Az űrállomáson rekedt űrhajósnő képe megrázta a világot: „Elszörnyedtem, amikor megláttam a fotóját”
A NASA szakemberei minden erőfeszítést megtesznek, hogy segítsenek Sunita Williams űrhajósnak visszaszerezni az elveszített testsúlyát, miután a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) érkezése óta jelentősen veszített a súlyából.
Sunita Williams és Barry Wilmore, az űrhajós társa, minden előírt egészségügyi teszten átmentek az indulás előtt, és
A hazautat egy SpaceX Crew Dragon kapszula biztosítja majd, de ez csak februárban érkezik vissza a Földre.
Egy NASA-forrás szerint a 173 cm magas Williams körülbelül 63,5 kg-mal kezdte a küldetést. Azonban nem tudta tartani az űrhajósok számára szükséges magas kalóriatartalmú étrendet, ami komoly problémát jelentett, írta a NewYorkPost.
Az űrben a megváltozott anyagcsere miatt az űrhajósoknak napi kétszer annyi kalóriát kell bevinniük, mint a Földön, hogy fenntartsák a súlyukat – ez napi 3 500-4 000 kalóriát jelent. „Nagyon sokat fogyott” – mondta egy NASA-munkatárs, aki közvetlenül részt vesz a küldetésben.
Ráadásul az űrhajósoknak napi több mint két órát kell edzeniük, hogy megőrizzék az izomtömegüket és csontsűrűségüket a súlytalanság állapotában, ami további kalóriák elégetésével jár.
Ahhoz, hogy Williams visszahízzon, napi 5 000 kalóriát is meg kellene ennie, mondta a forrás. Összehasonlításképpen: egy földi nőnek általában napi 1 600-2 400 kalóriára van szüksége a testsúly fenntartásához.
A NASA orvosai már egy hónapja dolgoznak azon, hogy segítsenek Williamsnek visszanyerni a súlyát – még mielőtt a fotók globális aggodalmat váltottak volna ki.
A NASA csütörtöki közleményében hangsúlyozta, hogy nincs ok a pánikra, és Williams fogyását nem tartják súlyos problémának.
A vészjósló fotók azonban felidézik a négy NASA-űrhajós szeptemberi visszatérését a Földre egy SpaceX Dragon kapszulán, ők 200 napot töltöttek az űrállomáson. Egyiküket kórházba kellett szállítani, bár az ügyről további részleteket nem közöltek.
Williams állapota most spekulációk tárgyává vált a NASA berkeiben.
„Komolyan foglalkozunk a helyzettel, de nem esünk túlzásokba. Ez egy valós probléma, és mindenki komolyan veszi.”