Testbeszédszakértő: 3 banálisnak tűnő, de nagyon árulkodó jel, amiből kiszúrhatsz egy szociopatát
Gonoszság. Sokan ezzel az egyszerű szóval fejezik ki azt, ami a nárcisztikusok, a pszichopaták és a szociopaták lelkében rejtőzik. Tény, hogy amikor egy átlagember találkozik velük, és valamilyen élethelyzetben először látja meg ezeknek az ijesztően torz lelkenek a valódi arcát, az egy sokkoló élmény.
A pszichopátia és a szociopátia csak a köznyelvben élő fogalmak, a szakemberek antiszociális személyiségzavarnak hívják ezeket. Azért nagyon veszélyesek, mert tulajdonképpen hiányzik belőlük minden emberség.
A szociopátia a szakértők szerint kora gyermekkorban alakul ki, átlalában erőszakos, “züllött”, bántalmazó közegben. A szociopaták köztünk járnak, és bár az álarcuk sokszor tökéles, belül teljesen más van: nem szeretnek, nem tanulnak és nem szoronganak. A felszínen elbűvölőek lehetnek, akár kifejezetten intelligensek is, de egyszerűen nincs lelkiismeretük.
Szinte bármilyen szörnyűséget képesek megtenni másokkal, és a megbánás, az empátia, a könyörület legkisebb jelét se mutatják, és nem is érzik.
Mivel bárhol belefuthatsz egy ilyen rejtőzködő szörnyetegbe – párkapcsolatban, munkahelyen, egyéb közösségben -, jobb, ha felvértezed magad ellenük.
Jesús Enrique Rosas, venezuelai származású testbeszédszakértő, számos könyv szerzője, és egy több százezres Youtube csatorna működtetője sokszor ad tanácsot pszichológiai témában átlagembereknek. Legutóbbi videójában arról a három árulkodó testbeszéd jelről számolt be, amelyek segítségével akkor is kiszúrhatunk egy szociopatát, ha egyébként tökéletes az álarca, és látszólag semmi baj nincs vele. A test ugyanis soha nem hazudik. Íme a három jel:
# Azonnali reakciók más bajára
Tételezzük fel, hogy egy zsúfolt járdán egy idős hölgy megcsúszik, és elesik. Az emberi arc reakciója erre az eseményre is (mind mindenre) kétfázisú. Az első az azonnali, másodpercnyi, ösztönös reakció, a kövekető pedig a racionálisabb, amikor az agy már feldolgozta, mi történt. Egy "normális embernél" a baleset utáni első reakció a meglepetés és az ijedtség, a második lehet sajnálat, együttérzés, vagy ha esetleg a néninek nem esett baja, és saját maga is jót nevet magán, mosoly vagy nevetés.
A szociopatánál ez éppen fordítva van. Ha valaki az orra előtt rosszul jár vagy szenved, az első, automatikus reakciója az öröm lesz. Egyfajta érzelmi kielégülés, lehet ez egy gyors vigyor, gúnyos mosoly vagy akár kuncogás. Fontos, hogy ez NAGYON rövid ideig, egy másodpercig tart, utána ő is összeszedi magát, és a normális embertársaihoz hasonlóan reagál, ahhoz igazítja az arcát, amiről tudja, hogy azt várják el tőle. De először: örül, kéjesen, más bajának. Így van bekötve, nincs empátiája.
#2 Élvezi, ha megszegi a szabályokat
Jegyezzük meg, hogy ezeknek az embereknek nincs lelkiismeretük, és morális aggályok sem "hátráltatják" őket. Sőt, mivel magukat a törvények fölött állónak tartják, kifejezetten élvezik, ha bármilyen szabályt, előírást, vagy törvényt megszeghetnek. Lehet ez csak annyi, hogy gond nélkül a mozgáskorlátozott parkolóban teszik le a kocsit. Vagy kikerülik a kordont a moziban jegyvásárláskor, és a sor elejére furakodnak. Ez természetesen mással is előfordulhat olykor, ettől még nem lesz valaki szociopata. De ha ez a fajta szabályszegő viselkedés ismétlődik, mintázatot mutat, és az illető arcán jól kivehető az efölött érzett öröm, sőt egyfajta gúnyos elégtétel, az már figyelmeztető jel.
#3 Ok nélkül energiát fektet abba, hogy bántson másokat
Sokan ezt hívjék egyszerű gonoszságnak. Ha mondjuk egy étkezdében álltok sorban, és az egyik barátod szándékosan kiveszi az utolsó máglyarakást az üvegpultból, pedig tudod, hogy nem szereti, azután valahogy kiderül, hogy kizrólag azért tette, hogy a mögöttetek lévő barátnak/kollégának, aki imádja a máglyarakást, már ne jusson, az óriási vészjelzés. A szociopata ugyanis semmit nem nyer, sőt veszít egy ilyen akcióval: nem szereti a máglyarakást, nem ehet egy jót. Mégis kiveszi, mert fontosabb neki az, hogy a másiknak ne jusson, hogy bosszantsa, hogy kerszetbe tegyen neki. Az efölött érzett elégedettség egy szociopata igazi "jutalma", bármilyen logikátlanul is hangzik ez egy normális embernek.
A fenti jelek persze sokszor alig észrevehetőek, olykor ártatlannak tűnhetnek, vagy tényleg csak egy villanásnyi időre jelennek meg a szociopata arcán, gesztusaiban. De ha rendszeresen felfedezzük ezeket egy embertársunkon, akkor legyünk nagyon óvatosak vele. Sérült, torz lelkek ők, akiktől mindenképpen tanácsos távol maradni. Ka kiszúrtad, hogy szociopata vonásai vannak, menekülj.
Címkép: Pixabay