy friss kutatás.

És nem, nem valami csodaszerről van szó: a sima ibuprofenről beszélnek, amit általában fejfájásra, fogfájásra, izomfájdalomra vagy megfázásra kapunk be.

A University College London (UCL) kutatói szerint ez a gyógyszer gyorsíthatja a reakcióidőt, és szerintük ez olyan jelentős egészségügyi előny, mintha csökkentenénk a magas vérnyomást.

De hogy mi ebben a csavar?

A paracetamol, ami szintén egy népszerű vény nélkül kapható fájdalomcsillapító, épp az ellenkező hatást válthatja ki, sőt még ronthatja is a memóriát.

Ez derült ki a University College London nagyszabású vizsgálatából, amiben félmillió brit adatait elemezték: megnézték, ki milyen gyógyszert szednek, és közben hogyan szerepelnek memóriateszteken és különböző agyi képességeket mérő feladatokban.

A kutatók szerint a mindennapokban használt orvosságok – például a fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők, asztma vagy vérnyomás elleni gyógyszerek – akár jó hatással is lehetnek a kognitív teljesítményre.

Például aki ibuprofent, aszpirint, kodeint vagy diklofenákot (közismertebb nevén Voltaren) szedett, az a tesztekben jobban teljesített, mint azok, akik nem használtak ilyen szereket.

Hasonlóan jót tett a szív- és érrendszeri betegségeknél használt omega-3, a koleszterincsökkentő atorvasztatin vagy épp a gyomorsavproblémáknál bevetett omeprazol is. Sőt, még a sima multivitamin is javította a résztvevők eredményeit.

De itt jön feketeleves

A paracetamol mellett a vényköteles fluoxetin (egy ismert antidepresszáns) és az amitriptilin (amit migrénre és depresszióra is használnak) kifejezetten rossz hatással volt a memóriára és a problémamegoldó képességre. Mielőtt azonban mindenki elkezdené kukába dobálni a gyógyszereit, a kutatók hangsúlyozzák, hogy a vizsgálat egyelőre csak összefüggést mutatott ki. Ez nem bizonyítja egyértelműen, hogy az adott gyógyszer közvetlenül okozza a javulást vagy romlást, csupán együtt jár vele.

Az UCL neurológusa, Martin Rossor a tanulmány egyik vezető szerzőjeként azt is kiemelte, hogy

sokszor sem a gyártók, sem az orvosok nem figyelnek eléggé arra, milyen kognitív mellékhatásai lehetnek a gyógyszereknek.

A szakember szerint érdemes lenne minden új készítményt alapos tesztnek alávetni, hogy kiderüljön, nem rontja-e a páciensek agyműködését.

A vizsgálatot a The Health Foundation nevű jótékonysági szervezet finanszírozta.

A kutatók nagy mintán dolgoztak: 540 ezer (!) 73 év alatti férfi és nő adataiból szűrték ki, melyik gyógyszert használják, és hogyan teljesítenek memóriában, problémamegoldásban vagy épp a reakcióidő teszteken.

Az eredményeket a Brain And Behaviour című szaklapban publikálták.

Azért akad némi óvatosságra intő részlet is. Egyik fő probléma, hogy sokan különösen idősebb korban többféle orvosságot szednek egyszerre, így nehéz elkülöníteni, mi lehet a pontos hatás oka. Ráadásul egyes időskori memóriazavarokat egyszerűen az öregedésnek tudunk be, holott bizonyos gyógyszerek is ludasak lehetnek ebben.

És hogy mi a lényeg?

- Az ibuprofen és még pár hasonló szer meglepően jó hatással lehet az agyra.

- A paracetamol és néhány más szer viszont pont, hogy ronthatják a memóriát.

- Nem biztos, hogy mindez ok-okozati kapcsolat, de a kutatók szerint érdemes lenne rutinszerűen figyelni a kognitív mellékhatásokra, amikor új medicinákat fejlesztenek.

Ezt azért nem árt észben tartani, ha legközelebb a gyógyszeres szekrény előtt toporogsz.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Pontosan ennyi percet, órát és napot vesznek el az életedből ezek a rossz szokások: a sajtburgertől, egy pohár boron át, egészen a tévénézésig
A hot-dog megöl, a magvak életet mentenek – így változtatja meg az életedet az, amit eszel.

Megosztom
Link másolása

Tudtad, hogy egyetlen hot-dog elfogyasztásával 36 percet dobsz el az életedből? A Michigani Egyetem kutatói körülnéztek a háztartásokban, és megpróbálták kiszámolni, pontosan mennyi időt vesz el tőlünk egy-egy rossz szokásunk. Az eredmények egyrészt sokkolóak, másrészt váratlanak.

Hot-dog vs. magvak: az életidő-csata

Egy hot-dog 36 percet von le a várható élettartamodból. Nem tévedés: a kedvenc gyerekkori strandkajád egy kész gyilkos. Ha viszont átállsz a magvakra, akkor 24 perccel toldhatod meg az életed minden egyes adaggal.

Nem áll itt meg a lista:

  • Egy sajtburger 9 percet vesz el, miközben egy pohár szénsavas üdítő további 12 percet.
  • A reggeli szalonna is veszélyes: minden szelet 6 perccel rövidíti meg az életedet.

Ha valaki hetente kétszer eszik hamburgert, az évente 936 percet (kb. 15,6 órát) veszít az életéből. Ez 50 év alatt összesen 32,5 napnyi életidőt jelent. ​

Ha valaki hetente egyszer eszik hot-dogot és mellé szénsavas üdítőt fogyaszt, az évente 2496 percet (kb. 41,6 órát) veszít az életéből. Ez 50 év alatt összesen 86,67 napnyi (majdnem 3 hónapnyi) életidőt jelent.

Ha viszont gyümölcsöt eszel, már 10 percet vissza is nyersz. A lekváros-mogyoróvajas szendvics meglepően jó választás: 32 percet adhat hozzá az életedhez.

Tévézés és bor: a rejtett gyilkosok?

Egy óra tévézés hatását pontosan még nem tudják kiszámolni, de az biztos, hogy az ülő életmód miatt drasztikusan nő a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. Az alkoholfogyasztás is ingoványos terület: egy pohár bor lebontása körülbelül 1,5-2 órát vesz el a májad életéből.

Érdekes, hogy az alkoholtartalmú italok és az élethossz kapcsolatát kevesebb kutatás vizsgálja átláthatóan, de a mértékletesség itt is kulcsfontosságú.

Akkor mit együnk?

A kutatások szerint nincs minden veszve: az elvesztett percek és a megnyert idő kéz a kézben jár, és a helyes választások sok mindent ellensúlyozhatnak. Egy hot-dog után egy marék dió, vagy egy sajtburesz után egy tányér gyümölcs már segíthet mérsékelni a károkat.

Bizonyos ételek fogyasztása hozzájárulhat az élettartam növeléséhez.

A diófélék, hüvelyesek, tenger gyümölcsei, gyümölcsök és nem keményítőtartalmú zöldségek jó hatással vannak az egészségre,

és rendszeres fogyasztásuk akár évekkel is meghosszabbíthatja az életet.

A leveles zöldségek, mint a spenót, a kelkáposzta és a mángold, szintén hozzájárulhatnak az élettartam növeléséhez,

mivel gazdagok antioxidánsokban és alapvető vitaminokban, amelyek csökkentik az oxidatív stresszt és lassítják az öregedés folyamatát.

És persze ne feledjük: ezek statisztikai átlagok. Az életminőségünket nagyban befolyásolja az is, hogyan érezzük magunkat a sajtburesz elfogyasztása után.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Konkrétan ez történik a szervezeteddel, miután szénsavas üdítőt ittál: 5 rövidtávú és 4 hosszútávú hatás
Azt is elmondjuk, hogyan ismerheted fel, ha túl sok diétás üdítőt fogyasztasz.

Megosztom
Link másolása

Nincs is annál jobb, mint amikor felpattintasz egy doboz kólát, és belekortyolsz a hűs, pezsgő italba. Sajnos egy átlagos doboz üdítő több mint 10 gramm cukrot tartalmaz, és rendszeres fogyasztása nem tesz jót az egészségednek.

Egy ausztrál tanulmány nemrég összefüggést talált a szénsavas üdítők, valamint a rák, szívproblémák, 2-es típusú cukorbetegség és szorongás között.

További kutatások szerint a cukros italok szív- és májbetegségekkel is kapcsolatba hozhatók.

Logikusnak tűnhet, hogy a cukor helyett mesterséges édesítőszerekkel készült diétás szénsavas italok egészségesebb választásnak számítanak.

Azonban a kutatások szerint a cukormentes italok fogyasztásával sem biztos, hogy elkerülhetők a szénsavas üdítők egészségügyi kockázatai.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tavaly az aszpartámot – amelyet például a diétás kólában használnak – „lehetséges rákkeltőként” jelölte meg. Ez nem azt jelenti, hogy néhány doboz diétás üdítő rákot okoz, de fontos a mértékletesség.

Ez történik a szervezeteddel, ha szénsavas üdítőket iszol:

Rövid távú hatások

1. Fogzománc-erózió

Nemcsak a cukros italok károsítják a fogakat. A szénsavas üdítők savtartalma elvékonyíthatja a fogzománcot, érzékenyebbé és gyengébbé téve a fogakat. A foszforsav és citromsav, amelyek szinte minden szénsavas italban megtalálhatók, hozzájárulnak a fogzománc kopásához.

2. Éhségrohamok

Egyes tanulmányok szerint a mesterséges édesítőszerek fokozhatják az étvágyat, és rövid időn belül éhségérzetet válthatnak ki.

3. Ízlelőbimbók eltompulása

A mesterséges édesítőszerek olyan édes ízt adnak, ami tompíthatja a természetesen édes ételek, például a gyümölcsök és a zöldségek ízét, azokat ízetlenebbnek érzed.

4. Puffadás és hasmenés

A szénsavas üdítők gázosodást okozhatnak, míg a koffein és egyes édesítőszerek, például szorbit és xilit, hasmenést idézhetnek elő érzékeny bélrendszer esetén.

5. Alvászavarok

A nagy mennyiségű koffein alvásproblémákat okozhat, különösen, ha a nap későbbi szakaszában iszod a kólát.

Hosszú távú hatások

1. Szív- és érrendszeri betegségek

Egy hosszú távú, 80 000, 50 és 79 év közötti nő részvételével végzett kutatás kimutatta, hogy a mesterségesen édesített italok gyakori fogyasztása összefüggésbe hozható a stroke, a szívbetegségek és a halálozás fokozott kockázatával.

Azok a nők, akik naponta két vagy több ilyen italt ittak, 23%-kal nagyobb valószínűséggel szenvedtek el stroke-ot, 29%-kal nagyobb eséllyel alakult ki náluk koszorúér-betegség, és 16%-kal nőtt a halálozási kockázatuk.

A kutatás eredményei, amelyeket 2019-ben publikáltak, valóban aggasztónak tűnnek.

2. Növelhetik a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát

Kutatások szerint a diétás üdítőkben található mesterséges édesítőszerek fokozhatják a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.

Egy tavaly a Diabetes Journal-ban megjelent tanulmány szerint azoknál,

akik édesítőszereket fogyasztottak, nagyobb eséllyel alakult ki a 2-es típusú cukorbetegség, mint azoknál, akik nem fogyasztottak ilyen anyagokat.

Azok, akik napi 16-18 mg mesterséges édesítőszert fogyasztottak, 69%-kal nagyobb valószínűséggel betegedtek meg, mint azok, akik kevesebbet.

A kutatók így írtak: „Az eredmények megerősítik, hogy ezek az adalékanyagok nem feltétlenül biztonságos alternatívái a cukornak.”

3. Nem biztos, hogy segítenek a fogyásban

Sokan azt feltételezik, hogy a diétás italok választása a cukros italok helyett jót tesz a derékbőségnek.

Azonban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tavaly arra figyelmeztetett, hogy akik fogyni szeretnének, ne igyanak mesterségesen édesített italokat.

Az egészségügyi szervezet 283 tanulmány adatait vizsgálta, és megállapította, hogy rövid távon az olyan édesítőszerek, mint az aszpartám és a sztívia, csekély mértékű súlycsökkenést eredményezhetnek. Ez azonban csak akkor volt igaz, ha az emberek egyidejűleg a kalóriabevitelüket is csökkenteni tudták.

Ehelyett a WHO arra hívta fel a figyelmet, hogy

a mesterséges összetevők hosszú távú fogyasztása „nemkívánatos hatásokkal” járhat, mint például a 2-es típusú cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, valamint a halálozás kockázatának növekedése.

4. Megzavarhatják a bélrendszer egészségét

Liz Cooper, a Bio-Kult technikai tanácsadója a The Sun-nak elmondta, hogy a mesterséges édesítőszerek egészségünkre gyakorolt hatásának kutatása még gyerekcipőben jár.

„Mindazonáltal vannak arra utaló jelek, hogy a mesterséges édesítőszerek képesek megváltoztatni a bélmikrobiom összetételét, egyes tanulmányok szerint például

csökkenthetik az Akkermansia muciniphilia nevű baktérium mennyiségét, amelyet gyakran a jó egészségi állapottal hoznak összefüggésbe”

– mondta.

A bélrendszer szakértője kifejtette, hogy ennek a baktériumnak a hiánya összefüggésben állhat a glükózintoleranciával, mivel egyik szerepe a glükózanyagcsere támogatása, ami fontos a cukorbetegség megelőzésében.

„Az Akkermansia muciniphilia továbbá segíthet fenntartani a bélfal integritását, és egyre több bizonyíték utal arra, hogy

a mesterséges édesítőszerek megzavarhatják a bélmikrobiota egyensúlyát, növelhetik a gyulladást, valamint károsíthatják a bélfalat”

– folytatta Liz.

Ezt az állapotot találóan „áteresztő bélnek” nevezik.

Liz hozzátette: „A bélmikrobiota segít az ételek emésztésében, védi a bélfalat, és támogatja az immunfunkciót, míg a bél integritása kulcsfontosságú az általános egészség szempontjából, mivel egy szűk gátat képez, amely szabályozza, mi szívódhat fel a véráramba, miközben blokkolja a káros anyagok bejutását. Ezért a gyulladás és az áteresztő bél nemcsak a bélrendszerre van hatással.

Számos tanulmány igazolja, hogy a rossz emésztőrendszeri egészség és a gyulladás számos gyakori krónikus betegség kialakulásában szerepet játszhat, nemcsak a bélrendszerben, hanem a test más területein is.”

Bár a szénsavas italok alkalmankénti fogyasztása nem jelent közvetlen veszélyt, rendszeres fogyasztásuk számos egészségügyi problémát okozhat.

Honnan tudhatod, hogy túl sokat iszol?

Ha minden nap színsavas üdítőket iszol, és gyakran sóvárogsz utánuk, az annak a jele, hogy függővé váltál. Most van itt az ideje, hogy csökkentsd a fogyasztásukat, hogy hosszú távon javítsd az egészségedet.

Ahhoz, hogy hatékonyan tudd csökkenteni a napi üdítőfogyasztást, tűzz ki magadnak üdítőmentes napokat. Ezt könnyebb megtenni, ha mindig tartasz magadnál egy üveg vizet a nap folyamán, hogy új, egészségesebb ivási szokásokat alakíts ki. A mértékletesség és az egészséges alternatívák választása kulcsfontosságú.


Megosztom
Link másolása