ÉLETMÓD

A ciklusod figyelésével megelőzhető a cukorbetegség, az önértékelési zavar pedig leküzdhető

A ciklustudatosság nem csak az, amikor nagyjából be tudjuk határolni a menstruáció kezdetét és végét, hanem egy sokkal komplexebb, ám cseppet sem bonyolult rendszer.

Megosztom
Link másolása

A menstruációt lehet szeretni, vagy utálni, egyet nem lehet: figyelmen kívül hagyni. A ciklus megfigyelésével és annak igényeihez alkalmazkodva már rövid idő elteltével látványosan javulhat az életminőségünk, állítja a ciklusszinkron életmódot Magyarországon meghonosító Lazaridisz Georgina Sofia.

A ciklusról röviden, kendőzetlenül

A ciklus első napja a vérzéssel kezdődik. Nem a pecsételő, hanem az első igazi, piros véres vérzés indítja el a kört. A nagy könyv szerint a ciklus 28 napos, de ha 20-35 nap közti intervallum jellemző egy nőre, az teljesen rendben van. A lényeg a rendszeresség és maga a tisztulás, ami a menstruáció szinonimaszava is. Ciklusszinkron életmód során nem csak a menstruációs vérzés-peteérés vonalon határozzák meg a ciklust, hanem négy olyan szakaszt különböztetnek meg, amelyek jellemzőit nőként biztosan te is tapasztaltad már magadon.

Sorrendben az első tehát a menstruációs szakasz, ezt követi a tüszőéréssel a follikuláris fázis, majd az ovuláció és a szekréciós vagy luteális fázis.

A menstruációs szakaszban pihenésre, befelé figyelésre van szüksége egy nőnek, a legjobb relaxációkat ilyenkor lehet végezni, feltéve, hogy nem egetrengető görcsök közt vergődik épp az ember - bár ciklustudatossággal ez is harmonizálható.

A második, follikuláris szakaszban jó tevékenynek lenni, ilyenkor a legjobb belevágni az új projektekbe, nagyobbrészt az edzések is lehetnek erősebbek vagy sűrűbbek.

A peteérés során többnyire elmondható, hogy a nők kivirulnak, a kisugárzás ragyogását már csak a gyermeknemző ösztön miatt is emeli a test, gyönyörű a tekintet, sokaknak még a frizurája is magazinba illően áll ilyenkor, több kedvünk van mosolyogni, vágyunk a partnerünkre, ilyenkor sokszor kerek a világ.

A harmadik, luteális fázisban jelentkezhetnek hormonális- és hangulatingadozások, megnő az éhség,

ilyenkor a lágyabb mozgásformákkal tudjuk a legjobban támogatni a testet és a lelket - de Lazaridisz Gina hangsúlyozza, hogy ezek csak általánosságok, egyénenként változhatnak ilyenkor az igények. A ciklusszinkron életmód lényege pont az, hogy mindenki megtalálja a helyét a saját rendszerében.

Miért fontos a ciklusszinkron?

„Sokszor azt gondoljuk, egy cikluskövetés csak a hormonális egyensúly megtartása vagy babatervezés miatt fontos. Pedig az egészség fenntartása érdekében a prevencióban is nagy szerepe van, illetve különböző fennálló állapotokon is javítani tud.

A ciklusszinkron egyszerűen az egészséges életmód ugyanolyan része kellene legyen, mint az étkezés, a jó alvási szokások kialakítása vagy az aktív életmód”

- összegzi a termékenységoktató szakember, és folytatva nagyon érdekes összefüggésekre mutat rá.

„Hosszú távon olyan súlyos dolgokat tudunk megelőzni a ciklusunk és a testi folyamataink figyelésével, amelyek most csak pici kilengést mutatnak, de kialakulhat belőlük inzulinrezisztencia, 2-es típusú cukorbetegség, vagy akár az ösztrogén-progeszteron felborulásával járó rákos elváltozás.

Mondjuk ha széthajtjuk magunkat a harmadik, azaz a luteális szakaszunkban, annak nagyon súlyos következményei is lehetnek.”

A világban, ahol a folyamatos termelékenység a divat, ahol egy fejfájás esetén azonnal fájdalomcsillapító után nyúlunk, fáradtság esetén stimulálószert iszunk, nagyon nehéz belegondolni abba, hogy a ciklusszinkronnal együttműködés része a pihenés, a megengedés.

Pedig az egészséges életmód nem az, ha folyamatosan alkotunk, vagy stílszerű metaforával élve állandóan termékenyek vagyunk. A ciklikus életünknek ez csak egy része.

Ha ezeket a folyamatokat megtámogatjuk ahelyett, hogy erősítjük magunkban a fomo-t (félelem attól, hogy kimaradunk valamiből) hosszú távon nem, vagy jóval kisebb eséllyel alakulnak ki gyógyszeres kezelést vagy operációs megoldást igénylő kóresetek, mint ciklusfigyelés nélkül.

Szemben ezzel, ha még akkor is bulizni megyünk, amikor inkább egy menzesz előtti pihenésre lenne szüksége a szervezetnek, saját magunk egészségügyi kockázatává válunk. Olyan ez Lazaridisz Gina szerint, mintha a társadalmi elvárás szerint mindig a szexinek tartott 36-os cipőméretet viselnénk 39-es lábbal.

Ciklusszinkron és a kinullázható önértékelési problémák

Ciklusszinkron nélkül a tudatosság fontos aspektusát hagyjuk ki az életünkből. Tudatosnak lenni a ciklusunkra egy olyan életet ígér, amivel megengedőbbek lehetünk magunkkal szemben. Mert magunkra, a korábbi hónapjainkra, éveinkre figyelünk, ezekkel vetjük össze a jelenlegi állapotainkat, nem pedig bárki más életével. Elmaradnak a „bezzeg a Julikának milyen jó sminkje/ haja/ munkája/ élete van” mondatok.

„Az sem elhanyagolható, hogy a ciklusszinkron életmód elvei mentén élve a luteális fázisunk utolsó három napjában nem várjuk el magunktól a konditermi HIT órákon a folyamatos ugrálást, elmarad az önostorozás, és helyébe lép a megengedés.

Ha pedig nem másokhoz igazítjuk magunkat, és a szükségleteinkhez passzoló életvitelt folytatunk, ennek hozadékaként az önértékelésünk is nő”

- mutat rá Gina arra, hogy a ciklusszinkron voltaképp egy önismereti eszköz is.

A menzesz shaming

Ma már tudjuk, hogy nem vezet semmi jóra, ha stigmatizáljuk a menstruációt, és mondjuk nem beszélünk róla. Sokszor az ellenoldal se a legjobb, amikor spirituális közösségekben a „menstruáció egy áldás” kommunikációt túlzásba viszik.

Fotó:Getty

Szélsőségekről beszélünk, a cél itt az, hogy a nő a saját, másoktól független arany középútját megtalálja, és ne utálja, hanem együtt éljen a menstruációjával és ciklusával.

Ha más a ciklus időintervalluma, mint a barátnőnek, vagy épp megérkezik a klimax, az nem rossz. A nő nem lesz kevesebb például akkor, amikor már nem termékeny, sőt! Egyszerűen változik a női minőség.

„A termékenység kora után megérkezik a bölcs nők kora. Ez egy vezető nő megérkezettségének ideje, a bölcsesség továbbadásáé.

Ha egy nő teljességében meg tudta élni a ciklusát, később át tud alakulni a bölcs nővé.

Nem könnyű, hiszen, a társadalom oldaláról, aminek elvileg támogatnia kéne ebben a nőt, iszonyú shaminget, hibáztatást ró az 50 feletti nőkre, ami egy kritikus probléma. A mondás szerint

azt lehet cibálni és befolyásolni, aki megingatható.

A cikluskövetés azt a stabilitást is megadja egy nőnek, ami segít a középpontjában maradni, és így kevésbé lesz befolyásolható az állandó vásárlásra ösztönző reklámokkal. Így maradhatunk jól később a menopauzában is.

Lazaridisz Gina szerint egyébként azok nőiességének sincs vége, akik már rég túl vannak a menopauzán, de ez az eszközkészlet nem volt a kezükben annak idején. A tudatosság és stabilitás megtalálására később is van lehetőség, például menopauza programokban való részvétellel. A kiteljesedéshez soha nincs késő, a nőiséget teljes egészében megélni pedig olyan kincs, amiért érdemes tenni.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ezért nem szabad nyitva tartanod a mosógép ajtaját akkor sem, ha bebüdösödik tőle a dob
A szakértők szerint sürgősen szokj le róla, mert a nyitva hagyott ajtó többet árt, mint használ. Azt is elmagyarázták, miért.

Megosztom
Link másolása

Első ránézésre logikusnak tűnhet nyitva hagyni a mosógép ajtaját – hiszen így kiszellőzik, és nem lesz dohos. Valójában azonban ez a módszer többet árt, mint használ - írja a Startlap az Ireceptar portálra hivatkozva.

A cikk azt írja, problémákat okozhat hosszú távon a nyitva hagyott mosógép-ajtó.

A szakértők szerint egyébként nem garancia a penészképződés megakadályozására az, ha nyitva hagyjuk az ajtót. Viszont árthatunk vele.

Folyamatosan terheli ugyanis a zsanérokat a nyitott ajtó súlya. Emiatt az elöltöltős mosógépek ajtajánál a zsanérok később meglazulhatnak. "Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is"

- írja a lap.

A nyitott hagyott ajtó ráadásul a mosógép mechanikájára is hatással lehet, főleg a modernebb, szenzorokkal ellátott típusoknál. Ha pedig a gép nem pontosan érzékel, a mosást és a szárítást is befolyásolhatja, és előfordulhat, hogy több áramot fogyaszt majd a gép.

Ezért a szakértők a következőt javasolják.

Mosás után hagyd nyitva az ajtót, amíg lehűl és kiszárad a dob, azután csukd be a mosógéped ajtaját. Rendszeresen futtass tisztító programot, időnként pedig ecetes vízzel vagy speciális tisztító folyadékkal mosd át a dobot. Fontos, hogy ne használj tömény ecetet a mosógép tisztításához, mert azzal tönkre teheted.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása