„A szingli férfiak több szexhez jutnak, mint a házasok” – 4 fura kutatási eredmény, ami miatt ma feleannyian nősülnének, mint régen
A lavinát egy 2017-es, amerikai népszámlálás indította el, amikor kiderült, hogy az amerikai felnőttek több, mint 45 százaláka - 110 millió ember - volt szingli. Ebbe természetesen az elváltak és az özvegyek is beletartoztak, de rengetegen voltak olyanok is, akik soha nem házasodtak meg, és a népszámlálás idején sem állt szándékukban.
A szociológusok ezután kezdtek átfogóbb kutatásokat végezni az utóbbi évtizedek házasodási - és sok esetben kifejezetten a férfiakra koncentrálva a nősülési - kedv drámai megcsappanásáról. Azóta a világ 78 országában születtek olyan eredmények, amelyek szerint az elmúlt fél évszázadban egyre kevesebben kívánják kimondani a boldogító igent, és a házasodási átlagéletkor is megnőtt: a férfiaknál 29,5 évre, a nőknél 27,4 évre.
Az okok között rengeteg érthető társadalmi jelenség van, a világ nagy részén más a morál, lazultak a társadalmi elvárások, erősödött az önmegvalósítás utáni vágy, és persze sokaknál bizonytalanná vált a jövőkép és az anyagi helyzet is. Ám a kutatások 4 olyan okot is felszínre hoztak, amelyek kifejezetten érdekesek, sőt, olykor bizarrnak is nevezhetők. Íme:
Fél évszázaddal ezelőtt egy fiatal akkor vált felnőtté, egy "suhanc" férfivé, ha megnősült. Egy nő pedig többnyire akkor, ha törvényes házasságban gyereket szült. Ennek megítélése mára megváltozott. A kutatások szerint az emberek 95%-a a felnőttkort nem a házasságtól számítja, hanem a talulmányai befejezésétől, és a saját munkahely megszerzésétől, a saját kereset megteremtésétől.
Egy 1989 és 2014 között, 26 ezer 18 év feletti felnőtt megkérdezésével végzett kutatás azt a döbbenetes eredményt mutatta ki, hogy ez alatt az idő alatt az átlag felnőtt populáció jóval kevesebb (pontosan kilencszer(!) kevesebb) szexhez jut a felnőtt életében. Az emberek egyszerűen jóval kevesebbet szeretkeznek, mint a kilencvenes évek elején. Ám a megkérdezettek között túlsúlyban voltak a házasok. A szingik jóval nagyobb arányban mondták azt, hogy a szexuális életük gyakori és kielégítő. Régen ez épp fordítva volt.
Pontosabban növeli, de csak ha tartós. Ez viszont az utóbbi évtizedekben egyre ritkább. A kutatások szerint a tizenévesek már rég nem attól teszik függővé az önértékelésüket, hogy van-e párjuk vagy sem. Ugyanakkor az is kiderült, hogy annak, aki párkapcsolatot létesít, de az valamiért nem tart tovább egy évnél, sokkal alacsonyabb lesz az önbecsülése, mint azé, aki bele se vág, azaz szingli marad.
Egy 2017-es, New York-i vizsgálat orvosok bevonásával azt kutatta, a házasságban élő nők egészségesebbek-e az egyedülállóknál. Az eredményekből kiderült: nem. A házas nők között sokkal több volt a túlsúlyos, sokkal többen dohányoztak és ittak rendszeresen alkoholt, mint a szinglik. Vagyis az egészségük és a várható élettartamuk is jóval alatta maradt a egyedülállókénak.
Fotó: Pexels