„A terápia nem úgy néz ki, hogy egy pszichiáter és a betege minden ülésen be-ekiznek” - jön a pszichedelikum-asszisztált terápia
Az EU-ban hat emberből egynél több szenved mentális betegségben a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) felmérése szerint, ez pedig mentális krízisként is felfogható. Azt is megvizsgálták, hogy
Mindeközben a pszichedelikum-asszisztált terápiákról világszerte egyre több vizsgálat bizonyítja, hogy bizonyos mentális problémák esetén látható és tartós pozitív eredményeket hoznak.
egy sor kényszerbetegség, hospice jelleggel is több helyen használják életvégi szorongás csökkentésére, és döbbenet, de szerhasználati zavaroknál segítheti a leszokást. A dohányzásról vagy az alkoholról is.
A PsychedeliCare szervezete éppen ezért kezdeményezte az Európai Bizottságnál, hogy e terápiák egyfajta EU-s standardnak megfelelően működhessenek. A pszichedelikus szerek EU-n belüli terápiába való integrálásához szükséges
Ez nem azt jelenti, hogy egy random LSD trip megoldana bármilyen szorongásos panaszt, vagy gyógyír lenne az ország alkoholproblémáira. Itt a pszichedelikumok terápiás keretek közti alkalmazásáról van szó, ami messze túlmutat a szerhasználaton, sőt. Rick Strassmann DMT-kutató fogalmazta meg kiválóan a pszichedelikus terápiák krédóját:
Itt tehát nem egyfajta szerhasználati legalizálásról, hanem a terápiás közeg magasabb szintre emeléséről van szó. Kanada és az USA ebben például már élen jár.
„Ez a kezdeményezés egyrészt szorgalmazza a pszichedelikum-asszisztált terápiák bevezetéséhez szükséges keretek kidolgozását például a sztenderdek, képzések, biztonság és etikai kérdések kapcsán, másrészt kutatások finanszírozását és kutatói hálózatok létrehozását kéri az EU-tól. Emellett
- összegezte lapunknak Dr. Móró Levente tudatkutató és drogszakértő, a kezdeményezés magyarországi kapcsolattartója.
A további kutatásokat is egyszerűsíthetné ez, hiszen most a pszichedelikumok legtöbbje jogilag kábítószernek minősül, így a kísérletek és az engedélyeztetési folyamatok is nehézkesek.
A kezdeményezésnek 1 év alatt kell összegyűjtenie 1 millió aláírást, hogy az ügy előre mozdulhasson. Dr. Móró elmondása szerint
Ha az EU mögé áll, akkor gyorsabban és biztonságosabban juthat hozzá egy kilátástalanságban vagy szorongásban élő ember a megfelelő terápiához.
Pszichedelikum gyorstalpaló
A pszichedelikumok családja tudattágító szerekből áll, tehát nem kell attól félni, hogy a terápia alkalmával heroint szúrnak az ember szemébe.
Az ecstasyként ismert metiléndioxi-metamfetamin, vagyis az MDMA vizsgálatok szerint PTSD kezelésére alkalmas lehet (legyen szó háborús emlékek vagy nemi erőszak feldolgozásáról, de akár gyermekkori trauma is kiválthatja azt).
Több hónap masszív pszichoterápiát ölel fel a kezelés, és emellett fogyaszt a páciens nagyjából 2-szer MDMA-t.
A pszilocibin a varázsgomba hatóanyaga, amely terápiás alkalmazásban hatékony antidepresszánsnak bizonyult, segít megszabadulni az addikcióktól, és hospice-ban is alkalmazható. Gyakorlatilag ugyanez igaz az LSD terápiára is azzal a különbséggel, hogy a terápiás hatásaiban szinte megegyező varázsgombához képest az LSD a körülbelül kétszer hosszabb hatásideje (8-12 óra) miatt egyrészt
Az Ayahuasca egy dél-amerikai többösszetevős főzet, amely így mentális elakadásokat segítő tudattágító szerré válik. Pszichoaktív alkaloidját, a dimetiltriptamint (DMT) terápiás keretek közt tisztán alkalmazzák. Leginkább a függőségek kezelésében mutatnak pozitív eredményeket a kísérletek, de a szorongásos tüneteket is csökkentheti, ha megfelelő közegben alkalmazzák.
Az ibogaint egy afrikai növényből vonják ki, szintén kiváló függőségek ellen, és néhány terápiás protokoll esetén már 1-2 alkalommal elérhető pozitív eredmény.
Ketamin klinikák világszerte vannak, az infúziókban beadott, de az utóbbi években már orrspray-kben is található hatóanyag antidepresszáns és szorongásoldó hatást válthat ki, szintén segíthet a függőségek, például a depresszióval gyakran együtt járó alkoholizmus kezelésében.
„A pszichedelikum-asszisztált terápiák közül a mélydepresszió kezelésére irányuló ketamin-terápia mindenhol elérhető az EU-ban. A ketamin egy évtizedek óta ismert, széles körben használt és biztonságosnak tartott, törzskönyvezett gyógyszerhatóanyag az ember- és állatgyógyászatban egyaránt.
Ezeknek a klinikai kísérleteknek egy részét az EU támogatja 6,5 millió euróval. Az MDMA-asszisztált terápiák viszont még engedélyre várnak néhány évig, ezekhez addig nem lehetséges hivatalosan hozzájutni” - mondta el lapunknak Dr. Móró Levente.
Hozzátette, hogy a klinikai kísérleteket már elvégezték az MDMA esetében, de a gyógyszerkérvényezés elfogadásához még további bizonyítékok szükségesek.
„Emiatt újabb kutatások folynak, amelyek elkészültével az MDMA-t az USA-ban és az EU-ban is törzskönyvezik, és a nemzeti szabályozások által előírt módokon terápiás célokra lesz használható.
Önmagukban, rekreációs céllal fogyasztva ezekről az anyagokról nem mondható ki terápiás hatás, emellett illegálisak is, pszichedelikum-asszisztált terápiában viszont támogatóak.
Így néz ki egy pszichedelikus terápia

A pszichedelikum-asszisztált terápia alapja a klasszikus beszélgetős terápiás ülés, amelyben a felkészülési időszak is hangsúlyos. Emellett használnak az orvos által meghatározott készítményt, de nem minden ülésen kell erre számítani. A pszichedelikum használata közben megjelenő élményeket nyugodt, klinikai körülmények közt éli át az egyén, majd később ezeket az élményeket integratív feldolgozás követi.
Nem pszichedelikus elemek nélkül tehát nincs pszichedelikum-asszisztált terápia.
„A terápia pontos típusát és szükségességét a különböző kezelőorvosok különböző javaslatai alapján érdemes megválasztani vagy összeválogatni. Tehát nem úgy megy a dolog, hogy a páciens elhatározza, hogy neki milyen kezelésre van szüksége az adott zavarára, hanem a diagnózisból kiindulva lehet a kezelési lehetőségeket mérlegelni, nem feltétlenül szer-asszisztált terápiával indítva.
ha az esetében magas kockázatúnak ítélik meg az adott terápia alkalmazását” - mondta el Dr. Móró Levente.
Az utcai szerhasználat továbbra is tiltott marad, ellenben a gyógyászati célú felhasználási lehetőségeket rendszerszinten elismerhetik, ha a kezdeményezés sikerrel jár. Ez magában hordozza a hatóanyagok tisztasági és minőségi garanciáját, illetve a terápiás kereteknek is szigorú feltételei vannak.
„A laikus, underground terápiákkal az a gond, hogy 'okosba' megoldva a kliensnek nincs semmiféle fogyasztóvédelmi, jogorvoslati és/vagy panaszlehetősége. Hiszen a "terapeutája" felett nincs semmilyen szakmai felügyelet, amely képzést, szupervíziót és visszajelzést adhatna a számára, rossz esetben pedig felelősségre vonhatná és megakadályozhatná az újabb kliensekkel történhető véletlen baleseteket vagy akár szándékos visszaéléseket” - mutat rá az egyik problémára a szakember.
Különbség a szerhasználat és a pszichedelikus terápiák közt
„A lehetséges veszély sosem a szerben rejlik, hanem szerhasználatban.
aki egy nagyon bonyolult személyes, társas, kulturális és társadalmi közegben működik. Úgyhogy a szerhasználat következményei leginkább a szerhasználó szándékainak, céljainak, hozzáállásának és lelkületének függvényében változhatnak és lehetnek számára hasznosak, károsak, vagy bármilyenek” - tartja a tudatkutató.
hiszen azzal a mélyen gyökerező problémával is tudnak foglalkozni, ami miatt az illető a szerhez nyúl. A kábítószer kriminalizálása egyébként a kábítószerekkel kapcsolatos ártalmakat súlyosbítja, Dr. Móró szerint pedig a külföldi példák azt mutatják, hogy ahol a dekriminalizáció és a legalizáció megtörtént, a szerhasználatból eredő problémák csökkentek.
és abba ölni a pénzt - a pszichedelikum-asszisztált terápiás kutatások szerint sokkal látványosabban javulhatna ettől az emberek mentális állapota.
Akiknek abszolút tiltólistásak a pszichedelikumok
Nem mindenki számára lenne megváltás a pszichedelikus terápia, sőt, bizonyos esetekben több hátránnyal is járhat. Ugyanakkor ezt minden esetben a páciens szakorvosának feladata felmérni, így jó esetben
„Mivel a pszichedelikus terápiák során egy erős tudatmódosulás történik, ezért a hétköznapi valóságtól könnyebben elkószáló, majd oda nehezebben visszatérő, vagyis kevésbé stabil mentális állapotú páciensek esetén fokozott óvatosságra van szükség.
mert ők tudják megmondani a tapasztalataik alapján, hogy érdemes-e többletkockázatot vállalni ilyenkor” - figyelmeztet Dr. Móró.