FONTOS

Frissítő szertartás vagy durva mérgezés? Minden, amit az aromaterápiáról tudni érdemes - illóolajpatika és helyes használatuk

A közelgő bekuckózós időszak tökéletes arra, hogy körültekintően használjuk otthon az aromaterápia kincseit - ami nem csupán az illóolajokat fedi le.

Megosztom
Link másolása

A világgal való kapcsolódást segítő érzékszervek egyike a szaglás, az illatok így kikerülhetetlen részei életünknek. A jóleső illatoktól még a kedvünk is jobb lesz, a kellemetlenek pedig egy egész napot tönkre tudnak tenni. Szagolni tehát egyszerű, jól csinálni már gyakorlást igényel. Kicsit rendet rakunk ezen a területen, hogy kisállatok mellett, szaunában és otthon is jól használhassuk az aromaterápiát - mert könnyen megvan a baj.

Amiért szaglászunk

Az orr a leglustább szervünk a közmondás szerint, hiszen viszonylag hamar elfárad, és percek alatt megszokjuk a minket körülvevő illatokat. Az illatok és azok kémiai összetevői viszont nem csak kellemes vagy épp kellemetlen érzetek felelősei, így ha nem is érezzük őket, hatni tudnak ránk. A jól megválasztott illat például csökkentheti a stresszt, a roncsoló vegyi anyagok szagolgatása viszont a fejfájástól kezdve számos fizikai problémát is kiválthat.

„Orvosi szempontból az illatok az agy limbikus rendszerére hatnak, amely az érzelmek, emlékek és a hormonális válaszok szabályozásában játszik fontos szerepet. Az orrban található szagló receptorok közvetlen kapcsolatban állnak ezzel a rendszerrel, így az illatok könnyen befolyásolják a hangulatunkat, stressz-szintünket, és akár a vérnyomást is.

Biológiai és genetikai tényezők, hormonális állapotok, sőt a személyes tapasztalatok és emlékek is befolyásolhatják, hogy ki milyen illatokhoz vonzódik.

A mentális és spirituális oldalról nézve az illatokhoz való vonzódás az ember belső harmónia iránti vágyát is tükrözi” - mutatott rá Dr. Koroknai András reumatológus, aki feleségével, Dr. Koroknai Katalinnal a HerbaTherapy klinikai aromaterápiát képviselő vállalatának tulajdonosai is.

Fotó: HerbaTherapy

Az illatok királyai és királynői az illóolajok, amelyek különleges növényi kivonatok, és a gyógynövények felhasznált részeinek kémiai profilját hordozzák. Az aromaterápia az a szakterület, amely le tudja követni, melyik illóolaj mire és hogyan használ, ezeket a hatásokat pedig számos vegyészeti kutatás is alá tudja támasztani.

Az illóolajok nagyon gyorsan hatással lehetnek az agyra, az érzelmeinkre, az idegek mentén bőrbe dörzsölve, növényi olajjal hígítva pedig fizikai tünetek is mérsékelhetők velük.

Hogy melyikkel hogyan kell bánni, arról képzett aromaterapeutát vagy hozzáértő orvost érdemes kérdezni, mert bár értékes egészségmegőrző szerek, ez csak akkor igaz, ha jól és körültekintően használjuk őket.

Hogyan lehet elrontani otthon az aromaterápiát?

„Az illóolajokkal otthon könnyen melléfoghatunk, ha nem megfelelően használjuk őket. Bár sokan csak a lakás illatosítójaként tekintenek rájuk, valójában az illóolajok koncentrált hatóanyagok, így óvatosan kell bánni velük. Az olyan olajok, mint például a fahéj vagy a szegfűszeg folyamatos párologtatása bőrirritációt, légúti panaszokat vagy allergiás reakciókat okozhat. Továbbá, ha nem tiszta, jó minőségű olajokat használunk, azok még hosszú távon egészségkárosítóak is lehetnek.

