ÉLETMÓD

Postás Pat és az elfeledett képeslap – avagy miért fontos mindannyiunknak a kézírás gyakorlása?

Stresszoldás, jobb térlátás, jobb ritmusérzés, jobb memória - csak néhány példa arra, mi mindenben segíthet a kézírás. De hová kell regisztrálni, hogy ismeretlenektől kaphassunk képeslapot?
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. július 10.


Megosztom
Link másolása

A cikket olvasók nagy része talán küldött vagy kapott még annak idején képes nyári üdvözletet a Balatonról, Budapestről vagy akár külföldről. Naplementés vízpartok, bikinis nők, napszemüveges gyerekek vagy madártávlatból fényképezett városok fotóinak hátoldalára írtuk, hogy „Nagyon hiányoztok!” vagy hogy „Szakad az eső, egész nap a szálláson kártyázunk” esetleg, hogy „A következő vonattal megyek haza, mert este átszöktem a másik táborba…”. A mobiltelefonok és az internet előtt ugyanis a képeslap küldés volt a legolcsóbb módja a nyári élmények megosztásának.

Ma már fillérekből végig élőzhetjük akár az egész nyaralásunkat, szétposztolhatjuk a közösségi média falait gondosan beállított koktélos fotókkal, vagy küldhetünk egy régimódi SMS-t az otthoniaknak: Megérkeztünk, minden rendben.

De lesz-e ezeknek az értesítéseknek ugyanolyan súlya, mint egy kézzel írt, hetekig várt képeslapnak? És milyen készségeink rozsdásodhatnak be ennek a szokásnak a kikopásával?

Veszélyeztetett fajunk: a kézírás

A digitális forradalommal kinyílt a világ, minden internetes elérhetőséggel rendelkező embertársunk karnyújtásnyi távolságba került (persze a kapcsolat létrejöttéhez kell a másik keze is, és az nem mindig nyúlik ki, lásd paraszociális kapcsolataink). Ahol viszont kinyílik egy ajtó, ott bizony be szokott záródni egy másik. Az online ügyintézés és kapcsolattartás elterjedése, az internetes blogok és a közösségi média mindennapivá válása mellett a kézírásunkat lassan már csak a hivatalos okmányainkon, szerződéseinken láthatjuk viszont. Ha pedig sokáig nem gyakoroljuk ezt a fajta tevékenységet, esetleg még az olvasásra se fordítunk időt, akár másodlagos vagy funkcionális analfabétává is válhatunk. Ehhez persze sokszor éveknek is el kell telnie, de nem csak a konkrét tudás elvesztésének elkerülése miatt fontos naponta írni-olvasni egy kicsit.

A hagyományos, kézi írás ugyanis a maga lassúsága és körülményessége révén hozzájárulhat a stresszoldáshoz, a memóriánk, sőt, még az egyéniségünk fejlődéséhez is!

Számtalan kutatás foglalkozott már a kézírás fizikai és pszichológiai hasznával, megállapították többek között, hogy a kisiskolásoknak a folyóírás tanulása során nem csak a kézügyessége fejlődik, de javul a térérzékelésük, az ábrázolási készségük és a fékezés és lendület folyamatos váltakozása révén a ritmusérzékük is.

Később, ha már automatikus maga az írás, sokkal jobban bevésődik egy-egy tanórai információ, ha kézzel rögzítik.

Felnőttként pedig azért kell néha digitálisról kézi írásra váltani, mert utóbbi nagyobb kognitív kihívást jelent, hiszen párhuzamosan foglalkoztatjuk agyunk különböző területeit.

Amíg digitálisan lehetőségünk van annyiszor javítani egy-egy szöveget, ahányszor csak szeretnénk, addig erre a papír alapú változatban nincs lehetőségünk. Előre fel kell mérnünk a terjedelmet, figyelnünk kell a szöveg elemeinek elhelyezésére (egy mezei meghatalmazás esetén például a címnek, a szövegnek, a dátumozásnak és a tanúk adatainak is rá kell férnie az A/4-es méretű lapra), a helyesírásra, a stílusra, hiszen menet közben ezeken már nem javíthatunk, hiba esetén újra kell kezdenünk az egészet.

Emellett nem árt, ha az írásunk esztétikus, de legalább is olvasható. Ha pedig nem csak hivatalos dokumentumokat írunk, hanem mondjuk naplót is vezetünk, az tovább fejlesztheti a szókincsünket, kézírásunk tudatos megváltoztatásával állítólag változtatni tudunk a személyiségünkön is.

A pszichológusok szerint sokat segít a problémás érzelmek feldolgozásában és a lelki bajokkal való szembenézésben, ha kézzel fogható lapokra vetjük azokat - akár napló, akár levél formájában.

A kézírás mindennapi gyakorlására persze nem mindig akad idő. Szerencsére ujjgyakorlatnak már egy bevásárló lista, a napi teendők rangsorolása, de akár egy képeslap megírása is jó lehet. Utóbbi ráadásul nem csak nekünk okoz örömöt.

Kedvenc nyári élményem

Kilenc-tíz éves kor körül, tehát nagyjából a harmadik osztálytól kezd automatizálttá válni az írás folyamata, ekkor már nem a betűk megformálására, hanem a közölt információ megfogalmazására terelődik a figyelem. Ettől a kortól tehát mindenképpen érdemes a szünidőben 1-2 képeslapot íratni a gyerekkel. Egy-egy rövid, pár soros levél megírásával a szépíráson kívül gyakorolhatják az érzéseik, élményeik összefoglalását, tömörítését is. Fontos, hogy ne a felnőtt diktálja a szöveget, hanem hagyjuk, hogy egy üres papíron kitalálja és begyakorolja, megtervezze a saját üzenetét. Ha például egy barátnak küldene lapot arról, mi volt eddig a legjobb a nyárban, és ő nem a közös külföldi nyaralást érzi a legjobbnak, ne írjuk felül az érzéseit.

Ha neki az volt a legjobb a nyárban, amikor a nagypapával lecsiszolták és átfestették az öreg csónakot, akkor írjon arról.

Ha a buszon találkozott egy kedves kislánnyal, akivel négy megállón keresztül egymás szúnyogcsípéseit számolták, akkor arról. A forma legyen kötött, ne a tartalom.

Az íráson kívül magának a képeslapnak és adott esetben a bélyegnek a kiválasztása, a feladás menete (posta vagy postalába keresése), majd az ezeket követő időszak izgalma a mai gyerekeknek olyan ritka élmény, amitől kár lenne őket megfosztani.

És ha már élményekről beszélünk: képeslapküldés előtt vagy után országszerte több postamúzeum várja, hogy egy elviselhetetlenül meleg vagy épp szomorúan esős nyári napon rácsodálkozzunk a levélküldés intézményének szépségeire.

A Benczúr-Házban üzemelő budapesti kiállítóhely gépjármű felhozatala például olyan kuriózumokkal rendelkezik, mint

az mesebeli kinézetű egyhengeres, három lóerős közvetítő gépkocsi, melynek lámpáiba még viaszgyertyákat használtak, vagy az 1900-ban készült 30 km/h végsebességű levélgyűjtő tricikli, amit még Postás Pat is megirigyelne.

A múzeumban különféle foglalkozásokon is részt lehet venni a lúd-és nádtollal írott, viaszpecsételt levél készítésétől kezdve a titkosíráson át az egyszerű távíró megépítéséig. Július 6. és augusztus 17. között csütörtökönként ráadásul az unokákkal érkező nagyszülőknek ingyenes a belépés és a tárlatvezetés.

A vidéki postamúzeumok közül a balatonszemesi sajnos felújítás miatt zárva van, így Thomas, a gőzmozdony zöld barátjának, Percy-nek távoli unokatestvérét, a Magyar Királyi Mozgó Posta vagonját most nem tudjuk élőben megtekinteni. Cserébe a tó másik oldalán, Nagyvázsonyban megcsodálhatunk több lófogatú személyszállító postakocsit, vagyis delizsánsz-t, mely a francia voiture de diligence (‘gyorskocsi’) kifejezésből német közvetítéssel került hozzánk. Milyen szerencse, hogy utóbbi végül kikopott a közhasználatból, különben énekelhetnénk úgy a Sprint együttes számát, hogy „Várhatsz rám, kedvesem, delizsánsz-on érkezem!”.

Aki pedig ismeri az idézett számot, annak már nem fogalmazás-gyakorlatként kell a képeslap írásra gondolnia, hanem tekinthet rá akár kellemes és hasznos hobbiként is. Nekik érdemes lehet regisztrálni a Postcrossing közösségébe, mely egy ingyenes nemzetközi képeslapküldő rendszer, ami lehetővé teszi, hogy a világ különböző részein élő tagok képeslapokat kapjanak egymástól. Természetesen nem elektronikus, hanem igazi, papíralapú képeslapokról van szó. Ahhoz, hogy valaki kézhez kapjon egy vagy több képeslapot, legalább egyet küldenie kell egy véletlenszerű címre.

A rendszer egyik különlegessége, hogy a képeslapcsere véletlenszerű: a feladó nem tudja előre, hogy kinek és hova küldi a képeslapot, hiszen a címzettet a Postcrossing véletlenszerűen választja ki.

Azt sem tudni, hogy a feladott lapért cserébe kitől és honnan érkezik majd üzenet egészen addig, amíg ki nem vesszük postaládánkból. Így aztán minden képeslap egy újabb meglepetés.

Ez a véletlenszerűség biztosítja, hogy a kezdeményezés különféle korú, nemű, nemzetiségű és hitű embereket kapcsoljon össze a világ bármely részéről.

A mai, sokszor elidegenítően túldigitalizált és felgyorsult világban képeslapot írni felér egy meditációval. Ha tehetjük, lassuljunk bele egy kicsit az idei nyárba ilyen apró, régimódi, időigényes tevékenységekkel és vonjuk be ezekbe a gyerekeket is. Hátha ez lesz az idei kedvenc nyári élményük.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ezért nem szabad nyitva tartanod a mosógép ajtaját akkor sem, ha bebüdösödik tőle a dob
A szakértők szerint sürgősen szokj le róla, mert a nyitva hagyott ajtó többet árt, mint használ. Azt is elmagyarázták, miért.

Megosztom
Link másolása

Első ránézésre logikusnak tűnhet nyitva hagyni a mosógép ajtaját – hiszen így kiszellőzik, és nem lesz dohos. Valójában azonban ez a módszer többet árt, mint használ - írja a Startlap az Ireceptar portálra hivatkozva.

A cikk azt írja, problémákat okozhat hosszú távon a nyitva hagyott mosógép-ajtó.

A szakértők szerint egyébként nem garancia a penészképződés megakadályozására az, ha nyitva hagyjuk az ajtót. Viszont árthatunk vele.

Folyamatosan terheli ugyanis a zsanérokat a nyitott ajtó súlya. Emiatt az elöltöltős mosógépek ajtajánál a zsanérok később meglazulhatnak. "Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is"

- írja a lap.

A nyitott hagyott ajtó ráadásul a mosógép mechanikájára is hatással lehet, főleg a modernebb, szenzorokkal ellátott típusoknál. Ha pedig a gép nem pontosan érzékel, a mosást és a szárítást is befolyásolhatja, és előfordulhat, hogy több áramot fogyaszt majd a gép.

Ezért a szakértők a következőt javasolják.

Mosás után hagyd nyitva az ajtót, amíg lehűl és kiszárad a dob, azután csukd be a mosógéped ajtaját. Rendszeresen futtass tisztító programot, időnként pedig ecetes vízzel vagy speciális tisztító folyadékkal mosd át a dobot. Fontos, hogy ne használj tömény ecetet a mosógép tisztításához, mert azzal tönkre teheted.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása