ÉLETMÓD

Tavaszi nagytakarítás? 10 zug, amit muszáj kitakarítanod + 4 tipp, hogy végig tudd csinálni

Ritkán vesszük észre, hogy milyen gyorsan bepiszkolódik egy-egy helyiség, különösen a hosszú tél tud elképesztő koszt hagyni maga után. Itt a tavasz, ideje felvennünk a (gumi)kesztyűt, és nekilátni a nagytakarításnak. 10 pontos ellenőrzőlistánkkal és 4 pontos takarítási segédletünkkel ez a legutáltabb házimunka is elviselhetővé válik.

Megosztom
Link másolása

Porszívózni, felmosni, mosogatni napi vagy heti gyakorisággal mindenki szokott, enélkül tényleg megállna az élet. Csakhogy ott vannak azok a titkos részei a lakásnak, melyekről nagyon könnyű elfeledkezni. Egy alapos takarítással azonban beengedheted az otthonodba a tavasz élénk színeit, a szikrázó napsütést és friss illatokat. Oké, eltarthat egy kis ideig, de ahogy haladsz szobáról szobára, egyre jobban fogod érezni magad.

10 terület, amit nem hagyhatsz ki:

1. A szemetes

Mindjárt az elején szögezzük le: ha nem szoktad takarítani a kukát, akkor itt az ideje, hogy elkezdd.

Akár láthatóan koszos, akár kicsit büdöske, akár csak nem mostad ki még soha, a szemetesnek szüksége van egy alapos tisztításra, méghozzá most azonnal.

Ezt követően körülbelül havonta egyszer érdemes kitakarítani. Fontos, hogy a letörölgetés után fertőtlenítsd is, majd hagyd rendesen megszáradni a belsejét, mielőtt tiszta szemetes zacskót teszel bele. A legtöbb ember számára az ablaktisztítás mellett ez a tavaszi nagytakarítás legrettegettebb része, de garantált, hogy utána a lakás tisztábbnak fog tűnni, úgyhogy a kuka és te is csak nyersz vele.

2. A légszűrők

Nem csak a mogyoróbokor allergizálhat tavasszal, a lakás belsejében is sok allergén les rád. Jó módszer ellenük a levegőszűrők és klímák használata, azonban ha a szűrőket nem tisztítod, egy idő után kb. semmit nem érnek. Legalább a tavaszi nagytakarításkor gondoskodnod kellene arról, hogy a szűrők ki legyenek porszívózva, szükség esetén cserélve, így nem tud megtelepedni bennük a penész, és képesek lesznek ellátnia funkciójukat.

3. A szegélylécek

Még ha rendszeresen porszívózol vagy fel is mosod a padlót, valószínűleg kihagyod a szegélyléceket. Érdemes lenne most rögtön odamenned és megnézned alaposabban. Porosak? Így, hogy észrevetted, már csak nem maradhatnak úgy, ugye? Fogj egy rongyot, és kezdj el portalanítani.

4. Az a hely a kanapé és az ágy alatt, amit a porszívó nem ér el

Legyünk őszinték: te sem takarítasz rendszeresen a kanapé, az ágy vagy más nagy, nehéz bútor alatt - vagy legalábbis nem úgy, ahogyan a takarítási szakértők tennék. Itt az ideje, hogy a poros helyeket végre kiporszívózd. A kanapé, a komód és az ágy mozgatása nagy munkának tűnhet, de ha kiszedted alóluk a koszt, a lakás többi része is lassabban fog újra beporosodni. Megéri.

5. A zuhanyfüggönyök

Mikor is mostad ki utoljára a zuhanyfüggönyt? Ha ezen a kérdésen néhány másodpercnél tovább kell gondolkodnod, akkor túl régen. A zuhanyfüggönyöket legalább havonta egyszer ki kell tisztítani. Szerencsére a legtöbb könnyen kezelhető, egyszerűen meg kell nézni a rajta lévő címkét, és követni az utasításokat (általában elég bedobni a mosógépbe). Utána vissza lehet akasztani a helyére.

6. A hűtőszekrény

A hűtőd valószínűleg elég gusztustalan. Oké, ezt a mondatot a legtöbben személyes sértésnek veszik, de nem az!

Nem vagy egyedül, ha nem takarítod rendszeresen a hűtőt. És ha nem takarítod, akkor elég gusztustalan lehet.

Szerencsére könnyű tenni ellene: vegyél ki mindent belőle, töröld át a szószos, savanyúságos üvegeket és mindenfélét. Dobd ki, aminek lejárt a szavatossága és egy ideje a második polc leghátsó részén bujdokol, és mosd le vagy töröld át a teljes belső felületet, majd rendezd át az egészet. Úgy fogod érezni magad, mintha egy vadiúj hűtőt vettél volna.

7. A szőnyegek

A szőnyegek porszívózása rajta van a heti listán, de tavasszal itt az ideje, hogy igazán tisztává varázsold őket. A kisebb, mosógépben mosható darabokat a kezelési útmutató szerint egyszerűen mosd ki. A nagyobb szőnyegek vagy a gépben nem moshatók esetében először kezdd a munkát a porszívózással, majd jöhet a szőnyegtisztító hab, meg a négykézláb töltött délután. Éjjelre hagyd száradni, és reggel már rá is léphetsz, vagy visszateheted rá a bútorokat.

8. Az elektromos készülékek

Ha felrobban a vacsora a mikróban, kitakarítod és időnként sorra kerül a tűzhely meg a sütő is, leginkább akkor, ha kifut a tej, vagy füstölni kezd a sütiből kifolyt lekvár. De nem csak ezek érdemelnek helyet a tavaszi takarítási tennivalók listáján.

Ott van a mosogatógép és a mosógép, amelyekről joggal feltételezhető, hogy makulátlanok, hiszen épp arra használjuk őket, hogy más dolgokat tisztává tegyenek.

De nekik is szükségük van egy kis kényeztetésre, különösen, ha még sosem tisztítottad ki őket, akkor nagyon itt az ideje.

Mosogatógép esetében a szűrőre, a tömítésre és a vízpermetezőre koncentrál. A mosógép azt szereti ha rendesen kiszeded belőle a mosószer maradványokat, és a szűrőjét is kiveszed, néha kisebb vagyonok lapulnak ott fémpénz formájában, így duplán megéri nekiállni.

9. A párnák

Sokan megelégednek azzal, hogy a párnahuzatot rendszeresen kimossák, nem gondolnak arra, hogy magát a párnát is ki kellene, évente nagyjából kétszer. Párnája válogatja, hogy melyiket milyen hőfokon és hogyan, de nem érdemes ellazsálni a tisztításukat. A nappali díszpárnáiról se feledkezz meg!

10. Az árnyékolók lapocskái

Valószínűleg nem kerül sorra minden takarításkor az ablak, főleg a redőnyök, reluxák, de időnként rá kell szánni magad. Néhány hetente vagy havonta muszáj elővenni a portörlőt, és egyenként letörölgetni mindet.

+4 tipp, hogy végig tudd csinálni:

1. Tervezd meg!

Ha egy nap alatt próbálod az egész lakást kitakarítani, az nyomasztó, és iszonyú fárasztó. Érdemes inkább ütemterv alapján dolgozni. Hétfőn a fürdőszobát, kedden a nappalit, vagy ha kisebb lépésekben akarsz haladni, akkor egyik nap a szemetest, másik nap pedig a padlót vedd sorra. Döntsd el, mi lesz a legmegfelelőbb, és írd be a naptárba.

2. Szóljon a zene!

Hacsak nem vagy #CleanTok szuper rajongó, a tavaszi nagytakarítás ritkán szerepel a kedvenc elfoglaltságok listáján. De ez nem jelenti azt, hogy végig szenvedned kell. Hallgass közben zenét, táncolj, és érezd jól magad!

3. Tárd ki az ablakokat!

Ha az időjárás engedi, tárd ki az ajtókat és az ablakokat és engedd be a tavasz illatát. A légmozgás nem csak a tisztítószerek gőzeitől segít megszabadulni, de a felkavart por is könnyebben távozik.

4. Felülről lefelé, oké?

Mindenkivel. megtörtént már, hogy előbb az asztalt takarította le, majd észrevette fölötte a lámpa búrán a port — aztán az asztalt újra le kellett törölni. Ha mindig felülről lefelé haladsz a takarítás során, nem kell kétszer dolgoznod.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ezért nem szabad nyitva tartanod a mosógép ajtaját akkor sem, ha bebüdösödik tőle a dob
A szakértők szerint sürgősen szokj le róla, mert a nyitva hagyott ajtó többet árt, mint használ. Azt is elmagyarázták, miért.

Megosztom
Link másolása

Első ránézésre logikusnak tűnhet nyitva hagyni a mosógép ajtaját – hiszen így kiszellőzik, és nem lesz dohos. Valójában azonban ez a módszer többet árt, mint használ - írja a Startlap az Ireceptar portálra hivatkozva.

A cikk azt írja, problémákat okozhat hosszú távon a nyitva hagyott mosógép-ajtó.

A szakértők szerint egyébként nem garancia a penészképződés megakadályozására az, ha nyitva hagyjuk az ajtót. Viszont árthatunk vele.

Folyamatosan terheli ugyanis a zsanérokat a nyitott ajtó súlya. Emiatt az elöltöltős mosógépek ajtajánál a zsanérok később meglazulhatnak. "Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is"

- írja a lap.

A nyitott hagyott ajtó ráadásul a mosógép mechanikájára is hatással lehet, főleg a modernebb, szenzorokkal ellátott típusoknál. Ha pedig a gép nem pontosan érzékel, a mosást és a szárítást is befolyásolhatja, és előfordulhat, hogy több áramot fogyaszt majd a gép.

Ezért a szakértők a következőt javasolják.

Mosás után hagyd nyitva az ajtót, amíg lehűl és kiszárad a dob, azután csukd be a mosógéped ajtaját. Rendszeresen futtass tisztító programot, időnként pedig ecetes vízzel vagy speciális tisztító folyadékkal mosd át a dobot. Fontos, hogy ne használj tömény ecetet a mosógép tisztításához, mert azzal tönkre teheted.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása