Itt a hőség: 5+1 kulcsfontosságú tipp a hőguta ellen
A hőség okozta betegségek kockázata ilyen időben nag mértékben megugrik, még az egészséges, „velem ilyen soha nem történhet" embereknél is előfordulhatnak komoly problémák.
kritikus fontosságú most figyelni a test hűtésére.
Mikor mit érdemes tenni?
A hosszan tartó napozás vezet leginkább hőkimerüléshez, míg a hőségben végzett megerőltető tevékenység okozhatja a hőgutát, ami egy fokkal veszélyesebb állapot. Ám ha a hőkimerülést nem kezelik, veszélyesebb tüneteket is produkálhat.
és a testhőmérséklet 10-15 percen belül akár 41 °C-ra is felemelkedhet. A verejtéktermelés leáll, nincs, ami hűtse a testet. Életveszélyes állapotig is sodródhat, aki hőgutát kap.
A tünetek közé tartozik még a szédülés, fejfájás, tudatzavar és álmosság. Súlyosabb tünetek is előfordulhatnak, mint például görcsrohamok, hányás, hasmenés és extrém alacsony vérnyomás. Ha nem kezelik, a hőguta 24 órán belül végzetes lehet.
és egyfajta hőgörcsöt okoz. Alattomos, mert egy fejfájással indít, amire legyintve kapkodhatjuk a fájdalomcsillapítót, ezzel viszont csak a kezeletlenséget érjük el, ami igazán veszélyessé teszi a hőkimerülést. A hőkimerültséget tapasztaló személy felforrósodik, arca vörös és nagyon izzad. A mozgása lelassul, az ember fáradtabb lesz, előfordulhat hányinger és hányás is. Előfordulhat szédülés és ájulás. Árulkodó jel, hogy bár az ember belső hője emelkedik, a bőr mégis hűvös tapintású lesz.
A Live Mint tippmegosztása arra, hogy egyáltalán elkerüljük a rém kellemetlen hőkimerüléses tüneteket:
Viseljünk világos színű kalapot.
Ha lehetséges, kerüljük a szélsőséges hőhatást.
Sok-sok folyadékot igyunk, hogy segítsük a szervezetünket.
Igyunk ilyenkor kevesebb koffeint és alkoholt.
Ha hőkimerülésre gyanakszunk, pihenjünk le.
Ezek a preventív intézkedések hőguta esetén is jól jönnek. Ha beütött a baj, és a hőguta jeleit érzékeljük, ezt kell tenni:
A napfény elől azonnal helyezzük a személyt árnyékba, hűvös helyre.
A lehető leggyorsabban le kell hűteni a testet hideg vízzel, jeges fürdővel vagy vizes lepedővel, akárcsak magas láznál.
Adjunk az illetőnek folyadékot, amit lassan kortyolva, de rövid idő alatt igyon meg.
Távolítsuk el a felesleges ruházatot.
A sok folyadék fogyasztás, a lenge ruházat, az árnyék előnyben részesítése nagyon sokat segíthet egy-egy nap, hogy elkerüljük a bajt.