ÉLETMÓD

A köztünk élő gonosz – hogyan ismered fel a „modern” pszichopatákat és szociopatákat?

Tudtad, hogy a pszichológusok szerint az emberek 15 százaléka „majdnem” vagy teljesen pszichopata? Így szúrhatod ki őket.
Sassy - sassy.hu
2023. január 10.


Megosztom
Link másolása

Egy indiai jógi, Paramahansa Yogananda szerint "vannak, akik úgy akarnak magasabbak lenni, hogy levágják mások fejét." Valahogy így kell elképzelni a pszichopatákat vagy szociopatákat. Ez a két kifejezés egyébként az orvosi gyakorlatban nem is létezik, antiszociális személyiségzavar a hivatalos neve. Az antiszociális személyiség a „nem szeret, nem szorong, nem tanul” jellemzőkkel írható le a legrövidebben. A pszichopata a többi embert tárgynak tekinti, akiket manipulál és kihasznál. Gyakran agresszív, nem érez empátiát (bár megjátszhatja), szégyent vagy megbánást. A szakirodalom szerint 75 %-ban férfiak, és 25 %-ban nők.

Sokszor hallani, hogy a mai, elképesztően sikerorientált világ kedvez a pszichopatáknak. Nehéz lenne vitába szállni ezzel, még akkor is, ha az emberi kapcsolatok szempontjából az egyik legsötétebb, legsúlyosabb, legrombolóbb személyiségzavarról van is szó. A szakemberek komoly listát állítottak össze a pszichopátia jellemzőiről. Íme a hét legfontosabb, amelyek alapján te is időben kiszúrhatod őket.

1. Hazudozás és manipuláció

Tényleg notórius hazudozókról van szó. Bármit kitalálnak - soha meg nem történt sztorikat, mások befeketítését, pletykákat, a körülöttük élők érzelmeinek elferdítését - hogy elérjék a céljukat. Ez a cél pedig többnyire az, hogy a markukban tartsanak mindenkit, érezzék, hogy övék a hatalom. Hazugságaikhoz ragaszkodnak, akkor sem visszakoznak, ha egyértelműen szembesítik őket az igazsággal. Akkor dühösen vagy lekicsinylően lepöccentik magukról az egészet, vagy épp újabb vádaskodásba kezdenek, aztán kisétálnak a szituációból.

2. Gátlástalanság, szabályszegés

Egy pszichopatának/szociopatának a szabálykövetés és az erkölcs csak addig létezik, ameddig ezeket eljátszva manipulálhat másokat. Ők a legnagyobb erkölcs-csőszök, ha ezzel mást meg lehet alázni, vagy csak ki lehet oktatni.

A valóságban azonban ez az egyik legveszélyesebb személyiségjegyük: egyszerűen nincs lelkiismeretük, semmilyen gátlás vagy szégyenérzet nem fogja vissza őket attól, hogy áthágják az emberi szabályokat vagy akár a törvényeket.

Ez nyilván összefügg a bűnözéssel, de ne higgyünk a hollywoodi sémáknak: ezek az emberek nem baltás gyilkosok (többnyire). A felszínen nagyon is megnyerőek tudnak lenni. A szörnyeteg belül van.

3. Empátiahiány, hidegvérűség

Adrian Raine neurológus kutatásai bebizonyították, hogy a pszichopaták agyában a frontális lebeny kevesebb sejtet tartalmaz. Ez az agyi rész a felelős többek között az olyan magas rendű intellektuális működésekért, mint az empátia, az etikai érzék és a hibákból való tanulás. A pszichopaták tehát szó szerint érzéketlenek a másoknak okozott fájdalommal szemben.

Sőt, mivel az ismétlődő, sértő, elnyomó, sőt eltaposó viselkedési mintáik, valamint a manipulációik sokszor "bejönnek" - az áldozatok nem veszik időben észre és meghunyászkodnak, vagy összetörnek - valóságos győzelemként élik meg, hogy sikerült valakit földbe döngölniük.

Tehát nem hagyják abba, ebben ne is reménykedjünk. Egy pszichopata soha nem adja fel, kizárólag akkor, ha az őt körülvevő embercsoport - család, munkatársak - együttesen, összefogva lépnek fel ellene. Megbánást viszont akkor sem érez, csak fogcsikorgatva visszavonul.

4. Nárcizmus és felsőbbrendőségi komplexus

A szakemberek szerint a nárcisztikus személyiségzavar tulajdonképpen már félúton van a pszichopátia felé, de még nem ugyanaz. A pszichopaták nagyon nagy része viszont mutat nárcisztikus vonásokat. Elképesztő énközpontúság, érdek-vezéreltség, saját felsőbbrendűségüknek, "különlegességüknek" a tudata - ez jellemző rájuk, és ha nem kapják meg a szerintük nekik járó rajongást, bárkit megaláznak. Szerintük az "alacsonyabb rendű", kihasználható, bántható embertársaik amúgy is megérdemlik a sorsukat.

5. Gázláng-effektus

A kifejezés a Gázláng című amerikai filmből kapta a nevét. A sötét hangulatú krimiben a férj úgy igyekszik manipulálni gyenge akaratú feleségét, hogy esténként eltűnik a házból, majd a szomszéd padlásról lejjebb csavarja a házuk világítását (kosztümös film, akkor még gázzal világítottak). Az asszony látja, hogy sötétebb van, de amikor szól a férjének, az kineveti, lekicsinyli, őrültnek nevezi őt.

Vagyis eléri, hogy az asszony a saját szemének sem hisz, megkérdőjelezi a saját érzékeit, a saját igazságát, és lassan úgy érzi, valóban ő az őrült.

Na ugyanezt teszik a pszichopaták az áldozataikkal. Ha már azt sem tudod, mi igaz, mi nem, ha már saját magadnak sem hiszel, és teljesen össze vagy zavarodva, lehet, hogy egy pszichopata hálójába kerültél.

6. Mártírkodás

Ha egy pszichopata lebukik - mert azért ez elég gyakran előfordul -, azonnal duplán, triplán lendül támadásba, de ha ez nem működik, hirtelen áldozat-szerepbe csap át. Őt becsapták, elárulták, ő csak jót akart, és ezt ellene fordították - bármit bevet, csak hogy a kínos szituációt mégis az előnyére fordítsa. Az áldozata ilyenkor néha megszánja, és máris nyert ügye van. Nagyon fontos, hogy ne dőlj be ennek a mártír-szerepnek, és ne magadban kezdd keresni a hibát. Nem szabad, hogy fogást találjon rajtad, mert akkor megint újra kezdődik a manipulatív-bántalmazó ördögi kör.

7. Szituatív szociopátia

Ilyen is van. Onnan lehet felismerni, hogy az ilyen emberek általában "normálisnak" tűnnek, a hidegvérű szörnyeteg csak bizonyos helyzetekben jön elő belőlük. Általában alacsonyabb rendűnek hitt embercsoportokkal szemben - nők, más bőrszínű emberek, homoszexuálisok - válnak szociopatákká, a velük egyenrangúnak gondolt, vagy főleg felsőbbrendű emberekkel nem. Fölösleges bizonygatni, hogy ez legalább olyan veszélyes a társadalomra, mint a "teljes" pszichopata.

A pszichopaták tehát tényleg nagyon veszélyesek, és mivel a többségük elképesztően sármos és vonzó tud lenni, nagyon könnyű beléjük gabalyodni. Akár barátként, akár szerelmi partnerként.

A fenti személyiségjegyek azonban hamar megnyilvánulnak, és akkor jobb menekülőre fogni. Az ilyen személyiségzavarok ugyanis többnyire "gyógyíthatatlanok", aki pedig megpróbálja megváltoztatni őket, sokkal többet sérül, mint amennyit az egész megér.

Psychology Today

Címkép: You (sorozat)/prt sc

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ezért nem szabad nyitva tartanod a mosógép ajtaját akkor sem, ha bebüdösödik tőle a dob
A szakértők szerint sürgősen szokj le róla, mert a nyitva hagyott ajtó többet árt, mint használ. Azt is elmagyarázták, miért.

Megosztom
Link másolása

Első ránézésre logikusnak tűnhet nyitva hagyni a mosógép ajtaját – hiszen így kiszellőzik, és nem lesz dohos. Valójában azonban ez a módszer többet árt, mint használ - írja a Startlap az Ireceptar portálra hivatkozva.

A cikk azt írja, problémákat okozhat hosszú távon a nyitva hagyott mosógép-ajtó.

A szakértők szerint egyébként nem garancia a penészképződés megakadályozására az, ha nyitva hagyjuk az ajtót. Viszont árthatunk vele.

Folyamatosan terheli ugyanis a zsanérokat a nyitott ajtó súlya. Emiatt az elöltöltős mosógépek ajtajánál a zsanérok később meglazulhatnak. "Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is"

- írja a lap.

A nyitott hagyott ajtó ráadásul a mosógép mechanikájára is hatással lehet, főleg a modernebb, szenzorokkal ellátott típusoknál. Ha pedig a gép nem pontosan érzékel, a mosást és a szárítást is befolyásolhatja, és előfordulhat, hogy több áramot fogyaszt majd a gép.

Ezért a szakértők a következőt javasolják.

Mosás után hagyd nyitva az ajtót, amíg lehűl és kiszárad a dob, azután csukd be a mosógéped ajtaját. Rendszeresen futtass tisztító programot, időnként pedig ecetes vízzel vagy speciális tisztító folyadékkal mosd át a dobot. Fontos, hogy ne használj tömény ecetet a mosógép tisztításához, mert azzal tönkre teheted.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása