FONTOS

Eltűnt emberek nyomában: „Ha ezeket a kérdéseket végiggondolja az ember, rögtön rossz érzés keríti hatalmába”

Az eltűntek felkutatásában az első 24 óra a legfontosabb, és a megtalálásukban az önkéntesek is lényeges szerepet játszanak. Erről beszélt Kapás Attila, aki eltűnt személyek keresésében segít.

Megosztom
Link másolása

Magyarországon szinte minden nap eltűnik valaki, és a családok számára ez maga a valóra vált rémálom. Az idő kulcsfontosságú a keresésben és az eltűnt személyek megtalálásában, ezért is lényeges, hogy minél többen vegyenek részt benne.

Kapás Attila azok egyike, akik az eltűnt személyek felkutatásán dolgozik fáradhatatlanul. A személyes motivációiról, a keresés nehézségeiről és a közösségi összefogás erejéről is beszélgettünk.

- Mennyi az a kritikus idő, amelyen belül a legvalószínűbb, hogy épségben találhatják meg az eltűnteket?

- 24 óra. Ilyen rövid idő. Különösen akkor sorsdöntő ez a 24 óra, ha demens az eltűnt személy. Télen a hideg miatt tartani lehet a szervezet kihűlésétől, nyáron pedig a hősokktól és a kiszáradástól.

- Mi nehezíti a keresést?

- Az, hogy sokszor semmilyen konkrétumot nem ismerünk. Egyszerűen nem tudja a család, hogy mit mondjon, merre induljunk el. Az a legnehezebb, amikor sem kamerafelvétel nem áll rendelkezésre a kereséshez, sem megbízható információ nincsen arról, hogy merre indulhatott el az eltűnt személy.

Ha nem tudjuk, merre menjünk, melyik területet fésüljük át, az a kutyás keresést is nehezíti, hiszen a kutyák se tudnak a végtelenségig dolgozni, körülbelül 30 perc után váltani kell őket. Ha pedig túl nagy a szóba jöhető terület, akkor félő, hogy nem tudjuk bejárni.

- És mi segítheti az eltűnt személyek keresését?

- A családtagok rengeteg részlettel segíthetnek, ezért fontos a velük való beszélgetés, információgyűjtés.

- Mióta vesz részt eltűnt személyek keresésében?

- Az inárcsi édesanya, Bozsik Mária eltűnésekor kapcsolódtam be a keresésbe, azóta csinálom. De akkor még nem gondoltam volna, hogy ennyire bele fogok merülni. Facebookon láttam, hogy eltűnt, olvastam a kommenteket, és figyeltem, mi történik. Amikor megtudtam, hogy rendőrök végeztek terepkutatást, és a kutya elvesztette a nyomot, úgy gondoltam, talán tudok segíteni. Több mint 30 év erdőjáró tapasztalattal rendelkezem, reménykedtem, hogy hasznomat veszik a keresésben.

- Sokakat foglalkoztat Bozsik Mária sorsa. Arról az esetről most mit kell tudni?

- Állítólag dolgozni indult 2022. augusztus elsején. De olyan verziót is hallottam, hogy távoltartást szeretett volna kérni a volt párja miatt, ezért munka előtt be akart menni a rendőrségre. Annyit lehet tudni, hogy kiment reggel a ház elé, de nem szállt fel a buszra. A szemben lakó szomszéd állítólag látta, ahogy Bozsik Mária áll a ház előtt. Ebből feltételezhető, hogy autóval ment, vagy autóval vitték el valahova.

Azóta sincsen semmilyen információ róla. Kutatást szerveztem az eltűnésekor, és egy évvel később kapcsolatba léptem a testvérével. Megtudtam, hogy Máriának is az lenne az érdeke, hogy előkerüljön, hiszen lezáratlan hagyatéki ügyei vannak.

- Az elképzelhetetlen, hogy esetleg ő akart teljesen eltűnni a világ színe elől?

- Bármi elképzelhető, még ez is, de ha elfogadjuk ezt a verziót, akkor túl sok a megválaszolatlan kérdés. Miért nem tudják a gyerekei, hol lehet? Miért nem szólt nekik? Miért nem jelentkezett azóta sem egyetlen családtagnál sem? És ha két éve bujkálna, akkor ehhez rengeteg pénz kellene. Szóval ha ezeket a kérdéseket végiggondolja az ember, rögtön rossz érzés keríti hatalmába.

- Az erdőjáró tapasztalata milyen plusz tudással vértezi fel az eltűnt személyek keresésében?

- Egy gyakorlattal nem rendelkező ember nem látja, amit én észreveszek, és ha látja is, nem tudja értelmezni azt nyomot, amiből én megállapítom, hogy egy legyengült állapotú ember járt előttünk. A csoszogásos talajcsapásból lehet erre következtetni. Egyébként amikor valaki ilyen típusú nyomokat hagy maga után, akkor én már tudom, hogy jó irányban keressük.

Gyermekkorom óta járom az erdőt, sokat voltam kint terepen vadászokkal, ott megtanultam a nyomkövetést, és fémkeresős tapasztalattal is rendelkezem. Sikerült számos, kereséssel foglalkozó kapcsolatot kiépíteni, és kutyákkal, illetve elő láncban is szoktunk menni eltűnt személyeket keresni. Mielőtt bekapcsolódom egy keresésbe, általában igyekszem úgy figyelni a közösségi oldalakon a posztokat, hogy ha lehet, az elsők közt érjek ki. Gyakran előbb kint vagyunk a többi keresővel, mint a rendőrség, mivel nekik erre nincs mindig kapacitásuk.

A pásztói mentőkutyásoknak például többféle kutyájuk is van: terület átvizsgáló, nyomkövető, holttestkereső kutyák, úgyhogy több irányban is el tudtunk indulni, és akkor vagy velük vagy egyedül vagy más csapattal együtt szoktam menni. Vagy az eltűnt személy családjának felkérésére végzek keresést, vagy én magam ajánlom fel a családnak, hogy segítek. Egyfajta közösségi összefogásként kell elképzelni az eltűntek felkutatását.

- Melyik volt a legutóbbi sikeres akció, amikor a közösség megtalálta az eltűnt személyt?

- Kecskemét környékén tűnt el egy idős, demens férfi, és részben a közösségi média erejének, részben a kutatásban résztvevők állhatatos munkájának köszönhetően meglett. Egyébként mire mi odaértünk, a kutyások már a helyszínen voltak, és nem sokkal később kaptuk az örömhírt, hogy a bácsit megtalálták a szomszédos faluban.

- Önnek az eltűnt személyek felkutatása a hivatalos munkája?

- Nem, és nem vagyok tag hivatalosan egyik szervezetnél sem, én csupán figyelem, mi történik eltűnt személyekkel kapcsolatban, és ha úgy látom, hogy segíteni tudok a keresésben, csatlakozom. Önkéntes alapon, a saját költségemen végzem a keresést, a saját forrásaimat és eszközeimet használva.

Ez természetesen korlátokat is szab, mivel ha felkérés érkezik, akkor legfeljebb 100 kilométeres távolságig tudok kutatást vállalni. Vagy most például nagyon hiányzik a munkához egy hőkamera, jelenleg éppen jószándékú támogatókat keresek ennek megvásárlásához.

Ennek ellenére, ha nagyobb távolságból érkezik a felkérés, és emiatt nem tudom elvállalni, akkor is próbálok segíteni a családtagoknak tanácsadással. Például azzal, hogy minél előbb jelentsék az eltűnést a rendőrségnek, illetve felhívom a figyelmüket arra, hogy bizonyos kamerák csak 3 napig tárolják a felvételeket, ezért is kell sietni.

- Lelkileg hogyan viseli az eltűnt személyek keresését, és azt, ha valakit nem tudnak időben megtalálni?

- Tavaly történt egy tragédia, amikor holtan találtam egy több hete eltűnt családanyát. Borzasztóan megviselt, de egyébként is minden tragédiával végződő eltűnés megvisel lelkileg. Nemrég háromszáz kilométerről kértek segítséget, és már azon gondolkodtam, hogyan segíthetnék a családnak, amikor jött az sms, hogy „Elkéstünk, Attila.”

Feldolgozni is nehéz ezeket az eseteket. Egy édesanyával, aki elvesztette a fiát, a mai napig tartom a kapcsolatot, időnként írok neki, és beszélünk pár szót.

- Mivel előzhetők meg a tragédiák?

- A szakemberek szerint az öngyilkosságra készülők esetében gyakran vannak apróbb jelek. Változás a viselkedésben, a szokásokban, furcsa posztok a közösségi oldalakon, vagy olyan hangnemű, stílusú posztok, amelyek jelzik, hogy valami nincsen rendben, hogy baj lehet.

- Ha eltűnik egy személy, a hozzátartozók mit tegyenek? Mi az első?

- Az idő roppant fontos, minél előbb bejelentést kell tenni a rendőrségen, és igenis szükség van a civil keresőkre, a segítőkre, az egyesületekre: azonnal segítséget kell kérni tőlük, mert a rendőrség túlterhelt, nincsen mindenre kapacitásuk.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
Magas a koleszterin szinted? 4 tipp, amivel durván csökkentheted azt
Bárki leküzdheti a magas koleszterinszintet, adunk hozzá tanácsokat.

Megosztom
Link másolása

Amikor egy rutin vérvizsgálat kimutatja, hogy a koleszterinszinted magasabb a kelleténél, több dolgot is tehetsz, hogy visszafordítsd a számokat.

A koleszterinszint mérése 45 éves kortól az egészségügyi ellenőrzések rendszeres részévé válik.

Ha azt mondják, hogy a tiéd is magasabb a kelleténél, nem vagy egyedül.

Ez azonban azt is jelenti, hogy most kell cselekedned, hogy visszaállítsd a koleszterinszintedet egy egészséges szintre.

A koleszterin lényege

A koleszterin egy zsíros anyag, amelyre a szervezetnek szüksége van hormonok és a D-vitamin előállításához, valamint a sejtek javításához. Elengedhetetlen a test működéséhez, de a túl sok koleszterin veszélyeztetheti az egészségünket.

Valószínűleg hallottál már a vérben található két leggyakoribb koleszterintípusról: az alacsony sűrűségű lipoproteinről (LDL vagy "rossz" koleszterin) és a magas sűrűségű lipoproteinről (HDL vagy "jó" koleszterin).

Az LDL-t azért tartják rossznak, mert megtapadhat az artériák falán, elzáródásokat okozva. A HDL viszont elszállítja a rossz koleszterint az artériákból vissza a májba, ahol az lebomlik és kiürül a szervezetből.

Ezen kívül léteznek trigliceridek is – ezek a leggyakoribb zsírok a testünkben. A magas trigliceridszint, különösen ha magas LDL (rossz) koleszterinnel vagy alacsony HDL (jó) koleszterinnel párosul, növeli a szívroham vagy a stroke kockázatát. Ezért nagyon fontos, hogy ezt a területet kontroll alatt tartsd.

A magas koleszterinszintnek nincs egyetlen kiváltó oka, az életkor, a dohányzás, a mozgáshiány, az egészségtelen táplálkozás, a túlsúly és örökletes tényezők mind hozzájárulhatnak.

 

Szerencsére a kockázati tényezők többségének csökkentésére van mód.

Magas a koleszterinem – most mi lesz?

„A koleszterin értéke nagyon fontos – valójában ez a szívrohamok vezető kockázati tényezője. De azt is figyelembe kell venni, hogy valaki összességében mekkora kockázatnak van kitéve a szívbetegségek tekintetében” – magyarázza Natalie Raffoul, a Szív Alapítvány egészségügyi programjainak vezetője.

Minden beteg kezelése attól függ, hogy milyen egyéb egészségügyi tényezők vannak jelen. Például egy 45 éves, dohányzó páciensnél vagy valakinél, akinek a családjában a szívbetegség vagy a cukorbetegség gyakrabban fordult elő, más kezelést kaphat, mint az, akinél nincsenek más kockázati tényezők.

A jó hír az, hogy te is csökkentheted a szívbetegség kockázatát.

„Bizonyítékok vannak arra, hogy az életmódbeli változtatások, például a rendszeres testmozgás és a szívbarát étrend, körülbelül 15-20 százalékkal csökkenthetik a koleszterinszintedet”

– magyarázza Raffoul.

A háziorvos szükség esetén gyógyszereket is felírhat, és néhány hónap múlva visszahív ellenőrzésre. Tehát, ha kiderült, hogy a koleszterinszinted túl magas, itt az ideje, hogy az egészségedre koncentrálj.

Mozogj rendszeresen

A rendszeres fizikai aktivitás növeli a jó koleszterin mennyiségét, és segít a testsúly kezelésében. Törekedj arra, hogy a hét legtöbb napján 30-60 perc mérsékelt intenzitású testmozgást végezz, és heti két alkalommal iktass be erősítő edzéseket is.

Raffoul azt is javasolja, hogy sétálj a buszmegállóig, használd a lépcsőt, menj el sétálni ebédszünetben, vagy állj fel, amikor csak lehetőség van rá a nap folyamán.

Változtass az étrendeden

Az étrend megváltoztatása kulcsfontosságú a koleszterinszint szabályozásában.

- Fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát.

- Tartalmazzon az étrended sokféle fehérjében gazdag ételt, például halat és tengeri herkentyűket, hüvelyeseket, dióféléket és magvakat. Kis mennyiségben tojást és sovány szárnyast is beilleszthetsz. Ha vörös húst választasz, ügyelj arra, hogy sovány legyen, és a fogyasztását korlátozd heti egy-három alkalomra.

- Mehet a tej, joghurt és sajt, de ha magas a vérkoleszterinszinted, válassz csökkentett zsírtartalmú változatokat.

- Használj egészséges zsírokat, például dióféléket, magvakat, avokádót, olívát és ezek olajait a főzéshez.

- Fűszerezd ételeidet gyógynövényekkel és fűszerekkel só helyett.

Ajánlott továbbá korlátozni a gyorsételek, cukros italok, péksütemények, csokoládék és cukorkák fogyasztását a koleszterinszint csökkentése érdekében.

Hagyd abba a dohányzást

A dohányzás elhagyása javítja a HDL koleszterinszintet – ráadásul gyorsan. A Mayo Klinika szerint egy éven belül a szívbetegség kockázata a felére csökken a dohányosokhoz képest.

Ne add fel

A koleszterinszint javulása időbe telik – magyarázza Raffoul, ezért a háziorvosod rendszeresen ellenőrizni fogja, hogy az életmódbeli változások vagy a gyógyszerek hatásosak-e.

Ha ezeket a pozitív változtatásokat következetesen beépíted az életedbe, és összpontosítasz a céljaidra, drasztikusan megváltoztathatod az életed irányát.


Megosztom
Link másolása

FONTOS
Tragédia: A légiutas-kísérő az utasok szeme láttára esett össze és hunyt el
Aznap nem is volt szolgálatban, csak családjához szeretett volna hazatérni.

Megosztom
Link másolása

Egy tragikus esemény, ami mélyen megrázta az érintetteket és a légi közlekedés Olaszországban.

Gabriella Cario, az ITA Airways 57 éves légiutas-kísérője váratlanul elhunyt, miközben hazafelé tartott a családjához egy repülőgépen.

A nő már a felszállás előtt sem érezte jól magát, de úgy döntött, nem kée orvosi segítséget, és inkább hazautazik. Sajnos állapota gyorsan romlott, majd a repülőre szállást követően összeesett, és az újraélesztési kísérletek ellenére elhunyt a Reggio Calabria repülőtéren.

A tragédia során nem volt szolgálatban, csupán hazafelé tartott a munkaadója járatával. Halálának pontos oka egyelőre nem ismert, és vizsgálatok zajlanak annak tisztázására.

Az esemény miatt a Rómába tartó járatot késő estére halasztották. Az esetről a Repubblica Roma számolt be.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
„A rendőrség csak akkor hiszi el a bántalmazást, ha az áldozat késsel a hátában sétál be”
Kockázatfelméréssel ki lehetne szűrni a bántalmazó kapcsolatokat és meg lehetne előzni a gyilkosságok nagy részét. Erről a családon belüli bántalmazás egyik elszenvedője beszélt.

Megosztom
Link másolása

A családon belüli erőszak súlyosbodása és a gyilkosságok (mint amilyen az aszódi kettős gyilkosság vagy a tiszaújvárosi gyilkosság volt) nagy része megelőzhető lenne.

A megelőzés elengedhetetlen része, hogy a fizikális vagy más bántalmazást elszenvedett áldozatokkal kockázafelmérő kérdőívet töltetnek ki, nők és gyerekek elleni családon belüli erőszakra specializálódott szervezet segítségével. Amint az is, hogy a bántalmazó ellen távoltartást kérhessenek az áldozatok, és azt meg is kapják, olyan hosszú időre, amennyi szükséges. Vagy az, hogy a bántalmazottakat kimenekítik a bántalmazó kapcsolatból és biztonságba helyezik.

Így kellene legalábbis működnie a gyakorlatban az áldozatvédelemnek az érintettek szerint. Egyikük, Márti, aki hat éve lépett ki a bántalmazó kapcsolatból, és azóta is harcot vív ellene a volt párja, elmondta, milyen tapasztalatokat szerzett az elmúlt években a hivatalos szervek és intézmények útvesztőjében.

- Az elmúlt hat évben a rendőrségen vagy bármelyik hivatalos szervnél találkoztál-e a kockázatértékeléssel? Erre irányuló kérdéseket feltett-e neked bárki?

- Nem, mert csak azt vizsgálta minden szerv, ami éppen akkor ott kérdés volt. Előfordult, hogy ha valamit hozzá akartam tenni az esethez, kiegészíteni információkkal a történteket, a rendőrség azt mondta, hogy ez nem tartozik a vád időszakba, ezért nem érdekli őket.

Az ügyem ugyanis zaklatással kezdődött, annak volt egy vádja, és semmivel nem voltak hajlandók foglalkozni, ami azon kívül esett. Akkoriban két, nőket segítő szervezettel is tartottam a kapcsolatot, ők azt mondták, a rendőrség majd elvégzi a kockázatelemzést, amiből kiderül, mennyire veszélyes a párom.

- Elvégezték a kockázatelemzést?

- Semmilyen ahhoz hasonló kérdést nem tettek fel sem a rendőrségen, sem a gyermekvédelemmel vagy áldozatvédelemmel foglalkozó hivatalokban, nemhogy a konkrét kockázatelemzési kérdőív kérdéseit. Pedig hasznos volna, ha a hatóságnak használnia kellene bántalmazással, családon belüli erőszakkal kapcsolatos ügyekben. Azokban az ügyekben, amelyekben én segítek más, bántalmazást elszenvedett áldozatoknak, negatív visszajelzéseket hallottam a hatóságról.

- Hasonló tapasztalataik voltak? Nem történt a kihallgatáskor vagy azután kockázatelemzés?

- Így van. Az én esetemben például azután sem történt, hogy elmenekültem a bántalmazó páromtól, és ő SMS-ben fenyegetett meg. Fölhívtam a 112-őt, ott elmondtam, mi történt, a rendőr felolvastatta velem az SMS szövegét, érdeklődött, voltak-e előzmények. Majd a hallottak alapján azt tanácsolta, reggel menjek be a rendőrségre távoltartást kérni.

Reggel 8 órára bementem a rendőrségre, ott azonban azt mondták nekem, hogy „Az csak feltételezés, hogy a volt párom el fogja vinni a gyereket”, és majd akkor szóljak, amikor ténylegesen ott van nálam és valamit csinált is. Még azt is megkaptam, hogy „Tudja maga, hány volt élettárs jön ide hisztizni a kapitányságra?”

Feltettek ugyan pár kérdést, de már nem emlékszem, mit, mert elsírtam magam. Odamentem segítségért, és ezt kaptam, azok után, hogy egy zaklatási ügy már elindult a volt párommal kapcsolatban. Még arra sem méltattak, hogy egy külön szobában beszéljenek velem, ez a jelenet az előtérben zajlott. Sajnos kénytelen voltam később szólni, mert még aznap nekem jött a nyílt utcán, következett a garázdaság és a testi sértés… De még azt követően sem készült az ügyemmel kapcsolatban semmilyen kockázatelemzés.

A kockázatfelmérés, vagyis az elkövető veszélyességének felmérése arra szolgál, hogy megállapítható legyen, ha az áldozatot súlyos bántalmazás fenyegeti.

Ehhez külföldi szakemberek egy 26 kérdésből álló kérdőívet is kidolgoztak. Ezen olyan kérdések szerepelnek, mint például „Előfordult-e már, hogy a bántalmazás miatt orvosi segítségre volt szüksége?”, Bántalmazta-e már Önt szexuálisan? vagy „Gyanakvó, vagy túlzottan féltékeny a partnere, illetve figyeli és kontrollálja-e Önt?”

- Ezek szerint 2018 augusztusa óta nem készült veletek kapcsolatban kockázatelemzés.

- Pontosan, pedig az ügyek még javában tartanak, többek közt polgári per a gyermek elhelyezéséért. Ezen kívül különböző eljárásokat indíttatott ellenem az apa, bosszúhadjáratként.

A nyár folyamán egyébként borzasztóan felkavart Simsik Cynthia kézilabdázó ügye: a nő édesapja arról számolt be, hogy bántalmazó kapcsolatban élt a lánya, de ha nem mondta volna, akkor sem hittem volna el, hogy a gyilkosságnak nem volt semmilyen előzménye.

Sorstársaimmal együtt azt tapasztaltam, hogy amikor bántalmazás áldozataként bemegyünk segítséget kérni egy hivatalba, még egy jegyzőkönyvet sem kapunk, így nyoma sincs annak, hogy ott jártunk. Nem azért nincs, mert nem történt segítségkérés, hanem azért, mert a segítségkérés nem lett iktatva.

Amikor jegyzőkönyvet kérünk, akkor pedig fel vannak háborodva, hogy „Erről nem kell jegyzőkönyvet írni”. Így az előzmények kockázatértékelése egyszerűen lehetetlen.

- Mit tehet ilyenkor az áldozat?

- Egy volt gyámügyes munkatársam azt tanácsolta, kérjem, hogy ott a helyszínen írják le, hogy nem adnak jegyzőkönyvet, de én ott voltam.

A másik, hogy mindenkinek joga van valakit magával vinni, hogy legyen tanú mindenre. Ezen kívül folyamatosan naplózzuk, hogy hol jártunk, melyik ügyintézőnél, melyik nap és hány órakor.

Rosszabb esetben vigyünk diktafont, de ne csak azért, hogy a felvételt felhasználjuk majd hivatali eljárásoknál, hanem azért is, mert a bántalmazottak pszichésen olyan beszűkült állapotba kerülhetnek a bántalmazástól és a félelemtől, hogy nem biztos, hogy mindenre emlékeznek.

Amit a hivatalokban az ügyintézőkben is tudatosítani kellene, az, hogy hatalmas dolog, ha egy bántalmazott felismeri, milyen élethelyzetben van, és segítséget akar kérni, ezért minden támogatást meg kell neki adni. Feszül egyébként egy nagy ellentmondás az egész hivatali rendszerben.

- Pontosan mire gondolsz?

- Arra, hogy amikor a bántalmazottak segítséget kérnek a bántalmazó partner miatt, akkor a hivatalok gyakran érdemi segítségnyújtás nélkül kezdik presszionálni az áldozatokat, hogy lépjenek ki a bántalmazó kapcsolatból, különben kiemelik a gyerekeket a családból. Az nekik mindegy hogyan lépjen ki elegendő pénz, kapcsolatok, illetve a környezete támogatása nélkül, oldja meg, ahogy tudja.

Majd amikor kilép az áldozat a bántalmazó kapcsolatból, kényszerláthatásra kötelezik őket. Vagyis arra, hogy a gyerek újra és újra, kötelező jelleggel találkozzon a bántalmazó szülővel, akitől el kellett menekülniük. Ezzel a bántalmazás nem szűnik meg, csak a rendszere változik. Ilyenkor sajnos az is előfordul; hogy a láthatás ideje alatt a bántalmazó megöli a gyerekeket, vagy a volt párját, vagy mindannyiukat. Nem egy ügy végződött családirtással, biztosan te is emlékszel még a győri esetre.

Az áldozatok szerint hasznos lenne, ha a válásoknál a rendszerben és a bíróságon is megkülönböztetnék a többi ügytől a bántalmazó kapcsolatokat, és ennek fényében döntenének a gyermekelhelyezésekről, illetve a gyermek-szülő kapcsolattartásról.

Azt is szeretnék, ha nem húzódnának hosszú ideig, akár 8-10 évig ezek az ügyek. Az elhúzódó perek ugyanis gyermekjogi kockázatnak számítanak.

Az sem mindegy, hogyan történik a válás. Mint azt a Hintalovon Alapítvány is leírta, önmagában nem a válás, hanem annak minősége traumatizálja a gyermekeket.

Az áldozatok azt is problémásnak látják, hogy a bántalmazót a bírósági döntések értelmében a gyereknevelésre ugyanolyan alkalmas személynek találják, mint a másik szülőt, vagyis azt, akit bántalmazott, és aki emiatt kénytelen volt elmenekülni.

- Említetted, és egy korábbi interjúban is elmondtad, hogy bosszúhadjáratot folytat ellenetek a volt párod.

