Kiborultál? Ez az egy másodperces trükk azonnal meg fog nyugtatni - állítják a szakemberek
Az életünk eredendően stresszes, legyen szó akár a munkahelyről, akár párkapcsolatról, akár egy repülőútról, vagy a bevásárlás és egyéb macerák intézéséről. Közben persze keressük annak is a módját, hogy csökkenthessük a stressz-szintünket. Speciális kajákkal, testmozgással, relaxációval kísérletezünk.
Van azonban egy másik lehetőség is, és ez állítólag azonnali enyhülést hoz egy-egy stressztől túlfűtött helyzetben. Az idegtudós fiziológiai sóhajnak nevezte el ezt az egy másodperces trükköt, amely azonnal megnyugtat.
Andrew Huberman idegtudós, a Stanford Egyetem kutatója. Az Andrew Huberman TikTok-fiókon nemrég megosztott egy könnyen elérhető technikát arra az esetre, ha gyorsan le kellene nyugtatnod magad.
@andrewhubermanclips Do This To Calm Down Instantly | Neuroscientist Andrew Huberman | #neuroscience #calming #technique ♬ original sound - Neuroscientist Andrew Huberman
A TikTok-videóban Huberman elmondta:
Elmagyarázta, hogy a fiziológiai sóhaj olyasvalami, amit egyébként is, spontán teszünk. „De amikor stresszesnek érezzük magunkat, akkor próbáljuk ki a dupla belégzést, majd a hosszú kilégzést.”
Huberman elmagyarázta, hogy a kétszer egymás utáni légvétel, majd a hosszú kilégzés miért tölt el azonnal nyugalommal.
Azt mondta, hogy ennek leginkább a tüdőnk az oka: „A tüdő nem csak két nagy zsák, hanem milliónyi kis zsák van benne, amelyek valójában akkora felületet képeznek, mint egy teniszpálya. Ezek hajlamosak összeesni, ha stressz ér bennünket.”
Megismételte, hogy mennyire fontos a légzés, hogy feloldjuk a testünkben lévő feszültséget.
Az egyik hozzászóló erre azt kérdezte: „Ezért van az, hogy automatikusan így veszünk levegőt, amikor sírunk? Ezért érzem magam olyan nyugodtnak egy sírás után?”
Egy szülő megjegyezte, hogy ő már a gyerekeibe is beleneveli ezt a stresszoldó technikát, mondván: „Én ezt nyuszilégzésnek hívom a gyerekeimmel.”
Ahogy Huberman ezzel a technikával kapcsolatban hangsúlyozta, a legjobb módja annak, hogy nyugodtak maradjunk, ha nem felejtünk el lélegezni.
Hát, egy próbát mindenképpen megér, végül is minden kéznél van hozzá, nem? Stressz bőven akad, és egyelőre még levegő is.