ÉLETMÓD

9 bölcsesség a nagymamámtól, amit nem biztos, hogy eléggé értékelek, pedig kulcsfontosságúak

Életünk során számtalan nőre mondhatjuk, hogy "hős", ezek közül pedig az egyik legelső, akit megismerünk, az a nagymamánk.
Sassy - sassy.hu
2019. március 11.


Megosztom
Link másolása

Az én mamám például sosem engedte, hogy az évek múlása az útjába álljon - ugyanúgy munkálkodik az életén, szívja magába az új információkat és közben ösztönösen a lehető legjobb élettanácsokkal látja el unokáit. Órákig tudnám hallgatni, ahogy mesél és rengetegszer a legváratlanabb pillanatban ontja magából a bölcsességeket. Néha idő kell hozzá, hogy ezeket meghalljam és igazán értékelni tudjam, de húszas éveim közepére érve már látom, hogy aranyat érnek. Íme néhány:

1. Sose feledkezz meg arról, hogy elég időt szentelj a családodnak

A nagymamám mindig megkérdezi tőlem, hogy mikor fogom legközelebb meglátogatni, mivel tudja, hogy milyen fontos az, hogy elég időt töltsünk a családtagjainkkal. Ő maga is idős kora ellenére időről időre buszra pattan, hogy felkeresse az unokáit. Ez egy hihetetlen és állandó emlékeztető arra, hogy nem számít, mennyire fontos a munkád vagy bármely tevékenység, amibe belemerültél, mindig kell elegendő időt hagynod magadnak arra, hogy meglátogasd a szívedhez legközelebb állókat.

2. "Annyit, amennyi jólesik"

Akárhányszor közösen étkezünk, a nagymamám mindig azt mondja: "egyetek annyit, amennyi jólesik". Tehát nem muszáj magunkba erőltetni az ételt, ha már nem kívánjuk, sem az illendőség sem az egészségessége miatt, ugyanakkor a másik véglet sem szükségszerű. Egy igazi "Ó, mama!"-ebéd során nyugodtan félretehetjük a diétát és a szabályokat és ehetünk kedvünkre. Az már csak a bónusz, hogy többnyire ezek az ízek a kedvenceink és mindig érezzük, hogy a nagyi szívét-lelkét belefőzte a finomságokba.

3. Hívd fel gyakran az anyukádat

A nagymamám sosem felejt el arról kérdezi, hogy rendszeresen beszélek-e anyukámmal. Mint ahogy édesanyám szeretné, hogy gondoskodjak a mamáról, ugyanez nagyira is igaz anyával kapcsolatban. Nekem, aki szinte minden nap örömmel trécsel a telefonon, ez nem egy nagy megerőltetés, de összességében mindenki számára egy kedves emlékeztető lehet arra nézve, hogy milyen fontos összeköttetésben lenni és vigyázni a családodra.

4. A fiatalon megkezdett takarékoskodás nagyon okos ötlet
Sosem volt lehetőségem megismerni a nagypapámat, de olyan, mintha ismerném az alapján, ahogy nagyi mesél róla. Ő volt a pénzköltő, papa pedig a takarékoskodó. Mindig azt mondja nekem, hogy inkább papira hasonlítsak és kezdjek el gyűjtögetni még most.
Minél fiatalabban szánja rá magát az ember, hogy az "éljünk a pillanatban"-életérzés és az ehhez szükséges kiadások mellett némi összeget félre is tegyen, a jövőbeli énje annál hálásabb lesz neki.

5. Egy pohár bor vacsora után a lélek javára válik

A nagymamám szereti az egy pohár bor "rítusát" betartani vacsoraidőben. Mindig kisebb show-t kerít neki és elmondja valamennyi 18 év feletti személynek, hogy ez bizony jót tesz a szívnek - természetesen mértékkel. Emlékeztet rá, hogy egy pohár az, ami tökéletesen kiegészíti az étkezést, semmiképp sem több. Amikor egy nehéz nap után egy pohár roséval vagy bikavérrel lazítok a tányérom felett, mindig eszembe jut a mamám és mosolyogni kezdek.

6. Hogyha ő a nyolcvanas éveiben jár és meg tudja csinálni, akkor te, aki a húszas éveidet taposod, miért ne tudnád?
Sokszor alig bírok kimászni 8.30-kor az ágyamból, a mamám ezzel szemben a nappal kel és hajnali pacsirta módjára mire leülnék reggelizni, ő már az ebéddel szorgoskodik és aztán energiája egészen kora estig repíti a különböző tennivalók között. Szereti is emlékeztetni az unokáit arra, hogyha ő meg tud valamit csinálni 80 évesen, akkor mi fiatal felnőttek legalább meg kell, hogy próbáljuk.

7. Hogyha megtaláltad a lelkitársad, az szuper, de ha esetleg mégsem, hidd csak el, így is tökéletesen boldogulni fogsz

A nagymamám sosem helyezett rám nyomást azzal kapcsolatban, hogy megtaláljam az Igazit, akivel majd letelepedhetek. Sőt, mikor legutoljára találkoztunk, azt mondta, hogy ha rám talál a szerelem, az mennyei, de ő és az anyukám függetlensége a bizonyíték arra, hogy egyedül is tökéletesen meg lehet lenni. A saját utam egyedül is fel tudom fedezni és ha találok hozzá egy partnert, az egy bónusz.

8. Amikor találsz valamit, amit szeretsz, tarts ki mellette
Mostanra a nagymamám tisztában van azzal, hogy mi a kedvenc öltözködési vonala, turkálója, a kedvenc cipője vagy épp arckrémje. A logikája azon alapszik, hogy ha találsz valamit, amit nagyon szeretsz - legyen az anyagi dolog vagy élmény - ragaszkodnod kell hozzá. Neki például a kedvenc blúza is megvan többféle színben, olyannyira imádja.
9. Hogyha nem veszel részt valamiben, nem is panaszkodhatsz miatta
A mamám mindig azt mondja, hogy "ha nem szavazol, nem is panaszkodhatsz, én pedig imádok panaszkodni". Ezzel mindig megnevettet. Úgy gondolom, ezek a bölcs szavak sok egyéb aspektusban is igazak lehetnek. Hogyha nem próbálod eléd aktívan megteremteni a pozitív változást az életedben, nem is dőlhetsz hátra, hogy aztán morgolódni kezdj a fejleményekről.

Forrás: EliteDaily 

A fotók illusztrációk. (Forrás: Pixabay)

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ezért nem szabad nyitva tartanod a mosógép ajtaját akkor sem, ha bebüdösödik tőle a dob
A szakértők szerint sürgősen szokj le róla, mert a nyitva hagyott ajtó többet árt, mint használ. Azt is elmagyarázták, miért.

Megosztom
Link másolása

Első ránézésre logikusnak tűnhet nyitva hagyni a mosógép ajtaját – hiszen így kiszellőzik, és nem lesz dohos. Valójában azonban ez a módszer többet árt, mint használ - írja a Startlap az Ireceptar portálra hivatkozva.

A cikk azt írja, problémákat okozhat hosszú távon a nyitva hagyott mosógép-ajtó.

A szakértők szerint egyébként nem garancia a penészképződés megakadályozására az, ha nyitva hagyjuk az ajtót. Viszont árthatunk vele.

Folyamatosan terheli ugyanis a zsanérokat a nyitott ajtó súlya. Emiatt az elöltöltős mosógépek ajtajánál a zsanérok később meglazulhatnak. "Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is"

- írja a lap.

A nyitott hagyott ajtó ráadásul a mosógép mechanikájára is hatással lehet, főleg a modernebb, szenzorokkal ellátott típusoknál. Ha pedig a gép nem pontosan érzékel, a mosást és a szárítást is befolyásolhatja, és előfordulhat, hogy több áramot fogyaszt majd a gép.

Ezért a szakértők a következőt javasolják.

Mosás után hagyd nyitva az ajtót, amíg lehűl és kiszárad a dob, azután csukd be a mosógéped ajtaját. Rendszeresen futtass tisztító programot, időnként pedig ecetes vízzel vagy speciális tisztító folyadékkal mosd át a dobot. Fontos, hogy ne használj tömény ecetet a mosógép tisztításához, mert azzal tönkre teheted.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása