Hőségriadó: így hűtheted le gyorsan a tested a kánikulában
Hogy segítsünk túlélni ezt az időszakot és megelőzni a hőség okozta betegségeket, a szakértők néhány hűsítő technikáját mi is megosztjuk veletek.
A magas hőmérséklet különösen megterhelő az emberi test számára. Craig Heller, a Stanford Egyetem élettan professzora a Time Magazine-nak elmondta:
A hőség okozta betegségek megelőzése érdekében az a cél, hogy csökkentsük a maghőmérsékletet – mondta. A leggyorsabb és legegyszerűbb módja ennek az, ha a test minél nagyobb részére alkalmazunk hűsítő módszereket.
A szakértők megjegyzik, hogy a testhőmérséklet nem egyenletes, mivel a véráramlás határozza meg, hogyan oszlik el a hő.
Ollie Jay, a Sydney Egyetem hőfiziológia professzora a Time-nak elmondta, hogy a maghőmérséklet csökkentésére az ő ajánlása az, hogy hideg vizet öntsünk a testre vagy jeges törülközőt tegyünk a mellkasra egy percre, mindezt tízpercenként ismételve.
Ha nincs kéznél hideg víz, a végtagok hűtése is jó megoldás. Jay elmagyarázta, hogy minden tárgynak van egy úgynevezett fajhője, azok a végtagok, amelyek nagy felülettel és kisebb tömeggel rendelkeznek, például a kezek és a lábak, alacsonyabb fajhővel bírnak, és hatékonyan hűtik a testet. Minél hidegebb a víz és minél nagyobb felületet merítünk bele, annál gyorsabb a hűtés.
Jay arra is figyelmeztetett, hogy lehet, hogy nem vesszük észre, amikor elérjük a kritikus túlmelegedési pontot.
Példaként említette, hogy egy hideg törülközőt téve a nyakra és az arcra, az agy azt érzékeli, hogy a test hűvösebb, mint valójában. Ez aztán azt az érzést kelti, hogy lehűltünk, miközben a maghőmérséklet továbbra is veszélyesen magas. Jay mindenkit arra figyelmeztetett, hogy figyeljen a túlmelegedés és a hőkimerülés jeleire.
Frederic Klein, az American Red Cross Greater New York Region regionális kommunikációs menedzsere a The Post-nak elmondta, hogy a túlmelegedés tünetei gyakran görcsökkel kezdődnek, amelyek izomfájdalmakat és görcsöket okoznak a lábakban vagy a hasban.
magyarázta. Klein hozzátette, hogy ezek a tünetek általában hidratálással, nyújtással és egy hűvösebb helyre való áttelepüléssel jól kezelhetők.
A hőguta a legsúlyosabb és potenciálisan halálos hőség okozta betegség. Ez akkor következik be, amikor a testhőmérséklet 39,5°C-ra emelkedik. A tünetek közé tartozik a forró vörös bőr, hányás, zavartság, tartós fejfájás és eszméletvesztés.
Klein figyelmeztetett: „Ez életveszélyes – és ilyenkor azonnal hívni kell a mentőket."