Vigyázat! Nyolcan haltak már bele a Nyugat-nílusi lázba Európában, hazánkban is jelentettek két esetet!
Megbetegedéseket jelentettek Ausztriában, Horvátországban, Franciaországban, Magyarországon, Romániában és Szerbiában. Július 31-ig összesen 69, helyben szerzett fertőzést regisztráltak a kontinensen.
Ausztria, Magyarország és Szerbia egyaránt két esetet jelentett, míg Franciaországban és Romániában egy-egy esetet észleltek. Horvátország augusztusban jelentette az első esetét.
A hivatalos szervek szerint a 2024-ben jelentett esetek száma az „elvárt tartományon” belül van, de az adatok azt sugallják, hogy magasabb, mint az előző években.
2023-ban kilenc európai országban összesen 709 esetet jelentettek, amelyek közül 67 halálos volt.
Ez csökkenés a 2022-es 1116 esethez képest – de 2023-ban több régiót érintett a vírus terjedése, mint 2018 óta bármikor. Az ECDC szóvivője elmondta: „
Európai szinten az eddig jelentett esetek száma az elvárt tartományon belül van, bár Görögországban és Spanyolországban az esetek száma magasabb, mint az előző években. A klinikai és súlyossági mutatók is hasonlóak az előző évekhez. Az összes idén érintett régió korábban már érintett volt, vagy szomszédos régiók jelentettek eseteket.”
Hozzátették, hogy
A vírus terjedése különösen intenzív az idei szezonban – mondta a Görög Nemzeti Közegészségügyi Szervezet.
A Nyugat-nílusi láz ugyanabba a családba tartozik, mint a Zika, a dengue és a sárgaláz, és szúnyogok terjesztik. Általában Afrikában, a Közel-Keleten, Észak-Amerikában és Nyugat-Ázsiában lehet elkapni, de a betegséget hordozó rovarok egyre gyakoribbak Európában.
Azonban néhány ember influenzaszerű tüneteket tapasztalhat, mint például láz, izomfájdalmak és fejfájás, kiütés, valamint rosszullét. További tünetek az izomgyengeség, szemfájdalom, látásvesztés, zsibbadás, nyaki merevség, zavartság, hányás, hasmenés, fáradtság és görcsrohamok is előfordulhatnak. Bárki, aki 50 éves vagy idősebb, vagy más egészségügyi problémája van, nagyobb kockázatnak van kitéve.
Nincs specifikus kezelés a betegségre, az orvosok pihenést, hidratálást és vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók szedését javasolják.
Azonban súlyosabb esetekben a betegeknek kórházba kell menniük, mivel a vírus agyhártyagyulladást és agyvelőgyulladást okozhat – figyelmeztet a Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (CDC).
Az embereknél a legtöbb eset július és szeptember között fordul elő, amikor a szúnyogok aktívak. A legjobb módja annak, hogy megvédjük magunkat a magas kockázatú területeken, az rovarriasztó spray-k használata, hosszú ruházat viselése és szúnyoghálók alkalmazása.