ÉLETMÓD

Paraszociális barátaink: Robert De Niro és Al Pacino

Hányadik bőrt húzzuk le a témáról? Már nem tudjuk. De azt igen, miért olvasod a celebhíreket és mit tanulhatsz belőlük!
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. június 10.


Megosztom
Link másolása

Kavargatom a spenótot, a harmadik gyerekem fel-alá autózik a lakásban, közben azon gondolkozom, mit kéne írnom arról, hogy Robert de Niro 79 évesen újra apa lett, színésztársa és barátja, Al Pacino pedig 83 évvel a háta mögött néz újra hasonló örömök ( ? ) elé. Mert hogy erről kéne valamit mondanom, de nehezen találok rajta fogást.

Mert hát mit lehet még erről írni? Már száz meg száz oldal megírta, hogy Al Pacinoról tudni, hogy nem akarta újra első kézből hallgatni egy csecsemő sírását vagy cserélni a pelenkáját (persze valószínűleg ez amúgy sem az ő feladata lesz), Robert de Niro viszont saját állítása szerint tervezte, hogy még egy gyermek apja lehessen (már amennyiben az általa a kérdésre adott válasz („Hogy lehet az ilyesmit nem tervezni?”) mögött ez a meggyőződés áll.

Mondjuk az, hogy a gyermekeknek életet adó két nő, Tiffany Chen harcművészeti oktató és az első körben aranyásónak kikiáltott, amúgy meg saját jogon milliárdos Noor Alfallah vágyott-e vagy sem a gyermekáldásra, érdekes módon annyira nem forró téma, pedig hát engem sokkal inkább érdekelnének az ő gondolataik és érzéseik a helyzettel kapcsolatban, de mivel egyiküknek sincs meg az elérhetősége, nekem meg itt rotyog a spenót, ebből a körből most kimaradok.

Akkor most mit írjak erről? Egy férfi élete végéig nemzőképes marad (bár Al Pacino egészségügyi okok miatt nem számított rá, hogy ez nála is igaz lehet), éppen ezért nem kirívó, hogy valaki ennyi idősen legyen apa – akár elsőre, akár többedjére. A témában rekordtartó amerikai James E. Smith  101 éves korában nemzett gyereket 38 éves feleségének még 1951-ben, kapásból kettőt is, hiszen ikerlányaik születtek. Korábban sem volt példa nélküli, hogy egy férfi idősebb korában is gondoskodik az egyenes ágú utódlásáról egy nála jóval (JÓVAL) fiatalabb nő közreműködésével, hiszen így született például Konfuciusz is, akinek 72 éves apja, Kong He 17 éves feleségét tette anyává az időszámításunk előtti régi szép időkben. De ezeket is már megírták a két színésszel kapcsolatban.

Aztán arra jutottam, felteszem magamnak a kérdést: mitől lesz hasznos ország-világ tudtára adni ennek a két nagypapa korú színész családi életének aktuális bonyodalmát? Vagy legalábbis mit tanulhatunk ebből a két, hasonlónak tűnő, de mégis különböző esetből? Ha folyóparton talált kavicsként körbeforgatom őket, meglátok-e bennük valami, amitől előrébb leszek, mint előtte voltam? Például megnézhetném, miért foglalkoznak az emberek ennyit a celebekkel...

Madarat tolláról, embert paraszociális barátjáról

Volt már olyan, hogy egy ismerősödről kiderült, nem szereti a kedvenc színészedet, énekesedet vagy költődet? Rossz érzés volt, ugye? Ha valami degradálót is mondott róluk, az kifejezetten fájt. Mint amikor a barátodat vagy a szeretett nagynénidet szidják. Pedig soha az életben nem találkoztál még face to face a tárgyalt hírességgel. Nos, ezt hívják paraszociális kötődésnek.

A fogalom megszületésekor Robert De Niro még csak 13 éves volt, Horton és Wohl tanulmánya ugyanis 1956-ban készült el, melyben rámutattak arra, hogy a tömegmédia technológiái ugyan egy szemtől szembeni kapcsolat illúzióját keltik a néző és az előadó között, ez az interakció valójában egyoldalú.

A paraszociális kapcsolat olyan egyirányú, plátói viszony, amely jellemzően egy felhasználó és egy médiaszemélyiség közt alakul ki.

Ez lehet színész, influenszer, politikus, de akár fiktív személy is egy könyvből vagy filmből. A lényeg, hogy ez a kapcsolat csak a médián/médiumon keresztül van valósul meg, és csak az egyik irányba működik.

Ez persze nem jelenti azt, hogy bármelyik hírességgel rögtön ilyenfajta kapcsolatba kerülnénk, amint elénk sodorja őt mondjuk az internet. Ahogy a valós térben és időben történő találkozásoknál, először itt is interakciónak kell létrejönnie: meglátni, elolvasni a személyről szóló hírt. Ha ezek után mindenfajta érzelmi vagy intellektuális megérintettség nélkül továbblapozunk, akkor nem jön létre a paraszociális kapcsolat. Ha viszont ez megtörténik, az kicsit olyan, mint amikor egy kollega vagy a baráti társaság új tagja felkelti az érdeklődésünket. Minél több interakció jön létre az adott személlyel, annál erősebb lesz a kötődés. A paraszociális kapcsolatok születésének hátterében egyénként az áll, hogy az agy még egyformán érzékeli a személyes és a médiában történő találkozások által kialakult érzelmi kötődést.

Evolúciós mértékkel mérve ugyanis teljesen új dolog, hogy valakiről, akihez semmi közünk, napi szinten tudjunk.

Biológiailag egészen szokatlan, hogy egy vadidegenről napi szinten tudjunk: kinyitva az újságot, felcsapva a laptopot vagy bekapcsolva a TV-t lássuk és halljuk, mi történik vele. Elménk még ott tart, hogy minél többet tud valakiről, annál fontosabbnak érzi őt, az nem érdekli, hogy az adott emberrel esetleg még sose találkoztunk személyesen. Így fordulhat elő, hogy jobban foglalkoztat minket, mit gondol mondjuk a női egyenjogúságról a kedvenc énekesnőnk, mint a saját nagyanyánk.

És ezért is nagyon fontos egy hírességnek megválogatni a szavait, állásfoglalásait, hiszen tudtán kívül rengeteg embernek lehet paraszociális barátja, akik ismeretlenül is adnak a szavára.

Ez persze nem egyenlő azzal, hogy valakit a példaképünknek tekintünk, de igenis befolyással van ránk, hogy mit és hogyan mutatnak számunkra a lényükből a hírességek. Ezért is nem mindegy például, hogyan reagálja és kommunikálja le a késői gyerekáldás tényét egy De Niro vagy egy Al Pacino- kaliberű celeb.

Nem mindegy, hogy mondod

De térjünk is vissza a konkrét esetre.  A két színész ugyanabba a cipőbe került: szépkorukban lettek/lesznek újra apák. De amíg Al Pacino a hír éterbe kerülése ( nem saját maga által való közlése ) után DNS-tesztet csináltat, addig Robert de Niro egy hivatalos és neves eseményen, frappáns ( megrendezett vagy spontán ) módon informálja a közönséget.

„Még a legszörnyűbb jelentés is szinte kellemesen hangzik egy kipihent, frissen fürdött és borotvált ember szájából, ha ráadásul jól meg is ebédelt.”

mondja Dürematt drámájában Nagy Romulus a belügyminiszterének, amikor az egy sürgős és nem túl rózsás beszámolót akar császára elé vinni. Valami hasonlót vitt véghez De Niro is, amikor a bulvár és a közönség részéről várhatóan majd botrányként kezelt hírt a már ismert, elegáns módon tálalta. A hírhez rögtön tudott a sajtó előnyös és profi fotót csatolni, nem úgy, mint Al Pacino esetében, akiről mindenki csak lesifotós vagy összemontázsolt képeket tud mellékelni.

Hogy ez az tálalási stratégia De Niro ötlete volt-e, vagy az ügynöksége, a publicistája, esetleg maga a gyermek édesanyja fejéből pattant ki, az igazából részletkérdés. Így is, úgy is szép mentésnek mondható, főleg a másik apuka kommunikációjával és viselkedésével összevetve.

Pedig hivatalosan mindkettőjük publicistája ugyanaz a Stan Rosenfield, akinek a kezében összeér minden publikus on-és offline megjelenésük szála, így a rangidős színész is kezelhette volna PR-barát módon a helyzetet. ( Amúgy Rosenfield-del dolgozik többek között Morgan Freeman, George Clooney vagy Helen Mirren is, szóval nem mondhatni, hogy nincs tapasztalata. )

Nem is gondolná az ember, mennyire meghatározó tud lenni egy művész karrierje szempontjából, hogy ki igazgatja a hivatalos megjelenéseit.

Érdekes lesz figyelni a következő időszakban, melyik kispapa ( vagy a mögötte álló szakmai csapat ) miként irányítja a sajtót, De Niro kikerül-e ebből a reflektorfényből azzal, hogy nem csinál nagy felhajtást a gyerek körül, és Al Pacino vajon rendezi-e sorait, vagy jobbnak látja fenntartani az érdeklődést és folytatja a bulvár etetését vagy engedi neki a "szabad rablást".

Magad, uram, ha publicistád nincs

Nekünk, hétköznapi embereknek ritkán mondja meg egy PR-csapat vagy a menedzserünk, hogyan kéne egy-egy élethelyzetünket vagy véleményünket adott hallgatóság felé közölni. Ezek híján kénytelenek vagyunk saját kútfőből vagy példákból dolgozni. Utóbbi persze sokkal takarékosabb megoldás időben és energiában egyaránt.

Sokszor könnyebben jutunk dűlőre mondjuk egy karrierváltási vagy gyereknevelési témában folyó beszélgetésnél, ha közben fél kézzel egy celebre mutogatunk: látod, ő is így csinálta és sikeres, híres ember, akkor én is jól csinálom.

Sőt, ha a beszélgetőpartnerünket jól ismerjük, akkor rögtön mutogathatunk az ő kedvenceire, mint hivatkozási alap. ( " De hát szívem, Salma Hayek se fél megmutatni, hogy őszül és ráncosodik, te is nyugodtan elmehetsz az érettségi találkozóra anélkül, hogy magadra borítanád a sminkasztalt! " vagy " Jaj, Nagyi, hiszen a Kordáék is harminc év után költöztek kisebb lakásba, hát neked se lesz semmi bajod, ha eladod a tiédet és az árából kényelmesen élsz egy kisebben!" )

Mindenesetre akár tudatosan követünk egy hírességet, akár az algoritmus tréfálkozik velünk kéretlen celebkontenttel, a sikereikből és a kudarcaikból bármikor tanulhatunk. Hátha egyszer pont egy sztártól tudjuk meg, mit érdemes adni a spenót mellé a virslin és a tükörtojáson kívül egy kétévesnek...

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ezért nem szabad nyitva tartanod a mosógép ajtaját akkor sem, ha bebüdösödik tőle a dob
A szakértők szerint sürgősen szokj le róla, mert a nyitva hagyott ajtó többet árt, mint használ. Azt is elmagyarázták, miért.

Megosztom
Link másolása

Első ránézésre logikusnak tűnhet nyitva hagyni a mosógép ajtaját – hiszen így kiszellőzik, és nem lesz dohos. Valójában azonban ez a módszer többet árt, mint használ - írja a Startlap az Ireceptar portálra hivatkozva.

A cikk azt írja, problémákat okozhat hosszú távon a nyitva hagyott mosógép-ajtó.

A szakértők szerint egyébként nem garancia a penészképződés megakadályozására az, ha nyitva hagyjuk az ajtót. Viszont árthatunk vele.

Folyamatosan terheli ugyanis a zsanérokat a nyitott ajtó súlya. Emiatt az elöltöltős mosógépek ajtajánál a zsanérok később meglazulhatnak. "Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is"

- írja a lap.

A nyitott hagyott ajtó ráadásul a mosógép mechanikájára is hatással lehet, főleg a modernebb, szenzorokkal ellátott típusoknál. Ha pedig a gép nem pontosan érzékel, a mosást és a szárítást is befolyásolhatja, és előfordulhat, hogy több áramot fogyaszt majd a gép.

Ezért a szakértők a következőt javasolják.

Mosás után hagyd nyitva az ajtót, amíg lehűl és kiszárad a dob, azután csukd be a mosógéped ajtaját. Rendszeresen futtass tisztító programot, időnként pedig ecetes vízzel vagy speciális tisztító folyadékkal mosd át a dobot. Fontos, hogy ne használj tömény ecetet a mosógép tisztításához, mert azzal tönkre teheted.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása