ÉLETMÓD

Itt a hőség: 5+1 kulcsfontosságú tipp a hőguta ellen

Extrém magas hőmérsékletre, száraz, levegőtlen időre számíthatunk a héten gigantikus UV-sugárzással. Nagyon kell figyelni magunkra akár 10 perc napon tartózkodás során is.

Megosztom
Link másolása

A hőség okozta betegségek kockázata ilyen időben nag mértékben megugrik, még az egészséges, „velem ilyen soha nem történhet" embereknél is előfordulhatnak komoly problémák.

Akár hőguta és hőkimerülés is pillanatok alatt maga alá gyűrheti az embert,

kritikus fontosságú most figyelni a test hűtésére.

Mikor mit érdemes tenni?

A hosszan tartó napozás vezet leginkább hőkimerüléshez, míg a hőségben végzett megerőltető tevékenység okozhatja a hőgutát, ami egy fokkal veszélyesebb állapot. Ám ha a hőkimerülést nem kezelik, veszélyesebb tüneteket is produkálhat.

Hőguta akkor fordul elő, amikor a szervezet több hőt vesz fel, mint amennyit lead,

és a testhőmérséklet 10-15 percen belül akár 41 °C-ra is felemelkedhet. A verejtéktermelés leáll, nincs, ami hűtse a testet. Életveszélyes állapotig is sodródhat, aki hőgutát kap.

A tünetek közé tartozik még a szédülés, fejfájás, tudatzavar és álmosság. Súlyosabb tünetek is előfordulhatnak, mint például görcsrohamok, hányás, hasmenés és extrém alacsony vérnyomás. Ha nem kezelik, a hőguta 24 órán belül végzetes lehet.

A hőkimerülés pedig a szélsőséges hőmérséklet következménye, a test ilyenkor túlmelegedik,

és egyfajta hőgörcsöt okoz. Alattomos, mert egy fejfájással indít, amire legyintve kapkodhatjuk a fájdalomcsillapítót, ezzel viszont csak a kezeletlenséget érjük el, ami igazán veszélyessé teszi a hőkimerülést. A hőkimerültséget tapasztaló személy felforrósodik, arca vörös és nagyon izzad. A mozgása lelassul, az ember fáradtabb lesz, előfordulhat hányinger és hányás is. Előfordulhat szédülés és ájulás. Árulkodó jel, hogy bár az ember belső hője emelkedik, a bőr mégis hűvös tapintású lesz.

A Live Mint tippmegosztása arra, hogy egyáltalán elkerüljük a rém kellemetlen hőkimerüléses tüneteket:

Ne érjen bennünket túl sok napsütés, különösen dél körül.

Viseljünk világos színű kalapot.

Ha lehetséges, kerüljük a szélsőséges hőhatást.

Sok-sok folyadékot igyunk, hogy segítsük a szervezetünket.

Igyunk ilyenkor kevesebb koffeint és alkoholt.

Ha hőkimerülésre gyanakszunk, pihenjünk le.

Ezek a preventív intézkedések hőguta esetén is jól jönnek. Ha beütött a baj, és a hőguta jeleit érzékeljük, ezt kell tenni:

Azonnal hívjuk a 112-t, ha hőguta tüneteit érzékeljük magunkon vagy másokon.

A napfény elől azonnal helyezzük a személyt árnyékba, hűvös helyre.

A lehető leggyorsabban le kell hűteni a testet hideg vízzel, jeges fürdővel vagy vizes lepedővel, akárcsak magas láznál.

Adjunk az illetőnek folyadékot, amit lassan kortyolva, de rövid idő alatt igyon meg.

Távolítsuk el a felesleges ruházatot.

A sok folyadék fogyasztás, a lenge ruházat, az árnyék előnyben részesítése nagyon sokat segíthet egy-egy nap, hogy elkerüljük a bajt.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
„Az ki a fszom?” reagált a Nobel-díjas Karikó Katalinra Berki Mazsi párja „Divattervező, vagy valami, nem?”
A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Megosztom
Link másolása

A Nyerő Páros egyik feladata az volt, hogy egy-egy híres személyt kellett kitalálniuk a versenyzőknek.

A feladványban a hírességek között volt a Nobel-díjas tudpós, Karikó Katalin is, akiről kevesen tudták, hogy kicsoda pontosan.

Berki Mazsi párja a fotójára úgy reagált:

"Az ki a f.szom? Egyszer odajött hozzád, nem? Nagyon híres öregasszony. Divattervező, vagy valami, nem?"

A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Többen nem tudták egyébként, kicsoda Karikó Katalin, de olyan versenyző is akadt, aki szerint a Mona Lisát Picasso festette.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Hujber Ferenc levegőnek nézte Simon Attilát a Nyerő Párosban, érthetetlen a viselkedése
Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna Feriéknek.

Megosztom
Link másolása

Nem éppen pozitív jelenet játszódott le nemrég a Nyerő Párosban.

Furcsa volt, és az érintett sem tudta mire vélni a történteket.

Amikor Hujber Feriék visszatértek a játékról, Simon Attila gratulálni szeretett volna neki, nyújtotta a kezét, de a színész úgy tett, mintha ott sem lenne. Ráadásul Simon Attila karját a párja is lefogta, azzal, hogy Hujber most éppen "puszizkodik".

Később Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna, és az egész furcsa volt.

A különös és érthetetlen jelent itt látható:

Forrás: rtl.hu


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neked is gyakran hideg a kezed és a lábad? Ez az 5+1 ok állhat a háttérben!
Az egyik ok olyan, amit muszáj komolyan venned.

Megosztom
Link másolása

Sokan szenvednek attól, hogy még a legmelegebb pulóverben és legvastagabb zokniban is fagyosak a végtagjaik. Ismerős? Ha te is tapasztalod, hogy mindig hideg a kezed és a lábad, ne aggódj, nem vagy egyedül! Azonban érdemes odafigyelni, mert ennek több oka is lehet. Nézzük, mi állhat a háttérben!

1. Rossz vérkeringés

Az egyik leggyakoribb ok a hideg kezekre és lábakra a gyenge vérkeringés. Ha a vér nem jut el megfelelően a végtagokba, azok hűvösebbé válhatnak. Ezt okozhatja mozgásszegény életmód, ülőmunka vagy akár szív- és érrendszeri problémák is. Próbálj meg rendszeresen mozogni, tornázz, sétálj, és figyelj oda a vérkeringésedre!

2. Pajzsmirigy alulműködés

A pajzsmirigy felelős a szervezet anyagcseréjének szabályozásáért. Ha nem működik megfelelően, lassul az anyagcsere, és a tested nem tud elég hőt termelni. Ha gyakran fázol, fáradtnak érzed magad, és esetleg hízol is, érdemes lehet egy vérvizsgálatot kérni, hogy ellenőrizzék a pajzsmirigyedet.

3. Alacsony vérnyomás

Az alacsony vérnyomás miatt a vér nem jut elég gyorsan a végtagjaidba, így azok hidegek maradhatnak. Ha gyakran érzed magad gyengének, szédülsz, és a kezeid, lábaid fagyosak, ez is lehet a probléma forrása.

4. Vashiány

A vashiány az oxigénszállítást nehezíti meg a vérben, ami szintén hozzájárulhat a hideg végtagokhoz. A vérben kevesebb hemoglobin van, így az oxigén nem jut elég gyorsan a sejtekhez, különösen a kezekben és a lábakban. Érdemes több vasban gazdag ételt, például spenótot vagy vörös húst fogyasztani!

5. Stressz

Meglepő, de a stressz is okozhatja, hogy a kezed és a lábad hideg marad! A stressz hatására az erek összehúzódnak, így a véráramlás csökken, és a végtagok kihűlnek. Ha állandóan feszült vagy, próbálj meg relaxálni, jógázni, vagy egyszerűen csak vegyél egy mély lélegzetet!

+1: Cukorbetegség

A cukorbetegek esetében az idegek károsodhatnak, ami hideg érzést okozhat a végtagokban. Ha úgy érzed, hogy ez is lehet az oka, mindenképp konzultálj orvosoddal!

Tipp:

A hideg végtagok önmagukban nem jelentenek komoly bajt, de ha gyakori vagy állandó jelenség, érdemes utánajárni, mi állhat a háttérben. Ne hagyd figyelmen kívül, mert az egészséged a legfontosabb!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Lehet, hogy egész eddigi életedben rosszul szellőztetted a lakásodat!
Így csináld, ha nem akarod, hogy penészteleppé változzon a lakásod!

Megosztom
Link másolása

Érdekes és hasznos témát boncolgat az egyik cikkében a Glamour.

A téma a szellőztetés, ami első blikkre triviálisnak tűnik, mindenki úgy gondolja, hogy pofonegyszerű dolog. Néha kinyitod az ablakot, kereszthuzatot csinálsz, és kész.

Csakhogy nem ilyen magától értetődő még a szellőztetés sem.

"Ha mostanában te is jóval kevesebbet szellőztetted az otthonod, mint a nyári hónapokban, vagy kora ősszel, az alapvetően még nem jelent rosszat. Van viszont egy bizonyos időtartam, amihez nap mint nap érdemes tartanod magad, ugyanis számos előnnyel gazdagodhatsz általa, ellenkező esetben viszont előfordulhat, hogy meglehetősen komoly kellemetlenségekkel kell szembenézned"

- írja a lap.

A szakértők szerint az őszi és téli hónapokban is minden nap körülbelül 10 percig kellene szellőztetnünk az otthonunkat, mivel a friss levegő áramlása megakadályozza a páralecsapódást. És ha nincsen páralecsapódás, nem alakul ki penész a lakásban.

Bár a penész megjelenésére a fürdőszoba a legalkalmasabb, különösen, ha szinte soha nem szellőzteted ki, máshol is megjelenhet a penész. A konyha kiemelt terület a főzéssel keletkező gőz miatt, de a szobákban is megjelenhet.

Ezért fontos nem csak a helyiségek alapos átszellőztetése minden áldott nap, hanem az is, hogy korszerű, többrétegű üveggel ellátott nyílászáróink legyenek. A régi, egyrétegű üvegezésű ablakoknál ugyanis a páralecsapódás és a por kedvez a penész megtelepedésének.


Megosztom
Link másolása