ÉLETMÓD

10 felszabadító módja annak, hogy egyedül is boldog lehess

Az ünnepek közeledtével különösen nehéz lehet egyedül maradni, pedig ez egy remek alkalom arra, hogy megismerd magad, fejleszd magad és ezáltal egy új kapcsolatba lépve saját magad jobb kiadásává válhass.

Megosztom
Link másolása

Egyedülállónak lenni kihívást jelenthet egy olyan világban, ami látszólag nagy jelentőséget tulajdonít annak, hogy megtaláljuk életünk szerelmét. Arról nem is beszélve, hogy közelednek az ünnepek, ami az együtt töltött időről szól első sorban. De ne izgulj, ha nincs kivel megosztani az idei karácsonyt, te mindig ott leszel magadnak, ha kellenél.

Ha nem vagy biztos benne, hogyan lehetsz boldog szingli, mutatunk pár trükköt, amelyek bármelyik életkorban beválnak.

És nem kell lemondanod a szerelemről.

Íme 10 felszabadító módja annak, hogy egyedül is boldog legyél:

1. Tanulj meg lazítani

A szingliségednek nem kell egy életen át tartania. A legrosszabb, amit tehetsz, hogy pánikba esel, és azt gondolod, hogy azonnal találnod kell valakit, különben vége az életednek. A kétségbeesés bénító energiát hoz magával egy új kapcsolatba, ráadásul arra késztethet, hogy figyelmen kívül hagyd a nyilvánvaló piros zászlókat, vagy arra kényszeríthet, hogy kompromisszumot köss az alapvető értékeiddel.

Örülj, hogy megengedted magadnak, hogy jobban megismerd magad. Nézd a dolgot így: ha te kényelmetlenül érzed magad, miközben egyedül töltöd az idődet, miből gondolod, hogy bárki más is szívesen töltené veled időt?

2. Maradj tiszta és józan

Ne kezdj öngyógyításba otthon egyedül, nem egy jó recept. Itt az idő, hogy megszabadulj a káros szenvedélyeidtől, ehhez pedig kérj segítséget.

3. Adj egy esélyt magadnak

Egyedül boldognak lenni nem megy egyik napról a másikra, különösen, ha egy gyógyulóban lévő társfüggő vagy. Időnként úgy érzed, hogy láthatatlan vagy, hogy soha senki nem fog szeretni, vagy hogy elpazarlod az életed. A legjobb, amit tehetsz, hogy elmész sétálni vagy találkozol valakivel.

Tanuld meg, hogyan vidítsd fel magad. Minél jobban bírod az egyedüllétet, annál jobban fogsz boldogulni egy kapcsolatban.

4. Tanulj valami újat

Sosem lesz még egy ilyen tökéletes alkalom arra, hogy esti iskolába menj, tanulj online, vagy teljesen más pályát válassz. Találd ki mi az, amit igazán szeretsz, és vágj bele. Most tényleg senki sem tarthat vissza, csak te magadat.

5. Ismerkedj új emberekkel

Nem feltétlenül romantikus okokból, hanem azért, hogy bővítsd a támogató közösségedet. Ha tudatosan távol maradsz az emberektől egy meghatározott ideig, akkor is szükséged lesz olyan valakire, akivel megoszthatod a gondolataidat. A barátságok kiemelten fontosak. Hol lennénk a barátaink nélkül? Igazán egyedül.

6. Eddz!

Kezdd azzal, hogy újra kapcsolódsz a saját testeddel. Ez az egyetlen, ami ebben az életben tényleg a tiéd, mégis gyakran jobban vigyázunk az autónkra.

A szingliség tökéletes alkalom arra, hogy kapcsolatba kerülj magaddal, a testeddel, és a mozgás közben felszabaduló endorfinokkal, amelyek segítenek a jó hangulat elérésében.

7. Fedezd fel újra a kreativitásod

Mindannyian képesek vagyunk rá, hogy valami nagyszerűt alkossunk. Lehet, hogy átmenetileg elfelejtetted, hogy miért is alkoss, de ha elég időt töltesz egyedül, újra felfedezed kreatív énedet.

Ez a tökéletes alkalom arra, hogy akkor játssz, amikor senki sem figyel. Szóval vegyétek elő a ceruzákat, festékeket, agyagot, találmányokat, terveket, és engedjétek el magatokat.

8. Koncentrálj a gondolataidra

Hová irányul a figyelmed? Mi a legmarkánsabb gondolatod?

Szánj időt arra, hogy igazán tudatában legyél a gondolataidnak. Figyeld őket, töröld és írd át őket, és tölts legalább 30 következetes napot a negatív gondolatminták megváltoztatásával.

9. Légy hálás azért, amid már van

Minden este lefekvés előtt koncentrálj arra, hogy miért vagy hálás az életedben. Minden apróság segíthet megteremteni a hálát.

Ha van kedved, írj erről naplót, és figyeld, hogy a lista napról napra bővül, ahogy egyre több olyan jut eszedbe, amiért érdemes hálásnak lenni.

10. Lépj ki a komfortzónádból

Minden héten menj el valami új helyre, vagy csinálj valami újat. Ne várj addig, amíg egy férfi vagy nő nem lesz az életedben, hogy kövesse az álmaidat. Nagyobb esélyed van arra, hogy találkozol a különleges valakivel, ha a lehető legteljesebben éled az életed. Még ha nem is akarsz találkozni senkivel, akkor is jól fogod érezni magad, ha követed a szíved vágyait.

Az egyedüllét pozitív erő, amely a nagyobb kreativitás és a fokozott személyi fejlődés felé fordít. Ebben a sajátodnak nevezett "térben" megismerheted és szeretheted magadat, mint különálló személyiséget.

Aki nem függ egy másik embertől az identitása miatt, megtanulhat elégedettséget találni önmagában és önmagával. Csak legyél egyedül, nyugodtan, higgadtan és összeszedetten azzal, akit szeretsz: magaddal.

Forrás: YourTango


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Allergiás vagy? Akkor rosszul használod az orrspray-t - ezt a hibát minden ember elköveti
Ha rosszul csinálod, az a legjobb esetben is csak hatástalan. Rosszabb esetben pedig jöhet a vérezgetés és a kiszáradt nyálkahártya.

Megosztom
Link másolása

Túl azon, hogy a fogmosást is sokan úgy csinálják, mintha bosszút akarnának állni az ínyükön, most kiderült: az orrspray-t is masszívan félrehasználjuk. Jó reggelt kívánunk, 2025-ben vagy, és most tudtad meg, hogy nem telibe az orr közepébe kéne lőni a Allergodilt.

Amber Guttilla TikTok-tartalomgyáros például 30 évet töltött azzal, hogy rossz irányba spriccelt.

„Tegnap tudtam meg, hogy rosszul használtam az orrspray-t. Harminc éve csinálom rosszul.”

– jelentette be egy fájdalmas önreflexióval felérő videóban, amit azóta milliók néztek meg.

És hogy mi a helyes technika? Nos, nem az, hogy minél mélyebbre toljuk és aztán szívunk rajta, mintha a tavaszi allergiaszezon csak egy jó illatú cucc lenne.

A helyes módszer: enyhén ferdén, a szemed külső széle felé célozva kell fújni.

Dr. Robert Sporter, egy manhattani allergológus szerint nem véletlenül: „Mindig azt javasoljuk, hogy az orrspray-t enyhén a szem külső zuga felé irányítsuk. Nem akarjuk eltalálni a septumot, azaz az orrsövényt.”

Miért nem? Mert ott sok az ér, kevés az értelme.

A célpont ugyanis nem a középvonal, hanem a turbinák – ezek a kis húsos szerkezetek az orrüreg oldalán, ahol valójában gyulladás van, és ahol a gyógyszernek dolga lenne.

A doki szerint, ha a septumra fújunk, az legjobb esetben is csak hatástalan. Rosszabb esetben pedig jöhet a vérezgetés és a kiszáradt nyálkahártya, főleg, ha valaki antihisztamint vagy szteroidot használ.

@amber.guttilla It’s literally working so much better for me now I had NO IDEA there was a technique to this #flonase #allergies #seasonalallergies #flonasehack ♬ original sound - Amber Rose

És még valami: ne szívd be, mint egy nyolcvanas évekbeli Wall Street-i bróker.

„Egy enyhe belégzés jó, de semmiképp sem egy nagy horkantás. Ha túl erősen szívod, a gyógyszer a torkodban köt ki, ott meg semmi dolga.”

Amber a videóban mutat egy extra trükköt is: az arcát kissé oldalra húzza, hogy jobban megnyíljon az orrjárat. Ez ugyan nem kötelező, de Sporter szerint „nem árt” – főleg, ha valaki eleve szűk járatokkal küzd.

És most jön a fájdalmas rész:

„A legjobb időpont, hogy elkezdd az orrspray-t használni tavasszal... az a múlt héten volt” – mondja az allergológus. Viszont jó hír is van: „A második legjobb időpont az: most van.”

Még egy fontos figyelmeztetés: felejtsd el a gyors hatású nyálkahártya-lohasztó spray-ket. Az oxymetazolin vagy phenylephrin nevű cuccok ugyan pillanatnyi megváltásnak tűnnek, de hamar hozzászokik az orr, és pár nap után már csak rontanak a helyzeten.

A hosszú távú megoldás a szteroid-tartalmú spray – de csak akkor, ha tényleg rendszeresen használod.


Megosztom
Link másolása