LOVE

Kötődési típusok - te őskáoszt vagy ősbizalmat hozol egy kapcsolatba?

Ha tombol a szerelem, az nem mindig elég egy kapcsolatban - kötődni is tudni kell. A kötődési tipizálás segít eligazodni és meglátni, hogyan találhatod meg az utat a másikhoz.

Megosztom
Link másolása

A kötődés egy egészséges jelenség. Többféle kötődési stílus létezik, ennek függvényében pedig többféleképp lehetnek hatással a társas kapcsolatokra. A szülő-gyermek kötődés rendkívül meghatározó abban, az a gyermek felnőve hogyan viszonyul a barátaihoz vagy a társához.

A kötődési típusok az élet korai szakaszában alakulnak ki, idővel pedig stabilizálódhatnak.

A bizonytalanabb, deficites kötődési típusokon persze lehet változtatni, és ez komoly önmunkát előfeltételez.

Ha ez nincs meg, akkor tovább lehet vinni a kapcsolatokba a nem biztonságos kötődési mintákat, amelyek egy másik fajta kötődési típussal találkozva akár fájdalmas kapcsolattal is járhat.

Maróti Eszter pszichológus szerint

a kapcsolatok dinamikája szempontjából nem mindegy, milyen kötődési stílusok találkoznak egymással.

A biztonságos kötődési stílusok egyesülésében nagyobb annak a lehetősége, hogy a pár boldog lesz. A bizonytalan kötődési mintáknál sincs predesztinálva a boldogtalanság, az örökös apátia vagy a veszekedés, de ezeknél sokszor szédületes mennyiségű önmunkát kell prezentálni mindkét félnek a kapcsolat megmaradásához. Különben jönnek a konfliktusok.

A különböző kötődési stílusok különböző jellemzői

A biztonságos kötődésben az ember biztonságban érzi magát a kapcsolataiban, támogató és ő is elhiszi, hogy szeretik, értékesnek találja magát és a másikat is. Érzelmileg elérhető, képes az intimitásra, ott van a másiknak és ő is támaszkodik a párjára. A kapcsolódást pozitív dolognak gondolja, ugyanakkor egyedül is feltalálja magát, nem a másik embertől teszi függővé a boldogságát.

Biztonságos kötődés jellemzően akkor alakul ki, ha a gyerekkorban a szülők rendelkezésre álltak, biztonságot adtak a gyereknek.

Az elutasító-elkerülő kötődés jellemzően akkor alakul ki, ha gyerekkorban nem elérhetők a szülők, és itt nem csak a fizikai távolmaradásról van szó. Az érzelmi vagy intellektuális közelség hiánya is közre játszhat ennek a kötődési stílusnak a kialakulásához. Az ilyen kötődésű ember szerint ő az emberek közelében nincs biztonságban, így nehéz számára a kötődés, és elutasítóvá válik.

Ő lesz a tipikusan elérhetetlen ember, aki függetlenségre vágyik, kicsit visszahúzódó, kívülről úgy tűnik, mintha a lelkét baltával faragták volna.

Elenyésző bensőséges kapcsolatot alakít ki, nem ad támaszt, és ő se kér más támogatásából. Inkább az egyéjszakás kalandok híve, és sokszor teher számára egy kapcsolat.

A teljes távolságtartáshoz képest a félelemteli-elkerülő kötődésben élőket ambivalens érzelmi megközelíthetőség jellemzi, hol imádják a párjukat, hol leválasztják magukról az érzelmeket, és elérhetetlenné válnak.

Ő az, aki a bárok vagy a tömegközlekedési eszközök leghátsó sarkába ül, és onnan pásztáz, mert fontos látnia a környezetét és annak jelzéseit. Bizalmatlan, folyamatosan készenlétben áll arra, hogy mások elárulják. Nagyon jó partner tud lenni, de abban a pillanatban, hogy megijed, eltávolodik. Ettől egy se veled-se nélküled kapcsolódás alakul ki. A szakértő szerint gyakran drámai, szélsőséges viselkedés jellemzi.

Miért ez a szélsőséges ambivalencia? Általában a babakorban kialakuló bizalom sérült már gyerekként, a gondozók nevelése nem adott okot arra, hogy "hátra merjen dőlni" a jelenlétükben. Magasfokú csökkentértékűséget él meg, hiedelme szerint őt ki fogják használni, az életben pedig minden bizonytalan.

Végül, de nem utolsó sorban a szorongó kötődés is egy stílus.

A szorongó mindennél jobban vágyja a szeretetet, fél attól, hogy társát elveszíti, ez pedig egy szorító megtartásra készteti.

Közeledni akar a másikhoz, de ez néha túlzóvá válik, és pont hogy távolodásra készteti a másikat. Ezt rettenetesen éli meg, az elutasítás a vörös posztója. Pont ezért túlkompenzál, áldozattá változtatja magát, és a szükségleteit is képes feláldozni azért, hogy a kapcsolatot fenntartsa.

Az elhagyástól való félelme irreális.

Jellemzik a szélsőséges érzelmi kilengések, az önértékelése viszont nagyon alacsony, folyamatosan keresi a megerősítést és azt, hogy bizonyítsák neki, nem hagyják el.

Ha pedig a kötődési stílusok találkoznak

Az ideális kötődés a biztonságos-biztonságos találkozása. Maróti Eszter pszichológus szerint ebben a szituációban mindenki biztonságban érzi magát, de megmarad az egyéni autonómia is,

a szükségletek és igények kielégülhetnek mindkét fél számára, és mindenki nyitott a másikra. A támogatás, az elfogadás és intimitás egészségesen megélhető, és jó dologként tekintenek az érzelmi kapcsolódásra.

Biztonságos és szorongó kötődése még akár jól is elsülhet, mert mindkét fél nyitott a kapcsolódásra, de azért nem spórolható meg a kapcsolatba fektetett munka. A biztonságos kötődésű emelheti a szorongót, akinek így könnyebb az aggodalmait leküzdeni.

A túlzott szorítása viszont konfliktusforrás lehet,

ezen dolgoznia kell, és nem a biztonságos kötődésű tisztje lesz ezt rendbe rakni.

A biztonságos és elutasító-elkerülő kötődése igen ritkán működik, mert míg az előbbi intim kapcsolatra vágyik, az elutasító-elkerülő személyek a szakember szerint a felszínes, elvárások nélküli kapcsolódásokban érzik jól magukat.

Egyébként a legritkább esetekben metszik egymás útvonalait.

A biztonságos és félelemteli-elkerülő kötődés közt az intimitás iránti nagyfokú vágy lesz a közös pont, ám a kapcsolat hemzseghet a konfliktusoktól.

A biztonságosan kötődő bele tud csúszni a megmentő szerepébe,

ami szintén nem egészséges, mert a másik fél felelősségéből átvéve létrehozhatja a tanult tehetetlenségi mintákat is, ő maga pedig emészteni kezdi magát. A felelemteli-elkerülő partner érzelmi ambivalenciája is okozhat kellemetlenséget, amelyen dolgoznia kell.

A szorongó és elutasító-elkerülő kötődésre gyakorlatilag a viharos konfliktusok jellemzők,

amely rengeteg fájdalommal jár. Egyikük nagyon akar kötődni, a másik nagyon nem. Működőképes lehet a kapcsolat, de ez a páros az, akiknek a legtöbb melót kell fektetnie a közös metszetek megtalálásába és fenntartásába.

Az elutasító-elkerülő partner tulajdonképpen megtestesíti a szorongó kötődésű személy legnagyobb félelmét

a pszichológus szerint. Az elérhetetlen idea. A félelem felerősödésével egyre jobban szorít, ami meg a másik legnagyobb félelme. A félelemben pedig nem találják meg a másiknak nyújtható biztonságot, hiszen ők sem érzik magukat abban.

A szorongó és félelemteli-elkerülő kötődésére szintén jellemző lehet a sok konfliktus, de amint elkezdenek dolgozni a kapcsolaton, ez szépen tisztulhat.

Mindketten vágynak az intimitásra és a kapcsolódásra. A félelemteli elkerülőnek a kiszámíthatatlanságán kell dolgoznia, mert a szorongót a random elhagyás nagyon mélyre taszíthatja, a szorongónak pedig a gyeplőn kell engednie.

A félelemteli-elkerülő kötődési stílus nehézségeit, az ambivalenciát és a kiszámíthatatlanságot rendkívül jól tudja kezelni az elutasító-elkerülő kötődő,

utóbbi megélheti függetlenségét, ami a félelemteli-elkerülőnek is helyet ad. Itt a probléma a félelemteli-elkerülő esetleges közeledése során merülhet fel, mert az elutasító-elkerülő ezt megneszelve hamar leléphet az addig működő se veled, se nélküled állapotából.

A szorongó és szorongó kötődése egy rémálomnak tűnhet, de igazából nem ördögtől való, mert

a szoros kapcsolatra törekvésük adhat biztonságot a kapcsolatban.

Ettől függetlenül az önmunka itt is nagy szerepet kell kapjon, mert hamar bele tudnak ragadni a mártír szerepbe, és saját magukat emésztik fel a kapcsolatban. Fontos, hogy ne egymásnak akarjanak megfelelni - vagy legalább dolgozzanak azon, hogy ez változzon.

Elutasító-elkerülő és elutasító-elkerülő kötődése a szakember frappáns megfogalmazásában a tipikus

"jól elvannak egymás mellett" esete.

Csak semmi kapcsolati mélység, mindenki megy a maga útján, és ez mindkettejüknek megfelel.

A félelemteli elkerülő és félelem teli elkerülő kötődése esetén is fontos dolgozni az elakadásokon. Általános, hogy ebben az esetben

az egyik fél akkor vágyik piszkosul a másikra, amikor az épp távolodik, majd ez fordul, és egy ördögi körben folyik a vágyódás és a drámai veszekedések tánca.

Teljesen kiszámíthatatlan minden, nagyon nehezen megteremthető a biztonság - de szerencsére nem lehetetlen.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


LOVE
Rendkívül kellemetlen helyzetbe került a nő, amikor a pasi az első randin felfedte bizarr fürdőszobai szokását
Volt, aki a sokkoló szokás hallatán azt tanácsolta neki, hívja egyből a rendőrséget.

Megosztom
Link másolása

Mindannyian tudjuk, hogy az első randik eléggé rizikósak tudnak lenni. Néha kínosak, és az ember közben túlságosan is tudatában van annak, hogy a legjobb oldalát akarja mutatni. Éppen ezért a legtöbben valószínűleg addig nem mutatnának fel semmilyen kellemetlen fürdőszobai szokást, amíg jócskán benne nincsenek egy kapcsolatban.

Nos, egy TikToker lány esetében máshogy történtek a dolgok.

Elment az első randevúra egy sráccal, minden jól is ment, de amikor a srác vacsi után elhívta a lányt magához, a dolgok bizarr fordulatot vettek.

A nő elmondta, hogy üldögélt a férfi ágyán és várta, hogy az visszatérjen a fürdőszobából.

A lány - aki @raepaige néven szerepel a TikTokon - kifejtette: „Elmentem egy randira egy sráccal, ez volt az első randink. Fajitát ettünk és margaritát ittunk - jó volt, szórakoztató volt. Vicces volt, kedves volt, és vacsora után azt mondta: 'Hé, nem akarsz feljönni hozzám, hogy megnézzünk egy filmet?'.

Odaértünk a házához, és felvitt a szobájába. Leülök az ágyára, majd azonnal bement a fürdőszobába.

Nem nagy ügy, mindegy. Ha pisilned kell, akkor pisilned kell. De ő nem csukta be az ajtót. Letolta a nadrágját, és leült a vécére. Gondoltam, talán ülve szokott pisilni.

Ez rendben van, nem ítélkezem, nem érdekel.”

De a nő tévedett. A pasi nem pisilni ment, hanem éppenséggel a nagydolgára.

„Ott ült egy percig, én pedig azt kérdeztem: 'Mit csinálsz?'. Erre ő: 'Kakilok'. Ki tesz ilyet nyitott ajtónál?!”

Az emberek eléggé megdöbbentek a történtektől, sokakból szélsőséges reakciókat váltott ki az egész.

Egy valaki így kommentálta:

„Hívd egyből a rendőrséget, nincs az az isten, hogy ezt hagyd”.

Míg egy másik azt mondta: „Gondolj bele, mit fog csinálni, ha már egészen jól érzi magát veled.”

Mások kétségbeesetten várták a folytatást, a TikToker pedig megörvendeztette követőit, amikor egy második videóban elmagyarázta, mi történt ezután.

„Maradtam! - mondta. - Maradtam. Olyan normálisan viselkedett. Úgy ültem ott, mintha a telefonommal foglalkoznék, és szerintem észrevette, hogy kényelmetlenül érzem magam. Azt mondta: 'Tudom, hogy ez furcsa lehet, de nagyon jól érzem magam melletted'”.

A TikToker tovább magyarázta, hogy most egy második és egy harmadik randit is terveznek, ami mindent összevetve elég lenyűgöző!

Te mit tettél volna a helyében?


Megosztom
Link másolása

LOVE
Itt vannak a friss eredmények: ennyit szexelnek a különböző generációk
Mit tippelsz, melyik generáció lehet a legaktívabb szexuálisan?

Megosztom
Link másolása

Azt gondolnád, hogy a Z generáció többet szexel, mint a Boomerek?

A Szexuális Egészség Világnapja alkalmából kutatók egy tanulmányt tettek közzé, amely összehasonlítja, hogy az egyes generációk havonta hányszor szexelnek — és úgy tűnik, hogy a Z generáció nem teljesít túl jól ezen a téren.

A kutatás szerint a fiatalok komolyan lemaradnak, ha az ágyban való hancúrozásról van szó.

„A Z generáció közel fele azt nyilatkozta, hogy egyedülálló” – írta Dr. Justin Lehmiller, az Indianai Egyetem Kinsey Intézetének társadalompszichológusa és kutató munkatársa, aki a kutatást vezette, a Daily Mail szerint. A tanulmány alapját a Feeld nevű társkereső alkalmazás több mint 3,310 felhasználójától gyűjtött adatok képezik. A résztvevők, akik 71 különböző országból származtak, és 18-75 éves kor között voltak, a tanulmány szerint a szexuális és párkapcsolati attitűdjeikről, viselkedésükről és tapasztalataikról nyilatkoztak.

„Arra törekedtünk, hogy összehasonlítsuk a Feeld fiatalabb és idősebb tagjainak szexuális és párkapcsolati identitásait, viselkedéseit és preferenciáit” – írták a kutatók.

A felmérés eredményei szerint az X generáció (azok, akik 1965 és 1980 között születtek) és a millenniumi generáció (1981-1996) tagjai értek el a legmagasabb pontszámot az ágyban: az ezen korosztályokba tartozó résztvevők átlagosan ötször szexeltek az elmúlt hónapban.

Eközben a boomerek (1946-1964 között születettek) és a Z generáció (1997-2012 között születettek) az utolsó helyen végeztek, átlagosan háromszor szexeltek ugyanebben az időszakban.

„A Z generáció és a Boomerek szinte azonos gyakoriságú szexuális tevékenységet mutattak, ami arra utal, hogy a legfiatalabb és a legidősebb felnőttek szexuálisan a legkevésbé aktívak”

– írták a kutatók.

Bár a mennyiség nem minden, egy másik tanulmány szerint a Z generáció tagjai élvezték a legjobban a szexet.

Érdekes módon a Z generáció résztvevőinek 50%-a egyedülállónak vallotta magát, „szemben a millenniálok, az X generációsok és a Boomerek mindössze egyötödével”. Bár nem túl aktívak az ágyban, a Z generáció a legkalandvágyóbb, mivel felük állította, hogy felfedezett egy új fetisizmust, mióta csatlakozott a Feeldhez. Eközben a milleniálok 49%-a, az X generációsok 39%-a és a Boomerek 33%-a mondta, hogy talált egy furcsa fetisizmust, ami izgalomba hozza őket.

A kutatók két lehetséges magyarázatot adtak erre a jelenségre.

„Az egyik egyszerűen az, hogy az idősebb felnőtteknek több idejük volt megtanulni és felfedezni, mit élveznek a szexben, így lehet, hogy már felfedezték saját határaikat”

– írták. „A másik lehetőség pedig az, hogy a mai fiatal felnőttek nagyobb érdeklődést mutatnak a fetisizmus iránt, mint az idősebbek, ami nyitottabbá teszi őket a saját érdeklődési köreik felfedezésére.”

Ugyanilyen ellentmondásos volt az a tény is, hogy

a Z generáció közel kétszer olyan valószínű, hogy monogámiára vágyik, mint az idősebb generációk. Ez nem illeszkedik a huszonévesek modern jellemzéséhez, amely szerint ők poliamor szabad szellemek, akik eltérnek a romantikus és szexuális normáktól.

Miért van az, hogy az egyedülálló fiatal felnőttek a leginkább idealizálják a monogámiát, míg a középkorú és idősebb felnőttek paradox módon jobban kedvelik ennek az ellenkezőjét?

A kutatók azt feltételezik, hogy

„az idősebb felnőttek némelyike rájött, hogy ez nem nekik való. Vagy egyszerűen azt tapasztalták, hogy a hosszú monogámia után vágynak a szexuális újdonságra és változatosságra.”


Megosztom
Link másolása


LOVE
Ez a 7 közös tevékenység kell egy boldog párkapcsolathoz - állítják a pszichológusok
Kíváncsiak vagyunk, ki hányat tud kipipálni a listából!
K.O., Fotó: Unsplash - sassy.hu
2024. szeptember 07.


Megosztom
Link másolása

Nehéz megmondani, mitől lesz boldog egy párkapcsolat, a pszichológusok is sokat gondolkodtak már a kérdésen. És bár mindenki számára mást jelent a boldogság, van pár olyan közös tevékenység, amiket csak az egészséges, boldog párkapcsolatban csinálnak együtt a párok.

Mutatjuk, mik ezek:

1. Képernyőmentes időtöltés

Egyértelműen a digitális figyelemelterelés korában élünk. Előfordult már veled, hogy beszélgetés közben a partnered szemei helyett a telefonodra néztél? És fordítva? Nem jó érzés, valljuk be. Ha sikerül akár csak egy órára félretenni esténként a telefonunkat és a távirányítót, kapcsolatunk minőségi átalakuláson mehet keresztül, hiszen nem győzzük hangsúlyozni, mennyit számít a jelenlét és a valós figyelem.

2. Játék

Szoktatok csak úgy játszani? Hidd el, a mosogatás és a teregetés is megvár, ahogy a munka is. Egy kis spontaneitás és kreativitás teljesen új színt vihet a kapcsolatotokba, hiszen a játék nem csak a gyerekeknek való. Lehet az társas, vagy egy labdajáték, igazából teljesen mindegy, a lényeg az, hogy mindketten élvezzétek.

3. Kapcsolódás

Ide egyébként gyakorlatilag bármilyen tevékenységet felvehetünk, a lényeg, hogy együtt csináljátok és közben egymásra figyeljetek. Lehet csak simán beszélgetni, de megfőzhetitek együtt a vacsorát is. Ebben az esetben is a figyelemnek van nagy szerepe, ez a fajta kapcsolódás ugyanis egyfajta biztonságot épít ki a másikkal és segít ellazulni, és megnyugodni. Ez pedig máris egyfajta boldogság, nem igaz?

4. Fizikai együttlét

A testmozgással eddzük az agyunkat, a szívünket és a boldogságunkat. Szóval, álljatok fel a kanapéról, és menjetek el sétálni, táncolni, vagy aerobikozzatok együtt az ágyban. A napi adag testmozgás a fizikai, mentális, érzelmi és kapcsolati egészség receptje.

5. Csak egy kis csend

Annak is nagy haszna van, ha időt szánunk arra, hogy csendben üljünk egymás mellett. Vannak, akik a közös meditációra esküsznek, páran az imára, de a sima csend is tökéletes. Ne feledjétek, hogy az érzetekre, képekre, érzésekre és gondolatokra koncentráljatok. Az is lehet, hogy elfog a vágy és meg akarsz majd nyílni, megakarod osztani a tapasztalataidat erről a belső vándorlásról. Az is lehet, hogy csak a párod. Mindenképp ügyelj arra, hogy mélyen, kíváncsian és ítélkezés nélkül figyelj a másikra. Ez az érzelmi intimitás lényege.

6. Pihenés

Az is rendben van, ha néha-néha esztelenül tévéztek. Néha az agyunknak egyszerűen csak pihennie kell. Amikor nem fókuszáltan, konkrét cél nélkül vagyunk, fokozzuk a relaxációt. Így töltődünk fel. Az együttlét, a semmittevés az egyik kedvenc időtöltési formája a legtöbb párnak.

7. Alvás

Az egészséges felnőttek átlagosan 6-8 órát alszanak éjszakánként a Harvard Medical School szerint. Előfordult már veled, hogy morcos voltál a párodra, holott valójában csak kimerült vagy és kialvatlan voltál? Szükségünk van az alvásra a megfelelő regenerációhoz, az pedig óriási szerencse, ha mindezt összebújva tehetjük valakivel.

Forrás: YourTango


Megosztom
Link másolása


LOVE
Itt a szex egy új formája: mit jelent a szimbioszexualitás?
Úgy néz ki, a szexualitás sokkal több, mint amit eddig gondoltunk róla.

Megosztom
Link másolása

Egy új kutatás a Seattle-i Egyetemen bemutatott egy újfajta szexualitást, amit „szimbioszexuálisnak” neveznek. Az Archives of Sexual Behavior folyóiratban megjelent tanulmány szerint ez azt jelenti, hogy az illető ahhoz az energiához és erőhöz vonzódik, amit más emberek osztanak meg egymással a kapcsolatukban.

Azok, akik szimbioszexuálisnak vallják magukat, vonzódnak a már meglévő párok között érzékelhető energiához.

A kutatás kimutatta, hogy sok résztvevő érez romantikus vagy szexuális vonzalmat egy harmadik személy „szinergiája” iránt. Ezt a dinamikát gyakran látni tévéműsorokban és filmekben, mint például a Tigrisvilág című Netflix sorozatban, A pletykafészek-ben vagy a Challengers-ben, ahol egy szerelmi háromszög alakul ki Zendaya, Mike Faist és Josh O’Connor között.

Dr. Sally Johnston, az antropológia és szociológia professzora, aki a kutatást vezette, úgy

véli, hogy a szexualitás sokkal több, mint amit eddig gondoltunk róla.

Johnston mélyebben beleásta magát a kutatásba, hogy jobban megértse a folyamatot.

„Sokféle ember tapasztal szimbioszexuális vonzalmat, ami az emberek közötti kapcsolatokban megosztott energiához és erőhöz kapcsolódik”

— mondta.


Megosztom
Link másolása