GASZTRO
A Rovatból

Az 5 legfinomabb grillezett hús (köztük a BBQ oldalas), hozzá 5 világbajnok kísérő köret és 5 koktélrecept!

A klasszikus hamburgertől a grillen sült finom zöldségeken át a salátákig, a grillezett ételek a szabadtéri bulik és a nyár kedvencei. Egyszerűen nincs jobb, mint a kertben üldögélni a barátokkal és a családdal, egyik kezünkben egy tányér grillezett étel, a másikban valami hideg ital. És csak beszélgetni.

Megosztom
Link másolása

Ha te is imádsz grillezni, de már kipróbálnál valami újat, ez a 15 finom nyári recept segít, hogy a legjobbat hozd ki abból, amit a szezon nyújtani tud.

A nagy kedvenc, a BBQ oldalas

Akár lassan sütnéd a sütőben, akár forró parázson, minden egyes falat egyre ízesebb és lágyabb. A zsenge, édes, füstös, gazdag BBQ-szósszal bevont bordáknak nehéz ellenállni.

Sertés vagy marha?

A sertés bordának enyhén édes íze van. Nemcsak, hogy nagyon jól bírja az erős fűszerezést, de a hús is jobban elválik a csontról.A marhabordának, feltételezve, hogy jól átsütjük, robusztus ízűnek kell lennie. A marhaborda laktató, de általában csontosabb, ugyanakkor az íze mindenért kárpótol.

Hogy válassz?

Kerüld a csupasz csontokkal vagy az alig húsos bordákat. A húsnak egyenletesen kell eloszlania a csontokon; legyen élénk vöröses-rózsaszínű, és legyen rajta mit harapni.

Hogy süsd?

Közepes hőfokú parazsat készíts. A bordák alacsony vagy közepes hőfokon szeretnek sülni. Ha lassan, kis tűzön sütöd, akkor lesz a legjobb és szuperzsenge, füstös a hús. A sertésnek nagíjából egyharmaddal kevesebb időre van szüksége, mint a marhának.

Az oldalas grillezése folyamatos figyelmet igényel. Maradj a grill közelében, de csak akkor fordítsd meg a húst, ha szükséges. Fontos, hogy csak a sütés utolsó 10-20 percében kendd meg BBQ-szósszal, különben a cukrok megégnek és nem lesz finom.

Hozzávalók:

1, 5 - 2 kg oldalas vagy borjúborda (négy személyre számolva, ha többen lesztek, növeld az adagot)

A fűszerkeverékhez:

2/3 csésze barnacukor

1 fej apróra vágott hagyma

4-5 gerezd zúzott fokhagyma

4 teáskanál fekete bors

4 teáskanál füstölt őröltpaprika

2 teáskanál só

1 teáskanál római kömény

1 teáskanál őrölt erős paprika

1/2 teáskanál őrölt mustármag

Olaj

Az előkészített bordákat papírtörlővel töröld szárazra. Ha a hentes nem hártyázta le a marhát, itt az idő megtenni. Egy éles kis kést csúsztass a hártya és a csont közé, és egy mozdulattal húzd le a hártyát.

Egy zacskóban rázd össze a fűszerkeverék száraz összetevőit, majd keverd bele a hagymákat. Könnyebb dolgod lesz, ha tudsz hagymaport és fokhagymaport venni, mindegyikből 2,5 evőkanál kell a keverékbe, ez kiváltja a friss hagymákat. Vastag alufóliát használj, arra fektesd rá a húst, és előbb kend be olajjal, majd masszírozd bele az összerázott fűszerkeveréket. Csomagold jól be őket és tedd be a hűtőszekrénybe legalább 6 órára vagy egy éjszakára.

A sütés:

Olajozd be jól a grillrácsot, hogy a hús ne ragadjon le. Ha a grillen a parázs hőfoka már jó, tedd rá a bordákat csonttal lefelé. Lefedve grillezd másfél órán át, majd fordítsd meg, és grillezd további másfél órán át. Közben előfordulhat, hogy újra kell izzítanod a parazsat, ezt praktikusan egy másik grillen, grillgyújtó kéménnyel (izzító cső, más néven) tudod megtenni a legkényelmesebben.

Időnként ellenőrizd a bordákat, nehogy leragadjanak vagy megégjenek. Körülbelül 3 óra elteltével a húsnak szuper puhának kell lennie. Most mindkét oldalukat kend meg BBQ-szósszal. Grillezd most már fedetlenül mindkét oldalukat 10 percig, és kész is!.

Grillezett csirke házi whisky-szósszal

Finom grillezett csirke chipotle-val és whiskyvel kevert házi szószban. Igen, lehet, hogy egy kicsit különlegesnek hangzik, de ezt meg kell kóstolnod! A chipotle szép füstös és csípős ízt ad hozzá. És hogy miért kell a whisky? Nos, a whisky az ételekből a legjobbat hozza ki. Olyan, mintha borral vagy sörrel főznél, ám ez egy teljesen új élmény. Az alkohol kifő belőle, de a szesz különböző ízei koncentrálódnak közben, és megbolondítják az ételt. Ennél a receptnél, amikor a whisky elfő, plusz édes ízt ad a barbecue szósznak - további cukor nélkül. Az illata… Te jó ég, az illata… az fantasztikus.

Hozzávalók:

A chipotle-whisky házi BBQ szószhoz:

2 evőkanál olívaolaj

1 fej hagyma, nagyon apróra vágva

4 gerezd fokhagyma, szétnyomva

2 teáskanál chipotle paprika pehely

2 dl paradicsom paszta

1 teáskanál só

1/2 teáskanál őrölt feketebors

1/4 teáskanál római kömény

3 evőkanál almaecet

1-2 evőkanál cukor

1 dl whisky

Melegítsd fel egy serpenyőben az olajat. Tedd bele a hagymát és 1-2 perc múlva a fokhagymát. Dinszteld meg, ez körülbelül 3 perc. Tedd bele a chipotle paprikát, a paradicsomot, a sót, a borsot, a köményt, az almaecetet, a cukrot és a whiskyt. Keverd jól össze. Hagyd alacsony hőfokon főni, amíg az ízek jól összeérnek, ez max. 10 perc. Vedd le a tűzről, és tedd félre hűlni.

A csirkéhez:

1,5 kg csirke felsőcomb

3 evőkanál olaj

2 teáskanál só

1 teáskanál fekete bors

Melegítsd elő a grillt. Töröld szárazra a húst. Locsold meg az olajjal. Bőségesen sózd meg mind a két oldalát, és szórd meg borssal. Tedd a húst a bőrös felével lefelé a grillrácsra. Lefedve grillezd, amíg a bőr ropogósra nem sül, ez 5-6 perc. Fordítd meg a combokat, és húzd ki őket a grill hűvösebb részére. Fedd le a grillt, és süsd így 20-25 percig, félidőben megfordítva. 10 percnél kezdd kenegetni a húsok tetejét a házi BBQ-szósszal (de 1 csészényit tegyél félre a tálaláshoz). Tálalás előtt 5-10 percig hagyd a csirkét pihenni.

Gyömbéres csirkecomb

Ragadós, édes és fűszeres grillezett gyömbéres csirke következik, édes-csípős szójás-gyömbéres mázzal. Pörkölt földimogyoró is van rajta a ropogtatáshoz, és friss zöldségek, például koriander és újhagyma, hogy az egészet összefogja. Oké, elő kell hozzá készülni, de ki ne tudná akár egy nappal korábban, hogy grillparti lesz nála?

Hozzávalók:

1/3 csésze szójaszósz

¼ csésze víz

2 evőkanál olívaolaj

2 evőkanál virágméz

2 evőkanál cukor

1 közepes méretű lime leve

3 gerezd fokhagyma, finomra aprítva

1 evőkanál friss reszelt gyömbér

1 teáskanál csili pehely

nagyjából 1 kg csirkecomb, bőr nélkül (fejenként 2 combbal számoljunk)

Apróra vágott pörkölt földimogyoró

újhagyma és koriander összevágva

Először készítsd el a pácot: Egy nagy tálban keverd össze a szójaszószt, a vizet, az olajat, a mézet, a cukrot, a lime levét, a fokhagymát, a gyömbért és a csili pelyhet. Tartalékolj 1/2 csésze páclét, és tedd el egy kis üvegben a hűtőszekrénybe. Ezzel fogod később a csirkét a grillen kenegetni.

Pácold be a csirkét: töröld szárazra a megnyúzott combokat, sózd meg őket és tedd a páclébe mindet. Mehet a hűtőszekrénybe legalább 1 órára, de akár egy egész nap is jót tesz neki.

Körülbelül fél órával a sütés előtt vedd ki a pácból a combokat és hagyd, hogy szobahőmérsékletűre melegedjen. Addig pont meg tudod csinálni a grillben a parazsat.

Grillezd meg a csirkét, nagyjából 8 percig kell egy-egy oldalon sütni. Közben bőségesen kenegesd páclével mindet, utoljára még 5 percig hagyd a tűzön (összesen 8+8+5 perc), vagy amíg a csirke közepén sem marad rózsaszín a hús.

Ha kész, szórd meg földimogyoróval, újhagymával és korianderrel.

Csirkeburger

Tényleg jó édesburgonyás- sajtos BBQ csirkeburger, édes BBQ-szósszal, erőteljes ízű cheddar sajttal, lilahagymával és salátával, ez a nyár tökéletes és egészséges grillezett szendvicse.

Hozzávalók:

60 dkg darált csirkehús (vagy darált pulyka)

1 kisebb édesburgonya felaprítva

2 evőkanál BBQ szósz

1/2 fej apróra vágott vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma, zúzva

1/2 teáskanál kömény

1/2 teáskanál só

frissen őrölt fekete bors

4 szelet érett cheddar sajt

4 hamburger zsemle,

4 evőkanál BBQ szósz, a feltéthez

fejes saláta

Szeletelt lilahagyma

Tedd egy nagy tálba a darált csirkehúst, a felaprított édesburgonyát, a BBQ szószt, a hagymát, a fokhagymát, a római köményt, a sót és a borsot. Gyúrd össze, amíg egyenletes massza lesz belőle. Oszd szét 4 egyforma hamburger húspogácsára.

Grillezd meg közepesen hőfokon oldalanként 5-8 percig a húspogácsáidat, vagy amíg a hamburgerek átsülnek. A sütés utolsó 2 percében tegyél a tetejükre egy-egy szelet cheddar sajtot; fedd le a grillt kb. 1 percre, amíg a sajt megolvad.

Jöhet a hagyma a zsemlébe, arra a hús, egy kevés BBQ-szósz, majd a végül a saláta. Mielőbb meg kellene enni.

Mexikói hotdog

Egy gyors megoldás a végére, amikor már hűlik a parázs. A virsli vagy más grillkolbász gyorsan átsül, és a lényeg úgyis a mellé tett körítésben rejlik.

Hozzávalók:

8 szál virsli (vagy más grillkolbász, ízlés szerint)

8 hot dog kifli

2 csésze jégsaláta, apróra vágva

2 avokádó, szeletelve

1 jalapeño, vékonyra szeletelve (simán jöhet az ecetes verzió is)

salsa szósz

Friss koriander, apróra vágva

A kesudiós mártáshoz:

1/2 csésze kesudió

1/2 csésze sárgarépa összevágva

1 dl tejszín

2 gerezd fokhagyma

1/4 fej hagyma

só, bors

Mustár, kechup, BBQ szósz, vagy ami csak tetszik

Egy kis lábasban forralj a vizet. Főzd a kesudiót és a sárgarépát 10 percig, majd szűrd le. Tedd az egészet egy turmixba, öntsd rá a tejszínt és tedd hozzá a fűszereket. Turmixold össze.

Közben a többiek a grillen süssék meg a virslit vagy a grillkolbászt.

A kiflibe rétegezd a salátát, az avokádó szeleteket és a jalapeño karikákat. Tegyél egy-egy grillezett virslit mindegyikbe. Öntözd meg a tetejüket a salsa szósszal, a kesudiós mártással és szórj apróra vágott koriandert mindegyikre. Ha a hagyományosabb ízeket szereted, mehet rá mustár és kechup is.

Az 5 világbajnok kísérő köret:

Grillezett zöldségek

Könnyű grillezett zöldségek, amelyek minden egyes füstös falatnál egyre jobban kiemelik a nyár zöldségeinek természetes édességét.

Hozzávalók:

4 fej portabello gomba

1 padlizsán

1 cukkini

1 fej lilahagyma

1 csokor spárga

1-2 kaliforniai paprika (piros verzió)

2 evőkanál extra szűz olívaolaj

1 evőkanál só

1 evőkanál frissen őrölt fekete bors

Készítsd elő a grillt, legyenek tiszták a rácsokkal, várd meg, amíg a nagy láng lecsendesedik, de még jó meleget ad a parázs.

Vágd le a padlizsán, a cukkini és a hagyma végeit, majd vágd őket vastagabb szeletekre. Magozd ki a paprikát, és vágd negyedekre. Törd le le a spárga végeit.

Locsold meg a zöldségeket olívaolajjal, és szórd meg egyenletesen sóval és borssal. Tedd őket a grillre, de fedd le a tetejét, hogy meg tudjanak puhulni és hagyd addig fenn a zöldségeidet, amíg mindenütt enyhén megégnek. A paprika, a hagyma és a gomba esetében ez kb. 8-10 perc, a cukkini, a padlizsán és a spárga esetében 5-7 perc.

Melegen vagy szobahőmérsékleten a legfinomabb.

Meddig süssük?

A grillezett zöldségek sütési ideje a szeletek vastagságától függ. A grillt mindig fedd le sütés közben, és a sütési idő felénél ne felejtsd el megfordítani a szeleteket.

Spárga: 6-8 perc

Paprika: egészben 10-12 percig, félbevágva 8-10 percig.

Kukorica: 15-20 perc, a csuhéjában sütve

Padlizsán: 5-7 perc (a vastagabb szeletek tovább sülnek)

Portabello gomba: 8-10 perc

Hagyma: szeletelve 6-7 perc; félbevágva 35 perc is lehet

Újhagyma: 3-4 perc

Paradicsom: 6-8 perc

Cukkini: 5-7 perc

Van, amit előbb főzni is kell, hogy tökéletes legyen:

Articsóka: 10-12 percig főzzük, majd negyedeljük és 4-6 percig grillezzük

Sárgarépa: 4-6 percig főzzük, majd 3-5 percig grillezzük

Kukoricasaláta

A grillezett kukorica, a krémes avokádó, a friss paradicsom és a fanyar rukkola mézes-citromos öntettel feldobott keveréke - bemutatjuk a nyár tökéletes kukoricasalátáját. Ami majdnem mindenhez illik és előre elkészíthető. Laktózérzékenyek és tojásallergiások is simán ehetik.

Hozzávalók:

5 cső friss kukorica megtisztítva a héjától

1 1/2 evőkanál extra szűz olívaolaj

2 teáskanál só

3/4 teáskanál fekete bors

2 csésze félbevágott koktélparadicsom

2 csésze rukkola

1 közepes avokádó meghámozva és kockára vágva

1 kisebb kaliforniai paprika kimagozva és apróra vágva (piros verzió)

4 szál újhagyma apróra vágva, a zöldje is mehet bele

1/4 csésze apróra vágott friss koriander

Az öntethez:

2 lime leve

2 evőkanál extra szűz olívaolaj

1 evőkanál méz

1 teáskanál őrölt pirospaprika

3/4 teáskanál só

1/4 teáskanál őrölt feketebors

Elkészítés:

Készítsd elő elő a grillt közepes hőfokra. Dörzsöld be a kukorica csöveket olívaolajjal, és sózd, borsozd meg. Grillezd a kukoricát 7 percig, néhány percenként megforgatva, amíg enyhén megbarnulnak a szemek. Vedd le a grillről, és hagyd kihűlni.

Óvatosan vágd le a kukoricaszemeket a csutkáról, és tedd egy nagy keverőtálba. Add hozzá a koktélparadicsomot, a rukkolát, az avokádót, a paprikát, a zöldhagymát és a koriandert.

Egy kis tálban keverje össze a lime-levet, az olívaolajat, a mézet, a paprikát, a sót, a borsot. Öntsd a salátára, és forgasd össze. Már eheted is!

Édeskrumpli BBQ

Az édesburgonya azért nagyszerű, mert hihetetlenül sokoldalú - a levestől a tacoig bármit készíthetsz belőle. Ez most BBQ-szósszal készül, könnyű, egészséges húsmentes fincsiség, ami egy hamburgerzsömlében egy jó adag zöldséggel vegán hamburgerként is megállja a helyét!

Hozzávalók:

1 kg édesburgonya

2 evőkanál olívaolaj

2 teáskanál füstölt paprika

2 teáskanál fokhagymapor

1 teáskanál olasz zöldfűszerkeverék

1/3 csésze BBQ szósz

só, bors

Alaposan mosd meg az édesburgonyát. Fontos, hogy eltávolítsd a héjról a szennyeződéseket, de nem kell meghámozni őket. Karikázd fel vastag szeletekre, fontos, hogy viszonylag egyforma vastagságúak legyenek, hogy egyenletesen süljenek meg a grillen.

Tedd őket egy nagy tálba, locsold meg 2 evőkanál olívaolajjal és forgass össze, hogy teljesen bevonja az olaj a krumplikarikákat. Szórd meg 2 teáskanál füstölt paprikával, 2 teáskanál fokhagymaporral, 1 teáskanál olasz fűszerkeverékkel, valamint mehet rá ¼ teáskanál só és bors. Az egészet keverd jól össze, hogy mindenütt befedje a burgonyát az olajos fűszeres bevonat.

Izzítsd be a grillt, és tedd az édesburgonyát közvetlenül a grillrácsra. Süsd 5 percig, fordítsd meg. Újabb 5 perc jön a másik oldalon.

Minden egyes karikát kenj meg bőségesen BBQ-szósszal, majd süsd így őket 1-2 percig. Fordíts a krumplin, és kend le a másik oldalt is, süsd további 1-2 percig. Akkor kész, ha a burgonya megpuhult és villával könnyen át tudod szúrni.

Sült bab

Ha rengeteg időd van, ugyanígy megfőzheted ezt a finom sültbabot szárazbabból is, friss ízű, és a fűszerektől igazán egyedi körettel állhatsz elő a partin.

Hozzávalók:

2 doboz konzerv bab lecsepegtetve (tarkabab vagy amilyet szeretsz, csak ne legyen ízesítve semmivel)

1 evőkanál olívaolaj

1 fej hagyma, apróra vágva

4-5 gerezd fokhagyma, apróra vágva

1 teáskanál őrölt csípős paprika

1/2 teáskanál szárított oregánó

1/4 teáskanál frissen őrölt fekete bors

só ízlés szerint

apróra vágott koriander a díszítéshez

Az olívaolajon dinszteld le a hagymát. Keverd hozzá az összes fűszert, de vigyázz, a paprika könnyen odakap, úgyhogy kevergesd szorgalmasan. Szórd bele a babot, és közepes hőfokon tovább kevergetve pirítsd meg, hogy jól át tudja venni a fűszerek ízét. Ha szereted az erőset, egy kis friss csilit is karikázhatsz hozzá. Remek köret lesz, különösen a BBQ oldalashoz.

Görögsalátás humusztál

Ez a humusztál hihetetlenül finom étel + nagyon könnyű elkészíteni! A legkrémesebb humusz alappal kezdődik, és rengeteg friss zöldséggel és feta sajtkockákkal fejeződik be. Frissítő, izgalmas a különböző textúrák keveredése miatt.

Humusz

Hozzávalók:

1 doboz nagyjából lecsepegtetett csicseriborsó konzerv

1 dl extraszűz olivaolaj

2 evőkanál tahini

2 gerezd fokhagyma

1 kiskanál őrölt rómaikömény

fél citrom kifacsart leve

só, bors

A turmixgépbe vagy a késes konyhai robotgépbe tedd bele a hozzávalókat, majd addig járasd, amíg nagyon krémes humuszt nem kapsz A kész humuszt tedd ki egy tálra, várd meg, amíg teljesen hideg lesz, mert az aprítástól kicsit meg szokott langyosodni. Addig keverd össze a salátát:

Görögsaláta

Hozzávalók:

1 csésze rukkola

1 csésze felkockázott uborka

1/2 csésze koktélparadicsom, felezve

1/2 csésze felkockázott feta

1/4 fej lilahegyma, nagyon vékonyra szeletelve

1 evőkanál apróra vágott menta, plusz plusz levelek a díszítéshez

1 evőkanál apróra vágott petrezselyemlevél

1/4 citrom héja

1 evőkanál extra szűz olívaolaj és néhány csepp citrom összekeverve

A kész humusz tetejére halmozd a saláta hozzávalóit, öntözd meg az olivaolajos öntettel és kész is!

Végül az 5 koktél!

Fagyasztott Aperol spritz

Ez a fagyasztott Aperol Spritz koktél élénk naplemente árnyalatú, Aperollal, narancslével, eperrel és proseccóval készül, majd jeges, habos koktéllá keverjük. Könnyű előre elkészíteni, és már az első korty Olaszországba repít. Nagy kancsóba készítsd!

Hozzávalók egy nagy kancsóhoz:

3,5 dl Aperol

3,5 dl narancslé

1 csésze mélyhűtött eper

1 üveg (750 ml) prosecco vagy pezsgő

1-2 marék jég

narancs + grapefruit szeletek, a díszítéshez

Öntsd egy-egy jégkockatartóba a narancslevet és az Aperolt, és fagyaszd le legalább 4-6 órával a buli előtt. Tedd egy erős turmixba a fagyasztott Aperolt, a narancslevet, a mélyhűtött epret, a proseccót (vagy pezsgőt) és a jeget. Csak addig turmixold, amíg sima lesz, egy jó géppel fél perc alatt megvan.

Töltsd ki a kedvenc koktélpoharadba, és díszítsd narancs- és grapefruitszeletekkel.

Ranch water

Ez egy nyugat-texasi tequila koktél, a forró napokon ütős hűsítő. Senki sem tudja pontosan, honnan kapta a nevét. Egyesek szerint egy texasi farmer ivott ilyet először a ’60-as években, aztán megkínált másokat is. Hivatalosan 2010-ben vették fel a texasi bárokban az itallapra.

Hozzávalók 1 pohárhoz:

0,5 dl tequila

1 lime leve

rengeteg jég

1 dl szóda vagy buborékos ásványvíz

A hosszúkás pohárban keverd össze a tequilát a lime levével, töltsd tele jéggel a poharad, majd öntsd rá a kevéske ásványvizet. Ennyi az egész. Aki az eredeti verziót is bírja a nagy melegben, az 0,88 dl tequilával dolgozik és szigorúan fél csésze vízzel, de ezt azért tényleg csak a megrögzött rajongók csinálják. Viszont ők egy speciális mexikói ásványvízzel húzzák fel, a Topo Chico-val.

Görögdinnye-margarita on the rocks

Ha egy könnyen elkészíthető és frissítő koktélt keresel, akkor ez neked való! Édes, pont a megfelelő mennyiségű piával, ez lesz az egyik legfinomabb margarita, amit valaha ittál!

Hozzávalók 2 főre:

3 csésze felkockázott görögdinnye

0,8 dl tequila

2 evőkanál lime lé

jégkockák

Két pohár peremén futtass végig egy lime-szeletet, majd poharak szélét mártsd sóba.

Tedd a görögdinnyét, a tequilát és a lime levét egy turmixgépbe. Turmixold simára.

Töltsd meg a poharakat jéggel, és öntsd rá a görögdinnyés margarita keveréket. Díszítsd lime-szeletekkel, és azonnal ihatod is.

Barack Mojito

Ez az egyik legfinomabb és legfrissítőbb koktél, tele gyümölccsel és ízzel. Meg még vitamin is van benne.

Hozzávalók 4 főre:

1 csokor friss menta

2-3 friss őszibarack (héj nélkül, szeletelve)

2 lime leve

1,5 dl rum (igény szerint több)

szódavíz vagy ásványvíz ízlés szerint

friss barackszeletek és menta a díszítéshez

4 pohárban oszd szét a mentaleveleket. A lime levét és az őszibarackot turmixold össze. Öntsd szét a pürét a poharak alján, majd töltsd fel a poharakat jéggel. Öntsd a rumot a jégre, majd töltsd fel a poharakat hideg szénsavas vízzel. Óvatosan keverd össze az italokat, díszítsd és már kínálhatod is.

Lemoncello spritz

A tökéletes nyári koktél napközben, nyaraláshoz, hétvégi lazuláshoz vagy épp fűnyíráshoz. Frissítően buborékos, édes és pikáns és mindössze három hozzávaló kell hozzá. Ha a kissé édesebb koktélok híve vagy, cseréld le az Aperol spritzet a limoncellora. Csak óvatosan - eléggé itatja magát.

Hozzávalók 1 főre:

0,9 dl prosecco

0,6 dl limoncello

0,3 dl szódavíz

Díszítéshez: citromszeletek és mentalevelek

Tölts egy poharat félig jéggel. Öntsd rá a proseccót, a limoncellót és a szódavizet. Kész is vagy!


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
Egy kisfiú felfedezése sokkolta az internetet: ez az állat rejtőzik a Toblerone logójában!
Az emberek most kezdik csak észrevenni a Toblerone logóban elrejtett állatot.

Megosztom
Link másolása

A Toblerone jellegzetes háromszög alakja évek óta kedvenc, de egy kisfiú az internet sztárjává vált, miután felfedezte a csomagolás rejtett érdekességét.

A Toblerone, amely sokak számára az ünnepek egyik kedvelt csokoládéja, rejtett érdekességet tartalmaz a csomagolásán, amit eddig szinte senki sem vett észre.

Ez a mézes-mandulás nugáttal ízesített édesség világszerte népszerű, különösen most, hogy a gyártása idén Svájcból Szlovákiába került át.

Ennek következtében a csomagoláson a „Svájcban alapított” felirat szerepel az eddigi „Svájci termék” helyett. De ki az, aki alaposan megvizsgálja a csomagolást, mielőtt nekiállna ennek az ellenállhatatlan édességnek?

Nos, egy éles szemű kisfiú pontosan ezt tette, és felfedezése azonnal felkapott lett az interneten. A Twitteren egy felhasználó megosztotta fia váratlan megfigyelését, amely teljesen zavarba hozta az édesanyát.

A The Mirror szerint a kisfiú épp az első Toblerone-ját készült megkóstolni, amikor egy olyan részletre kérdezett rá a csomagoláson, amit az anyja soha nem vett volna észre.

Az édesanya a Twitteren osztotta meg a történetet:

„A fiam ma evett először Toblerone-t. Azt kérdezte: 'Miért van ott a medve?' Én: 'Milyen medve?' Ma tudtam meg, hogy van egy medve a Toblerone logójában!”

A medve, amely két lábon áll, a kéttónusú logó része. Bár a hegy ábrázolása nemrégiben megváltozott, úgy tűnik, a medve marad.

Egy közösségi média felhasználó magyarázata szerint: „A Toblerone Bernből, Svájcból származik, amelyet a medvék városaként is ismernek.”

A kisfiú éleslátása nagy elismerést váltott ki az interneten. Egy kommentelő viccesen írta:

„Nyilvánvalóan nincs medve a Toblerone logójában... ó, ott van. Francba.”

Egy másik hozzátette: „Ezt még soha nem láttam!!! A fiad zseniális!”

Egy harmadik így kommentálta:

„50 éve eszem, de soha nem vettem észre. A fiad egy zseni. Mentségemre szóljon, hogy amikor Toblerone-t kapok, a csomagolás az utolsó, amire figyelek.”


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
Csak erős idegzetűeknek! Ez a sokkoló specialitás az új őrület New Yorkban
Elég bátor lennél ahhoz, hogy megkóstold ezt az ételt?

Megosztom
Link másolása

New York ínyencei most egy különleges ecuadori csemegét, a tengerimalacot fedezik fel maguknak, és „nagyon ízletes” fogásként ünneplik. Igen, arról a kedves kis szőrös, csipogó hangot adó háziállatról van szó, amit a gyereknek vettél nemrég.

Legalábbis a La Casa Del Cuy nevű étteremben egyre népszerűbb a fogás, és ahogy a neve is sugallja, a hely a tengerimalacokra (cuy) specializálódott.

Az étterem grillezve, egészben, gyakorlatilag minden részét felszolgálja. a kis házi kedvenceknek

NewYorkTimes újságírója szerint hétfő este az étterem tele volt vendégekkel, akik 1,2 kilós, körülbelül 40 centiméter hosszú állatokból lakmároztak. A házi kedvencként tartott tengerimalacok általában kisebbek, de súlyuk elérheti a 90 dkg-ot, esetleg a 1,5 kilót.

„Jobb, mint a csirke. Jobb, mint a nyúl” – mondta az étterem vezetője, Lucio Barrera a The Post-nak, és hozzátette, hogy szerinte a fej a legfinomabb része.

 

Lucio szerint a 110 dollárba (kb. 43.000 Ft) kerülő tengerimalacokat úgy viszik, mint a cukrot, ezért az étteremnek nagy mennyiségben kell beszereznie az állatokat. Azonban a dél-amerikai rágcsálók importja nem egyszerű.

Az ecuadori farmokról érkező fagyasztott példányokat vámkezelni kell, ami időigényes folyamat.

„Nehéz, mert nagyon sokat használunk” – magyarázta Lucio, aki Cuenca városából, Ecuadorból származik, és férjével, Marcelo Barrerával együtt vezeti az éttermet.

Kezdetben csak grillcsirkével foglalkoztak, de a COVID-19 járvány alatt, az ecuadori közösség igényeire reagálva, feltették a tengerimalacot is az étlapra.

„Az emberek sorra kérdezték: miért nem készítetek tengerimalacot a csirke helyett?” – mesélte Lucio. „Azt mondtam, csináljunk valamit, mert az élet túl rövid.”

 

Így született meg a La Casa Del Cuy. A tengerimalacok Dél-Amerikában az őslakosok étrendjének fontos részét képezik, alacsony zsírtartalmuk, magas fehérjetartalmuk, valamint könnyű tenyészthetőségük miatt. Támogatóik szerint még fenntarthatóbbak és jövedelmezőbbek, mint a hagyományos haszonállatok, mert kevesebb helyet és erőforrást igényelnek.

Az ecuadori kultúrában gyakran különleges alkalmakkor – például esküvőkön – tálalják őket, és a menyasszony családjának hagyományosan egy pár tengerimalacot ajándékoznak.

„Nálunk az országban ez egy nagyon különleges étel” – mondta Lucio, aki maga is nagy rajongója az állatnak, amit az USA-ban házi kedvencként tartanak. „Imádom. Minden nap eszem” – vallotta be.

Most nyugodtan hagyja abba az olvasást mindenki, akinek volt már ilyen cuki kis kedvence: az étteremben a tengerimalacokat nyársra húzzák, fokhagymával és más fűszerekkel pácolják, majd egy grillen lassú tűzön ropogósra sütik. A kész ételt rizzsel, burgonyával, mote kukoricával és mogyorószósszal tálalják, mielőtt egy hatalmas ollóval darabokra vágják.

A La Casa Del Cuy éttermében a tengerimalac nemcsak az ecuadoriak, hanem kalandvágyó gringók és a kínai gasztronómiai rajongók körében is népszerű.

Te megkóstolnád?

Mindenesetre a rettenetes képeket itt nézheted meg.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
Steiner Kristóf: Vegán vakáció New Yorkban - ilyen egy különleges gasztrotúra a világ közepén
Vendégeinkkel együtt adtuk át magunkat New York varázslatos őrületének, és szívtunk magunkba mindent, amit adni tudott. Erről szól ez az útinapló. 

Megosztom
Link másolása

Amióta az eszemet tudom, van egy visszatérő álmom, ami visszatartott az USA-ba utazástól: a New York-i járatom készen áll a felszállásra, amikor kiderül, hogy valami nincs rendben a repülőgéppel. Néha nem is hagyjuk el a földet, máskor kényszerleszállást hajtunk végre, de olyan is volt, hogy lezuhantunk, és… meghaltam.

Amikor felmerült az ötlet, hogy kreatív tanulmányúttal egybekötött vegán vakációt szervezzünk New Yorkba, önkifejezési workshopokkal, és a legizgalmasabb falatok felfedezésével, izgatott voltam és aggódtam is.

Csak amikor leszálltunk, mertem fellélegezni: álmomban a repülőgép-baleset csak egy jelkép volt, én voltam az akadály, ami visszatartott.

Vendégeinkkel együtt adtuk át magunkat New York varázslatos őrületének, és szívtuk magunkba az ihletet. Erről szól ez az útinapló.

A nagy csapattal az isztambuli reptéren találkoztunk - ahol szervezőtársunk, Horváth Eszter a Serpentin tours színeiben legfoglalt nekünk egy lounge-t - itt méltóképpen, humusszal és falafellel indíthattuk a közös gasztrokalandot. Az ismerős arcokkal, akik sokadszorra térnek vissza hozzánk, szorosan öleltük egymást - még mindig hitetlenkedve, hogy valóban New Yorkba utazunk együtt, az új vendégeinkkel pedig hamar akadtak közös témáink.

Eztán következett a tizenkét órás repülőút, ami bevallom, nekem igazi megváltás volt: olyan ritkán adatik meg az embernek, hogy egy helyben ülhessen ennyi időn át, és semmit se tegyen, azon kívül, hogy falja a filmeket, és a cuki kis tányérokon elé érkező finomságokat. Természetesen vegán menüt rendeltünk az útra, amire a mellettem ülő mindenevő hölgy minden étkezéskor kissé irigyen tekintgetett - és meg is tudom érteni… ha ennék húst, se akartam volna csirkés tésztát tabule saláta, és spenótos börek helyett.

Éjjel 1 is elmúlt, mire Times Square közeli szállodánkba értünk - naivan azt hittük: ideje ledőlni rápihenni a holnapra.

Ám a tudat, hogy ott vagyunk a világ közepén nem hagyta az álmot a szemünkre ereszkedni - így kitébláboltunk a Times Square-re, és néma ámulattal csodáltuk a minket körülvevő színesen villogó világot. Azt mondtam Niminek: „Bár még sosem jártam itt, mégis úgy érzem: New York mindig is bennem volt.” 

A Times Square-en néma ámulattal csodáltuk a minket körülvevő színesen villogó világot

Másnap reggel „Ki vagy te? Ki vagyok én?” címmel tartottunk kreatív bemutatkozó kört, ahol mindenki elmesélte, mi hozta ide hozzánk, mit hozott magával ott belül, és mit vinne magával egy hét múlva. Majd nyakunkba vettük a várost: egyenesen Brooklynba metróztunk, hogy egy másik aspektusból csodáljuk meg Manhattant. Út közben beugrottunk a Time Out Marketbe is, ahol nagyon nehezen álltam meg, hogy ne kóstoljak bele minden létező finomságba, pedig egyáltalán nem voltam éhes. Végül egy tökéletes kávéval kiegyeztem.

A Brooklyn-hídon sétálva Eszter izgalmas sztorikat mesélt a híd építéséről - a kedvencem az volt, mely szerint New York lakóinak nagyja egészen sokáig nem hitte el, hogy a híd biztonságos. Az ok? Korábban egyszer pánik tört ki a hídon: a gyalogosok kiáltozni kezdtek, hogy az építmény összeomlóban van. Válaszként a városvezetés elefántokat és dromedárokat vezényelt át a hídon - a nép csak ez után volt hajlandó újra birtokba venni. Azért ez sokat elmond az emberi természetről…

A Brookly bridge-nek van egy húzása

A naplemente már az egykori ikertornyok helyén épült One World Trade Center kilátóján ért minket - a zavarbaejtően szépséges kilátás, az aranyból púder rózsaszínbe váltó színek, és az, hogy mindezt együtt éltük át, egészen új szintre emelt minket. Végtelen hálát éreztünk érte, hogy élünk, és összeszorult szívvel gondoltunk a 9/11-es terrortámadás áldozataira.

New York látképe a naplementében

Volt, akinek születésnapját ünnepeltük együtt egy korábbi közös utazáson, anya-lánya, akik sokadszorra utaznak velünk, és miden alkalommal egyre többet jelentenek nekünk, volt akivel Mexikóban szilvesztereztünk együtt korábban, akivel ugyan először találkoztunk, de évek óta szeretjük és tiszteljük egymás munkáit és megszólalásait, volt, aki nagymama korúként döntött mellettünk - ráadásul egyedül érkezve Malajziából, volt aki most utazott velünk először, mégis olyan érzés volt, hogy az ő kedves és előzékeny odafigyelése fogja össze az embereket. Sőt, olyan is, aki „földink”: évek óta barátok vagyunk, Methanán, ahol élünk.

A Burger Village étteremben vacsoráztunk, ahol ki-ki összeállíthatta a személyes kedvenc burgerét -

én pedig kipróbálhattam az impossible, azaz „lehetetlen” névre keresztelt vegán „húst” az én hamburgeremben, ami egészen megdöbbentően egyezett a marhahús pogácsával.

Az asztalnál arról (is) beszélgettünk: miért akar egy vegán „műhúst” enni - nos, nem mindenki akar, egy velünk utazó vegán vendégünknek például túl sok volt a hasonlóság. Ami engem illet: nem azért hagytam abba a húsevést másfél évtizede, mert nem szerettem a burgert, hanem mert azt nem szeretem, ami az állatokkal történik a húsiparnak „hála”.

Másnap reggel kávé mellett vágtunk bele Tudatos közösségi média workshopunkba, amelynek során az offline személy az online világban való kihívásairól és megoldásairól beszélgettünk. Vendégeink közül sokan érezték úgy: csak muszájból foglalkoznak a közösségi platformjaikkal, így megpróbáltunk elszakadni az elvárásoktól, és megtalálni a hang tónust, amit használva öröm írni, posztolni, nem pedig keserű kötelesség.

Az egykori magasvasút pályája mára sétálóutca

A High Line-on, egy egykori vonat felüljárón kialakított sétálóutcán érkeztünk meg a Chelsea Markethez, ahol mind elvesztünk a kézműves termékek forgatagában, majd folytattuk az utunkat Carrie Bradshaw valódi lakása felé, út közben pedig a sorozathoz kapcsolódó kvíz kérdéseket tettem fel - a csapat meglepően jól vizsgázott, nagy büszkeségemre. A túránk része volt a Magnolia pékség, Carrie kedvenc cupcake-jeivel, és a Pleasure Chest nevű szex shop is, ahol Charlotte vásárolta a híres-hírhedt nyuszi vibrátort.

Bár a Szex & New York sztorija szerint a főhősnő az Upper East Side-on él,

a híres-neves ház valójában a Perry utca 66-os szám alatt áll a West Village negyedben.

Hosszasan álltunk előtte, csendben, mintha valami templom volna, indulás előtt pedig adományoztunk: a lépcsőre erősített ládácskába dobott pénzt kóbor cicák orvosi kezelésére fordítják a ház lakói.

Carrie Bradshaw valódi lakása, hosszan álltunk előtte

Vacsora előtt elsétáltunk a Stonewall Inn előtt, amely a Pride mozgalom megszületésének helyszíne. A bár vendégköre már az 50-es-60-as években is LMBTQ emberekből állt, így rendszeresek voltak a rendőrségi razziák, ám 1969. június 28-án a környék lakosai megelégelték a rendőri erőszakot, és egy emberként álltak ki a queer közösség jogaiért. Megható volt ennek a történelmi eseménynek formálisan a részévé válni.

Kóstolómenü, mindenki bele-belekóstolhatott az összes fogásba

Az Anixi kortárs közel-keleti étteremben vacsoráztunk - a fine dining vegán étterem kóstolómenüje olyan sokszínű volt, hogy szinte mind mást rendeltünk, így mindenki bele-bele kóstolhatott az összes fogásba. A legcsodásabb azonban minden kétséget kizáróan a desszert volt - amelyet Barta Zsuzsi, magyar származású szabadúszó séf készített az étteremnek.

A legcsodásabb azonban minden kétséget kizáróan a desszert volt.

Másnap reggeli „Miért vegán?” című kerekasztal beszélgetésünkön a növényi alapú étkezésről és a vegán életmód hátteréről beszélgettünk: a csoport vegán tagjai elmesélték saját személyes történetüket, mikor, miért váltottak, a „mindenevők” pedig kihívásaikról vallottak egy ítélkezéstől mentes, támogató közegben.

Ezt a napot a Central Parkban töltöttük, amelynek szegleteit biciklivel jártunk körbe. Olyan szokatlanul meleg volt, hogy Nimi és én póló nélkül kerekeztünk.

A legcsodálatosabb pillanatot John Lennon egykori lakása mellett élhettük át, ahol egy virtuóz utcazenésszel együtt énekeltük: „Every little thing is gonna be all right”, azaz röviden: “Minden rendben lesz.”

És egy kicsit sikerült is elhinni, hogy ez (lehet) az igazság.

A Central Parkban az Imagine-mozaikon napoztunk

Mielőtt elindultunk a Broadway felé megnézni a Louis Armstrong életét, és dalat feldolgozó A Wonderful World című musicalt, még egy mesébeillő naplemente várt ránk, ezúttal a Rockefeller Center tetejéről - ahol a híres, acélgerendán ülő, felhőkarcolót építő munkások képe készült. Az ég ezúttal vörösbe és narancsba borult, és mire megjelentek a csillagok, mi már a Studio 54-ban voltunk, megnézni az előadást. Azaz csak néztük volna, ha a pont mostanra mindannyiunkat utolérő álom nem nyom el minket egyesével, és mire Louis elénekelte a címadó dalt, mind magunkhoz tértünk…

A következő reggelt a „Mindenki tud írni!” kreatív írás workshoppal kezdtük a szálloda éttermében - ahol egy rövid diskurzus után mindenki megírta a maga kis szerelmes levelét - New Yorkról, de nem New Yorknak, hanem egy otthon maradt szerettünknek. Volt, aki kutyusának írt, más a gyerekének -

Nimi a hat macskánknak címezte az írását, én pedig édesapámnak, aki nagyon szeretett volna velünk tartani a Nagy Alma felfedezésére, de ezt a tervet jövő évre kellett halasztania… mert hogy mi még megyünk, az bizonyos…

Ám ha visszatérünk, valószínűleg Brooklynban szállunk majd meg - sokkal emberibb léptékű, és bár közel van Manhattanhez, kellő távolságra is. Itt éreztem igazán, hogy ez az én közegem, különösképpen Williamsburgben, a hipszter negyedben, ahová Verana, a Vegan Tours NY alapítója kalauzolt minket egy felejthetetlen street food sétára. Volt serpenyős pizza mandulasajttal az Ace pizzázóban (címlapfotónk), érlelt vegán sajt tál (a legjobb, amit valaha ettem) a Garden Carvernél, mexikói meglepetések a Jajaja-ban, és sokféle empanada (még mac’n’cheese-zel töltött is) a Next Stop Veganban, és klasszikus krémes-mázos tortacsodák a Happy Zoe Vegan Bakery-ben.

