Anyajegy-kalauz: ezekre az elváltozásokra nagyon figyelj, különösen most, hogy jön a nyár
A bőrgyógyászok minden évben unalomig ismétlik, hogy a bőrrákkal vigyázni kell: védeni kell a bőrt megfelelő ruházattal, kozmetikumokkal, hidratálással, ápolással, és persze el kell járni rákszűrésre évente legalább egyszer.
Nem véletlen, hogy újra és újra előkerül ez a figyelmeztetés, rengeteg melanómás esetet regisztrálnak ugyanis.
A bőrgyógyászok most összegyűjtötték a leggyakoribb, könnyen észrevehető tüneteket, amelyek ismerete túlzás nélkül az ember életét is megmenthetik.
Többféle bőrrák létezik, a legdurvábbnak a melanómát tartják. Ha kezdeti stádiumban észlelik, akkor könnyen kezelhető. Azoknak a betegeknek a 99 százaléka, akik korán felismerik a melanómájukat és megkezdik a szükséges kezelést, legalább öt évvel túléli a diagnózist.
Dr. Zaineb Makhzoumi, a Marylandi Egyetem bőrgyógyásza szerint a melanoma két fázisban nő: először vízszintesen, majd függőlegesen. A vízszintes fázis évekig tarthat, mielőtt az anyajegy veszélyessé válik. Ha invazív lesz, átterjedhet a nyirokcsomókra és a szervekre, innentől kezdve gyorsabban növekszik, a kórlefolyás hetekben mérhető. Ezért is annyira fontos, hogy figyeljük a bőr elváltozásait, különös tekintettel az anyajegyekre.
Bármilyen apró, furcsa deformitással érdemes orvoshoz fordulni. A melanómás esetek nagyjából 20-30 százaléka már meglévő anyajegyeken alakul ki.
Az egészséges anyajegyek jellemzően egyszínűek, a sötét- és világosbarnától a rózsaszínig és a hússzínűekig terjednek, a rákossá vált anyajegyek pedig elkezdik változtatni a színüket. Emellett nőhet a méretük, szabálytalan formájúvá válhatnak.
Önmagában még nincs baj egy nagyobb anyajeggyel, ha viszont színelváltozással együtt jár, bőrgyógyásznak meg kell mutatni. Az, hogy általában nagyobb a melanoma, nem jelenti azt, hogy kicsi ne létezne.
Dr. Makhzoumi elmondta, hogy az anyajegyek sokszor összezsugorodnak és eltűnnek.
- utalt arra, hogy a durva változások bőrgyógyászati kivizsgálást igényelnek.
Vérző vagy hámló foltok is megjelenhetnek a napfénynek leggyakrabban kitett bőrterületeken, főként az arcon, a mellkason vagy a fejtetőn, ezek a rák előtti laphámsejtes karcinóma jelei. A durván hámló foltokkal tehát szintén nagyon kell vigyázni, például elkerülni azt a tipikus vörösre égést, amit hólyagos hámlás követ.
A világos bőrűek és világos szeműek, akik hajlamosabbak a leégésre, veszélyeztetettebbek. Ha időben észreveszik és kezelik, a laphámsejtes karcinóma is gyógyítható.
A vérző seb a nem melanómás bőrrák egy másik típusára, az úgynevezett bazálissejtes karcinómára is utalhat, amelynek túlélési aránya annál magasabb, minél korábban észreveszik. Ez a leggyakoribb bőrrákféle, kezelése viszont agresszív.
Dr. Lee elmondta:
Durva, de bizonyos bőrrákok esetében a nemi szerveken is nőhetnek sötét foltok.
A melanoma a nyálkahártyák sötét elváltozásaiként jelenhet meg, vagyis az orr, a száj és még a hüvely vagy a végbélnyílás belsejében is, illetve a kéz- és lábujjakon. Az összes melanomás eset kevesebb mint két százalékát teszi ki, tehát ritka, de nem lehetetlen. Először fekélyes-gombás sebnek tűnik, ezért minden hasonló tünetet szakorvosnak kell megvizsgálnia.
A legtöbbször megemelkedik ez a bőrrész, de sokszor lapos heghez is hasonlíthat. A legspecifikusabb jel itt maga a szín, pontosabban az árnyalat: amikor megnyújtja az ember a dudor széleit, opálosan gyöngyházfényűnek tűnik.