GASZTRO
A Rovatból

Nem kell lemondani az édességről: itt van 7 nasi, amitől még a diétád sem borul fel

Ettől a hét édességtől nem dől romba az életmódváltásod, és könnyű elkészíteni!

Megosztom
Link másolása

Az édesség utáni sóvárgás nem valami jellemhiba, hanem teljesen emberi dolog. A probléma ott kezdődik, amikor az ember harmadszor áll nyitott hűtőajtó előtt este tízkor, és már nem is tudja, hogy túró rudit akar-e, csokit, pudingot vagy csak azt, hogy valaki szóljon már rá: elég lesz.

A jó hír az, hogy nem kell választani a „mostantól csak zellerszár” és a „mindegy, úgyis elrontottam” típusú végletek között. Vannak olyan édes nassolnivalók, amelyek nem csak úgy tesznek, mintha egészségesek lennének, hanem tényleg van bennük fehérje, rost, kalcium, magnézium vagy más értelmezhető tápanyag is. Ráadásul a legtöbbhöz nem kell biobolt, monk fruit édesítő meg 12 ezer forintos porított csodakivonat: magyar boltokban is megoldhatók.

1. Chiamagos puding, vagyis a lusták desszertje

A chiamag az a hozzávaló, amitől sokan reflexből idegesek lesznek, mert túl sokáig volt az „egészséges életmód” Instagram-kelléke. Ettől még működik. Ha folyadékkal összekeverjük, zselés, pudingszerű állaga lesz, vagyis pont azt tudja, amit egy desszerttől várunk: kanalazható, krémes, variálható.

A chiamagban sok rost van, emellett valamennyi fehérje is, ezért lassabban emésztődik, mint egy sima cukros édesség. Ez nem azt jelenti, hogy varázsétel, hanem azt, hogy kevésbé valószínű, hogy húsz perc múlva újra édesség után kutatunk.

A legegyszerűbb verzió: keverjünk össze chiamagot tejjel, zabitallal vagy mandulaitallal, adjunk hozzá kevés mézet, juharszirupot vagy édesítőt, aztán hagyjuk állni pár órát, ideális esetben egy éjszakát. Mehet rá málna, áfonya, eper, banán, pár szem étcsoki, mogyoróvaj vagy akár egy kevés kakaópor. Nem kell túlgondolni, ez pont attól jó, hogy nehéz elrontani.

2. Proteines forró csoki, nem csak fitneszmániásoknak

A forró csoki általában nem arról híres, hogy az ember dietetikusi konferenciákon példálózik vele. De egy házi, kakaós, fehérjével dúsított változat már egészen más történet.

Az eredeti ajánlás kollagénes forró csokit említi, ami Magyarországon is elérhető, bár sokszor elég borsos áron. A kollagénpor belekeverhető meleg italba, és plusz fehérjét ad.

Aki nem ragaszkodik hozzá, használhat natúr vagy csokis fehérjeport is, csak arra kell figyelni, hogy ne forrásban lévő tejbe öntse, mert abból könnyen csomós, szomorú massza lesz.

A recept nagyjából ennyi: tej vagy növényi ital, cukrozatlan kakaópor, egy adag kollagén vagy fehérjepor, kevés édesítő vagy méz. Így a végeredmény nem az a klasszikus, tejszínhabos cukorbomba lesz, hanem egy csokis, meleg, laktató ital, ami este sokkal jobb ötlet, mint egy fél tábla tejcsoki.

3. Fagyasztott görög joghurt-lap, vagyis fagyi helyett valami értelmezhetőbb

A görög joghurtos „bark”, vagyis fagyasztott joghurtlap elsőre úgy hangzik, mint amit valaki csak azért talált ki, hogy legyen mit posztolni TikTokra. De amúgy praktikus.

A görög joghurt fehérjében gazdagabb, mint a sima joghurt, ezért jobban eltelít.

Ha kiterítjük sütőpapírra, megszórjuk gyümölccsel, magvakkal, étcsokidarabokkal, majd lefagyasztjuk, kapunk egy hideg, roppanós-krémes édességet, amit darabokra lehet törni, és elővenni, amikor valami fagyiszerűre vágyunk.

Magyar verzióban ez így néz ki: natúr görög joghurt, kevés méz vagy agavészirup, málna, meggy, eper, áfonya vagy ribizli, aprított dió, mandula, mogyoró, esetleg kókuszreszelék és néhány kocka felaprított étcsoki. Fagyasztóba vele, aztán pár óra múlva lehet tördelni.

Fontos: ez nem teljesen olyan, mint a fagyi. Aki azt várja, hogy egy doboz pisztáciás gelato élményét kapja vissza, csalódni fog. De ha az a cél, hogy legyen valami hideg, édes, krémes és valamivel táplálóbb, akkor bőven jó.

4. Csokis-meggyes fehérjeturmix

A csoki és a meggy együtt eleve elég erős párosítás, ráadásul a meggy nem egzotikus luxuscikk, hanem az egyik legjobb hazai gyümölcsünk. Fagyasztva egész évben kapható, és turmixba szinte ideális.

Ehhez elég fagyasztott meggy, tej vagy növényi ital, csokis fehérjepor, esetleg egy kevés kakaópor. Ha sűrűbbre szeretnénk, mehet bele pár kanál görög joghurt vagy egy fél banán.

A végeredmény majdnem desszert, de közben fehérjét is tartalmaz, és jóval laktatóbb, mint egy cukros kakaó vagy bolti shake.

A fehérjepor persze nem kötelező minden ember életében, de aki sportol, diétázik, kevesebb húst eszik, vagy egyszerűen nehezen visz be elég fehérjét, annak hasznos lehet. Arra viszont érdemes figyelni, hogy ne a legédesebb, aromákkal túltolt verziót válasszuk, mert attól az egésznek műdesszert-íze lesz.

5. Túróból készült „fagyi”

Magyarországon eleve van túrókultúra, ami ebben az esetben kifejezetten jól jön. A cottage cheese krémesebb, semlegesebb ízű, a magyar túró viszont karakteresebb és szemcsésebb. Mindkettő működhet, de túrónál érdemes botmixerrel vagy turmixgéppel tényleg nagyon simára dolgozni, különben inkább hideg túrókrém lesz, nem fagyi.

Az alap: cottage cheese vagy zsírszegény/teljes túró, kevés méz, juharszirup vagy édesítő, majd ízlés szerint gyümölcs, mogyoróvaj, kakaópor, étcsoki, fahéj vagy vanília. Összeturmixoljuk, dobozba tesszük, lefagyasztjuk. Néha érdemes átkeverni, hogy ne betonkemény tömb legyen belőle.

Ez nem Ben & Jerry’s, de nem is akar az lenni. Inkább egy fehérjedús, házi, desszertszerű hideg krém, ami különösen jól működik meggyel, málnával, barackkal vagy kakaóval.

6. Proteines „sütitészta”, amit nyersen is meg lehet enni

A nyers süti tésztája sokak gyerekkori gyenge pontja, csak hát a klasszikus verzió lisztből, cukorból, vajból és nyers tojásból áll, ami nem feltétlenül az a kombó, amit naponta érdemes kanalazni.

A fehérjés változat lényege, hogy mandulalisztből vagy darált mandulából, mogyoróvajból, fehérjeporból és kevés tejből/növényi italból keverünk sűrű masszát. Mehet bele étcsokidarab, fahéj, vanília, kevés só. Az állaga akkor jó, ha tényleg kanállal ehető, tésztaszerű, de nem folyós.

A mandulaliszt drágább, mint a sima liszt, ezért magyar pénztárcához igazítva lehet darált mandulával, darált dióval vagy részben zabpehelyliszttel is próbálkozni.

A lényeg, hogy ne finomlisztből és kristálycukorból álljon az egész, mert akkor ugyanott vagyunk, csak ráírtuk, hogy „protein”.

7. Töltött datolya, avagy a házi karamellás csoki illúziója

A datolya természetesen édes, ragacsos, karamelles ízű, vagyis pont olyan, mintha valaki direkt desszertnek tervezte volna. Nem kalóriamentes, sőt, elég energiadús, de van benne rost és ásványi anyag is, ezért másképp viselkedik, mint egy sima cukorka.

A legegyszerűbb változat: kimagozott datolyát megtöltünk mogyoróvajjal vagy mandulavajjal, a tetejére teszünk pár étcsokidarabot, esetleg megszórjuk durvára vágott mogyoróval vagy dióval. Ha nagyon komolyan vesszük, a mogyoróvajba keverhetünk egy kevés fehérjeport is, de ez már az a pont, ahol a konyha kezd fitneszbloggá alakulni.

A datolyával csak egy baj van: könnyű belőle sokat enni. Három-négy darab még tökéletes nassolnivaló, tíz darab után viszont már nem „egészséges édességről” beszélünk, hanem arról, hogy az ember kulturált formában megette egy fél torta kalóriatartalmát.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
A Rovatból
Kukacos a cseresznye? Sokan azonnal kidobják, pedig egy egyszerű trükk megmentheti
Egy egyszerű, otthoni módszerrel megmenthető a kukacos cseresznye jelentős része. A gyümölcsöt nagyon hideg, akár jeges vízben kell áztatni legalább egy órán keresztül.

Megosztom
Link másolása

Itt a cseresznyeszezon, és vele a menetrendszerű krízis: amikor a tökéletesnek hitt, mélyvörös gyümölcsből visszanéz egy apró, fehér valami. Mielőtt az egész kosárnyi termést a komposztra hajítanád a drámai undor jegyében, vegyél egy mély levegőt. Létezik egy nagymamáink által is ismert, de most újratöltött trükk, ami megmentheti a helyzetet, és nem, nem a forró vizes áztatás az.

Sokan ugyanis abban a tévhitben élnek, hogy a langyos vagy meleg víz majd kicsalogatja a hívatlan albérlőket a gyümölcsből.

A valóság ennek az ellenkezője: a hő hatására a lárvák inkább elpusztulnak a cseresznye belsejében, végleg ott maradva, mint egyfajta nem kívánt fehérjeturmix-alapanyag.

A valódi megoldás a sokkterápia: jéghideg, de tényleg szinte fagyos víz – írja a Sokszínű Vidék.

A protokoll pofonegyszerű. Végy egy lavórt, töltsd meg hideg vízzel, majd boríts bele annyi jégkockát, amennyit nem sajnálsz. Öntsd bele a cseresznyét, és hagyd magára legalább egy, de inkább két órára. Az idő leteltével a víz felszínén vagy az alján ott fognak úszkálni a nemkívánatos lakók, amiket egy szűrővel elegánsan lehalászhatsz.

A hatást fokozhatja egy-két kanál ecet a vízben, ami extra motivációt ad a lárváknak a távozáshoz.

A dolog nyitja a hidegsokk: a fagyos, enyhén savas közeg annyira kellemetlen, hogy a lárvák inkább a menekülést választják a biztos, de kényelmetlen otthon helyett.

A cseresznyét ezután alaposan, folyó víz alatt mosd át. A végén pedig jöhet egy utolsó átválogatás, mert a módszer nem csodaszer, de a termés nagyját megmenti a biztos pusztulástól.


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
A Rovatból
Ezt a két magyar ételt utálja a világ egy friss nemzetközi lista szerint
A TasteAtlas nevű gasztronómiai portál két olyan magyar ételt vett fel a száz legrosszabb közé, amire kevesen számítanának. Nem a pacalról és nem a tökfőzelékről lesz szó.

Megosztom
Link másolása

A TasteAtlas nevű gasztronómiai site idén is kiadta a rettegett listáját, ami több, mint félmillió értékelésen alapul, és amin a világ legrosszabbra értékelt ételei versenyeznek a szégyenpadért.

A győztes egy olyan svéd pizza lett, amit látva az olaszok azonnal hadat üzennének: a Vulkanen pizzára a hagyományos feltétek mellé marhaszeletet, szalonnát, sült krumplit, salátát és Béarni-mártást is pakolnak. Pontosan ez az étel látható a nyitóképünkön.

És persze, ahogy az lenni szokott, a magyar gasztronómiának is jutott egy-két kisebb pofon. A nemzetközi közönség, úgy tűnik, nem volt elájulva a borlevestől, ami itthon sokaknak ünnepi fogás – írja a Vince.hu.

A legrosszabbak listájának 67. helyén landolt a borleves, az utolsó előtti, azaz 99. helyre pedig a jó öreg rántott gomba került.

Ha valaki attól tartott, hogy a vesevelő vagy a pacal lesz az, amitől megundorodtak a külföldiek, különösen érthetetlennek tarthatja, hogy minden húsmentes étlap sztárja, az éttermek vegatárius ásza így leszerepelt. A rántott gombát a listán valamiért bundás csiperkegombának nevezték, és

a külföldi szavazók szorgalmasan lepontozták, de érdemi kritikát nem igazán tudtak megfogalmazni vele szemben.

Valószínűleg egyszerűen csak nem értik, mi a jó egy bundába zárt, forró, szaftos, sós gombában. De mi értjük, ugye? Ezt a magyar ételt még hidegen is megkívánjuk, amikor a vasárnapi ebéd maradéka már rég visszament a konyhapultra, de mi nem teljesen véletlenül épp arra járunk.

És hogy mi lehet a baj a borlevessel? Legfeljebb annyi, hogy utána nem szabad a volánhoz ülni.

Via TasteAtlas


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
A legtöbben elrontják a bazsalikom gondozását: ettől lesz dús és ízes a növényed
Egy egyszerű, hetente ismételt apróságtól a növény a levélre fókuszál, így tovább marad konyhai felhasználásra alkalmas.

Megosztom
Link másolása

Hazaviszed a boltból a tökéletes, buja, illatos cserepes bazsalikomot, és két hét múlva egy nyomorult, felnyurgult, szomorú izé bámul vissza rád, aminek levelei alig nagyobbak egy körömnél. Ez a tragédia a legtöbb háztartásban hasonlóan zajlik, pedig a megoldás pofonegyszerű:

heti öt másodperccel megmentheted a növényt a lassú elmúlástól, és elérheted, hogy egy dús, bokros fűszerforrás legyen, nem pedig egy zöld színű emlékmű a kudarcodnak.

A probléma gyökere, hogy a bazsalikom, különösen a meleg beálltával, egyetlen dologra koncentrál: virágot akar hozni, magot érlelni, majd méltósággal kimúlni. Ez a biológiai programja. Ennek a kamikáze akciónak az a mellékhatása, hogy minden energiáját a virágzásra fordítja, a levél pedig a háttérbe szorul. Az eredmény: apró, rágós, keserű levelek, amik nagyjából annyira teszik vonzóvá a paradicsomos tésztát, mint egy marék kavics. A trükk, amiről a brit Daily Express is írt, mindössze annyi, hogy ezt a virágzási folyamatot kell megakadályozni egyetlen mozdulattal.

Cynthia, a Grow Better Veggies kertésze szerint a legtöbben ott rontják el, hogy egyszerűen békén hagyják a növényt. Tapasztalatai szerint a bazsalikommal küzdők problémája egyáltalán nem egyedi.

„Rengeteg emberrel beszéltem, akiknek gondot okoz a bazsalikom. Kiültetik a fűszerkertjükbe vagy a konyhakertjükbe, és azt tapasztalják, hogy sosem nő meg igazán nagyra vagy bokrosra.”

A megoldás a visszacsípés, ami megtöri a növény önpusztító tervét. A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy meg kell keresni a növény fő szárán a legfelső levélpárt – azt a pontot, ahonnan két levélke nő ki egymással szemben. A szárat pont e levélpár fölött kell lecsípni. Ezzel eltávolítjuk a hajtáscsúcsot, a növény pedig kénytelen lesz az energiáit oldalhajtások növesztésére fordítani.

Az eredmény egy bokrosabb, dúsabb növény, sokkal több és ízesebb levéllel. Ezzel a módszerrel nemcsak nagyobb termést érünk el, de a bazsalikom életét is meghosszabbítjuk.

„A siker kulcsa a csipkedés, csipkedés, csipkedés. Már egészen fiatal korban lecsípjük a tetejét. Nincs szükség ollóra vagy metszőollóra, a növekedési csúcsot egyszerűen a körmünkkel is el lehet távolítani” – magyarázza Cynthia.

Ha azonban már késő, és a növény tele van virágbimbókkal, akkor felesleges küzdeni. Ez a jelzés, hogy az életciklusa végéhez közeledik. Ilyenkor a legjobb, amit tehetünk, hogy levágunk egy egészséges, még nem virágzó oldalhajtást, vízbe tesszük, és nagyjából 1-2 hét alatt meggyökereztetjük, hogy új életet kezdhessünk egy új növénnyel.

A lényeg a rendszeresség: hetente egyszer vessünk egy pillantást a növényre, és ha látjuk a csúcshajtást, vagy netán egy bimbót, azonnal csípjük le. Ennyi az egész, cserébe hetekkel tovább élvezhetjük a friss, házi pestóhoz valót.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
A bolti levendulaszörp a nyomába sem érhet ennek a házi változatnak – pofonegyszerű elkészíteni
Mindössze öt alapanyagra, köztük vegyszermentes levendulára és citromra van szükség a különleges italhoz. A titok azonban nemcsak a hozzávalókban, hanem az folyamatban rejlik.

Megosztom
Link másolása

A bodzaszörp-őrületen már rég túl vagyunk, itt az idő valami merészebb ízvilágot kipróbálni. Létezik egy nyári ital, ami egyszerre nagymamásan retro és annyira menő, hogy a legsznobabb hipszter is elismerően csettintene? Igen, a házi levendulaszörpről van szó, ami egy kétnapos folyamattal összedobható, és ami után a bolti lila cukorleveknek esélye sem lesz.

A dolog egyetlen buktatója, hogy mielőtt bárki lerohanná a legközelebbi parkot metszőollóval, tudnia kell: nem mindegy, milyen lila cuccot áztatunk a cukros vízbe.

Kizárólag megbízható forrásból származó, vegyszermentes, kifejezetten fogyasztásra alkalmas levendula játszik, különben a stresszoldás helyett egészen másfajta kalandokban lehet részünk.

A recept pofonegyszerű, de az ördög a részletekben rejlik. Kell hozzá ötven szál, azaz nagyjából 150-200 grammnyi kezeletlen levendula, két kiló cukor, két liter víz, három darab szintén vegyszermentes citrom és egy evőkanál citromsav.

A művelet a cukorszirup-alappal indul: a cukrot, a citromsavat és a felkarikázott citromokat felöntjük a vízzel, és az egészet felforraljuk. Amíg ez rotyog, le kell húzogatni a levendulavirágokat a szárukról egy nagy tálba.

Amikor a szirup kész, forrón ráöntjük a virágokra, lefedjük, és hagyjuk az egészet legalább egy teljes napig összeérni.

Ez a 24 órás áztatás a lelke mindennek, ekkor oldódik ki az az illatos, virágos íz, amiért az egészet csináljuk.

Másnap jön a szűrés, majd a trükk, ami a tartósságot garantálja: az átszűrt levet újra fel kell forralni. Ezzel mikrobiológiailag biztonságossá tesszük a szörpöt, ami tönkretenné a művünket. Még forrón, alaposan kimosott, steril üvegekbe töltjük, rácsavarjuk a kupakot, és húsz percre fejre állítjuk az összes palackot.

Ezután jön a száraz dunszt: az üvegeket konyharuhába bugyolálva hagyjuk még egy napig teljesen kihűlni. A végeredmény egy olyan koncentrátum, amit aztán lehet tolni szódával, sima vízzel, jéggel, citromkarikával – a határ a csillagos ég, vagy legalábbis a hűtőnk tartalma.


Megosztom
Link másolása