Már az enyhe Covid is csökkenti az IQ-dat - tudományos bizonyíték van rá
Egyre több tudományos bizonyíték utal arra, hogy a SARS-CoV-2 vírussal - a COVID-ot okozó vírussal - való fertőzöttség durván befolyásolja az agy egészségét.
Ziyad Al-Aly orvos és klinikai epidemiológus a The Conversation számára írt egy esszét - amelyet később a Scientific American újra közölt -, amelyben részletesen bemutatja azokat a tanulmányokat, amelyek rávilágítanak arra, hogy a COVID kitörölhetetlen nyomot hagy az agyban és annak működésében.
A professzor, aki a Missouri állambeli Saint Louis Egészségügyi Rendszer Klinikai Epidemiológiai Központjának igazgatója, azt írta, hogy a betegségről szóló korai jelentések óta tanulmányozza a hosszú COVID-ot.
Esszéjében kifejtette, hogy a COVID-ban szenvedő embereknél megnövekedtek a gondolkodásbeli hiányosságok, köztük a memóriaproblémák.
A professzor bemutatta a COVID-fertőzés előtt és után végzett képalkotó vizsgálatokat is, amelyek a fertőzés után az agytérfogat zsugorodását és megváltozott agyszerkezetet mutattak ki. Más kutatások azt igazolták, hogy azoknál az embereknél,
Ezen túlmenően a tanulmány készítője kiemelte, hogy a COVID megnöveli az újonnan kialakuló demencia kialakulásának kockázatát a 60 évnél idősebbeknél.
Megjegyezte azt is, hogy a COVID-ban elhunyt emberek agya pusztító károsodást szenvedett.
Február 29-én a New England Journal of Medicine-ben egy tanulmányt tettek közzé, amely 113 000 olyan ember kognitív képességeit - többek között a térbeli észlelést, a memóriát és a tervezést - értékelte, akik korábban átestek a COVID-on. A kutatók azt találták, hogy azok, akiket megfertőzött a vírus, jelentős hiányosságokat mutattak a memóriában és a feladatok elvégzésében.
Ugyanez a tanulmány megállapította, hogy azok kognitív hanyatlása, akik enyhe COVID-19-en estek át, egyenértékű egy három IQ-pontos csökkenéssel.
A problémát azoknál az embereknél észlelték legerősebben, akik a pandémia korai szakaszában fertőződtek meg, és akkor, amikor a delta és az omikron variánsok domináltak.