Így szúrhatod ki gyorsan a randin, hogy alacsony érzelmi intelligenciájú emberrel beszélsz
Érdekes dolgot tudhatunk meg másokról, anélkül, hogy megszólalnának. Nonverbális jelzéseikből kiderül, mennyi az EQ-juk.
Az érzelmi intelligencia ugyanis arra is hatással van, ki hogyan beszél az emberekkel, milyen a testbeszéde.
Honnan tudhatod; hogy a randipartnerednek alacsony az EQ-ja?
Akinek alacsony az EQ-ja, az nem tartja tiszteletben a személyes teret.
Behatolnak mások intim szférájába, zavaróan közel állnak hozzájuk, és akár idegeneket is könnyedén megérintenek beszélgetés közben, ami sokaknak zavaró és kellemetlen lehet.
Az alacsony EQ-jú emberek
"Sok emberre jellemző, hogy másolják - akár tudatosan, akár tudat alatt - annak a mozdulatait, akik szimpatikusak nekik, vagy akiknek szimpatikusak akarnak lenni. Az alacsony EQ-jú személyeknél ez a szokás általában hiányzik, nem tudnak rákapcsolódni másokra, ezért nehézséget okoz számukra a kapcsolatépítés is" - írja a Femina.
Figyelmeztető jel, ha a másik semennyire nem fordul feléd, nemhogy a testével, de még a fejével sem. Árulkodó lehet a teljesen zárt testtartás is: ha valaki veled szemben keresztbe tett karokkal, lábait összezárva ül.
Ugyancsak figyelj arra is, hogy valaki beszélgetés közben állandóan közbevág-e.
Mi is az az érzelmi intelligencia, vagyis EQ?
Az érzelmi intelligencia az a képesség, hogy egyrészt felismered, megérted és kezeled saját érzelmeidet. Másrészt az a képesség, hogy felismerd, megértsd és akár befolyásold mások érzelmeit. Daniel Goleman, az EQ egyik legismertebb kutatója és a fogalom népszerűsítője 5 fő elemre bontotta az érzelmi intelligenciát.
1. Öntudatosság (Self-awareness): Az a képesség, hogy felismerd saját érzelmeidet és megértsd, miként hatnak a gondolataidra és a viselkedésedre.
2. Önszabályozás (Self-regulation): Az a képesség, amivel képes vagy kontrollálni az érzelmeidet és az impulzusaidat. ennek segítségével vagy képesnem a pillanatnyi benyomásaid alapján hirtelen cselekedni, hanem képes vagy a megfontolt cselekvésre.
3. Motiváció (Motivation): Az a belső hajtóerő, ami céljaid elérését segíti. Emiatt vagy a kitartó, emiatt tudsz bizonyos dolgokhoz pozitívan hozzáállni.
4. Empátia (Empathy): Képesség mások érzelmeinek felismerésére és megértésére. Képesség az együttérzésre és arra, hogy érzékenyen reagálj mások érzéseire.
5. Szociális készségek (Social skills): Az a képesség, hogy hatékonyan kommunikálj, kapcsolódj és együttműködj másokkal.
Mi az EQ jelentősége?
Az érzelmi intelligencia nagyon fontos szerepet játszik a mindennapi életben. Elsősorban nyilván a családi, baráti kapcsolatokban és a párkapcsolatban. De fontos a munkahelyi környezetben is.
A magas EQ-val rendelkező emberek azok, akik nem dózerolnak le másokat, akik nem ellenségként tekintenek például a kollégákra, akik gyakran jobban kezelik a stresszt, hatékonyabban kommunikálnak, és képesek pozitív kapcsolatokat építeni és fenntartani a munkahelyükön. (Persze, ha hagyják nekik.)