Ha a szex fáj - mikor kell aggódni, és ki segíthet?
# Fájdalom behatoláskor
Az egyik leggyakoribb ok, hogy nem vagy elég nedves, és a behatolás kidörzsöl. A megfelelő síkosító használata sokat segíthet, vagy ha a pároddal több időt szántok az előjátékra. A lényeg, hogy tényleg fel legyél izgatva. Megeshet, hogy bakteriális vagy gombás fertőzésed van, akkor viszkető, szúró fájdalmat érzel, erre is van hüvelytabletta, krém és gyógyszer. Szülés után sok nő a gátmetszés miatt érzékeny, hiszen a seb még nem gyógyult be teljesen. És ott van még a vaginizmus, vagyis a hüvely körüli izmok akaratlan, görcsös összehúzódása, ami szintén fájdalmassá teheti a behatolást. Ezt a "befeszülést" pszichológus segítségével is oldhatod, de gyógyszer is van rá.
#2 Mély fájdalom
Ez erős, mély behatoláskor jelentkezik, értelemszerűen fent, egészen a méhszáj közelében. Számtalan betegség okozhatja: endometriózis, petefészekciszta, méhszájseb, méhnyakgyulladás, sőt akár egy erős húgyúti fertőzés is. Mindegyikre van megfelelő kezelés, de mindenképp orvosi segítségre van szükséged.
#3 Lelki okok miatt jelentkező fájdalom
Ezt bárhol érezheted, a hüvely bejáratánál, a hasadban, a méhszájadnál. A lényeg, hogy a szex a fejedben összekötődik valami fájdalmas élménnyel, és ez konkrét, fizikai fájdalom formájában jelenik meg. Ezt okozhatja egy szexszel kapcsolatos traumatikus élmény, depresszió, szorongás, stressz, a párkapcsolatoddal kapcsolatos gondok és kétségek, és sajnos egy korábban átélt szexuális zaklatás is. Ilyenkor is orvos kell, ha a nőgyógyász kizárta a konkrét betegségeket, terápiára lesz szükséged, hogy feloldd a benned lévő lelki gátakat.
Nagyon fontos, hogy ha a szex tartósan fáj, minél gyorsabban megoldást kell rá találni. Ha ugyanis az agyunk "bekódolja", hogy a szeretkezés nem élvezet, hanem szenvedés, ez reflexként beépülhet, és akkor már nagyon nehéz megszabadulni tőle.