Alacsony a vérnyomásod? Négyszeres esélyed van a demenciára
Egy úttörő tanulmány szerint az alkoholfogyasztás, az alacsonyabb társadalmi-gazdasági háttér, a magány és a halláskárosodás mind közte van annak a 15 tényezőnek, amelyek jelentősen növelik a korai demencia kockázatát.
Bár korábbi kutatások szerint az életmódváltás csökkentheti az idősebbek demenciájának kockázatát, az új tanulmány szerzői szerint ez az első olyan eredmény, amely arra utal, hogy a korán kialakuló demencia kockázata ugyanilyen módon csökkenthető. A tanulmányban 350 000 65 év alatti személyt vizsgáltak. Az Exeteri és a Maastrichti Egyetem kutatói azt nézték, hogy mi befolyásolhatja az ember hajlamát a korai demenciára, beleértve a genetikát, életmódot és környezeti tényezőket.
15 olyan közös pontot találtak, amely jelentősen növelte a kockázatot, köztük az alacsonyabb iskolai végzettség vagy az alacsonyabb társadalmi-gazdasági státusz, olyan egészségügyi tényezőket, mint a D-vitamin hiány, a halláskárosodás és a depresszió, valamint olyan életmódbeli tényezőket, mint az alkoholizmus és a társadalmi elszigeteltség.
„Tanulmányunk 15 olyan életmóddal és egészséggel kapcsolatos tényezőt azonosított, amely összefüggésbe hozható a fiatalon kialakuló demencia előfordulási gyakoriságával" - mondták a kutatók a Guardian szerint.
„Bár e kockázati tényezők további feltárása szükséges a lehetséges mögöttes mechanizmusok azonosításához, e módosítható tényezők kezelése hatékonynak bizonyulhat a fiatalon kialakuló demencia mérséklésében, és könnyen integrálható a jelenlegi demencia-megelőzési kezdeményezésekbe.”
Sebastian Köhler, a Maastrichti Egyetem neuroepidemiológia professzora és a kutatás egyik vezető szerzője elmondta: „Az idősebb korban demenciában szenvedő emberekkel kapcsolatos kutatásokból már tudtuk, hogy van egy sor kockázati tényező, melyet befolyásolhatunk. A fizikai tényezők mellett a mentális egészség is fontos szerepet játszik, beleértve a krónikus stressz, a magány és a depresszió elkerülését.
- tette hozzá.
Dr. Janice Ranson, az Exeteri Egyetem tudományos főmunkatársa szerint a kutatás új utat nyit a fiatalon kialakuló demencia kockázatának csökkentésére irányuló lehetőségek azonosításában. Dr. Leah Mursaleen, a tanulmányt társfinanszírozó Alzheimer's Research UK klinikai kutatási vezetője elmondta:
„Az elmúlt években egyre nagyobb konszenzus alakult ki arról, hogy a demencia 12 konkrét, módosítható kockázati tényezőhöz, például a dohányzáshoz, az alacsony vérnyomáshoz és a halláskárosodáshoz kapcsolódik. Ma már elfogadott tény, hogy világszerte 10 demenciás esetből akár négy is ezekhez a tényezőkhöz köthető.”