ÉLETMÓD

„A terápia nem úgy néz ki, hogy egy pszichiáter és a betege minden ülésen be-ekiznek” - jön a pszichedelikum-asszisztált terápia

Hamarosan könnyebben hozzáférhetővé válhatnak a pszichedelikus terápiák az EU-n belül, persze nem mindegy, milyen keretek közt. Mentális válságban a kontinens, sorsfordító lehet az előrelépés.

Megosztom
Link másolása

Az EU-ban hat emberből egynél több szenved mentális betegségben a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) felmérése szerint, ez pedig mentális krízisként is felfogható. Azt is megvizsgálták, hogy

a betegek fele nem reagál a jelenleg elérhető kezelésekre, holott mentális betegségekre uniós szinten 600 milliárd euró folyik el az éves GDP-ből.

Mindeközben a pszichedelikum-asszisztált terápiákról világszerte egyre több vizsgálat bizonyítja, hogy bizonyos mentális problémák esetén látható és tartós pozitív eredményeket hoznak.

Egyes pszichedelikumokkal kezelhető a poszttraumás stressz, a depresszió,

egy sor kényszerbetegség, hospice jelleggel is több helyen használják életvégi szorongás csökkentésére, és döbbenet, de szerhasználati zavaroknál segítheti a leszokást. A dohányzásról vagy az alkoholról is.

A PsychedeliCare szervezete éppen ezért kezdeményezte az Európai Bizottságnál, hogy e terápiák egyfajta EU-s standardnak megfelelően működhessenek. A pszichedelikus szerek EU-n belüli terápiába való integrálásához szükséges

jogi kereteket és egészségügyi feltételeket szeretnének, így növelve a hozzáférhetőség lehetőségét olyan pácienseknek, akiknek mentális állapota megkívánja a pszichedelikus terápiát.

Ez nem azt jelenti, hogy egy random LSD trip megoldana bármilyen szorongásos panaszt, vagy gyógyír lenne az ország alkoholproblémáira. Itt a pszichedelikumok terápiás keretek közti alkalmazásáról van szó, ami messze túlmutat a szerhasználaton, sőt. Rick Strassmann DMT-kutató fogalmazta meg kiválóan a pszichedelikus terápiák krédóját:

„A szer, szet és szetting hármasságából a legkevésbé fontos, a legjelentéktelenebb a szer.”

Itt tehát nem egyfajta szerhasználati legalizálásról, hanem a terápiás közeg magasabb szintre emeléséről van szó. Kanada és az USA ebben például már élen jár.

„Ez a kezdeményezés egyrészt szorgalmazza a pszichedelikum-asszisztált terápiák bevezetéséhez szükséges keretek kidolgozását például a sztenderdek, képzések, biztonság és etikai kérdések kapcsán, másrészt kutatások finanszírozását és kutatói hálózatok létrehozását kéri az EU-tól. Emellett

kiemeli a közös uniós jogi álláspont szükségességét a pszichedelikumok újrakategorizálásának kérdésében

- összegezte lapunknak Dr. Móró Levente tudatkutató és drogszakértő, a kezdeményezés magyarországi kapcsolattartója.

A további kutatásokat is egyszerűsíthetné ez, hiszen most a pszichedelikumok legtöbbje jogilag kábítószernek minősül, így a kísérletek és az engedélyeztetési folyamatok is nehézkesek.

A kezdeményezésnek 1 év alatt kell összegyűjtenie 1 millió aláírást, hogy az ügy előre mozdulhasson. Dr. Móró elmondása szerint

a pszichedelikum-asszisztált terápiákat enélkül is engedélyezni fogják, itt az a nem mindegy, hogy a rászorulók hogyan jutnak a kezeléshez, ha hozzájutnak egyáltalán.

Ha az EU mögé áll, akkor gyorsabban és biztonságosabban juthat hozzá egy kilátástalanságban vagy szorongásban élő ember a megfelelő terápiához.

Pszichedelikum gyorstalpaló

A pszichedelikumok családja tudattágító szerekből áll, tehát nem kell attól félni, hogy a terápia alkalmával heroint szúrnak az ember szemébe.

A terápiában használt pszichedelikumok közé sorolható az MDMA, a pszilocibin, az LSD, az ayahuasca, az ibogain és az egyébként legális ketamin is.

Az ecstasyként ismert metiléndioxi-metamfetamin, vagyis az MDMA vizsgálatok szerint PTSD kezelésére alkalmas lehet (legyen szó háborús emlékek vagy nemi erőszak feldolgozásáról, de akár gyermekkori trauma is kiválthatja azt).

A terápiás keret itt nem úgy néz ki, hogy egy pszichiáter és a betege minden ülésen be-ekiznek.

Több hónap masszív pszichoterápiát ölel fel a kezelés, és emellett fogyaszt a páciens nagyjából 2-szer MDMA-t.

A pszilocibin a varázsgomba hatóanyaga, amely terápiás alkalmazásban hatékony antidepresszánsnak bizonyult, segít megszabadulni az addikcióktól, és hospice-ban is alkalmazható. Gyakorlatilag ugyanez igaz az LSD terápiára is azzal a különbséggel, hogy a terápiás hatásaiban szinte megegyező varázsgombához képest az LSD a körülbelül kétszer hosszabb hatásideje (8-12 óra) miatt egyrészt

fárasztóbb a páciens számára, másrészt aránytalanul több munkát igényel a terapeuták részéről.

Az Ayahuasca egy dél-amerikai többösszetevős főzet, amely így mentális elakadásokat segítő tudattágító szerré válik. Pszichoaktív alkaloidját, a dimetiltriptamint (DMT) terápiás keretek közt tisztán alkalmazzák. Leginkább a függőségek kezelésében mutatnak pozitív eredményeket a kísérletek, de a szorongásos tüneteket is csökkentheti, ha megfelelő közegben alkalmazzák.

Az ibogaint egy afrikai növényből vonják ki, szintén kiváló függőségek ellen, és néhány terápiás protokoll esetén már 1-2 alkalommal elérhető pozitív eredmény.

A hatáshoz mindenképpen kell pszichológiai támogatás.

Ketamin klinikák világszerte vannak, az infúziókban beadott, de az utóbbi években már orrspray-kben is található hatóanyag antidepresszáns és szorongásoldó hatást válthat ki, szintén segíthet a függőségek, például a depresszióval gyakran együtt járó alkoholizmus kezelésében.

„A pszichedelikum-asszisztált terápiák közül a mélydepresszió kezelésére irányuló ketamin-terápia mindenhol elérhető az EU-ban. A ketamin egy évtizedek óta ismert, széles körben használt és biztonságosnak tartott, törzskönyvezett gyógyszerhatóanyag az ember- és állatgyógyászatban egyaránt.

Pszilocibinnel - a varázsgomba hatóanyagával - több kísérleti program is fut Európában, amelyek leginkább a depresszió és alkoholizmus kezelését célozzák.

Ezeknek a klinikai kísérleteknek egy részét az EU támogatja 6,5 millió euróval. Az MDMA-asszisztált terápiák viszont még engedélyre várnak néhány évig, ezekhez addig nem lehetséges hivatalosan hozzájutni” - mondta el lapunknak Dr. Móró Levente.

Hozzátette, hogy a klinikai kísérleteket már elvégezték az MDMA esetében, de a gyógyszerkérvényezés elfogadásához még további bizonyítékok szükségesek.

„Emiatt újabb kutatások folynak, amelyek elkészültével az MDMA-t az USA-ban és az EU-ban is törzskönyvezik, és a nemzeti szabályozások által előírt módokon terápiás célokra lesz használható.

A terapeutaképzések már sok éve folynak, úgyhogy mire az MDMA gyógyszerré válik, már több ezer képzett terapeuta fogja tudni kielégíteni a hirtelen fellépő terápiás igényeket.”

Önmagukban, rekreációs céllal fogyasztva ezekről az anyagokról nem mondható ki terápiás hatás, emellett illegálisak is, pszichedelikum-asszisztált terápiában viszont támogatóak.

Így néz ki egy pszichedelikus terápia

A pszichedelikum-asszisztált terápia alapja a klasszikus beszélgetős terápiás ülés, amelyben a felkészülési időszak is hangsúlyos. Emellett használnak az orvos által meghatározott készítményt, de nem minden ülésen kell erre számítani. A pszichedelikum használata közben megjelenő élményeket nyugodt, klinikai körülmények közt éli át az egyén, majd később ezeket az élményeket integratív feldolgozás követi.

Tehát nincs magára hagyva a trippel, a pszichológus segíti az értelmezést és az új megküzdési stratégiák hétköznapokba ültetését.

Nem pszichedelikus elemek nélkül tehát nincs pszichedelikum-asszisztált terápia.

„A terápia pontos típusát és szükségességét a különböző kezelőorvosok különböző javaslatai alapján érdemes megválasztani vagy összeválogatni. Tehát nem úgy megy a dolog, hogy a páciens elhatározza, hogy neki milyen kezelésre van szüksége az adott zavarára, hanem a diagnózisból kiindulva lehet a kezelési lehetőségeket mérlegelni, nem feltétlenül szer-asszisztált terápiával indítva.

Profi ellátásban a kezelés előtt részletes állapotfelmérés történik, és akár el is tanácsolják a pácienst,

ha az esetében magas kockázatúnak ítélik meg az adott terápia alkalmazását” - mondta el Dr. Móró Levente.

Az utcai szerhasználat továbbra is tiltott marad, ellenben a gyógyászati célú felhasználási lehetőségeket rendszerszinten elismerhetik, ha a kezdeményezés sikerrel jár. Ez magában hordozza a hatóanyagok tisztasági és minőségi garanciáját, illetve a terápiás kereteknek is szigorú feltételei vannak.

Ezért továbbra sem lesz dicséretes például a zug-ayahuascázás, sőt, továbbra is kuruzslásnak minősül majd minden ilyen, végzettség és engedélyek hiányában végzett tevékenység.

„A laikus, underground terápiákkal az a gond, hogy 'okosba' megoldva a kliensnek nincs semmiféle fogyasztóvédelmi, jogorvoslati és/vagy panaszlehetősége. Hiszen a "terapeutája" felett nincs semmilyen szakmai felügyelet, amely képzést, szupervíziót és visszajelzést adhatna a számára, rossz esetben pedig felelősségre vonhatná és megakadályozhatná az újabb kliensekkel történhető véletlen baleseteket vagy akár szándékos visszaéléseket” - mutat rá az egyik problémára a szakember.

Különbség a szerhasználat és a pszichedelikus terápiák közt

„A lehetséges veszély sosem a szerben rejlik, hanem szerhasználatban.

A szerhasználatot viszont nem a szer 'csinálja', hanem a szerhasználó,

aki egy nagyon bonyolult személyes, társas, kulturális és társadalmi közegben működik. Úgyhogy a szerhasználat következményei leginkább a szerhasználó szándékainak, céljainak, hozzáállásának és lelkületének függvényében változhatnak és lehetnek számára hasznosak, károsak, vagy bármilyenek” - tartja a tudatkutató.

A terápia segítség lehet a szerhasználóknak is,

hiszen azzal a mélyen gyökerező problémával is tudnak foglalkozni, ami miatt az illető a szerhez nyúl. A kábítószer kriminalizálása egyébként a kábítószerekkel kapcsolatos ártalmakat súlyosbítja, Dr. Móró szerint pedig a külföldi példák azt mutatják, hogy ahol a dekriminalizáció és a legalizáció megtörtént, a szerhasználatból eredő problémák csökkentek.

Mindez nem is a legalizálás-tiltás mezsgyéjén futó családi viták elmélyítése miatt fontos, hanem azért, mert ehelyett sokkal fontosabb lenne a kiváltó okok terapizálása felé fordulni,

és abba ölni a pénzt - a pszichedelikum-asszisztált terápiás kutatások szerint sokkal látványosabban javulhatna ettől az emberek mentális állapota.

Akiknek abszolút tiltólistásak a pszichedelikumok

Nem mindenki számára lenne megváltás a pszichedelikus terápia, sőt, bizonyos esetekben több hátránnyal is járhat. Ugyanakkor ezt minden esetben a páciens szakorvosának feladata felmérni, így jó esetben

ilyen jellegű terápiára az fog bekerülni, akinek tényleg szüksége van rá - és ha a petíció sikerrel jár, akkor nem csak hosszú várólisták, körülményes eljárások és milliós tételek kifizetése után.

„Mivel a pszichedelikus terápiák során egy erős tudatmódosulás történik, ezért a hétköznapi valóságtól könnyebben elkószáló, majd oda nehezebben visszatérő, vagyis kevésbé stabil mentális állapotú páciensek esetén fokozott óvatosságra van szükség.

A családban, közeli rokonságban előforduló bizonyos mentális betegségek, például skizofrénia, borderline vagy bipoláris zavar esetén mindenképpen tájékoztatni kell a terapeutákat,

mert ők tudják megmondani a tapasztalataik alapján, hogy érdemes-e többletkockázatot vállalni ilyenkor” - figyelmeztet Dr. Móró.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ezért nem szabad nyitva tartanod a mosógép ajtaját akkor sem, ha bebüdösödik tőle a dob
A szakértők szerint sürgősen szokj le róla, mert a nyitva hagyott ajtó többet árt, mint használ. Azt is elmagyarázták, miért.

Megosztom
Link másolása

Első ránézésre logikusnak tűnhet nyitva hagyni a mosógép ajtaját – hiszen így kiszellőzik, és nem lesz dohos. Valójában azonban ez a módszer többet árt, mint használ - írja a Startlap az Ireceptar portálra hivatkozva.

A cikk azt írja, problémákat okozhat hosszú távon a nyitva hagyott mosógép-ajtó.

A szakértők szerint egyébként nem garancia a penészképződés megakadályozására az, ha nyitva hagyjuk az ajtót. Viszont árthatunk vele.

Folyamatosan terheli ugyanis a zsanérokat a nyitott ajtó súlya. Emiatt az elöltöltős mosógépek ajtajánál a zsanérok később meglazulhatnak. "Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is"

- írja a lap.

A nyitott hagyott ajtó ráadásul a mosógép mechanikájára is hatással lehet, főleg a modernebb, szenzorokkal ellátott típusoknál. Ha pedig a gép nem pontosan érzékel, a mosást és a szárítást is befolyásolhatja, és előfordulhat, hogy több áramot fogyaszt majd a gép.

Ezért a szakértők a következőt javasolják.

Mosás után hagyd nyitva az ajtót, amíg lehűl és kiszárad a dob, azután csukd be a mosógéped ajtaját. Rendszeresen futtass tisztító programot, időnként pedig ecetes vízzel vagy speciális tisztító folyadékkal mosd át a dobot. Fontos, hogy ne használj tömény ecetet a mosógép tisztításához, mert azzal tönkre teheted.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása