Napok óta halott volt az első áldozat a hantavírusos hajón, az utasok mégis elmentek egy kis sziget iskolájába és a kocsmázni
A világ legelszigeteltebb lakott szigetén, a mindössze kétszáz fős Tristan da Cunhán vizsgálnak egy újabb gyanús hantavírusos esetet, miután a fertőzéssel sújtott MV Hondius expedíciós hajó utasai és személyzete a helyi iskolában is látogatást tett. A hajón ekkor már napok óta halott volt az első áldozat.
A hantavírus-járvány egy madármegfigyelő út során tört ki az MV Hondius fedélzetén. A hajó ennek ellenére április 14-én megállt Tristan da Cunha partjainál, ahol
A látogatók és a helyiek a sziget egyéb pontjain, köztük a kocsmában is keveredtek - írta a The Sun. A helyi beszámoló szerint a hangulat a tetőfokára hágott a településen. „Nagy volt a nyüzsgés a faluban, a vendégek vezetett túrákon vettek részt, saját tempójukban fedezték fel a környéket, meglátogatták a múzeumot és élvezték a nyitva tartó helyek vendégszeretetét.”
A történtek után az Egyesült Királyság Egészségbiztonsági Ügynöksége megerősítette, hogy egy brit állampolgárnál merült fel a hantavírus gyanúja a szigeten. Az érintett a szigeten élt. A hajón történt fertőzések komoly aggodalomra adnak okot a sziget számára.
A hatóságok közben nagy erőkkel kutatják azokat az utasokat, akik idő előtt elhagyták a hajót. Április 24-én 7 brit állampolgár szállt partra St. Ilona szigetén. Az ügynökség szóvivője szerint közülük négyen még mindig a szigeten tartózkodnak.
– mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy két brit már hazatért és önkéntes izolációban van, egy hetedik embert pedig még keresnek. A tristani gyanús eset nem tartozik ebbe a csoportba.
Az MV Hondius jelenleg a Kanári-szigetek felé tart, és vasárnap érkezik a tenerifei Granadillába. A helyi kikötői dolgozók tiltakozása miatt a hajó nem köt ki, hanem lehorgonyoz a part közelében, az utasokat pedig kis hajókkal evakuálják.
Az Egészségügyi Világszervezet és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ szerint a hantavírus széles körű terjedésének kockázata Európában alacsony. A szakértők az Andes-vírus törzsét sejtik a járvány mögött, amely ritka esetekben, szoros kontaktus révén képes emberről emberre is terjedni, ez indokolja a hatóságok fokozott óvatosságát.