Hogyan tárold a téli ruháid márciustól, hogy jövőre is hordhasd őket?
A nem megfelelő tárolás során ugyanis kellemetlen szagúvá válnak a ruhák, rosszabb esetben teljesen tönkre is mehetnek. Elöregedik a gumi, megnyúlik az elasztán, bebüdösödik a gyapjú. Bármi lehet, ha a tudatosság teljes hiányában dobod a komód mélyére a téli ruhákat.
A ruhaipar környezetre gyakorolt hatása így is súlyosabb a kelleténél, az Európai Parlament felmérése szerint csak Európában évente közel 26 kiló textilt vásárolunk, emellett körülbelül 11 kg-ot dobunk ki. Egy év leforgása alatt történik mindez.
Pedig mindez megelőzhető, ráadásul minimális odafigyeléssel. További előnye még a tudatos tárolásnak, hogy ha vigyázol a régire, egy csomó pénzt másra tudsz költeni a megspórolt vásárlásokkal.
Nem hordod? Ki vele!
A PopScience összeállítása szerint érdekes módon az első mérföldkő a szanálás. Válogasd ki a ruhákat, amiket nem hordasz, és add le valamelyik közeli ruhagyűjtőben, vagy tedd fel a Vinted-re.
Így jó helyre kerülnek a ruháid, nálad pedig nem veszik el a helyet, így szellősebben tárolhatók azok a darabok, amelyeket biztosan hordani szeretnél még jópár évig. Tekintsd ezt egyfajta tárolási előkészületnek.
Márciusi nagymosás és alapos szárítás
A szortírozott téli ruháid mosással készítsd fel a tárolásra. A tiszta ruhák segítenek megelőzni a kellemetlen szagok kialakulását és beszivárgását, és kevésbé lesznek csábítóak a kártevők számára.
Pillanatok alatt működő természetes folttisztítóval te is megoldhatod a problémát.
Fontos, hogy jól szárítsd meg a ruhákat, mert egy cseppnyi nedvesség is eredményezhet dohos szagokat, aminek nem fogsz örülni a bekuckózós idény első napján.
Jó szekrény, friss ruhatár!
Az anyag igényeinek megfelelően tárolj. A nyúlós ruháidat hajtsd össze, és úgy tedd el őket, különben kinyúlhatnak. A gyűrődésre hajlamos ruházati cikkeket viszont tedd vállfára. Nem lesz az a gőzölős vasaló, ami a vászonból kisimítja több hónap ráncait.
Kevés a hely? Használj vákuumzáras tárolót!
Jó barátaid lesznek a vákuumzáras tasakok és tárolók, ha pici helyen laksz, vagy épp sok ruhád van. Velük könnyebben tömörítheted a ruháid, ami óriási helyhez juttat a saját szekrényedben. A ruháidat frissen tartják, ráadásul a molyok sem találják meg őket. Ha az anyag miatt a vákuum nem nyerő, még mindig tárolhatod a ruhákat egyszerű ruhavédő zsákban.
Vajon jó-e még a levendula a molyok ellen?
Apropó, molyok. Hogy a levendulás zsákocskák molyriasztó hatással bírnak, arról csak a molyokat felejtették el értesíteni. Ugyan a levendulában található linalool és linalil-acetát vegyületeket kevésbé szeretik a rovarok, ám a XX. század népi tapasztalata alapján a mai lepkeféléket ez az információ nem hatja meg, és bőszen rágcsálják a szövetet levendula mellett is. A tárolás tehát tényleg kulcskérdés.
Szuper tipp cipők szagtalanítására!
Hogy ne lábszagban úszva vedd elő az őszi-téli cipőidet a tavaszi-nyári szezon lecsengésével,
Mindkettő elnyeli még az évtizedes dohányszagot is, a cipők szagtalanítása nem lehet számukra akadály. Ha egy kis illatot is csempésznél a varázslatba, néhány csepp minőségi citromhéj illóolajat is cseppenthetsz rá, vagy akár a cipőbelsőre is.
Száraz, hűvös hely a ruhák esetében is
Ne vidd a nem használt téli ruháid a pincébe, és ne is tedd ki őket időjárási viszontagságoknak, például erős napfénynek. Ha vizessé lesz vagy megfakul a színe a napoztatástól, szintén hordhatatlanná válik majd a legtöbb ruhád.
A konstans hőmérséklet egy jó gardróbban vagy akár egy ágyneműtartóban is működhet attól függően, mi áll a rendelkezésedre.