Felfedezték a színt, amit ember még soha nem látott
Egy tudóscsoport azt állítja, hogy egy új színt fedeztek fel, amelyet még egyetlen ember sem látott soha - akkor hogyan létezhet?
A BBC cikke szerint a kutatás egy olyan kísérlet következménye, amelyben az amerikai kutatók bizarr módon lézerimpulzusokat lőttek a szemükbe.
A résztvevők azt állítják, hogy a retina bizonyos sejtjeinek stimulálásával
de egyes szakértők szerint az új szín létezése még vita tárgyát képezi.
A Science Advances folyóiratban pénteken megjelent eredményeket a tanulmány társszerzője, Ren Ng professzor, a Kaliforniai Egyetemről figyelemre méltónak minősítette.
Ng professzor, aki egyike volt annak az öt embernek, aki részt vett a kísérletben, azt nyilatkozta, hogy az olo
"Tegyük fel, hogy egész életedben csak rózsaszínt, babarózsaszínt, pasztell rózsaszínt látsz. És aztán egy nap bemész az irodába, és valakin egy intenzív pink rózsaszín inget látsz meg, amilyet még soha nem tapasztaltál, és azt mondják, ez egy új szín, amit pirosnak hívunk" - érzékeltette, milyen telítettségről lehet szó.
A vizsgálatban öt résztvevő – négy férfi és egy nő – vett részt, akik mindegyike normális színlátással rendelkezett. A résztvevők közül hárman – köztük Prof Ng – társszerzői voltak a kutatási cikknek.
A berendezést korábban néhány érintett kutató – a Berkeley Egyetem és a Washingtoni Egyetem tudósaiból álló csapat – tervezte, és frissítették a jelen tanulmányban való használatra.
A retina egy fényérzékeny szövetréteg a szem hátsó részén, amely a vizuális információk fogadásáért és feldolgozásáért felelős. A fényt elektromos jelekké alakítja, amelyek aztán a látóideg segítségével továbbítódnak az agyba - így jön létre a látás.
A retina kúpsejteket tartalmaz, amelyek a színérzékelésért felelős sejtek.
Háromféle kúpos sejt található a szemben - S, L és M -, és mindegyik érzékeny a kék, a vörös és a zöld különböző hullámhosszára.
A tanulmány szerint normál látás esetén minden fénynek, amely egy M kúpos sejtet stimulál, a szomszédos L és/vagy S kúpokat is stimulálnia kell, mert funkciója átfedésben van velük.
amely elvileg olyan színjelet küldene az agynak, ami természetes látásban soha nem fordul elő - így láthattak eddig soha nem érzékelt színt a tudósok.
A kísérlet során megfigyelt szín ellenőrzésére minden résztvevő beállított egy szabályozható színtárcsát, amíg az megegyezett az olo értékkel.
John Barbur professzor, a City St George's, Londoni Egyetem látáskutatója, aki nem vett részt a tanulmányban, azt mondta, hogy bár a kutatás technológiai bravúr a szelektív kúpsejtek stimulálásában,
A tanulmány társszerzője, Ng professzor elismerte, hogy bár az olot technikailag minden bizonnyal nagyon nehéz látni, a csapat tanulmányozza az eredményeket, hogy megvizsgálja, mit jelenthet ez a színvakok számára, akik nehezen tudnak különbséget tenni bizonyos színek között.