Elképesztő: furcsa „farkasember-szindróma” alakult ki csecsemőknél, miután a szülők egy népszerű hajhullás elleni szert használtak
Ha a szülők népszerű hajhullás elleni szert használtak, a babáknál szokatlan szőrösödési tünetek alakulhatnak ki Európában – figyelmeztettek a spanyol egészségügyi hatóságok.
Furcsa esetek Európa-szerte
2023 óta csaknem egy tucat esetet jelentettek az Európai Gyógyszerügynökség nyilvántartásában, amelyek mindegyike a minoxidil hatóanyaghoz kapcsolható. A minoxidilt általában hajhullás kezelésére használják, és vény nélkül kapható krém vagy hab formájában, 2% és 5%-os erősségben.
Mi az a „farkasember-szindróma”?
Az orvosi nevén hipertrichózisnak nevezett állapot abnormálisan hosszú és dús szőrzet növekedését okozza az arcon, karokon és más testrészeken. Mivel gyógymód nincs rá, a tünetek csak borotválással, gyantázással vagy hajvágással kezelhetők.
Az első esetek: egy furcsa felfedezés
Az első riasztó esetet 2023 áprilisában észlelték Spanyolországban, amikor egy csecsemő két hónap alatt a hátán, lábain és combjain sűrű szőrzetet növesztett.
miközben otthon vigyázott a gyermekére. Amikor abbahagyta a szert, a baba tünetei elmúltak.
Hogyan kerül a szer a babák szervezetébe?
A spanyol egészségügyi hatóság szerint a minoxidil valószínűleg bőr- vagy szájkontaktus útján került a csecsemők szervezetébe, például amikor a babák megpróbálták megrágni szüleik haját vagy kezét, miután azok a gyógyszert felkenték.
Egészségügyi kockázatok
Az egészségügyi szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy nagyon fiatal csecsemőknél a minoxidil súlyos szív- és vesekárosodást is okozhat. Korábbi kutatások szerint már egy teáskanálnyi mennyiség naponta kétszeri alkalmazása felnőtteknél is gyors szívverést és víz-visszatartási problémákat eredményez.
Új figyelmeztetések és csomagolási előírások
A közelmúltbeli esetek miatt az Európában forgalmazott minoxidil-termékek csomagolásán mostantól figyelmeztetés szerepel majd a hipertrichózis kockázatáról, valamint arról, hogy kisgyermekekkel kerülni kell a közvetlen érintkezést a kezelt területeken.
Egy korábbi botrány: téves gyógyszeradagolás
2019-ben hasonló botrány robbant ki Spanyolországban, amikor legalább 17 gyereknél, köztük csecsemőknél is, „farkasember-szindrómát” észleltek, miután véletlenül minoxidilt tartalmazó refluxgyógyszert kaptak. A gyerekek testét szőr borította el, miután omeprazolként címkézett, de valójában minoxidilt tartalmazó gyógyszert kaptak a patikákban.
A minoxidil az internet sztárja lett
A minoxidil az utóbbi időben az interneten is népszerűvé vált, miután a közösségi médiában elterjedt, hogy „szemöldöknövesztő csodaszerként” használható.
hogy a szert nem engedélyezték ilyen célra, és helytelen alkalmazása még hajhullást is okozhat.
Azt is hozzátették, hogy a minoxidilt kizárólag genetikai eredetű hajhullás kezelésére fejlesztették ki, és nem alkalmas stressz, betegség vagy vashiány okozta hajhullás kezelésére.
Via DailyMail