Kriz Orsi: „A dog dancing sokat segíthet a gazdi és a kutya közötti kapcsolat javításában”
Kriz Orsi kilencszeres magyar Dog Dancing Freestyle bajnok, a magyarországi dog dancing mozgalom legismertebb alakja, aki nem csak versenyzőként, hanem oktatóként is kiemelkedő szerepet tölt be.
- Hogyan lehet megtanítani egy kutyát táncolni?
- A felkészülés az alapok tanításával kezdődik, akárcsak bármilyen táncoktatásnál. Fontos, hogy a kutya képes legyen hosszabb ideig fókuszálni, figyelni ránk és a feladatra. Ez egy hosszadalmas folyamat, mert nem csak az engedelmességet és a dog dancing alapokat kell megtanítani, hanem azt is, hogy a kutya bármilyen körülmények között tudjon dolgozni anélkül, hogy valami elvonná a figyelmét.
- Emlékszel, hogy miért kezdtél kutyás táncoktatásra járni?
- Több, mint húsz éve történt, akkor egy óriás uszkárom volt, és jó ötletnek tűnt kipróbálni vele ezt a sportot. Bár az uszkár hamar elment, én folytattam a gyakorlást, és már tudatosan
innentől kezdve teljesen beszippantott ez a világ. Majd 2017-ben behoztam Magyarországra a dog dancing képzést.
Azóta folyamatosan egyre több iskola létesül, és én is évente két oktatói képzést indítok. Egyre növekszik a dog dancing tábora és egyre többen indulnak a versenyeken is.
- Nagyon látványos, ahogy együtt táncoltok. Nehéz sportnak tartod ezt?
- A dog dancing egy kutyás sport, amely az engedelmességre épül. Igaz, sok kutyasportnak alapja az engedelmesség, nálunk azonban különösen fontos. A versenyeken, ahol a bírók előtt táncolunk zenére, a kutyának pontosan és gyorsan kell reagálnia vezényszavakra és testjelekre.
Többek között ezért olyan látványos, és persze azért is, mert egy kutyával táncolunk. Ez a sport nem csupán trükkök bemutatásáról szól, ez egy komoly koncentrációt igénylő mozgásforma, amelyben kutya és ember együtt táncol.
- Hogyan képzeljünk el egy kutyás táncversenyt?
- A versenyeknek megvan a maga felépítése, akár egy jól megtervezett menetrend. Legalább két bíró van, akik két kategória alapján pontoznak: a művészi és a technikai szint alapján. Nézik a kutya és a felvezető kisugárzását, motiváltságát, a koreográfia felépítését és az előadás minőségét. Leginkább a jégtánchoz tudnám hasonlítani, habár nehéz egy humán sporttal összevetni egy kutyasportot.
- Minden kutyafajta alkalmas erre a sportra? Például egy nagytestű kutyával is lehet dog dancingre menni?
- Minden kutyafajta alkalmas erre a sportra.
De hozzá kell tennem, hogy nagyon fontos a megfelelő kutya kiválasztása, aki aktívabb és jobban figyel a gazdira. A nagy versenyeken gyakran látni border colliekat, hiszen gyorsak és remekül képesek együttműködni az emberekkel, de egy border collie még nem jelent garanciát, minden kutyafajtának megvan a maga nehézsége, amivel dolgozni kell.
- Egy neveletlen kutyát képes megváltoztatni a dog dancing?
- A dog dancing sokat segíthet a gazdi és a kutya közötti kapcsolat javításában. Nekem több olyan tanítványom van, akik nem akarnak versenyezni, és azért járnak edzésre, mert a dog dancing feladatok és a fókusztréning segítik őket abban, hogy jobb legyen a kapcsolatuk a kutyájukkal. Ez elsősorban az engedelmes tréningnek köszönhető, amely része a gyakorlásnak.
- Felmerül a kérdés, hogy a sok edzés jót tesz a kutyának? Nem árt az ebnek, amikor a verseny előtt stresszel a sok új inger miatt?
- A felelős állattartás, mint szempont kulcsfontosságú a dog dancingben. Elengedhetetlen, hogy a kutya és a gazdi között megfelelő kapcsolat legyen, és hogy a kutya élvezze a feladatokat, ez pedig csak akkor lehetséges, ha a gazdi felelős állattartóként gondoskodik az ebről. A tanulási folyamat a pozitív megerősítésekre épül, a kutyára nem lehet és nem érdemes ráerőltetni egy olyan feladatot, amit nem szeret.
- Magad is mondtad, hogy egyre népszerűbb ez a sport. Elképzelhető, hogy a dogdancing olyan sikeres sportág lesz Magyarországon, mint például a vívás vagy az úszás?
- Hallottam, hogy egyesek szeretnék, ha a dog dancing olimpiai sportág lenne. Hogy ehhez mennyi idő kell, nem tudom, de ami a magyar versenyzőket illeti, nagyon tehetségesek. Az idei Dog Dancing Világbajnokságon kifejezetten jól szerepeltek, a magyar csapat harmadik helyen végzett, és egyéni kategóriákban is sikerült jó eredményeket elérni. Egyre erősebb a hazai mezőny, és reméljük, hogy a jövőben is ilyen sikeresek leszünk. Ami engem illet, idén nem tudtam indulni, mivel új kutyám van, és még nem tartunk ott, hogy világbajnokságra menjünk, de a jövőben ott leszek valamennyi versenyen.