ÉLETMÓD

8 tipp, hogy soha ne fizess teljes árat szinte semmiért!

Jó lenne kifogyhatatlan pénztárcával vásárolni. Sajnos ilyesmit nem adhatunk, de van néhány tanácsunk, amik segítenek abban, hogy ezentúl ne fizess teljes árat szinte semmiért!

Megosztom
Link másolása

Ha olyan lány vagy, aki imád vásárolni, akkor te is szívesen mászkálsz hatalmas üzletekben és bevásárlóközpontokban. Van az a ‘ma nem veszek semmit, csak meg akarok nézni valamit’-érzés, ami váratlanul, a semmiből csap le, és kerget be az üzletekbe, aztán változó, hogy 5000 Ft-ért nem vettél semmit aznap, vagy kicsit még tovább is nyújtóztál.

A bevásárlóközpontokban mászkálás szinte terápiás tud lenni egy nehéz munkanap után - vagy bármelyik napon, ha őszinték akarunk lenni.

Esetleg az estét töltöd a számítógéped mellett, és a virtuális kosaradba pakolsz dolgokat? Ezt az időtöltést a végletekig ki lehet élvezni, és nem is kell, hogy egyhamar változtass rajta.

Azonban bármennyire is szeretsz vásárolni, azért törődnöd kell az anyagi jóléteddel is, és nyilván te sem akarod magad rossz helyzetbe hozni az impulzusvásárlások miatt.

Van olyan középút, ahol mindkettőt megteheted? Naná, ha ritkán fizetsz teljes árat bármiért is.

Vannak tippjeink és trükkjeink, amelyekkel szinte minden vásárlásodból kedvezménnyel tudsz majd kijönni.

1. Kérdezz rá az akciókra, amikor vásárolsz

Ezt majdnem nem vettük fel erre a listára, mert túlságosan is kézenfekvőnek tűnt, de valójában ez a #1 módszer arra, hogy kedvezményt kapj valamire, amikor vásárolsz. Érdemes megkérdezni az eladót,

van-e futó akciójuk arra, amit épp megvennél, vagy levelezőlistájuk, amelyre ott helyben feliratkozhatsz, hogy kedvezménykódot kapj az aktuális vásárlásodhoz.

Megkérdezheted azt is, hogy egy kicsit hibás (szakadt dobozú vagy otthon tisztítható) termékre adnak-e kedvezményt. Ez általában olyan dolgoknál működik, mint egy sminkfolt a kinézett ruhán, egy sérült csomagolás vagy egy kis kosz valamelyik tárgyon. Tízből kilencszer az üzletek szívesen adnak akár 10 százalék kedvezményt is ezekre, csak vigye el valaki. Persze mindig legyél szuper udvarias, és ne húzd fel magad, ha a válasz nemleges.

2. Várj 12-24 órát az online kedvezménykódra

Ha online vásárolsz, az egyik legegyszerűbb módja a kedvezménykód megszerzésének, ha a kívánt termékeket a kosaradba teszed, kitöltöd az összes személyes adatot, de nem mész tovább, nem fizeted ki.

Sok online áruház használ olyan algoritmust, amely 12-24 órán belül küld egy kódot, általában 10-20%-os kedvezménnyel

abban a reményben, hogy ezzel rávehet, hogy fejezd be a vásárlásodat ahelyett, hogy egyszerűen meggondolnád magad és kiszállnál. Figyelem, ez akciós termékeknél nem jó módszer, mert azok elfogyhatnak, mielőtt megkapnád a kedvezményes e-mailt, de a szokásos vásárlásoknál elég jó módja annak, hogy megszerezd a kedvezményedet!

3. Tölts ki felméréseket

Meg szoktad nézni a blokkod alját/hátát vagy a rendelést visszaigazoló e-mail végét?

Ha még nem, kezdd el, mert sok blokkon és levélben vannak kedvezménykódok a következő vásárláshoz, vagy egy ajánlat, hogy tölts ki egy felmérést, amiért majd megkapod a kedvezménykódodat.

Azokat a felméréseket figyelmen kívül hagyhatod, amelyeknél csak egy nyereményjátékban vehetsz részt, hogy esetleg nyerj valamit (a nyerés esélye nem túl jó), de a gyors felmérésekre odafigyelhetsz, ha tudod, hogy hamarosan újra abban a boltban vagy kávézóban, étteremben fogsz vásárolni. Élelmiszer- és gyorsétterem láncok gyakran élnek ezzel a módszerrel, nem árt résen lenni!

4. Hűségprogramok használata

Nem véletlenül találták ki ezeket a programokat, a legtöbb hűségkártyával pénzt tudsz megtakarítani. Ha van energiád,

iratkozz fel az összes hűségprogramra, ami csak az utadba kerül, akár százalékos kedvezményt kínálnak, akár pontgyűjtőként működnek

az ingyen kávék, félárú rúzsok, 5-10 csillagonkénti ingyenes egyéb termékek és a százalékos kedvezmények is nagyon jól tudnak jönni. Ha rendszeresen ugyanott vásárolsz és vásárláskor mindig használod a hűségkártyádat, akkor az ingyen pontok olyan dolgokra adhatnak kedvezményeket, amelyeket egyébként is megvennél, de így sokkal jobb érzés megszerezni őket, nem?

5. Vásárolj az akciókkor

Ez a tipp egy kis türelmet igényel, de megéri! Ha tudod, hogy mire van szükséged, várd ki a megfelelő időpontot a vásárlással, így a legalacsonyabb áron kaphatod meg azt. Például tervezd meg úgy a piperecikkek vásárlását, hogy havonta azon a héten menj értük, amikor a WC-papír, a fogkrém, a papírzsebkendő akciós (a nagy áruházak az akcióikat hetente szórólapozzák). Az új ruhákat is jobban megéri a szezon végén megvenni (itt jön a türelem!), hogy a következő nyáron vadonatúj cuccokban járj és általában félárat fizess értük, mert a boltok igyekeznek megszabadulni a kifutó daraboktól, hogy helyet csináljanak az új szezon ruháinak.

Ezt a módszert érdemes használni az olyan alapdarabok esetében, amelyekről tudod, hogy jövőre is hordani fogod őket (cipő, kabát, ilyesmi).

Persze azok a dolgok, amikre tényleg most van szükséged, kiesnek ebből a körből, de egyébként a szezonvégi kiárusításokon vásárolva elképesztő darabokat szerezhetsz be gyilkos kedvezményekkel.

6. Iratkozz fel levelezőlistákra

Bár a levelezőlistáknak van egy buktatójuk - a túl nagy kísértés túlvásárláshoz vezethet -, mégis jók arra, hogy értesülj azokról akciókról és kedvezményekről, melyeket csak egy szűkebb körnek, legtöbbször a törzsvásárlóknak ajánlanak fel.

Érdemes megvárni a vásárlással azt az emailt, amiben az adott bolt vagy márka az akciójáról tájékoztat

- például ha jó régóta nem vettél semmit az üzletben, szinte biztosan meg fognak találni egy ilyen levéllel - így sok pénzt spórolhatsz meg!

Igazából ez akkor jó üzlet, ha olyasvalamit kínálnak neked, amire valóban szükséged van, különben összevásárolhatsz mindent, ami megtetszik, csak a látványos lehetőség miatt. Kell egy kis önfegyelem.

7. Kérj ingyenes próbaverziót, mielőtt előfizetnél

Kinézted, és nagyon kell. De mielőtt tízezer forintot adnál ki egy újfajta jógabérletre, négyezret az egyik mozicsatornára, esetleg kétezret egy zenei streaming szolgáltatásért, nézd meg, hogy kínálnak-e ingyenes próbaverziót, amit kihasználhatsz. Lehet, hogy mindez fel van tüntetve a weboldalukon, de az is előfordulhat, hogy némi kutatást kell végezned (nézd meg a TikTokot és az Instagramot, ahol az influenszerek gyakran kiposztolják a nekik adott kódokat), de megéri, hogy megtudd, van-e lehetőség ingyen tesztelni, mielőtt fizetnél.

Az ingyenes próba során kiderül, hogy tényleg kell-e neked valami, mielőtt kinyitnád a pénztárcádat.

Könnyen előfordulhat, hogy mégsem az a fajta lány vagy, aki már reggel 6-kor rohan kickboxolni, vagy akinek hasznosabb egy drága meditációs alkalmazás, mint a YouTube használata. Ha mégis ilyen vagy, akkor a próbaidőszak után nyugodtan fizethetsz az élményért, mert tudod, hogy megéri a pénzed. Csak állíts be egy emlékeztetőt, hogy szükség esetén semmiképpen ne felejtsd el lemondani a szolgáltatást, mielőtt a próbaidőszak véget ér.

8. Hasonlítsd össze az árakat

Ha olyan dolgot vennél, ami több boltban is kapható, érdemes időt szánnod arra, hogy körülnézz. Az ÁrGép, az Árukereső, a Cashmap, az Árcédula és az ehhez hasonló oldalak elég pontosan informáltak ahhoz, hogy megtudd, hol érdemes megvenned amit keresel, hol a legolcsóbb valami az ütvefúrótól a téliszalámiig.

Van köztük olyan oldal is, ami nem csak az akciókat követi neked, de ha a hűségkártyáidat is megjelölöd, akkor az azokhoz tartozó olcsóbb árakra is figyelmeztet.

Nem csak a nagyobb és drágább termékeknél érdemes ezeket használnod, például ha új hűtőt vagy telefont vennél, hanem az élelmiszerek esetében is több ezer forintnyi megtakarítás maradhat a zsebedben, ha végigböngészed a kínálatot, és ott veszed meg amire szükséged van, ahol az a legolcsóbb.

Ha online vásárolsz, és inkább külföldi oldalakon keresgélsz, akkor a Honey alkalmazást érdemes letöltened,

ezen az oldalon minden vásárlásod alkalmával meg tudod nézni, hogy van-e valamiféle akciós kuponja a cégnek, kereskedőnek, amit fel tudsz használni a fizetésnél.

A 20-25%-os kuponok elég gyakoriak, az pedig már egy komolyabb sminkcucc, parfüm vagy ruha esetében is sokezer forint mínuszt jelent.

Állítólag a pénz nem boldogít, de azzal a pénzzel, amit így megspórolsz, egy teljesebb, kevésbé stresszes életet tudsz élni (függetlenül a jövedelmedtől). És ez biztosan boldoggá tesz majd.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ezért nem szabad nyitva tartanod a mosógép ajtaját akkor sem, ha bebüdösödik tőle a dob
A szakértők szerint sürgősen szokj le róla, mert a nyitva hagyott ajtó többet árt, mint használ. Azt is elmagyarázták, miért.

Megosztom
Link másolása

Első ránézésre logikusnak tűnhet nyitva hagyni a mosógép ajtaját – hiszen így kiszellőzik, és nem lesz dohos. Valójában azonban ez a módszer többet árt, mint használ - írja a Startlap az Ireceptar portálra hivatkozva.

A cikk azt írja, problémákat okozhat hosszú távon a nyitva hagyott mosógép-ajtó.

A szakértők szerint egyébként nem garancia a penészképződés megakadályozására az, ha nyitva hagyjuk az ajtót. Viszont árthatunk vele.

Folyamatosan terheli ugyanis a zsanérokat a nyitott ajtó súlya. Emiatt az elöltöltős mosógépek ajtajánál a zsanérok később meglazulhatnak. "Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is"

- írja a lap.

A nyitott hagyott ajtó ráadásul a mosógép mechanikájára is hatással lehet, főleg a modernebb, szenzorokkal ellátott típusoknál. Ha pedig a gép nem pontosan érzékel, a mosást és a szárítást is befolyásolhatja, és előfordulhat, hogy több áramot fogyaszt majd a gép.

Ezért a szakértők a következőt javasolják.

Mosás után hagyd nyitva az ajtót, amíg lehűl és kiszárad a dob, azután csukd be a mosógéped ajtaját. Rendszeresen futtass tisztító programot, időnként pedig ecetes vízzel vagy speciális tisztító folyadékkal mosd át a dobot. Fontos, hogy ne használj tömény ecetet a mosógép tisztításához, mert azzal tönkre teheted.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása