A fuldokló soha nem kiabál és kalimpál, az néma folyamat - így kerüld el a bajt idén a strandon
A strandszezon a vidám fürdőzés mellett a megszaporodott vízi balesetek időszaka is, ezért bár csábító lehet a fék nélküli mókázás, észnél kell lenni. Szerencsére az önfeledtség és a tudatosság járhat kéz a kézben, nem ellentétei egymásnak, megelőzéssel elejét tudjuk venni a bajnak.
A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ) szerint tavaly augusztus 1-jéig, tehát nagyjából a fürdőző szezon feléig 93 esetben kellett beavatkozniuk, ezelatt összesen 204 személyt mentettek csak a Balatonból.
A korán és nagy robajjal érkező 2024-es nyár sem indult mentés nélkül. A VMSZ tájékoztatása szerint egy vízibicikliző család sodródott a parttól jogszabályilag megengedettnél távolabb négy kisgyermekkel. A felelőtlen felnőttek senkire nem adtak mentőmellényt, a pici, óvodáskorú gyerekekre sem. Rajtuk karúszó volt, ami nyílt vízen, úszásképtelen gyerek esetében semmire nem jó.
„Kollégáink elmagyarázták nekik, hogy ez nagyon veszélyes, amit a szülők szerencsére azonnal megértettek, és ki is bicikliztek a partra” - adta hírül a VMSZ a friss esetet.
Kamaszokat is menteni kellett, akik csak a szerencsének köszönhetik, hogy nem történt baj. Elsodródtak a parttól kajakjaikkal, az egyikbe pedig szivárogni kezdett a víz. Mobiltelefon nem volt náluk, egy közelben manőverező vitorlás figyelmességből kérdezett rá, hogy mi a helyzet. Így tudták riasztani hozzájuk a vízimentőket. Egy gumimatraccal elsodródott nőt is menteni kellett már júniusban a Balatonból.
Sajnos minden évben visszatérő probléma, hogy az emberek túlbecsülik a képességeiket a vízen. Nem elég ugyanis jó úszónak lenni, és ha baj van, sem akkor fogjuk tudni kimenteni a szerettünket, amikor az segítségért kiált integetve.
Ha van kártékony hozadéka a vízimentős hollywoodi filmeknek, akkor az az, hogy sokan még ma is azt hiszik miattuk, hogy egy hajóbaleset vagy egy félresikerült velencei tavi vízibiciklizés után az emberek félreérthetetlen jelzéseket küldenek a külvilág felé fuldoklásukról. De ez nem így van. A fuldoklás mindig néma folyamat.
Ha a bajbajutott még a vízfelszínhez közel van, akkor üveges tekintettel próbálja oldalirányban vagy előrefelé tartani a kezeit, miközben szájjal a víz felszíne felé közelít, a fejét pedig hátra szorítja.
Ha valaki egyszer elmerül, akkor már ez a fiziológiai mechanizmus lép életbe. Sajnos a legjobb úszó is elmerülhet, vagy felléphet nála egészségügyi probléma, ami miatt fuldokolni kezd – az pedig az ő esetében sem néz majd ki másképp. Magyarország vizei nem átlátszóak, és a gyakorlattal rendelkező vízimentők is nehezen találnak meg elmerült embert ilyen viszonyok közt, már csak ezért is jó elkerülni a bajt.
Mi vezethet fuldokláshoz?
Mondjuk vízi sportok közben egyetlen szerencsétlen mozdulat is eredményezheti azt, hogy valaki a vízbe fordul. A vízbe esett ember pillanatok alatt elmerül, és néha vissza tudja tartani a lélegzetét, így elkerülve, hogy azonnal víz kerüljön a légcsövébe. Ám gyakran a sokk hatására a reflexek miatt levegőt vesz a víz alatt, ami könnyen vezet katasztrófához.
A mentőmellény nem strandeszköz, szögezi le a VMSZ. Megfelelő módon kell viselni, és ők maguk mindenkinek ajánlják a viselését, aki nyílt vízre megy.
A vízbe ugrálás jó mókának tűnik, de egy rosszul mért vízmélység csonttöréshez vezethet, ha felhevült testtel hirtelen ugrik valaki hideg vízbe, akár reflexes légzésmegállás is bekövetkezhet, vagy szívritmuszavar, ami a vízbe került embert a fuldoklásig sodorhatja.
Ne menj el valaki mellett azért, mert részeg! Kisgyerekek, ittas emberek vagy mozgásukban korlátozottak sekély vízben is megfulladhatnak, ezt ne feledd - és ezt senki nem érdemli.
Mit tehetsz azért, hogy elkerüld a vízi baleseteket:
Sose becsüld túl magad! Vízi balesetek esetén rengetegszer az a kiindulópont, hogy a fürdőzők nem mérik fel a kockázatokat, és azt hiszik, őket valamilyen oknál fogva nem ragadhatja el a víz.
1. Figyeld az időjárás jelentést megbízható oldalakon!
Figyeld napjában akár többször is az időjárás jelentést - megbízható meteorológiai oldalon, figyeld az UV sugárzásról szóló jelentéseket, a víz hőmérsékletét és a szélerősség változásait is. Ha vihar-előrejelzést kapsz, bármilyen vonzóak is a hűs habok, ne menj a vízbe.
Van egy nagyon izgalmas viharjelző kvíz is, amiből kiderülhet, mennyire ismered az ilyenkor szükséges óvintézkedéseket.
2. Töltsd le a segélykérő appot!
Létezik egy BalatonHelp applikáció, amivel ma a leggyorsabb a segítségkérés, ha bajbajutott embert látunk, vagy minket ért veszély a vízen.
„Amennyiben a BalatonHelppel riasztanak minket, szolgálatvezetőnk látja a segítséget kérő GPS koordinátáit a monitoron és a telefonszámot is, amiről érkezett a segélykérés, így azonnal hívja is a segítségkérőt. Műszaki mentést is a leghasznosabb BalatonHelpen keresztül kérni” - fogalmaz a VMSZ.
3. Legyen nálad mentőmellény!
A már említett mentőmellény legyen olyan alapfelszereltséged, akár egy tubus naptej. A karúszó nem elég! A Balaton körül egyébként idén már nyolc mentőmellény állvány áll, amelyből különböző méretű gyerekmellényeket vehetnek el az emberek, amíg a strandon tartózkodnak. Állványonként 12 darabról van szó.
A Siófoki Nagystrandon, Balatonalmádiban a Wesselényi Strandon, Balatonkenesén a Bezerédj Strandon, Alsóörsön a Községi Strandon, Balatonlellén a Napfény Strandon és a BAHART kikötőjében, Keszthelyen a Városi Strandon, valamint Gyenesdiáson a Diási Játékstrandon érhetők el.
4. Gyereket soha ne engedj egyedül a vízbe!
Fáradtan ne matracozz vagy SUP-ozz akkor sem, ha biztos úszó vagy, mert ha bealszol és úgy fordulsz a vízbe, könnyen kész a tragédia.
Mit tegyünk, ha fuldoklót látunk?
Azonnal riasszuk a Vízimentőket akár a 112-es segélyhívón is. A fuldokló kimentését tapasztalt szakértőre kell bízni, mert
Ha nem megfelelően alkalmazzák rajta a speciális mentési fogásokat, akkor a mentő is bajba kerül. Ha valaki sziklaszilárdan biztos a mentési tapasztalatában, és a fuldokló után megy, óvatosan közelítse meg őt emiatt.
Ha a bajbajutott már szárazföldön van, szükség esetén alkalmazzuk az újraélesztést. Akár eszméleténél van, akár nem, ki kell hívni hozzá a mentőket, mert a fuldoklás vagy más egészségügyi panasz is járhat később jelentkező tünetekkel.
Ha nem ismered a vízi baleset utáni elsősegély nyújtás szabályai, vagy hirtelen leblokkolsz, akkor is akadhat segítség: a Balaton körül 85 helyen van mentőöv tábla. Ezeken lépésről lépésre leírják, mikor mit kell tenned.
A legjobb mégis az lenne, ha kellő körültekintéssel baleset nélkül élveznéd ezt az idei forró, de nagyon szép nyarat.