8 súlyos ok, amiért kétszer is gondold meg, hogy áttérj a vegán életmódra
Gyakran hirdetik a húsfogyasztás egészségesebb alternatívájaként - de egy új könyv azt állítja, hogy az egészségügyi előnyök közül sok megalapozatlan. A The Great Plant-Based Con (A nagy növényi alapú átverés) című könyv szerzője, Jayne Buxton szerint számos oka van annak, hogy a hús és a tejtermékek elhagyása valójában káros az egészségre.
Jayne azt mondja: „Mindannyiunkat meggyőznek arról, hogy jó ötlet lemondani az állati eredetű élelmiszerekről, mint például a hal, a tojás és a tejtermékek. A hírességek is ezt teszik. Mindenhol megjelentek a vegán éttermek.”
Itt van nyolc ok, amiért érdemes kétszer is meggondolni, hogy vegánná válj:
Gyakori hiánybetegségek
„A vitaminhiány az egyik ok, amiért azt tanácsolnám, hogy ne válj vegánná - mondja Jayne. - A B12-vitamin nélkülözhetetlen az idegrendszer és agy működéséhez. A legtöbb ember tudja, hogy növényi eredetű élelmiszerekből ezekhez nem lehet hozzájutni, és a vegánok azt mondják, hogy pótolni kell."
Jayne azonban arra figyelmeztet, hogy
„A B12-vitamin hiányának aránya a vegánok körében még mindig magasabb, mint a mindenevőknél. De nem a B12-vitamin az egyetlen dolog, ami hiányzik. Sok más tápanyagot is nehéz megfelelő formában a növényi élelmiszerekből beszerezni, köztük az A-vitamint, a D3-vitamint, a K2-t és a vasat. A lista nagyon hosszú."
Hajhullás
„A hajhullás az egyik leggyakrabban ok, amiért a vegánok visszatérnek a hús és más állati eredetű élelmiszerek fogyasztásához" - magyarázza Jayne.
Szerinte a hajhullás a B12 vagy a vas hiányával függ össze, és hozzáteszi:
még akkor is, ha csak enyhe hiányunk van."
Csonttörés
Egy 2008-as kutatás szerint a vegánok nagyobb valószínűséggel szenvednek csonttörést.
A kockázat akkor is ugyanekkora volt, ha táplálékkiegészítőket szedtek.
Jayne azt mondja: „A húsban, halban, tojásban és tejtermékekben található aminosavak és tápanyagok nélkül fennáll a csontok és izmok elgyengülésének kockázata.”
Ízületi gyulladás, vesekő
Az oxalátok „anti-tápanyagok”, amelyek a növényi eredetű élelmiszerekben, például a spenótban, a mandulában és az édesburgonyában találhatók.
„Ezt oxalát-túlterhelésnek nevezzük, és gyakori a vegánoknál, akik sok spenótot és mandula turmixot fogyasztanak" - mondja Jayne.
Sok vegán élelmiszer ultrafeldolgozott
A diótejek, a vegán sajtok, a műhúsok és más helyettesítő termékek nem tesznek jobbat az egészségünknek, mivel a legtöbb ultrafeldolgozott.
„Már így is sok feldolgozott élelmiszert fogyasztunk, az ételeink körülbelül 60 százaléka ilyen - mondja Jayne. - De a piacot elárasztó vegán élelmiszerek közül sok még rosszabb.
Ez nem javítja, hanem rontja az étrendünket.”
A hús nem ellenség
„A hús nagyon hasznos, ha mértékkel fogyasztjuk, általában heti három-négy alkalommal - mondja Jayne. - Az agy egészségéhez nélkülözhetetlen tápanyagokat biztosít, és egyes kutatások szerint véd a szívbetegségekkel szemben.
Jayne azt állítja, hogy a húst és a rákot összekapcsoló tanulmányok gyakran rosszul megtervezettek és „rendkívül gyenge adatokon” alapulnak. Azt állítják, hogy a feldolgozott hús „biztosan oka” a rák kialakulásának, a vörös hús pedig valószínűleg.
A növényi étrend depressziót okozhat
Egyre több bizonyíték utal arra, hogy a vegánoknál nagyobb a mentális betegségek kockázata. Egy 2022-es tanulmány
Jayne szerint: „Ez nem meglepő, mivel a vegán étrendben számos, a mentális egészség szempontjából fontos tápanyag - például a DHA, a jód és a B12 - nagyon kevés.
... és a stroke
Egyes tanulmányok szerint a vegetáriánus és vegán étrend védelmet nyújt a stroke ellen, mások viszont éppen az ellenkezőjét állítják. Egy 2019-es Oxford tanulmány szerint a vegánoknál magasabb a stroke bekövetkeztének kockázata, mint a húsevőknél.