Az anyaseb: lányok, akiket születésüktől utált a saját édesanyjuk
Már ha egyáltalán szereti a gyereket az édesanyja. Ha ugyanis nem szereti, az érzelmi, mentális, lelki hátrányokat okoz majd a gyereknek, amely egész életén át elkíséri.
Egy kutatás során a csecsemők érzelemkifejezéseit vizsgálták 9, 14, 23 és 33 hónapos korukban. Azok a babák, akiket nem szeretett eléggé az édesanyjuk, akiknél nem alakult ki a biztonságos kötődés, sokkal több negatív érzelem kifejezésére voltak képesek, mint a biztonságosan kötődő kisgyermekek.
Lányoknál azért hangsúlyos az anyával való kapcsolat, mert a lányok szülnek és szoptatnak gyermeket, és az édesanyjukkal való kapcsolat azt is befolyásolja, ők maguk milyen anyák lesznek vagy hogy akarják-e egyáltalán az anyaságot.
A nem megfelelő anyai érzelemkifejezésnek számos oka lehet: az anya nem készült fel az anyaszerepre; az anya maga sem kapott elég szeretetet gyermekkorában; az kicsi bántalmazó kapcsolatból vagy nemi erőszak miatt született; az anya nem akart gyermeket; az anya nárcisztikus személyiségzavarban szenved stb.
Az anya és lánya közti kapcsolat meglehetősen komplex. Emiatt sok lány sokáig rá sem ébred arra, hogy nem szerette vagy nem jól szerette az anyja. Van, aki csak középkorúként fedezi fel magán az anyja által ejtett sebeket, és anyaként vagy már nagymamaként jön rá arra, hogy miként bánt vele az édesanyja. Mások már gyermekkorukban megérzik, hogy nem normális az anyjukkal való kapcsolat, és a szerencsésebb gyerekek arra is rájönnek, hogy ez egyáltalán nem az ő hibájuk. A kevésbé szerencsések magukat okolják, és nagyon sokáig azt hiszik, ők rontották el az anyjukkal való kapcsolatot, valamit rosszul csináltak, azért megközelíthetetlen számukra az anyjuk.
A szeretetlenség következményei közé tartozik, hogy az érzelmileg rideg vagy gyereküket nem eléggé szerető anyák
gyerekei gyakran még felnőttként sem képesek megbízni másokban. Vagy az, hogy irreális elvárásokat támasztanak másokkal, az emberi kapcsolataikkal szemben.
Ha viszont szerető, gondoskodó, gyengéd, őt óvó, babusgató, biztató, támogató, vele büszkélkedő édesanyja van egy gyereknek, megtanul szeretni, a szeretetet elfogadni, bízni saját magában és másokban.
Milyen jelek mutathatják meg, hogy egy lányt nem szeretett az édesanyja?
1. Önbizalomhiánnyal küzd
Nincsen tisztában azzal, mire képes és mennyit ér. Nem tudja önmagát reálisan megítélni. Kritikus önmagával szemben. Ha sikereik vannak, annak sem tudnak örülni, nem érzik azt, hogy megérdemelték. A tehetségük sem tud kellőképpen kibontakozni – ha csak valamilyen módon le nem győzik a kisebbrendűségi érzésüket. Például terápiával.
2. Bizalmatlan és gyanakvó
Úgy érzik, a többi embert, ha közeledik felé, a hátsó gondolataik vezérlik. És azt feltételezik, hogy mások mondatai, cselekedetei mögött mindig hátsó szándék húzódik meg. Agyalnak, kombinálnak, tipródnak azon, hogy „ezzel mit akart mondani”. Párkapcsolataikban előfordul, hogy féltékenyek, gyanakvók, azt lesik, meg akarja-e csalni őket a párjuk, hogy egy-egy lány vajon mit akar a párjuktól (nem fogadják el például, hogy a férjüknek lehetnek ellenkező nemű barátai).
3. Nem húz határokat, nehezen mond nemet
Azok, akiknek gyermekkorukban az anyjuk figyelméért kell küzdeniük, felnőttkorban a kapcsolataikban képtelenek határokat felállítani. Gyakran erejükön felül próbálnak mindent megtenni a párjukért, hogy elfogadják és szeressék őket. Nehezen mondanak nemet (vagy egyenesen képtelen erre), fát kehet vágni a hátukon és meg is alázkodnak a szerelemért, mások szeretetéért.
4. A reális önismeret hiánya jellemzi
Nincsenek tisztában a képességeikkel, teherbírásukkal, nem tudnak kibontakozni. Nehezen váltanak és kezdenek valami újba. Vagy soha. Nehezen lépnek ki a munkahelyükről, akkor is, ha egyáltalán nem élvezik a munkájukat vagy rossz a munkahelyi légkör.
5. Van, aki nehezen alakít ki párkapcsolatot
Ez összefügg az önbizalomhiánnyal és a bizalmatlansággal. Nem akarnak sebeket szerezni, kockáztatni, félnek a visszautasításoktól, a kudarcoktól. Annyira, hogy hosszú távon a boldogságukat veszélyeztetik. Félelmeik miatt nem tudják boldogan és felszabadultan megélni a kapcsolataikat.
6. "Túlérzékeny"
Még ártatlan, kis megjegyzéseken is megsértődik, annyira túlreagálhatja a dolgokat. Túlelemzi a szituációkat.
7. Kapcsolataiban az anyjához való kötődést keresi
Újra és újra azt a helyzetet próbálja megteremteni, amelyet már ismer, amilyet már megszokott, még akkor is, ha abban az adott helyzetben boldogtalan. Olyan férfiakat keres magának, akik ugyanúgy viselkednek vele, mint annak idején az anyja: kritikus, örökké elégedetlen, akiknek folyamatosan a kedvét lesheti. Ezért külső segítség, megfelelő szakember támogatása vagy terápia nélkül sosem lesz kiegyensúlyozott és egészséges kapcsolata, hiszen a rossz mintát termeli újra és újra.