Itt a lista: ezek a legbiztonságosabb országok, ha mégis kitörne a III. világháború
Úgy tűnik, a világ közelebb van egy globális konfliktushoz, mint évtizedek óta bármikor, mivel az ukrán háború és a közel-keleti feszültségek növekedése egyre nagyobb aggodalmat kelt a szakértők körében.
Ukrajnában a háború továbbra is dúl, Vlagyimir Putyin és a Kreml szövetségesei többször is atomfegyverek bevetésével fenyegetőznek a konfliktusba való nyugati beavatkozás esetén.
Eközben a Közel-Keleten a Hezbollah és Izrael is közelebb látszik kerülni a háborúhoz, miután a libanoni terrorcsoport személyi állománya ellen támadás történt. Mindez a Hamász tavaly október 7-i kegyetlen támadását követően zajlik.
Az Express megnézte,
Ábécé sorrendben mutatjuk:
Antarktisz
Az első helyszín az Antarktisz. Híres a szélsőséges időjárásáról és az alig vendégszerető jeges körülményekről. Bár messze van attól a helytől, ahol bármilyen konfliktus kitörhet, a kemény körülmények miatt nem ideális hely menedéket találni ott.
Argentína
Szakértők szerint egy atombomba bevetése esetén Argentína lehet az egyik legbiztonságosabb hely a Földön. Ez nem csak azért van így, mert Argentína egyes részei messze vannak azoktól a helyektől, ahol valószínűleg atombombát vetnének be, hanem azért is, mert az ország olyan képes lehet elég búzát termeszteni.
Bhután
Bhután semlegesnek nyilvánította magát, miután 1971-ben csatlakozott az Egyesült Nemzetek Szervezetéhez. Az ország tengerparttal nem rendelkezik, és elég hegyes-völgyes vidéken terül el.
Chile
Chile hasonlóan jól ellátott ellenálló terményekkel, valamint távol fekszik a lappangó konfliktusoktól. Emellett Dél-Amerika egyik legfejlettebb országa.
Fidzsi-szigetek
Kevés olyan elszigetelt és nyugodt ország van a Földön, mint a Fidzsi-szigetek. A legközelebbi országtól, Ausztráliától 4350 kilométerre fekszik. A globális békeindexen is szép előkelő helyen szerepel, fegyveres ereje mindössze 6000 főből áll.
Grönland
A sziget a világ legnagyobb szigete, és Dánia tulajdonában van. Jó távol van mindentől, mindössze 56 000 ember él itt. Emiatt nem valószínű, hogy katonai akció célpontja lenne.
Izland
Izland rendszeresen előkelő helyen szerepel a Globális Béke Indexen. Nemcsak távoli, de gazdag édesvízkészletekkel, tengeri erőforrásokkal és megújuló energiaforrásokkal is rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy egy globális konfliktus esetén az ellátási lánc megszakadása kevésbé érinti.
Indonézia
Indonézia is olyan ország, amely jellemzően semleges marad a konfliktusok esetén. Az ország első elnöke 1948-ban kijelentette, hogy az ország külpolitikája „szabad és aktív” lesz.
Új-Zéland
Új-Zéland a második helyen áll a már említett Globális Béke Indexen. Ritkán avatkozik be más nemzetek konfliktusaiba.
Dél-Afrika
Dél-Afrika modern infrastruktúrával, valamint bőséges élelmiszer- és vízforrásokkal rendelkezik. Az ország kormánya azonban az elmúlt hónapokban nagyobb konfliktusokba keveredett. Azzal vádolták, hogy hivatalos semleges álláspontja ellenére szimpatizál Oroszország ukrajnai inváziójával. Ezen kívül Dél-Afrika népirtás miatt indított eljárást Izrael ellen a Nemzetközi Bíróságon.
Svájc
Svájc híres a semlegesség iránti elkötelezettségéről. Ezt az álláspontját mintegy sokszáz éve fenntartja.
Tuvalu
A Csendes-óceánban található Tuvalu Hawaii és Ausztrália között helyezkedik el. Elszigetelt területén mindössze 11 000 lakos él, így nem valószínű, hogy valaha fegyveres konfliktus célpontja lenne.