ÉLETMÓD

Íme 10 egyszerű otthoni trükk, amelyek segítenek csökkenteni az energiafelhasználást

Egy kis odafigyeléssel sokat lehet spórolni a számlákon, ráadásul a bolygónak is jót teszel.

Megosztom
Link másolása

Manapság az egyre magasabb energiaárak mellett nem árt kicsit lejjebb venni az energiafogyasztást, és nem kell egyből arra gondolni, hogy gyertya mellett kuporogjunk esténként, vagy sose nézzünk tévét, de pár okos trükkel szabad szemmel is látható eredményeket lehet elérni. Nem mellesleg ezzel a bolygónknak is sokat segíthetsz.

Íme 12 fantasztikus otthoni trükk az energiafogyasztás minimalizálásához:

1. Mondjon búcsút a készenléti üzemmódnak

A legtöbb elektromos készülék, például a tévék és a rádiók, rendelkeznek készenléti üzemmóddal. Azonban ez akkor is fogyasztja az áramot, amikor nem történik semmi. Érdemes tehát mindent rendesen kikapcsolni, esetleg konnektor kapcsolóval szabályozni, hogy mi mikor kapjon áramot.

2. Mosd a ruhákat 30°C-on

Csábító lehet a mosógépek hőfokának feltekerése a legjobb eredmény elérése érdekében, de legtöbbször az alacsonyabb hőmérséklet is pont ugyanolyan jól működik. Tegyél egy próbát!

Ha már csak az alap 40°C-ról 30°C-ra váltasz, akár 40%-kal kevesebb áramot használsz majd egy egy év alatt, ami a számlán egészen biztosan meg fog látszani, a ruhákon azonban egyáltalán nem.

3. A levegő is szárít

A szárítógépek kényelmesek lehetnek, de nagyon sok áramot fogyasztanak. Szóval, ha nem rohansz sehova, csak teregess ki, egy jól szellőző helyiségben seperc alatt megszáradnak majd a frissen mosott ruhák, ráadásul finom öblítő illatot hagy majd a lakásban.

4. Töltsd tele a mosogatógépet

Bárki, akinek kellett már mosogatnia egy nagyobb összejövetel után, tudja, milyen hasznos is egy mosogatógép. Azonban a szárítógépekhez és mosógépekhez hasonlóan ezek is sok energiát fogyasztanak, ezért érdemes csak akkor bekapcsolni őket, amikor már teljesen tele vannak. Nem számít, ha egy vagy két napot áll benne egy-egy piszkos edény, a végeredmény éppen ugyanaz lesz.

5. ECO mód használata

A gyártók úgy próbálják környezetbarátabbá tenni termékeiket, hogy hozzáadnak egy ECO üzemmódot is.

A mosó- és mosogatógépekben a víz felmelegítése fogyasztja a legtöbb energiát, ezért ezek az üzemmódok általában valamivel alacsonyabb hőmérsékleten futnak. És bár a tisztítás minőségében nem látsz különbséget, az energiafogyasztásban igen.

6. Okos töltés

Gyakori panasz az okostelefont használók körében, hogy túl gyorsan merül a telefonjuk, ezért állandóan töltőre kell tenniük, ha a közelébe kerülnek egynek. De ezt is lehet okosan csinálni. Egy telefon átlagosan másfél óra alatt töltődik fel teljesen, így felesleges egész éjszakára rádugni, egyrészt így durván pazarolod az energiát, másrészt a hosszú töltés károsíthatja az akkumulátort.

7. Négy perces zuhany

A magasabb energiaárak miatt megéri csökkenteni a zuhanyozással töltött időt, és ha van vízórád, így a vízszámlán is spórolhatsz.

Ha kell, rendezd át a pipere cuccokat, hogy minden azonnal kéznél legyen és ne menjen el az idő a keresgéléssel, de hidd el, ennyi idő alatt is alaposan le lehet fürdeni.

8. Ne töltsd tele a vízforralót

Ez talán az egyik legegyszerűbb és legésszerűbb trükk: csak annyi vizet tölts a vízforralóba, amennyit valójában használni szeretnél. Így nem fog rengeteg energiával akár háromszor annyi vizet felforralni, amit aztán jó esetben nem öntesz ki a mosogatóba.

9. Olvaszd le a fagyasztót

A fagyasztókban idővel jég rakódik le, így némelyik sarkvidéki gleccserre emlékeztet.

Ez nem csak akkor kellemetlen, amikor nagyon szeretnél valamit kivenni, de a jég miatt teljesen beragad a fiók, energiát is pazarol, mivel a motort nagyobb munkára kényszeríti.

A fagyasztó leolvasztása kissé macerásnak tűnhet, de gyorsan megtérül.

10. Csökkentsd a kombi kazán hőmérsékletét

Ma már sok otthonban van kombinált kazán, amely fűtést és meleg vizet biztosít egy készülékből. Ha van ilyen, akkor érdemes az átfolyó hőmérsékletet lejjebb venni 60°C-ra, amikor az időjárás hidegebbre fordul.

Az átfolyási hőmérséklet annak a víznek a hőmérséklete, amelyet a kazán a radiátorokba küld. Ennek lejjebb vétele nem csökkenti észrevehetően az otthon melegét, de megnövelheti az időt, amíg eléri a termosztát célhőmérsékletét.

Forrás: Daily Mail


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Felejtsd el a testtömeg indexet (BMI), itt egy új mérőszám, ami sokkal többet árul el rólad
A szakértők szerint a BRI olyan egyszerűen használható, mint a BMI, de pontosabb a testösszetétel és az egészségügyi kockázatok meghatározásában.

Megosztom
Link másolása

Bár a kerekded és a formás sokszor bóknak számít, egy nő sem szeretné, hogy így nevezzék. Azonban a tudósok most azt állítják, hogy a kerekdedség mérése lehet az egyik legjobb módszer az egészségünk felmérésére.

A Body Roundness Index (BRI) nevű rendszer, amely a vitatott testtömeg-indexet (BMI) váltaná fel, pontosabban becsülheti meg a súlyhoz kapcsolódó betegségek kockázatát. Az Egyesült Államokban és Kínában egyre több orvos alkalmazza is az egészség mérőszámaként.

Míg a BMI kizárólag a magasságot, testsúlyt és etnikumot veszi figyelembe, a BRI a csípő- és derékkörfogatot, valamint a nemet és az életkort is belekalkulálja.

Az eredményt egy fekete vonalként ábrázolják egy zöld tojás alakú „egészséges zónán” belül, megmutatva, hová esik az adott személy. A rendszer kiszámítja a testzsír százalékot és a hasi zsír (viscerális zsír) mennyiségét is, 1-től 20-ig terjedő skálán.

„Tudtam, hogy kicsit túlsúlyos vagyok, de nagyon meglepődtem”

Paulomi Debnath, egy középkorú, formás anyuka maga is úgy érezte, hogy le kéne adnia néhány kilót a hasáról. De sokkolta, amikor az BMI kalkulátor szerint a 165 cm-es magasságához és 81,5 kg-os súlyához tartozó 29,8-as eredménye az elhízott kategóriába sorolta őt.

„Tudtam, hogy kicsit túlsúlyos vagyok, de nagyon meglepődtem” – mondja a 44 éves nő.

„Általában nem érdekel, mit mutat a mérleg, és magabiztos vagyok a külsőmmel kapcsolatban, ezért ez egy kegyetlen és személytelen módja az emberek megítélésének. Ez egyfajta 'fat-shaming', és nem veszi figyelembe az életkort vagy az életstílust.”

A BRI kalkulátor szerint viszont 4,5-ös eredményt kapott, ami az egészséges zónába esik, 34%-os testzsírral és 2,3%-os hasi zsírral.

„Ez sokkal reálisabb” – mondja. „Boldogan beismerem, hogy egy kicsit fittebbé kell válnom, de ez a rendszer nem megszégyenít, és nem hajszol bele drasztikus diétákba.”

„Ez az értékelés sokkal igazságosabb”

Rosie Mullender újságíró évek óta szinte megszállottan figyeli BMI-értékét. Az 163 cm-es és 72 kg-os Rosie BMI-je 27,3, ami a túlsúlyos kategóriába tartozik.

„Amióta elköltöztem Londonból, megváltozott az életmódom. Otthonról dolgozom, és kényelmes ruhákban vagyok egész nap, ami miatt néha csak akkor veszem észre a súlygyarapodást, amikor felpróbálom a farmert” – mondja.

Rosie BRI szerinti eredménye azonban 4,5 lett, ami szintén az egészséges zónába esik, 33,2%-os testzsírral és 2,6%-os hasi zsírral.

„Meglepett az eredmény, mivel alma testalkat vagyok, de ez a rendszer igazságosabbnak tűnik” – mondja.

Ha te is kíváncsi vagy a saját BRI értékedre, ennek a kalkulátornak a segítségévek megtudhatod.

Via The Sun

Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Csak zsírból és nem izomból fogysz, ha betartod ezt a 7 alapszabályt!
A legfontosabb, hogy ne akarj túl hamar túl drasztikus változást. Haladj fokozatosan, nehogy megterheld a szervezetedet.

Megosztom
Link másolása

Hasznos tanácsokat gyűjtött össze a Femina a fogyásról.

Olyan tanácsokat osztottak meg, amelyek segítenek, hogy ha fogyni szeretnél, ne az izmaidból fogyj, hanem a zsírból.

Az egyik alapvető lépés, hogy fehérjében gazdagabb étrendre állsz át, mert a fehérjére szükség van az izomszövetek építéséhez. fehérjét tartalmaznak többek közt a sovány húsok (csirke, pulyka, hal), a tojás, a tejtermékek, a hüvelyesek, a tofu és a quinoa. A másik fontos szabály, hogy tarts súlyzós edzéseket is, mert ezzel növekszik az izom. A harmadik dolog, amire figyelj oda, hogy ne akarj túl sokat és túl hamar fogyni.

A túl intenzív fogyás nem csak a szöveteknek tesz rosszat, hanem a szívedet is megterheli. Ráadásul a gyors fogyás (heti több kiló) eredménye az lesz, hogy megnyúlik a bőröd és lógni fog.

Mi a fenti tanácsokhoz még azt tennénk hozzá, hogy ügyelj a megfelelő folyadékfogyasztásra is.

Aludd ki magad (7-9 óra), mivel a pihenés támogatja a regenerációt és a hormonális egyensúlyt.

Az alváshiány növelheti az éhségérzetet szabályozó hormonokat!

Étkezésnél amennyire csak tudod, kerüld a feldolgozott élelmiszereket, részesítsd előnyben a frissen készült ételeket, és legyen minden nap nyers zöldség és gyümölcs is az étrendben.

Plusz egy tipp: ha csak lehet, kerüld a stresszt, vagy ellensúlyozd különféle technikákkal, például sétával, úszással, légzőgyakorlatokkal, meditációval, jógával stb.

Forrás: Femina


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Itt a magyarázat arra, hogy miért ébredsz fel néhány perccel azelőtt, hogy megcsörrenne az ébresztőd
Ha dühíteni szokott, hogy még lenne időd aludni, mégis kipattan a szemed, ne mérgelődj. Így jársz jobban.

Megosztom
Link másolása

Ugye ismerős az a helyzet, amikor az ébresztőóra csörgése előtt már kinyílnak a szemeid? Nem, ez nem a sors gonosz tréfája, és nem is valami misztikus hatalom játszik veled. A tudomány elég konkrét magyarázatot ad rá – és ha rendszeresen a telefonodat bújod ébredés után, akkor még fontosabb, hogy megértsd, mi történik a háttérben.

A tested működését egy különleges idegi központ, a szuprachiazmatikus mag (igen, így hívják, a haveroknak SCN a neve) irányítja, amely az agyad közepén csücsül.

Ez a kis ideghalmaz felelős többek között a vérnyomásodért, a testhőmérsékletedért és – most jön a lényeg – az időérzékedért.

Ez az SCN dönti el, hogy mikor álmosodsz el, és mikor pattansz ki az ágyból. Szóval, ha úgy érzed, hogy nyolc óra alvás után is kóvályogsz, már tudod, ki a felelős.

A titok pedig a rutinban rejlik:

ha mindig ugyanakkor fekszel le és kelsz fel, a belső órád elkezd alkalmazkodni.

Egy PER nevű fehérje – amit most simán hívjunk alvásmágusnak – segít szabályozni az alvás-ébrenlét ciklusodat. Napközben emelkedik a szintje, éjszaka pedig csökken, hogy felkészítsen az alvásra.

A rendszer annyira okos, hogy még azt is előre kalkulálja, mikor csörög majd az ébresztőd.

A tested körülbelül egy órával az ébresztőóra előtt elkezdi emelni a PER szintjét, sőt, stresszhormonokat is termel, hogy ne érjen sokként a csörgés. Ezért van az, hogy gyakran magadtól felébredsz, mielőtt a telefonod zaklatni kezdene.

És hogy miért fontos ez?

Ha nem ébredsz fel magadtól, az ébresztő csörgése sokkot jelenthet a testednek, ami aztán stresszt okoz. Ezért próbál a tested trükközni, hogy felkészítsen a kelésre.

A lényeg: ha következetes alvási rutint alakítasz ki, az nemcsak a közérzetednek tesz jót, de még azt is elkerülheted, hogy pánikrohamként éld meg az ébresztőd hangját.

Via LADBible


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Egy sokkoló felmérés szerint a Z generáció fizetési elvárásai ennyivel térnek el a boomerek jövedelmétől
A Z generáció álmai a pénzügyi sikerről messze állnak a valóságtól.

Megosztom
Link másolása

Az Empower kutatása szerint a fiatalabb generációk teljesen eltérően gondolkodnak a pénzről, mint a szüleik. Bár a Z generáció keresi a legkevesebbet, mégis úgy vélik, hogy a sikerhez jelentősen több pénzre lenne szükségük, annál is többre, mint amit az idősebb generáció elégnek tart.

A kutatás során több mint kétezer amerikait kérdeztek meg arról, mit jelent számukra a pénzügyi siker, és kiderült: míg a boomerek szerényebb célokat tűznek ki, a fiatalabb generációk már sokkal nagyobb összegekre vágynak.

Mennyi pénz kell a jó élethez?

A generációk közti különbség látványos: a Z generáció úgy érzi, jóval többre van szükségük, mint akár a boomereknek, akik az egyik legalacsonyabb elvárásokkal állnak az élethez. A milleniálok és az X generáció inkább köztes célokat tűznek ki maguk elé, de még így is alulmúlják a legfiatalabb generáció álmait,

akik konkrétan a négyszeresét tartanák reális fizetésnek, mint amit a boomer generáció vár el egy munka során.

A kutatás arra is rámutatott, hogy az amerikaiak többsége messze van attól, hogy elérje ezeket a célokat. Az átlagos jövedelmek össze sem hasonlíthatók a megálmodott „sikeres fizetéssel”, és bár a bérek valamelyest nőttek az elmúlt évben, az infláció sokat rontott ezen a növekedésen - és nem csak a tengeren túlon, nálunk talán még erőteljesebben érezni a fizetések elértéktelenedését.

Nem csak a pénz számít

Érdekes módon a gazdagságot csak az amerikaiak kisebb része tartja a siker legfontosabb mércéjének. A többség szerint a boldogság – és az, hogy

megengedhessük magunknak azokat a dolgokat és élményeket, amelyeket szeretünk

– sokkal fontosabb. Emellett a szabadidő és a személyes szenvedélyek követése is kiemelt érték, csakhogy ezeket csak a valódi anyagi biztonság teszi lehetővé.

A siker receptje

A válaszadók szerint a sikerhez négy alapvető tényező szükséges:

- Kemény munka

- Tehetség

- Kapcsolatok

- Szerencse

Egyesek szerint a sikerhez hozzátartozik az is, hogy az ember okosan alakítsa ki a képet önmagáról – a „Add ki magad sikeresnek, míg azzá nem válsz” elv különösen a Z generáció és a millennialok körében népszerű.

Rebecca Rickert, az Empower egyik vezetője szerint a sikerérzés a fegyelmezett pénzügyi döntéseken és az okos tervezésen alapul:

„Az emberek hisznek benne, hogy álmodozással és erőfeszítéssel elérhetik a céljaikat.

De a siker egyszerre kemény munka és egy kis szerencse.”

Van, akinek ez elérhetetlen marad

A kutatás ugyanakkor megmutatta a pesszimistább oldalt is. Az emberek közel fele úgy érzi, sosem fogja elérni azt a szintet, amit a siker mércéjének tart. Ennek leggyakoribb okai között az instabil gazdasági helyzet és a jövedelembizonytalanság szerepelnek.

Ráadásul még azok között is, akik elérik kezdeti céljukat, sokan érzik azt, hogy sosem lehet elég pénzed. Ez az állandó elégedetlenség sokak számára megnehezíti, hogy a siker valóban boldogságot hozzon az életükbe.


Megosztom
Link másolása