- Rengeteg jogi eljárással, különféle feljelentésekkel és a gyermekelhelyezési perrel büntet bennünket, amiért nem maradtam a bántalmazó kapcsolatban. Jelenleg egy polgári per van másodfokon, amit első fokon megnyertem. Folyamatban van két büntetőügy, volt két gyámügyi védelembe vételi eljárás, amit az apa indított. Ezen kívül volt 10-12 ideiglenes intézkedés, kapcsolattartási végrehajtás, amiben az apa kérte a gyermeket magához, vagy pénzbüntetéseket akart rám kiszabatni.

Minden esetben, amikor az áldozat elmenekül a kapcsolatból, azután a bántalmazó személynél van a közös gyermek, az kockázatot jelent. Megvan a veszélye, hogy bántani fogja a gyermeket, vagy kioltja az életét. A legtöbb családon belüli gyermekgyilkosság ilyenkor történik.

Ezeknek az eseteknek általában akkor van vége, ha valamelyik fél meghal. Vagy jobb esetben akkor, amikor a gyerek nagykorú lesz.

És ezeket az eseteket gyakran fenyegetőzés előzi meg, tehát a bántalmazó el is mondja, mit fog csinálni, csak a hivatalok nem veszik komolyan az áldozat félelmét és a bántalmazó fenyegetőzését vagy zaklatásait.

Sokaktól hallottam, hogy Magyarországon csak akkor hiszik el a bántalmazást, ha az áldozat késsel a hátában sétál be a rendőrségre…


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk

FONTOS
Ha ezt eszed a terhesség alatt, 20%-kal csökkenhet az autizmus kockázata a babánál
Hatása nem helyettesíthető semmilyen táplálékkiegészítővel.

Megosztom
Link másolása

Egy új tanulmány szerint, ha terhesség alatt halat eszünk, 20%-kal csökkenhet az esélye annak, hogy a gyermeknél autizmust diagnosztizáljanak. Ugyanakkor a halolajkapszulák szedése nem mutatott hasonló hatást.

„Ez a kutatás újabb bizonyítékot ad arra, hogy a rendszeres halfogyasztás terhesség alatt biztonságos és jótékony hatású”

– mondta Dr. Emily Oken, a Harvard Orvosi Kar és a Harvard Pilgrim Egészségügyi Intézet professzora. „A halak fogyasztása segíthet abban, hogy kisebb legyen a koraszülés esélye, és a baba agya is jobban fejlődjön.” Terhes nők számára

ajánlott hetente 2-3 adag, alacsony higanytartalmú tengeri herkentyű fogyasztása, hogy segítse a magzat agyának fejlődését. Leginkább a tőkehalat javasolják a tudósok.

A tanulmány szerzői – akiket a Drexel Egyetem kutatói vezettek – azt találták, hogy a várandós nők egynegyede egyáltalán nem evett halat. A kutatásban 10 800 nő halas étrendjét és 12 646 nő halolaj-kiegészítők használatát vizsgálták, hogy megnézzék, van-e összefüggés az autizmus diagnózisa és az autizmushoz kapcsolódó tulajdonságok között. A résztvevők 65–85%-a nem használt halolajkapszulákat vagy omega-3 zsírsav kiegészítőket.

Az omega-3 zsírsavak fontosak a szervezet számára, különösen a szív, az agy és a szem megfelelő működéséhez.

Ezek az anyagok halakban, dióban, lenmagban és zöldségekben találhatók, de halolajkapszulákkal is pótolhatók, mert a test nem termeli őket magától.

A Drexel tanulmány szerint a halfogyasztás jobban csökkentette az autizmus előfordulásának esélyét a lánygyermekeknél. A halolajkapszulák terhesség alatt azonban nem mutattak kapcsolatot az autizmus diagnózisaival vagy autizmushoz kapcsolódó tulajdonságokkal.

Az autizmus olyan fejlődési zavar, amely befolyásolja, hogyan tanulnak, viselkednek és kommunikálnak az emberek. A kutatók szerint ez egy bonyolult állapot, amelyet még nem teljesen értenek. Az eredmények az American Journal of Clinical Nutrition szeptemberi számában jelentek meg. A kutatók szerint fontos lenne jobban tájékoztatni a terhes nőket a halak fogyasztásának fontosságáról.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk