Lencsevégre kaphatták Banksyt - itt egy felvétel a titokzatos művészről
A polgárpukkasztó, politikai-közéleti állásfoglalásként is felfogható utcai alkotásairól elhíresült graffiti művész Banksy egyfajta félinkognitóban él - eddig nem mondta el a nagy nyilvánosságnak, ki is ő, ezért csak találgatások övezik kilétét.
Különös figura, elismert és közkedvelt művész, bár több házfalra készített graffitijét lefestették, megrongálták, vagy épp eltávolították.
Egyébként ezt a festményt, amely egy fa mögötti falra festett lombkorona, is megrongálták már fehér festékcsíkokkal. De honnan tudhatják, hogy ő volt?
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Daily Mail szerint egy 2008-as Mail On Sunday nyomozás a művész körüli szálakat egészen egy bristoli Robin Gunningham nevű férfiig vezette vissza. Egy másik, 2004-es jamaicai fotón festékszórók mellett guggoló férfi szerepelt, vélhetőleg Banksy.
A képet a művészről itt lehet megnézni, a Daily Mail felvételén jól látszik a korábban Banksynak vélt férfi és a frissen lencsevégre kapott úr közti hasonlóság.
Banksynak megszámlálhatatlan híres művei közül az egyik legbotrányosabb a Girl With The Balloon kép volt. Egy aukción ez volt a legdrágábban értékesített Banksy műalkotás, 18,5 millió fontért (kb. 8,5 milliárd Ft-ért) kelt el. A leütés pillanatában azonban egy keretbe épített szerkezet pittyent egyet, a festmény pedig egyszerűen ledarálta magát egy iratmegsemmisítővel mindenki legnagyobb megdöbbenésére.
A helyszínen sikerült a felénél leállítani a folyamatot, majd a képet így állították ki. Ekkor már “Love Is In The Bin” (Szerelem a kukában) nevet viselte az alkotás.
Nemrégiben előkerült egy hangfelvétel is, amelyen Banksy hallható, és nem hajlandó bocsánatot kérni egy graffitijéért. A hanganyag egy 2003-as BBC interjú, amelyet a Turf War kiállításának megnyitója alkalmából Kelet-Londonban készítettek vele.
Az interjúban hallható, hogy Banksy megvédi a titkosan és éj leple alatt végzett munkáját. A meghökkentő ábrázolásaiért sem kért bocsánatot, például a II. Erzsébet királynő csimpánzként ábrázolt portréjáért vagy a mohikánnal füvező Winston Churchillért. Banksy azt mondta, hogy munkája „a vandalizmus ünnepe”.