Wunderlich József: „Megismertem, hogy milyen küzdeni a szerelemért”
Wunderlich József Junior Prima díjas magyar színész, énekes, zenész. 2015-től a budapesti Vígszínház tagja, A Grund – vígszínházi fiúzenekar nevű formáció alapító tagja. Kétgyerekes apa, felesége Bach Kata színésznő. A színpadon számos arcát megismerhette már a közönség, hamarosan pedig egy egészen különleges előadásban is látható lesz, amelyről első alkalommal lapunknak, a Sassy-nak nyilatkozott.
- Jó érzések vannak bennem, túl vagyok életem egyik legkülönlegesebb színházi évadján. A Krum című előadás főszerepét játszottam. Komoly szakmai kihívást jelentett megtalálni és megformálni Krum egyéniségét. A jelenléte egyszerre nagyon mély, erőteljes és humoros is. Ez a furcsa összetettség tette igazán különlegessé számomra.
Számomra nem okoz gondot az sem, hogy két teljesen különböző figurát játsszak egymás után. Mostanában gyakori, hogy egyszer a Krumot játszom, máskor pedig az Amadeust, ez azt jelenti, hogy egyszer egy lakótelepi utcagyerek bőrébe bújva, erkölcsi válságok közepette kell küzdenem egy élhetőbb életért, máskor pedig II. József császár bőrében nagysúlyú döntéseket hozok. Most mondhatnám, hogy ez nehéz feladat, de valójában nagyon jól kiegészíti egymást ez a két szerep, egészen más, mint egy Boka János vagy egy Jay Gatsby, és felüdít, hogy egy társulaton belül ilyen sokfélét lehet játszani.
- Mindig ilyen pozitív vagy? Akkor is, ha egy előadásban cserélődnek körülötted az emberek? Itt van A Pál utcai fiúk, sokat változott a szereposztás az elmúlt nyolc évben, sokan távoztak és sok új színész érkezett, de te maradtál.
- Ahogy Nádasdy írja egyik versében: A változás szűk száján átcsúszni, az horzsolás. Nehéz elengedni barátokat, kollégákat. Sokszor fájdalmas. Ugyanakkor van, hogy az új kollégák olyan energiákat tudnak behozni egy-egy előadásba, ami felfrissíti az egész csapatot. Egy ilyen helyzet magában hordozza a megújulás lehetőségét, és ezzel élni kell. Nyolc-tíz évig, vagy akár évtizedekig játszani és
A szerepcserék, kettőzések egy idő után törvényszerűek és az új energiák átsegíthetik a csapatot a holtponton.
- Mi történik akkor, amikor kifut egy darab, amit nyolc-tíz évig játszottál? Örülsz, vagy inkább gyászolod?
- Úgy szoktuk hívni, hogy darabtemetés, de én nem szoktam gyászolni. Persze, nem egyszerű elengedni egy olyan előadást, ami tíz évig része volt az életemnek. Én mégsem érzem magam rosszul, ha erre kerül a sor, mert felismerem benne az összegzés lehetőségét. Ilyenkor ahelyett, hogy siratnám a darabot, inkább végiggondolom, hogy mit kaptam tőle, mit tanultam a figurától, mit a kollégáktól, a rendezőtől, és mit tanultam magamról. Persze igazán sosem lehet elengedni a megélt szerepeteket, ezek velem maradnak, tovább élnek bennem tudás és tapasztalat formájában, és talán tovább élnek az új előadásokban vagy a személyes életemben is.
- Jó, hogy említed az új darabokat. Milyen új szerepek várnak rád?
- A következő évadban lesz egy nagyon különleges darab.
Nagy fába vágjuk a fejszénket, hiszen ezt a történetet sokan sokféleképpen feldolgozták, rengeteg adaptáció született, köztük a híres Colin Firth féle film, amiben még sok más sztárszínész látható. Még nem árulhatok el részleteket az előadásról, de azt elmondhatom, hogy én kaptam Mr. Darcy szerepét.
- Említetted a Colin Firth alakítását - ez segít a felkészülésben?
- Nem szoktam újranézni és újraolvasni azokat a műveket, amelyekben színészként játszom. Ennek egyszerű oka van, csak összezavarna.
pedig a film egy másik műfaj, máshol vannak a súlypontok, számomra a színházi szövegkönyv az alap, ebből kell kiindulnom. Bár most, a beszélgetés alatt még nem tudom, hogy milyen lesz a szövegkönyv, de izgatottan várom, hogy megkapjuk a szöveget és a kollégákkal együtt elkezdjünk megalkotni egy új Büszkeség és balítélet feldolgozást.
- Nem nézed újra a filmet, nem olvasod újra a könyvet. Ilyen jól ismered ezt a romantikus történetet?
- A húgomnak köszönhetően nagyon jól ismerem. Mi mindig jó kapcsolatban álltunk, kamaszkorunkban pedig még közelebb kerültünk egymáshoz, a húgom pedig szerette a Büszkeség és balítélet történetét, én is megnéztem mindent, amit csak lehetett, sorozatot, filmet és még a regényt is olvastam.
Most, hogy ezekre visszaemlékszem, nem lesz könnyű feladatom Mr. Darcy szerepében.
- Itt egy újabb kihívás, biztosan örülsz.
- Illetve itt van Az imposztor, Spiró György darabja is, amelyet a Pesti Színházban fogunk bemutatni a következő évadban. Ezt az előadást is nagy reményekkel várom, Kern András játssza benne a főszerepet, akit csodálatos színésznek tartok, és már most tudom, hogy nagy élmény lesz testközelből végignézni, hogy hogyan építi fel a szerepét, és biztos vagyok benne, hogy rengeteget fogok tőle tanulni.