„Miau! - a macskák ünnepe!” - ez volt a tematikája az idei Halloween felvonulásnak,

így a csapat hölgyei szinte kivétel nélkül cicává változtak a szobáikban (na jó, volt Frida Kahlo-nk is), mi pedig Nimivel vámpírokká vedlettünk - mert ezt tudtuk megoldani jelmez vásárlása nélkül: van egy-egy fekete köntösünk, ez alá fehér inget vettünk, és míg Nimi valóban úgy festett, mint egy szexi vámpír, én leginkább Hófehérke gonosz mostohájára hasonlítottam… átváltozás után.

Fergeteges éjszakánk volt - életem talán egyik legjobbja. Fennhangon énekeltük a Like a Prayert Madonnától az utcán vonulva, tomboltunk egy Abba tribute banda koncertjén, teli torokból üvöltve, hogy „gimme gimme gimme a man after midnight”, megtáncoltattuk legidősebb, és legenergikusabb vendégünket, Audrey-t (Audrey elmúlt hetven  - de negyvennek (se) érződik,

hazafelé metrózva pedig musical slágereket énekeltünk, a dalolásba pedig (ha nem lettem volna ott, magam sem hittem volna el) utastársaink is bekapcsolódtak,

egyikükről ráadásul kiderült, hogy profi énekes.

Utolsó közös reggelinkre hagytuk a workshopot, amelyet a legtöbben a legjobban vártunk: szerelmem, Nimi, aki Görögországba költözéskor mondott fel színészként az Izraeli Nemzeti Színházban, dráma terápiás improvizációs játékokat vezényelt le, amelyek még közelebb hoztak minket egymáshoz, és egy kicsit talán önmagunkhoz is. Megindító volt látni, milyen magabiztossággal és profizmussal kezeli a helyzetet, és azt is, ahogy a vendégeink a kezébe helyezték bizalmukat.

Utolsó közös kirándulásunkon Eszter a Liberty-islandre vitt el minket - ahol meglátogathattuk őt, a nőt, aki Amerika szabadságának lángját tartja a magasba. Őszintén… furcsa volt szembesülni vele. Egyfelől, természetesen monumentális, és ámulatos, másfelől viszont kicsit  szomorú is volt - azon merengtem, miért kerül olyan gyakran bizonyos emberek szabadsága más emberek rabságába, egyesek biztonsága másik lerombolásába. De erről persze nem a szabadságszobor tehet…

Meglátogathattuk őt, a nőt, aki Amerika szabadságának lángját tartja a magasba.

Búcsú vacsoránkat a Beyond Sushi étteremben fogyasztottuk, ahol három fogásos exkluzív menüsorral vártak minket, az ázsiai konyha legjavából válogatva - köszönhetően Guy Vaknin séf földöntúli tehetségének (még 100% növényi tükör “tojás” is volt).

Ez a tükörtojás nem tojásból van

Körbeültük az asztalt, és mindenki elmesélt egy pillanatot az közös hetünkből - valamit, amit örökre magával visz. Nem tudok mesélni róluk, mert túl személyesek, és azért is, mert megint elbőgném magam…

Eszter, Zsófi, Kata, Andi, Gitti, Mónika, Bogi, Nóri, Audrey, és persze Nimi… ahogyan azt annyiszor elmondtuk egymásnak, magunknak az utazás során: elvárhatatlan ezt az egészet megemészteni, ilyen rövid idővel a búcsúzásunk után. De ez a legjobb benne: ebbe az élmény-kincsestárba, amit együtt hoztunk létre, egy életen (ha nem többön) át visszanyúlhatunk majd.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
Csettegő tannin, tengermélyi fajtajelleg, futócipős mineralitás - különleges bortúrák itthon és a világban
Falusi kabrió, oxigénpalack, ketchup jelmez- egyes boros eseményekhez egészen különleges kiegészítők járnak!

Megosztom
Link másolása

Ha az Instagram előtt is létezett volna Instagram, az őszi időszakban a mai pumpkin spice latte-kötött pulcsi-cuki könyvtársarok kontent-hegyek helyett valószínűleg

mindenki szüret előtti és utáni, borozós képekkel tapétázta volna ki a világháló falát.

Ugyan a borfogyasztásnak ma már jóval árnyaltabb a megítélése, a borkóstolók és bortúrák a legtöbb táplálkozási és egészségmegőrzési iskola alkoholtiltása ellenére nagy népszerűségnek örvendenek.

A borászok és borászatok persze igyekeznek a klasszikus programok mellett egy-egy extrémebb kóstolónak is helyet adni, egyrészt, hogy felhívják a figyelmet magukra a nem elhanyagolható reklámzajban, másfelől pedig azért, hogy megmutassák ennek a megkerülhetetlen nedűnek az emberhez és az általa teremtett kultúrához való ezerféle kapcsolódási pontját.

Cikkünkben néhány ilyen különleges módját mutatjuk be a borral való találkozásnak.

Mezőgazdasági kabrióval a pincefaluban

Van egy település Magyarországon, ahol egykor több pince volt, mint lakóház. A kijelentés persze csalóka, mert egy pincében nem csak bort lehet tartani: a Bács-Kiskun megyében található Hajóson is csak minden második pince szolgált a szőlőszármazékok érlelésére, a többiben különféle terményeket tároltak.

A pincefalunak is nevezett községben ma már persze alig akad, aki ne hűtőszekrényben vagy spájzban tárolná a krumplit vagy a tojást, a pincék most már többnyire turisztikai szerepet töltenek be.

A pincelátogatások, borkóstolók mellett az idegenforgalomból élő tulajdonosok igyekeznek újabbnál újabb vendégcsalogató programokat kitalálni, ennek egyik szép példája a csettegős kocsitúra.

Akik nem ismernék a csettegő jelentését és történetét, azok most képzeljenek el egy egészen átlagos települést a hatvanas évek Magyarországában, ahol mindenki igyekszik mindent abból megoldani, ami vagy az ő portáján, vagy a szomszédén fellelhető. 1982-ig teherfuvarozásra magánszemélyek csak állati erővel működő járművet tarthattak, azonban a szükség sok helyen kitermelte a maga gépi megoldásait. Egy ügyesebb lakatos könnyűszerrel össze tudott rakni egy olyan a kis teljesítményű egyhengeres motorral (becenevén csettegővel) hajtott járgányt, ami a nap 24 órájában fel tudott döcögni gazdájával a szőlőbe és vissza.

Ezek a csettegők egyfajta Frankenstein-gépszörnyként magukba olvasztottak bármit, amit más járművekből menthető volt: egyik szervüket egy traktor, másikat egy lovaskocsi adta, így nem is nagyon készült két egyforma darab.

Ma már igen kevés példányhoz adnak forgalmi engedélyt, így egyre ritkábban találkozhatunk velük.

Pedig a velük való 20km/órás suhanás élménye semmihez sem hasonlítható, pláne, ha a suhanás előtt már betértünk egy-két pincészetbe.

A hajósi pincefaluban Csettegő-taxi segítségével tudjuk leküzdeni a különböző borkóstolási helyszínek közti, az poharazások számával hatványozódó távolságot. Választék bőven akad, hiszen a terület bővelkedik az évi napos órák számában, emellett pedig a környezetéből kiemelkedő tengerszint feletti magasság adta csapadékmennyiség egyaránt kedvez a fehér, a rosé és a vörösborok szőlőinek termesztéséhez.

A fehér-és rozé borok zamatban gazdagok és gyümölcsösek, gyakran reduktív technológiával készülnek. A vörösborok mély színűek és határozott csersavakkal rendelkeznek a tradicionális kis fahordós érlelés után

- írják a környékről.

A csendes borok mellett nem szabad kihagyni a gyöngyöző társaikat és a helyi pezsgőket sem. Az őszi időszak nagyobb programjai ugyan már lecsengtek, az érdeklődők azonban már készíthetik az aromajegyekre és tanninokra kíváncsi érzékszerveiket a december 7-i  adventi pincenyitogató forralt és kiforrott borainak sorára.

Tengeralattjáró borok

Horvátország kristálytiszta tengeréből ma már nem csak halféléket vagy palackpostát, de kitűnő borokat is horgászhatunk. Persze nem a szó szoros értelmében, az Edivo borászat ugyanis maga helyezi a sós vízszint alá és juttatja újra felszínre 700 nap múlva palackjait.

18-25 méter mélységben a tengerben tárolt borok a kiegyenlített hőmérséklet, a nyomás és a sötétség révén különleges ízvilágot kapnak.

A palackok speciális agyagedényekben (amforákban) kerülnek elhelyezésre, amelyek hagyományos, ókori technikát idéznek. Az amforák nemcsak védenek, hanem esztétikai értékkel is bírnak, hiszen a tengervízben való érlelés során kagylók, algák és korallok tapadnak rájuk, különleges, természet alkotta mintákat hagyva a borosüvegek felületén.

Az Edivo borászatot több éves kutatás és kísérletezés után alapították, és a tenger alatti érlelési technikát a borászat csapata kifejezetten úgy fejlesztette ki, hogy a borok megőrizzék frissességüket, ugyanakkor gazdag, mély ízekkel rendelkezzenek.

A borokban érezhető a természetes ásványosság és egy enyhe sós karakter, amelyet a tenger ad hozzá, így egy valóban egyedülálló érzékszervi élményt nyújtanak.

A borászat kínálatában többféle bor megtalálható, ám a legismertebbek a vörösborok, amelyeket sokáig érlelnek a tenger alatt, miután a földi pincében kezdték meg az érlelési folyamatot.

A borászat nemcsak a borok minőségére, hanem a fenntarthatóságra is figyel, hiszen a tenger alatti érlelés nemcsak energiatakarékos, hanem minimális környezeti hatással jár. Ez a módszer ötvözi a hagyományt és az innovációt, így azok számára is vonzó, akik a borászatban keresik a különleges, újszerű élményeket.

És ha már az újszerű élményeknél tartunk: a borászat különleges pincelátogatásokat is szervez.

A bevállalós vendégek búvártúra keretében úszhatják körbe az tengeri amfora-kertet.

Hasonló borászatot visz spanyol vizeken, illetve alatt Borbély Gergő és felesége, Mariona Alabau is. A borász fiú és a környezetvédelmi szakember lány a tenger alatt találtak rá a szerelemre egy thaiföldi nyaralás során, mind magánéleti, mind szakmai szempontból. Vállalkozásuk, az Elixsea a már említett horvát pincészethez hasonlóan a tenger áldásos, ingyenes és környezetkímélő mikroklímájában érleli a borokat. Mariona munkájából kifolyólag is nagy figyelmet szentel a fenntarthatóságra, a természetes energiával működő vízalatti tárolás mellett rendszeresen végeznek egyéb természetvédelmi tevékenységet is, úgy mint a búvárkodás során végzett szemétszedés vagy egy kis edukáció a Mediterráneum vízi élővilágáról, melynek a palackok és a tárolásukra használt ketrecek is új élőhelyet biztosítanak.

Futtában elkortyolt nedűk

Az alkohol fogyasztásának ellensúlyozására, illetve a miatta kialakult különféle krónikus betegségek tüneteinek enyhítésére a szakemberek a mértéktartó fogyasztás mellett a rendszeres sport fontosságát is ki szokták emelni.

A legegyszerűbb és legnépszerűbb szabadidős sport pedig nem más, mint

a futás, amit tényleg szinte bárhol és bármikor végezhet az ember. Többek között akár szőlődűlők között kocogva vagy pincerendszerek alagútjaiban tekeregve.

Utóbbira az egyik leghosszabb útvonalat a moldovai Milestii Mici kínálja több mint 200 kilométernyi mészkőfolyosóból épül pincerendszerével, ahol 55 kilométeren tárolnak borokat. A folyosókat változó mélységekbe vájták, a labirintus egy része 30, míg a másik része akár 85 méter mélyen is lehet a felszín alatt.

A versenyzők egy 10 kilométeres vonalon keresztül suhanhattak el a legszebb boroshordók mellett, lelkesítő tradicionális zenét hallgatva.

Az egyik legnépszerűbb maraton a borfanatikusok között a Bordeaux-i borvidéken megrendezett Le Marathon du Medoc. A verseny kiírásában minden évben megjelölnek egy témát, és ennek megfelelő az adott esztendő dress code-ja. A 2015-ben esemény a kilencvenes évek hangulatát idézte meg az 59 chateau-t végigjáró úton,

2023-ban pedig a gasztronómia jegyében séfek, csigák vagy például ketchup és mustár párosok is indultak a maratonon.

Olaszország legismertebb borvidékén rendezik meg a Chianti maratont. Közel 900 méteres szintkülönbséget kell legyőzni a klasszikus maratoni távon indulóknak. Az útvonal mezőkön, erdőkön és dűlőutakon megy végig, így még nehezebb leküzdeni a távolságot, azonban a táj kárpótol minden résztvevőt. A svájci-olasz határnál fekvő borvidéken rendezték meg október közepén a Valtellina Wine Trail versenyt, ahol egy hosszabb és egy rövidebb táv teljesítésére is volt lehetőség, mindkét esetben terepen. A maraton során pincéken, dűlőkön haladtak át a versenyzők.

Az egyik legismertebb futó-borász Tom Gilbey, akinek meghökkentő és vicces videói rendre felkerülnek a közösségi média platformjaira.

A londoni maraton minden egyes mérföldjénél egy-egy pohár random bort beazonosító (vagy legalábbis megpróbáló) szakember a futást nélkülöző napjaiban olyan fontos információkkal látja el az internet népét, mint például hogy

milyen bor illik a húsos burek angol unokatestvéréhez, a steak bake-hez, vagy hogy milyen pohárból érdemes a koffeinnel dúsan megrakott, kávés Buckfast vörösbort kóstolni.

Ezek a különleges borízlelő események a minőségi, tudatos és mértékletes borfogyasztás hírvivői, melyek felhívják a figyelmet a borok változatos világára és a velük való hol tiszteletteljes, hol vicces, de mindig különleges kapcsolódási lehetőségekre.


Megosztom
Link másolása