Ezért fontos, hogy mindig ellenőrizzük az olaj minőségét, és tartsuk be a megfelelő adagolási előírásokat, mintha egy gyógyszert használnánk”

- összegezték Koroknaiék.

Így csináld jól: 4+1 aromaterápiás tipp a szakértőktől

Az aromaterápia biztonságos és hatékony, kockázatkerülő alkalmazása érdekében az alábbi tippeket érdemes betartani a Herba Therapy tulajdonosai szerint:

Megbízható forrásból tájékozódjunk - olyan szakértőkre hallgassunk, akik felelősséget vállalnak tanácsaikért, és orvosi hátterük is van.

Minőségi illóolajokat válasszunk - kerüljük a gyenge minőségű illóolajokat, inkább vegyünk kettő jót, mint a hívogatóan olcsó csomagokat. Kerüljük a silány diffúzorokat. Ez egy beruházás, fontos, hogy az a diffúzor el is porlassza az olajokat, ne csak keringtesse, aztán kiöntjük a maradék vízzel együtt.

Tartsuk be az ajánlott cseppszámot - ne használjunk több olajat, mint amennyi javasolt, mert egészségügyi panaszokat okozhat (fejfájás, szédülés, hányinger, bőrirritáció, légzési nehézség).

Kerüljük a „mindenre jó” illóolajokat - nincs olyan illóolaj, ami minden problémára megoldást nyújt, legyünk tudatosak, és olvassunk sokat a megfelelő alkalmazásról.

Legyünk türelmesek és tudatosak - az aromaterápia egy tudatosan felépített folyamat, nem trendi eszköz. Edukáljuk magunkat és építsünk ki egy saját illóolaj szeánszot.

Az alap illóolajpatika otthonra

A citromhéj, az orvosi levendula és a teafa a top 3 illóolaj, amelynek terápiás tisztaságú, hígítatlan, bevizsgált verzióit ajánlják otthoni alkalmazásra. Viszonylag elérhető árúak, széles körben lefedik a fájdalomcsillapítás-fertőtlenítés-idegerősítés vonalát, és kontraindikációval szinte nem is rendelkeznek. A citromhéjjal nyáron vigyázni kell, mert fényérzékenyítő és kisgyerekek, kisállatok mellett oda kell figyelni még a párologtatásra is.

A triászt meg lehet spékelni természetesen a világ legdrágább illóolajaival a sasfával bezárólag, de egy alap háztartásban nincs szükség nagy repertoárra a jólléthez.

„Nem lesz nagy titok, hogy vírusos időszakban

a madagaszkári kámforfa, légúti panaszokra hofa, tömjén, eukaliptusz radiata, örömforrásként az édesnarancs, kubeba a legelérhetőbb és leginkább ajánlott kiegészítők.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

HerbaTherapy_official (@herbatherapy) által megosztott bejegyzés

Ne feledjük a mozgásszervi panaszokat sem, ott az aduászok a kámforos rozmaring, copaiba lesz” - adja a tippeket a szakember.

Mi a helyzet a gyerekekkel?

Az illóolajok kémiai anyagok, és máshogy hatnak egy felnőttre, mint mondjuk egy kisebb szervekkel, vékonyabb bőrrel rendelkező gyerekre. Ezért is kell körültekintően alkalmazni esetükben az illóolajokat, különösen 1-2 éves korban, de 3-6 éves korosztály esetében is erősen megoszlanak a vélemények, mikor mit lehet használni.

„Azt javaslom, hogy annak a szakértőnek a tanácsait vegyük figyelembe, akiben megbízunk, mert ha több irányt követünk, hamar belefuthatunk abba, hogy az egyik javasolja egy-két éveseknél az adott olajat, a másik nem.

1-2 éves korban a teafa-citrom-levendula-mandarin-hofa-eukaliptusz radiata egy teljes paletta.

Ezt aztán kiegészíthetjük 3 év felett tömjénnel, édesnaranccsal, mezei mentával, pálmarózsával” - tartja az orvos.

Azt persze nagyon fontos megtanulni, hogyan adhatók ezek az illóolajok, milyen arányban kell elkeverni például növényi olajban őket, és milyen gyakorisággal lehet őket bőrre kenni vagy párologtatni.

Az aromaterápia esetében tartani kell úgynevezett terápiás ablakot,

tehát amikor épp nem használunk illóolajat, előtte viszont a terápiás időben meghatározott időközönként és mennyiségben párologtatjuk az olajokat. A dózisról, különösen kisgyerekek esetében, mindig érdemes szakemberrel értekezn.

Aromaterápia és a kisállatok

A kisállatok és aromaterápia kapcsolatáról önmagában oldalakat lehet írni, ez egy folyamatosan kutatott terület. Macskák, nyulak, tengerimalacok és még kisebb testű kutyák is nagyon könnyen áldozatul eshetnek egy-egy rosszul megválasztott párologtatni valónak, de még bőven van megválaszolatlan kérdés a területen.

„Míg embereknél sok illóolaj jótékony hatású lehet, állatokra másképp hathatnak, és sok esetben toxikusak lehetnek.”

Ezért óvatosnak kell lennünk. Amit biztosan javasolhatunk: ne tegyünk diffúzort közvetlenül a kisállatok közelébe, mivel ők sokkal érzékenyebbek az illóolajokra. Különösen kerülni kell a zárt, szellőzetlen helyiségeket, ahol az állat nem tud elmenekülni az illatok elől, ha kellemetlennek érzi őket.

Vannak bizonyos olajok, amelyek kifejezetten károsak a háziállatok számára, és ezeket mindenképp kerüljük:

Teafaolaj – Bár emberek számára szuper fertőtlenítő, kisállatokra mérgező, különösen macskák és kutyák esetében.

Borsmenta – Légúti irritációt okozhat, különösen macskáknál.

Citrusfélék (pl. citrom, narancs, lime) – Ezek irritálhatják az állatok légutait és bőrét is.

Fahéj, szegfűszeg – Erős, irritatív olajok, amelyek mérgezőek lehetnek.

„Fontos, hogy ne kísérletezgessünk az állatainkon, ne alkalmazzunk illóolajokat közvetlenül a bőrükre, és ha bármilyen gyanús tünetet észlelünk (például levertség, légzési nehézségek), azonnal forduljunk állatorvoshoz. Saját kutyusunk mellett mi mérsékelten használjuk az illóolajokat, a diffúzorok felkerültek az emeletre.”

Illóolajok a szaunában

Ha van annál kellemetlenebb dolog, mint amikor valaki végigbeszélget egy szaunázást, az az, amikor kérdés nélkül illóolajat önt a szaunakövekre. Az illóolajok, bár a csodás természet és az ember tudományos kvalitásainak szerelemgyerekei, még nem mindenkinek használhatók. Ahány növényi kivonat, annyiféle hatást és intenzitást rejt, amelyre különböző fizikai állapotokban máshogy reagálnak az emberek.

Ritkán tetováltatja az ember a homlokára, hogy épp várandós, vérnyomás problémái vannak vagy egyéb okok miatt nem illatolna illóolajat.

Érdemes megtisztelni egy kérdéssel a velünk szaunázókat - és ha esetleg nemet mondanak egy illatra, akkor a lehető legérettebb módon fogadjuk ezt el.

Kompromisszum lehet, ha a szauna áldásos hatásait ilyenkor önmagában élvezzük, az aromaterápiát pedig majd otthon bevetjük.

„A nyilvános szaunákban illóolajokat használni már nem olyan szabályozatlan terep, mint régen, és ez teljesen rendben is van! Nagyon sok balesetről lehetett hallani, amire az üzemeltetők szabályozással reagáltak.

Egyre több helyen van konkrét etikett, hogy csak bizonyos márkájú olajokat lehet bevinni, vagy „külsős” olajokat egyáltalán nem engednek használni.

Ez nagyon előremutató, hiszen nem csak magunkra kell gondolnunk szaunázás közben, hanem azokra is, akikkel egy légtérben vagyunk.”

Az aromaterápiába nem csak az illóolajok tartoznak

Az aromaterápia illóolajokkal, azok lepárlása során keletkező hidrolátumokkal, vagyis virágvizekkel és növényi olajokkal, úgynevezett bázisolajokkal is dolgozik. Ezeket ősszel különösen jól lehet használni a kirepedezett, irritált bőrre. Extra tipp, hogy növényi olajat mindig enyhén nedves bőrre kenjünk, így lesz tápláló hatású.

„A növényi olajok, mint például az argán, jojoba vagy a vadrózsaolaj, nagyszerűen táplálják a bőrt, mélyen hidratálnak, és megőrzik a bőr rugalmasságát. Az egész éves bőrápolás lefedhető velük.

Ősszel különösen érdemes finomítatlan, hidegen sajtolt termékeket választani,

mert ezek tartalmazzák a legtöbb tápanyagot, antioxidánst és vitamint. Segítenek helyreállítani a bőr lipidrétegét, ami védi a hideg és szeles időben.

A virágvizek, mint a rózsavíz, levendulavíz vagy a kamillavíz, rendkívül lágyak és gyengédek,

így tökéletesek az arc mindennapi frissítésére, hidratálására, sőt, érzékeny bőrűek is bátran használhatják őket. Kiváló tonizálók, és nem csak bőrápolásra jók, hanem a lélekre is nyugtató hatással lehetnek – így egy-egy permetezés frissítő szertartássá válhat a nap folyamán” - összegzik a szakemberek.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Ez a véleménye egy Budapesten élő amerikai nőnek a turistalány meggyilkolása után Budapestről
Sokan tették fel a kérdést a történtek után, hogy mennyire biztonságos Budapest, érdemes-e ideutazni.

Megosztom
Link másolása

Egész Budapestet megrázta annak az amerikai turistának a halála, akit Budapesten gyilkolt meg egy ír férfi.

A fiatal nő, Kenzie Michalski november 4-én, hétfő éjszaka a bulinegyedből adott magáról utoljára életjelet, azután nyoma veszett.

Mint kiderült, egy olyan ír férfi ölte meg és rejtette el a holttestét, akivel aznap éjjel ismerkedett meg, és aki most azt állítja, hogy intim együttlét közben halt meg a lány, úgy hogy "véletlenül oxigénhiányos állapotba került".

Rengetegen foglalkoztak az esettel, most pedig sokan teszik fel a kérdést a külföldiek közül, hogy biztonságos hely-e Budapest.

Egy Budapesten élő amerikai nő most TikTok-videóban mondta el a gyilkosság kapcsán a véleményét Budapestről és a közbiztonságról.

Azzal kezdte, hogy pár mondatban ismertette, mi történt.

Elárulta, hogy itt kiemelkedő hír volt a turistalány halála, mert Budapest nagyon biztonságos város, és ő maga hasonló gyilkosságról még nem hallott. Budapest az egyik legbiztonságosabb európai város, és egész Budapestet sokkolta az eset.

Volt, aki megkérdezte, érdemes-e egyedül ideutazni, és szinte mindenki azt tanácsolta, ne tegye.

Ő, aki Budapesten él, azt tapasztalta, igenis biztonságos a város, és a gyilkossággal gyanúsított férfi is egy ír fickó, aki, mint kiderült interneten rá is keresett arra, hogy hogyan lehet valakit eltenni láb alól, és hogy mennyire megbízható az itteni rendőrség. Ő úgy gondolja, eleve készült erre a tettre a férfi, és éppen ez a nő volt a szerencsétlen áldozat, aki ezzel a szörnyeteggel találkozott.

Sajnos ilyesmi időnként megtörténik, de ezeknek az eseteknek semmi közük ahhoz, hogy mennyire biztonságos egy város. Emellett azért elmondta azt is, hogy természetesen a nőknek nem árt az óvatosság, ám Magyarország szerinte az egyik legjobb hely.

A teljes videót itt láthatjátok, várjátok meg, amíg betölt:

@economyvodka Lets be realistic now. #budapesthungary #budapest #budapesttravel ♬ Up Piano version By Jose España - José España

Megosztom
Link másolása

FONTOS
Aki tavasszal is tett ki szotyit a madaraknak, valószínűleg ölt már fiókát – hogy néz ki a helyes madáretetés?
A madáretetést lehet jól és nagyon rosszul csinálni. Mutatjuk, hogyan nyerhet ezzel ember és állat egyaránt, pusztulás nélkül.

Megosztom
Link másolása

A bokrokon bolondozó madárkákat örömmel figyelik kicsik és nagyok, éppen ezért télen rendszeresen tesznek ki számukra eleséget. Ugyanígy a vizeken úszkáló hattyúkat és kacsákat is élelemmel látogatják.

Az, hogy mikor és milyen élelemmel eteti az ember a madarakat, konkrétan élet-halál kérdése.

Nézzük, miért. A hazai madárfajok egyike sincs rászorulva plusz élelemre.

Tehát két dolog miatt etet az ember madarat: hogy önmagának örömet okozzon a látvánnyal,

és - ez főleg kistelepüléseken élő hagyomány - hogy a gyommagvakhoz csábítsa a tollas pajtásokat, akik az etető körül összeszedik a földművelés rákfenéit. Egyik sem ördögtől való helyzet, arra azonban nagyon tudatosnak kell lenni, hogy bármiért is szórunk ki eleséget a madaraknak, azt jól csináljuk.

A helyes madáretetésnek két főtétele van.

Az egyik, hogy kizárólag fagyos időben etessünk, nagyon maximum áprilisig. Április után például a cinkék vihetnek a kihelyezett napraforgómagokból a friss fészekalljba, a kismadarak viszont nem tudják megenni a szotyit.

Ettől tömegesen pusztulhatnak kínok közt a kismadarak, hiába a legnagyobb jószándék.

Az sem mindegy, mivel etetjük a madarakat.

Kenyérrel és péksüteményekkel például szigorúan tilos,

mivel ezek, és az esetleges rájuk telepedő penész gyulladást okozhatnak a madarak bélrendszerében, hosszú távú egészségkárosodást okozva. Még akkor se tegyük ezt, ha "régen is ezt csinálta mindenki." Különösen igaz ez a tóban úszkáló kacsák esetében, bár őket a kihelyezett eleséggel se kéne megkínálni.

"A vízimadarak életmódja és téli túlélési szabályai alapvetően térnek el a klasszikus téli etetőket látogató énekesmadarakétól, ezért

etetésük több öngyilkos viselkedéstorzulást is kivált, rengeteg szenvedést okoz a madaraknak, súlyosan környezetszennyező és az emberi egészséget is veszélyezteti"

- írja oldalán a Magyar Madártani Egyesület.

Arra utalnak, hogy a vízi madarak az etetés miatt a természetes táplálkozással teljesen felhagynak, ami betegségeket okoz. A kis fiókáknál "angyalszárny" betegség alakul ki az egyoldalú kenyérdiéta miatt, amitől röpképtelenek lesznek. Ősszel az etetés miatt a vonuló madarak egy része nem repül el, télen pedig tömegével fagynak a vizekbe. A víz minősége egyébként romlik az etetéstől, és számos más környezeti és emberre veszélyes, közvetett hatása van annak, ha bármivel is etetjük a vízi madarakat. Szakmai szemmel az egyesület szerint

szeretetteljesebb inkább a kenyeret nem falatozó állatokat nézegetni, mint adni nekik bármit is.

A magevő énekesmadaraknak adható eleségek közt szerepel a faggyú, de ez nem egyenlő a sós szalonnával. Erre nagyon figyeljünk, mert utóbbi a madár vesztét is okozhatja. Különböző adható magvakat és gyümölcsöket listáz a Magyar Madártani Egyesület, ezekből lehet válogatni. Egyébként otthon is lehet faggyúból és magvakból eleséget gyúrni, amely esztétikusan kihelyezhető akár a városi balkonokra, akár a kertekbe.

Ha már etetünk, akkor az legyen folyamatos.

Az elég aljas húzás, ha novemberben megkezdjük az etetést, a madarak odaszoknak, de a legnagyobb januári-februári hidegben már nem biztosítunk számukra ennivalót, ők pedig keresni fogják.

Fontos, hogy ha etető van kinn, itató is legyen. Fagyoknál mondani sem kell, hogy ebben rendszeresen cseréljük a vizet, és

legyen mindig folyékony halmazállapotú az itatásra szánt víz.

Az etetőt és itatót számunkra könnyen elérhető magasságba helyezzük, de a távolság ne kedvezzen a ragadozóknak, mint a macskák vagy menyétek. Bizonyos ragadozó madarak érdeklődését is fel lehet kelteni, ezért egy kicsit az ágak közé tolva lehetőséget adunk az énekes madárkáknak arra, hogy könnyebben menekülőre foghassák, ha lecsapnak húsevő társaik.

A felelős madáretetésnek számos egyéb praktikája van,

és rengeteg kérdést vet fel. A Magyar Madártani Egyesület a Zöldítők csoportjával karöltve ezért is edukálja a lakosságot, hogy könnyebb legyen valóban jót tenni - hogy a madarak is jól ehessenek.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Mindenki ugyanazt gondolja, aki megnézi a Coca Cola idei karácsonyi reklámját, amit az AI generált
Az ünnepi szezonra készült mesterséges intelligencia által generált Coca-Cola-reklám vihart kavart az interneten.

Megosztom
Link másolása

A vállalat legújabb, karácsonyi reklámját sokan „hátborzongató disztópikus rémálomként” emlegetik.

Az új reklámfilm a Coca-Cola 1995-ös Holidays Are Coming kampánya előtt tiszteleg, vagy hát lopja az ötletet, még akkor is, ha az a cég sajátja volt. A videóban egy piros kamionflotta szeli át a havas utakat, hogy jéghideg Coca-Colát szállítson a karácsonyi díszbe öltözött kisváros lakóinak.

A klip sarkában azonban egy diszkrét felirat figyelmeztet: „Real Magic AI által készítve,”

utalva a Coca-Cola saját mesterséges intelligencia szoftverére.

Nem mindenki érzi az ünnepi varázst

Bár a kampány egy pillanatképet nyújt arról, hogy milyen lehet a reklámok jövője, sok fogyasztó csalódott a videóban, amelyet „szemétként,” „csúnyaként” és „lustán összedobottként” bíráltak.

„Vége a világnak, ha már a Coca-Cola karácsonyi reklámját is AI készíti”

– írta egy felhasználó az X platformon, a The Independent szerint. Egy másik a YouTube-kommentekben tette hozzá: „Szomorú látni, hogy egy AI program készítette ezt.”

„Most láttam egy AI által generált Coca-Cola reklámot a tévében… tényleg hagyjuk, hogy ez megtörténjen?”

– kérdezte egy másik X-felhasználó a Daily Mail beszámolója szerint.

„Olyan érzésem van, mintha a művészet és a bolygónk halálát nézném, és senki a világon nem törődne vele” – fakadt ki egy kommentelő.

A Coca-Cola érvei: gyorsabb, olcsóbb, modernebb

Jason Zada, az AI stúdió Secret Level alapítója – akik közreműködtek a projektben –, viszont azzal érvelt, hogy az emberi tényező még mindig ott van a reklámban, és ez adja a „melegségét.”

Zada az AdAge-nek elmondta, hogy egy ilyen komplex reklám AI használatával történő elkészítése nem olyan egyszerű, mint megnyomni egy gombot. Pratik Thakar, a Coca-Cola generatív AI-ért felelős alelnöke pedig hozzátette, hogy

a kampány ötvözi a márka „örökségét” a „jövő és a technológia” víziójával.

A technológia használatával nemcsak pénzt, hanem rengeteg időt is megspórolnak – érvelt Thakar. „Az időtényező az igazi előny. A hagyományos produkció sokkal tovább tartott volna. Ezen felül sokkal több változatot, személyre szabott és egyedi megoldásokat lehet készíteni” – magyarázta.

Mégis: hiányzik az érzelem

A reklám azonban sok Coca-Cola-rajongó szerint épp azt a meghittséget és érzelmet nélkülözi, ami a márka karácsonyi kampányait különlegessé tette. Íme az eredeti, 1995-ös film:

A vita már most komoly kérdéseket vet fel arról, hogy milyen irányba halad a reklámipar az AI technológia térhódításával.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Mi történik valójában, amikor leállsz az Ozempic-kel? Itt a válasz!
A gyógyszer lehet, hogy csodát ígér, de a valóságban sokkal több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol.

Megosztom
Link másolása

Egyre több ember szedi az Ozempic és Wegovy fogyókúrás gyógyszereket, amelyek csodát ígérnek: gyors és látványos súlycsökkenést. De vajon mi történik, ha valaki leáll velük? A válasz: semmi jó. Egy friss tanulmány szerint a gyógyszerek abbahagyása után a páciensek többsége visszahízza a leadott súly kétharmadát, ráadásul romlik az egészségük.

Veszélyes játék a kilókkal

A gyógyszerek hatóanyaga, a semaglutid, a kutatók szerint ugyan látványosan segít a fogyásban, de

ha valaki leáll vele, emelkedik a vérnyomása és a koleszterinszintje, és megnő a szívroham vagy stroke kockázata.

Nem véletlen, hogy az orvosok egyre többet vitatkoznak arról, érdemes-e egyáltalán elkezdeni ezt a kezelést, ha az abbahagyása ilyen súlyos következményekkel járhat.

Mennyibe kerül ez a „csoda”?

Az Ozempic és Wegovy nem olcsó mulatság: ha a társadalombiztosító nem állja a költségeket, Amerikában havi 1000 dollárba is kerülhet, és ezt sokan egyszerűen nem engedhetik meg maguknak hosszú távon. Nem csoda, hogy az emberek 71%-a már az első évben abbahagyja a szedését, gyakran azért, mert elérte a célját, vagy nem bírta a mellékhatásokat vagy a költségeket.

Csak az ár a gond?

Nem csak az. A semaglutid szedése alatt is jelentettek már komoly mellékhatásokat, például

súlyos hányingert, hányást, sőt öngyilkos gondolatokat is.

Mégis, a gyógyszer forradalmasította az elhízás kezelését: 2023-ban körülbelül 5 millió embernek írták fel, és ezek 40%-a nem is cukorbetegség, hanem kifejezetten fogyás miatt kezdte el szedni.

Életre szóló kezelés?

A kutatók szerint, ha valaki hosszú távon meg akarja tartani a gyógyszerrel elért eredményeket, lehet, hogy egész életében szednie kellene. De vajon megéri ez az áldozat?

Az orvosok és a páciensek most azon vitáznak, hogy a gyógyszer valóban megoldás-e az elhízás problémájára, vagy csak egy újabb drága divat.

Az Ozempic és Wegovy lehet, hogy csodát ígér, de a valóságban sokkal több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol. Az biztos, hogy nem szabad félvállról venni, és mindenkinek alaposan át kell gondolnia, mit vállal, mielőtt belevág ebbe a kezelésbe.

Via Daily Mail.


Megosztom
Link másolása