ÉLETMÓD

8 módszer arra, hogyan "lomtalanítsd" az életed - a lelkedre is ráfér a tavaszi nagytakarítás

A tavasz a felszabadító újrakezdés évszaka. Lelki lomtalanítás ON!
Sassy - sassy.hu
2019. március 18.


Megosztom
Link másolása

1. Lomtalanítsd az elméd lefekvés előtt az agyad "kiürítésével"

Acacia Parks pszichológus szerint a zavaros elme lecsillapításának egyik legjobb módja az, ha mindent lejegyzünk, ami lefekvés előtt a fejünkben kavarog. 

"Tartsunk egy jegyzetfüzetet az ágyunk mellett, amibe minden zavaró gondolatunkat kiönthetjük, így megalapozva a következő napot. Általában a lefekvés előtti időszak az, amikor a teendő-listánk pontjai záporozni kezdenek és ha leírjuk őket, mondhatni engedélyt adunk magunknak arra, hogy a következő napig már ne foglalkozzunk velük."

Tehát ha kétségek gyötörnek, nyugodtan írjuk ki magunkból, így reggel tiszta lelkiismerettel ébredhetünk. És egy tiszta lappal, amire írhatunk.

2. Iktasd ki a mérgező embereket az életedből, egyszer s mindkorra

Elengedni valakit, akivel közös múltatok van, sosem könnyű és nincs igazán megfelelő pillanat ezen lépés megtételéhez. Azonban a tavasz tálcán kínálja a friss újrakezdés ígéretét: ha van valaki az életedben, aki inkább fejfájást okoz, mint örömöt, vagy akitől eltávolodtál, itt az idő, hogy elvágd a szálakat.

Ennek a folyamatnak nem kell olyan csúnyának lennie, mint amilyennek hangzik. Morgan Balavage coach szerint egyfajta "búcsúceremónia" segíthet a procedúrában. Tehát mielőtt hivatalosan blokkolnád az adott személyt a közösségi médiában, kitörölnéd a telefonodból vagy bármilyen drasztikus lépést tennél, ez a kis rituálé megkönnyítheti a lezárást.

"Gyújts meg néhány gyertyát, írj egy levelet azokról a csodálatos dolgokról, amiket ez az ember az életedbe hozott, és képzelj el egy erőteljes zsinórt, ami összeköti a te szegycsontodat a másikéval. Hagyd, hogy a kapcsolatotok valamennyi pillanata megforduljon a gondolataidban. Kívánj neki jó szerencsét, nézz egyenesen a szemébe (persze csak képzeletben), és lásd magad előtt azt, ahogy egy gigantikus olló elvágja ezt az erős köteléket."

Vagy találj ki egy alternatív, saját szertartást!

3. Vedd magad körül olyan emberekkel, akiknek a céljai megegyeznek vagy összecsengenek a tieiddel

Mentesíteni szeretnéd az életed a rossz energiáktól? Legyél olyan emberek társaságában, akik feldobnak és motiválnak. Ez a családodra és a barátaidra is igaz, de különösen a szakmai törekvéseid esetében kell rá figyelned.

Vinay Saranga pszichiáter szerint ha a siker, a pénz, vagy épp a jobb egészség szerepel a célkitűzéseid között, nem árt, ha olyan emberekkel lógsz, akik már rendelkeznek ezen dolgokkal, ez ugyanis rendkívül motiváló lehet rád nézve.

"Az ő jó szokásaik és viselkedésük közvetlen hatást gyakorolhatnak rád, és sokkal közelebb hozhatnak ahhoz, amit be akarsz vonzani. Ezzel szemben, ha vannak olyan személyek az életedben, akik előszeretettel kérnek szívességeket tőled, ellenben te sosem számíthatsz rájuk, amikor segítségre lenne szükséged, tanácsos tőlük távolságot tartani."

4. Add át magad a listakészítés művészetének

A to-do listek, vagyis teendős listák sokak számára elhozhatják a megváltást. Dr. Sarnaga szerint rendkívül szemfelnyitó eszközök lehetnek, különösen az idő-menedzsmentet tekintve. Például ha a naptáradat szeretnéd kigyomlálni, az első lépés, ha a felkeléstől kezdve egészen a lefekvésig órákra bontva vezeted a teendőidet. Így könnyen rádöbbenhetsz az apró részletekben rejlő erőre, és hogy valójában mi is emészti fel az idődet.

A második lépés egy lista azon dolgokról, amikben fejlődni szeretnél. Ennek segítségével össze tudod majd mérni a két lista elemeit, és egyfajta fontossági sorrendet is állíthatsz, melyben azok a teendők kerülnek majd előre, amelyek valóban segítik a személyes fejlődésed.

5. Ne feledkezz meg a digitális szelektálásról

A legtöbb ember a nap 24 órájában a technológia rabja, ezért aztán kézenfekvő, hogy ha a fizikai tárgyaid között nagytakarítást végzel, nem hagyod ki a digitális "kacatokat" sem.

Anna Bauer professzionális szervezés-szakértő azt tanácsolja, hogy menj végig az e-mailjeiden, a közösségi médián, a telefonod tartalmán és mindenen, ami stressz forrása lehet az életedben a digitális világból. Iratkozz le az idegesítő értesítőkről, készíts mappákat a leveleknek személyes, üzleti és egyéb szelekció szerint, kövess ki embereket, akikkel valójában nem tartod a kapcsolatot. Ez így együtt hatalmas megkönnyebbülést hozhatnak.

"Ha a digitális életed naprakész és rendezett, az jelentős pozitív hatással lehet az életedre."

6. Ne mondj túl gyorsan igent a meghívásokra

Nincs annál kényelmetlenebb, mikor az utolsó pillanatban kell kimagyaráznunk magunkat egy nem kívánt programból, amire túl gyorsan rábólintottunk. A szakértő szerint legyünk sokkal megfontoltabbak a meghívásokra tett ígéreteinkkel és válaszainkkal, így saját felfájásunkat és mások megbántását is megspóroljuk. Nincs abban semmi rossz, ha elsőre nemet mondasz, nem kell mindenre elhamarkodottan igent felelni.

7. Szabadítsd fel a túlzsúfolt szekrényedet

Igen, ennek a klasszikus pontnak is el kellett érkeznie. Tudjuk, hogy a ruhásszekrénynek vannak olyan beékelődött, a szívednek kedves darabjai, amiktől nagyon nehéz lenne megválni. De a lomtalanítás nem is erről szól. Ahogy a neve is mutatja, a "lomokra" kell koncentrálni, tehát olyan cuccokra, amiket egyébként sem hordasz, és ha őszinte vagy magaddal, már nem is fogsz.

8. Mindennek legyen meg a helye az otthonodban

Ha bármilyen személyes vagy használati tárgyadnak nincs konkrét helye, akkor automatikusan lommá válik, hiszen nem tartozik sehová, így örök életére arra kárhoztatod, hogy kacat váljék belőle. Előzd meg ezt, és szentelj időt arra, hogy minden tárgy, ruhadarab és emlék otthonra leljen a lakásodban, így nem csak a lakótered, de valójában az elméd is sokkal rendezettebb lesz.

Forrás: EliteDaily

 

 

 


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ezért nem szabad nyitva tartanod a mosógép ajtaját akkor sem, ha bebüdösödik tőle a dob
A szakértők szerint sürgősen szokj le róla, mert a nyitva hagyott ajtó többet árt, mint használ. Azt is elmagyarázták, miért.

Megosztom
Link másolása

Első ránézésre logikusnak tűnhet nyitva hagyni a mosógép ajtaját – hiszen így kiszellőzik, és nem lesz dohos. Valójában azonban ez a módszer többet árt, mint használ - írja a Startlap az Ireceptar portálra hivatkozva.

A cikk azt írja, problémákat okozhat hosszú távon a nyitva hagyott mosógép-ajtó.

A szakértők szerint egyébként nem garancia a penészképződés megakadályozására az, ha nyitva hagyjuk az ajtót. Viszont árthatunk vele.

Folyamatosan terheli ugyanis a zsanérokat a nyitott ajtó súlya. Emiatt az elöltöltős mosógépek ajtajánál a zsanérok később meglazulhatnak. "Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is"

- írja a lap.

A nyitott hagyott ajtó ráadásul a mosógép mechanikájára is hatással lehet, főleg a modernebb, szenzorokkal ellátott típusoknál. Ha pedig a gép nem pontosan érzékel, a mosást és a szárítást is befolyásolhatja, és előfordulhat, hogy több áramot fogyaszt majd a gép.

Ezért a szakértők a következőt javasolják.

Mosás után hagyd nyitva az ajtót, amíg lehűl és kiszárad a dob, azután csukd be a mosógéped ajtaját. Rendszeresen futtass tisztító programot, időnként pedig ecetes vízzel vagy speciális tisztító folyadékkal mosd át a dobot. Fontos, hogy ne használj tömény ecetet a mosógép tisztításához, mert azzal tönkre teheted.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása