Konkrétan ez történik a szervezeteddel, miután szénsavas üdítőt ittál: 5 rövidtávú és 4 hosszútávú hatás
Azt is elmondjuk, hogyan ismerheted fel, ha túl sok diétás üdítőt fogyasztasz.
Nincs is annál jobb, mint amikor felpattintasz egy doboz kólát, és belekortyolsz a hűs, pezsgő italba. Sajnos egy átlagos doboz üdítő több mint 10 gramm cukrot tartalmaz, és rendszeres fogyasztása nem tesz jót az egészségednek.
Egy ausztrál tanulmány nemrég összefüggést talált a szénsavas üdítők, valamint a rák, szívproblémák, 2-es típusú cukorbetegség és szorongás között.
További kutatások szerint a cukros italok szív- és májbetegségekkel is kapcsolatba hozhatók.
Logikusnak tűnhet, hogy a cukor helyett mesterséges édesítőszerekkel készült diétás szénsavas italok egészségesebb választásnak számítanak.
Azonban a kutatások szerint a cukormentes italok fogyasztásával sem biztos, hogy elkerülhetők a szénsavas üdítők egészségügyi kockázatai.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tavaly az aszpartámot – amelyet például a diétás kólában használnak – „lehetséges rákkeltőként” jelölte meg. Ez nem azt jelenti, hogy néhány doboz diétás üdítő rákot okoz, de fontos a mértékletesség.
Ez történik a szervezeteddel, ha szénsavas üdítőket iszol:
Rövid távú hatások
1. Fogzománc-erózió
Nemcsak a cukros italok károsítják a fogakat. A szénsavas üdítők savtartalma elvékonyíthatja a fogzománcot, érzékenyebbé és gyengébbé téve a fogakat. A foszforsav és citromsav, amelyek szinte minden szénsavas italban megtalálhatók, hozzájárulnak a fogzománc kopásához.
2. Éhségrohamok
Egyes tanulmányok szerint a mesterséges édesítőszerek fokozhatják az étvágyat, és rövid időn belül éhségérzetet válthatnak ki.
3. Ízlelőbimbók eltompulása
A mesterséges édesítőszerek olyan édes ízt adnak, ami tompíthatja a természetesen édes ételek, például a gyümölcsök és a zöldségek ízét, azokat ízetlenebbnek érzed.
4. Puffadás és hasmenés
A szénsavas üdítők gázosodást okozhatnak, míg a koffein és egyes édesítőszerek, például szorbit és xilit, hasmenést idézhetnek elő érzékeny bélrendszer esetén.
5. Alvászavarok
A nagy mennyiségű koffein alvásproblémákat okozhat, különösen, ha a nap későbbi szakaszában iszod a kólát.
Hosszú távú hatások
1. Szív- és érrendszeri betegségek
Egy hosszú távú, 80 000, 50 és 79 év közötti nő részvételével végzett kutatás kimutatta, hogy a mesterségesen édesített italok gyakori fogyasztása összefüggésbe hozható a stroke, a szívbetegségek és a halálozás fokozott kockázatával.
Azok a nők, akik naponta két vagy több ilyen italt ittak, 23%-kal nagyobb valószínűséggel szenvedtek el stroke-ot, 29%-kal nagyobb eséllyel alakult ki náluk koszorúér-betegség, és 16%-kal nőtt a halálozási kockázatuk.
A kutatás eredményei, amelyeket 2019-ben publikáltak, valóban aggasztónak tűnnek.
2. Növelhetik a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát
Kutatások szerint a diétás üdítőkben található mesterséges édesítőszerek fokozhatják a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
Egy tavaly a Diabetes Journal-ban megjelent tanulmány szerint azoknál,
akik édesítőszereket fogyasztottak, nagyobb eséllyel alakult ki a 2-es típusú cukorbetegség, mint azoknál, akik nem fogyasztottak ilyen anyagokat.
Azok, akik napi 16-18 mg mesterséges édesítőszert fogyasztottak, 69%-kal nagyobb valószínűséggel betegedtek meg, mint azok, akik kevesebbet.
A kutatók így írtak: „Az eredmények megerősítik, hogy ezek az adalékanyagok nem feltétlenül biztonságos alternatívái a cukornak.”
3. Nem biztos, hogy segítenek a fogyásban
Sokan azt feltételezik, hogy a diétás italok választása a cukros italok helyett jót tesz a derékbőségnek.
Azonban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tavaly arra figyelmeztetett, hogy akik fogyni szeretnének, ne igyanak mesterségesen édesített italokat.
Az egészségügyi szervezet 283 tanulmány adatait vizsgálta, és megállapította, hogy rövid távon az olyan édesítőszerek, mint az aszpartám és a sztívia, csekély mértékű súlycsökkenést eredményezhetnek. Ez azonban csak akkor volt igaz, ha az emberek egyidejűleg a kalóriabevitelüket is csökkenteni tudták.
Ehelyett a WHO arra hívta fel a figyelmet, hogy
a mesterséges összetevők hosszú távú fogyasztása „nemkívánatos hatásokkal” járhat, mint például a 2-es típusú cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, valamint a halálozás kockázatának növekedése.
4. Megzavarhatják a bélrendszer egészségét
Liz Cooper, a Bio-Kult technikai tanácsadója a The Sun-nak elmondta, hogy a mesterséges édesítőszerek egészségünkre gyakorolt hatásának kutatása még gyerekcipőben jár.
„Mindazonáltal vannak arra utaló jelek, hogy a mesterséges édesítőszerek képesek megváltoztatni a bélmikrobiom összetételét, egyes tanulmányok szerint például
csökkenthetik az Akkermansia muciniphilia nevű baktérium mennyiségét, amelyet gyakran a jó egészségi állapottal hoznak összefüggésbe”
– mondta.
A bélrendszer szakértője kifejtette, hogy ennek a baktériumnak a hiánya összefüggésben állhat a glükózintoleranciával, mivel egyik szerepe a glükózanyagcsere támogatása, ami fontos a cukorbetegség megelőzésében.
„Az Akkermansia muciniphilia továbbá segíthet fenntartani a bélfal integritását, és egyre több bizonyíték utal arra, hogy
a mesterséges édesítőszerek megzavarhatják a bélmikrobiota egyensúlyát, növelhetik a gyulladást, valamint károsíthatják a bélfalat”
– folytatta Liz.
Ezt az állapotot találóan „áteresztő bélnek” nevezik.
Liz hozzátette: „A bélmikrobiota segít az ételek emésztésében, védi a bélfalat, és támogatja az immunfunkciót, míg a bél integritása kulcsfontosságú az általános egészség szempontjából, mivel egy szűk gátat képez, amely szabályozza, mi szívódhat fel a véráramba, miközben blokkolja a káros anyagok bejutását. Ezért a gyulladás és az áteresztő bél nemcsak a bélrendszerre van hatással.
Számos tanulmány igazolja, hogy a rossz emésztőrendszeri egészség és a gyulladás számos gyakori krónikus betegség kialakulásában szerepet játszhat, nemcsak a bélrendszerben, hanem a test más területein is.”
Bár a szénsavas italok alkalmankénti fogyasztása nem jelent közvetlen veszélyt, rendszeres fogyasztásuk számos egészségügyi problémát okozhat.
Honnan tudhatod, hogy túl sokat iszol?
Ha minden nap színsavas üdítőket iszol, és gyakran sóvárogsz utánuk, az annak a jele, hogy függővé váltál. Most van itt az ideje, hogy csökkentsd a fogyasztásukat, hogy hosszú távon javítsd az egészségedet.
Ahhoz, hogy hatékonyan tudd csökkenteni a napi üdítőfogyasztást, tűzz ki magadnak üdítőmentes napokat. Ezt könnyebb megtenni, ha mindig tartasz magadnál egy üveg vizet a nap folyamán, hogy új, egészségesebb ivási szokásokat alakíts ki. A mértékletesség és az egészséges alternatívák választása kulcsfontosságú.