Gázláng és szerelembomba – Milyen jelekből szúrhatod ki, hogy épp egy nárcisztikus ragadozó hálóz be?
Ragadozók. A legfrappánsabban ezzel az egy szóval lehet jellemezni a nárcisztikusok párkapcsolati működését. Könnyű beleesni egy ilyen ember hálójába, mert az elején elbűvölőek. Most arról fogunk beszélni, mi jelezheti, hogy nem úsztad meg, és már benne vagy. Akár régóta.
A nárcizmusról ki többet, ki kevesebbet tud, attól függően, mennyire érintett a témában. Ez a személyiség-torzulás egyébként is egy spektrum, ki az elején van, ki a közepén, ki a végén. A nárcisztikus személyiségzavart, ami a spektrum legszéle, csak szakember diagnosztizálhatja. A "narcissist", vagyis nárci viszont a mindennapokban is ott van, bárki belefuthat. Sokkal gyakoribb jelenség, mint hisszük. Olyan embert jelent, akin eluralkodik ez a torzulás, és érzelmi ronccsá teszi – elsősorban a környezetét. Sokan a nárcikat öntelt, arrogáns, állandó ajnározásra, dicsfényre, pénzre, státuszra áhítozó, önimádó embereknek hiszik, pedig nem ez a legnagyobb baj velük. Sokszor még csak nem is ilyenek.
A baj velük az, hogy nincs szilárd, belső identitásuk. Teljes üresség, sőt szégyen és önutálat (igen, épp hogy önutálat) honol a lelkük mélyén.
Ezt egy külső, megnyerő álarccal igyekeznek elfedni, amelynek fenntartásához, a belső "sötétség" életben tartásához külső táplálékra, más szóval nárcisztikus ellátmányra van szükségük. És ezt másoktól szerzik be. Mindenáron. Ezért ragadozók. Mert ha nincs rájuk megfelelő radarod, elkapnak, kiszipolyoznak, és tönkretesznek. Miközben lehet, hogy kifelé a világ legelbűvölőbb emberének mutatják magukat.
Mi is az a nárcisztikus ellátmány? Leegyszerűsítve: tulajdonképpen minden, amitől ők jól érzik magukat, te meg (többnyire) nem. Az elején persze még te is jól vagy, amikor behálóznak (ezt nevezik “szerelembombázásnak”), eljátsszák a Nagy Őt, Álmaid Tökéletes Lelki Társát, az ezer éve várt Disney herceget/hercegnőt. Te ekkor még a mennyekben érzed magad. A pokol később kezdődik, többnyire hónapok, talán egy-két év múlva. Amikor szép, lassan belefognak a kicsinálásodba: elkezdik begyűjteni tőled az ellátmányukat. A legfontosabb ellátmány a fölötted gyakorolt totális kontroll. Csak úgy élhetsz, ahogy ők előírják. Azzal barátkozhatsz, aki nekik tetszik (leginkább senkivel).
Alázatos lelki rabszolgájukká kell válnod, aki egyre többet tesz meg értük, egyre jobban teper, egyre kiszolgáltatottabbá, rémültebbé, önbecsülés, saját élet és akarat nélküli bábuvá alakul át.
Ez persze nem egyik napról a másikra történik. A nárciknak jól működő technikáik vannak arra, hogy bedaráljanak. Mivel nagyon manipulatívak, sokszor észre sem veszed a fekete lyukat, amelybe lassan belecsúsztatnak. Az egyik ilyen technika a “gázlángolás”, amely egy híres, 1944-es Ingrid Bergman filmről kapta a nevét. A filmben a férj azzal akarja az őrületbe kergetni a feleségét, hogy este titokban lecsavarja otthon a gázvilágítást, és amikor a nő észreveszi, hogy sötétebb lett, a férfi kineveti, azt állítja, hallucinál, becsavarodott, bolondok házában a helye.
A gázlángolás lényege, hogy a nárci a saját valóságodat megtagadja, hülyeségnek, fantáziálásnak állítja be. Megkérdőjelezi a józan eszedet.
Gyanúsan sokat lájkolgat egy másik nőt az Instán, rejtegeti a telefonját, késő este sorra kapja az üzeneteket, és te ezt szóvá teszed. Paranoiásnak titulál, a nő csak haver, az üzeneteket munkaügyben kapja. Baráti társaságban, mindenki előtt gúnyosan kijelenti: szarul főzöl, vagy sokat híztál az utóbbi hónapokban. Ha később szólsz neki, hogy ezzel megbántott, lepattint, hogy túlérzékeny vagy, mit hisztériázol, menj terápiára a lelki problémáiddal, ő csak viccelt. És ez így megy hónapokon, éveken át, míg a végén a nárci eléri az igazi célját: nem saját magadnak hiszel, hanem neki.
Összezavarodsz. A mézeshetek alatt beléd fecskendezett szerelemdrog és a manipuláció hatására nem látod meg azt, ami az orrod előtt van: hogy az Instás nő nem barát, hanem szerető, az éjjeli üzeneteket bizony ő küldi, és a súlyodra tett megjegyzéssel a szerelmed szándékosan megalázott. Nem látod meg azt, hogy bántanak.
A nárci totális kontrollt akar fölötted, és ez akkor a legkönnyebb, ha teljesen izolál, azaz leválaszt az egészséges támogatói hálózatodról, a családodról és a barátaidról.
Először csak finoman áskálódik ellenük, később konkrétan vádaskodik: “a barátnőd kikezdett velem a Facebookon “, “anyád utál engem, irigy a szerelmünkre, mert neki két házassága is tönkrement, ha szeretnél, nem tutujgatnád őt annyira.” A “ha szeretnél”, “ha boldoggá akarsz tenni”, “ha komolyan gondolnád ezt a dolgot köztünk” egyébként is nagyon gyakori kifejezések egy nárcinál, ha el akar érni nálad valamit. És már meg is érkeztünk az érzelmi zsaroláshoz.
A szerelmed állandó megkérdőjelezésével, a folyamatos lebegtetéssel, csenddel veréssel, szeretetmegvonással, dührohamokkal (a nárcisztikus düh semmihez sem hasonlítható, teljesen kivetkőznek magukból), hisztivel, majd könnyes, áradó bocsánatkéréssel, és pár napos imádat-áradattal egy olyan érzelmi hullámvasútba dob téged, hogy a végén már azt se tudod, hogy merre van a fent és a lent. Ez egy bántalmazó kör, ugyanis a rózsaszín vattacukorba csomagolt terror ciklikusan ismétlődik. Hogy mit tesz ez egy őszintén szerető ember lelkével? Belegondolni is szörnyű.
Most csak néhány technikát soroltunk fel, amelyek egy klasszikus, nárcisztikus, bántalmazó kapcsolatban megjelennek. Ennél jóval több van. A lényeg az, hogy a bántalmazás nem ott kezdődik, hogy naponta összevernek vagy lekevernek neked egy pofont. És még csak nem is nem-függő. A nárci lehet nő is és férfi is. A lényeg, hogy a másik embert nem emberi lénynek látja, hanem használati tárgynak, amelyből a saját, jó közérzetét próbálja kicsikarni. Tőled mindent elvár, cserébe szinte semmit lényegeset nem ad.
Mivel teljesen hiányzik belőle az empátia, nem is tud szeretni, ez az egyik legnagyobb tévhit velük kapcsolatban. Eljátssza a szeretetet, amíg kell, de csak egyvalami hajtja: az ellátmánya.
Mindent felülmúló csodálatot vár, a tökéletessége állandó megerősítését. Kizárólagos rendelkezésre állást, és persze feltétel nélküli egyetértést. De sajnos nemcsak ezt. Másra is szüksége van: a te megalázottságodra, érzelmi kiszolgáltatottságodra, fájdalmadra, rettegésedre, és akár az őrületig fokozódó zavarodottságodra. Ha találkozol egy nárcival, és beleszeretsz, sajnos az utóbb felsorolt, borzalmas érzések rendre utol fognak érni.
Ha egy állítólagos óriási szerelemben egyetlen perc nyugtod sincs, folyamatosan “szolgálsz”, lábujjhegyen tipegsz a másik körül, félsz, és elveszíted minden önbecsülésedet, csak hogy ő vígan éljen és viruljon, és mindent megkapjon, amit akar, gondolkozz el. Minden nárci-áldozatnak, aki egy ilyen rémálomból így vagy úgy, de ép bőrrel kijut, évekbe telik, amíg rendbe teszi magát. Hidd el: nem éri meg.
Címkép: Pixabay