Harcsa Veronika: „Amikor megtudtam, hogy babát várok, lemondtam minden külföldi koncertet”
Harcsa Veronika énekesnő sikeres karrierje mellett új területen kezdett tanulni, és beiratkozott a Pécsi Tudományegyetem zeneterápia képzésére, majd a tanulmányaira építkezve kidolgozott egy interaktív koncertprogramot. Az egyedülálló projekt egészen új élményt kínál a közönségnek.
- Két diplomád van, sikeres karriert építettél. Miért ültél vissza az iskolapadba?
- Ilyen alkat vagyok, szeretek tanulni, és az eddigi mintázat azt mutatja, hogy minden kerek születésnapomon elkezdtem egy új iskolát. Húszévesen a Műszaki Egyetemre jártam, harmincévesen a Brüsszeli Királyi Konzervatóriumba jelentkeztem, 2022-ben, negyvenévesen pedig beiratkoztam a Pécsi Tudományegyetem zeneterápia képzésére. Ezt a mintát otthonról hozom magammal, én azt láttam, hogy édesapám ötvenévesen is egyetemre járt, ezzel pedig bebizonyította számomra, hogy sosem késő új dolgokat tanulni, és hogy nemcsak diákkorban lehet egyetemre menni. Miért ne tanulnánk felnőtt fejjel?
- Választhattál volna valamilyen marketingképzést is, ami egy ismert ember számára nélkülözhetetlen, te mégis zeneterápiát kezdtél tanulni.
- Mindig is foglalkoztatott a zene személyiségformáló ereje, régóta érdekel a pszichológia, és mivel mindig is zenével foglalkoztam, adta magát, hogy ezt a képzést válasszam, és nem bántam meg! Sok érdekes dolog mellett arról is tanultunk, milyen gazdag hatása lehet, ha valaki a hallgatáson túl aktívan is kapcsolódik a zenéhez.
Számos interaktív koncert létezik gyerekek számára, ám a felnőtteknek nem igazán van ilyen, ezért azt kérdeztem magamtól, hogyan tudnám beépíteni a terápiás eszközöket a saját koncertjeimbe. Így született meg az a koncertkoncepció, amelyet március 20-án hallhat először a közönség. A különlegessége, hogy egyszerű hangi eszközöket kínálok majd a hallgatóknak, melyekkel zenei előképzettségtől függetlenül, bárki bekapcsolódhat a dalokba. Fontos, hogy semmi sem kötelező, ha valakinek jobban esik, nyugodtan csendben is végig hallgathatja az estet, viszont aki kedvet kap, az velem dobolhat a térdén, tapsolhat, dúdolhat vagy éppen egy nagyot sóhajthat egyes zeneileg meghatározott részeknél. Társam a tehetséges zeneművész, Nora Thiele, aki különböző ütős hangszereken kíséri a koncertet, mint a keretes dob. Az élményt fokozza a helyszín is, hiszen a Zeneakadémián a közönség mindig nagyon fegyelmezetten ül, és még a tételek között sem tapsol, csak a legvégén, ezen a koncerten viszont bárki hangot adhat az érzéseinek a fellépés alatt. Formabontó lesz!
- Miért volt szükség erre az újításra?
- Ez egy kísérlet, egyszerűen érdekel, hogy lehetséges-e bevonni az embereket, és ebből írom a diplomamunkámat is. A képzést azért is kezdtem el, mert nem akarom kiszolgáltatni magam a változó zeneiparnak.
a szokásos, frontális koncertezésen túl. Az első ilyen alkalom a zeneterápiás eszközökkel színezett koncert, amelyet szívből csinálok. Ezt követően pedig a stúdióban folytatom a munkát, jövőre szeretném kiadni az új dalokat, majd indul a turné, ahol a hallgatóknak ismét alkalmuk lesz bekapcsolódni velem a zenei élménybe. Ez viszont csak 2025. őszén lesz, ugyanis júniusra kisbabát várok, és a március 20-i est után már csak kisebb klubkoncertjeim lesznek.
- Ha jól tudom, az interjúkat is szüneteltetni fogod, és ez a beszélgetés már az utolsók között van.
- Szeretnék pihenni a várandósság utolsó felében, majd a szülés után együtt lenni a kisgyermekemmel, ezért hamarosan valóban háttérbe szorítom a munkát.
Bár sokat köszönhetek a nemzetközi turnéknak, ezekről most le kell mondanom egy időre.
A hazai koncertek között pedig a március 20-ai az utolsó kiemelt esemény. Ugyanakkor bizonyos formában ott leszek a fontosabb helyszíneken, ilyen a Művészetek Völgye, ahol tíz éve vezetem a Harcsa Veronika Udvart, és ez idén sem lesz másképp. Mivel a fesztivál alatt még nagyon kicsi lesz a gyermekem, nem tudok személyesen elmenni a helyszínre, de előre gondoskodtam a programokról, koncertekről, izgalmas műsorokról, és ezeken keresztül bizonyos formában mégis ott leszek az emberekkel.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
- A tanulmányaid lezárása és a szülés között nagyon kevés idő lesz. Hogyan tudod összehangolni a teendőket?
- Szeretem Pécs városát, szívesen jövök ide, és remélem, a kisbabám megvárja majd, hogy megvédjem a diplomamunkámat. A posztgraduális képzés miatt két-három hetente egy hétvégét kell a városban töltenem, ilyenkor lent is szoktam aludni, ami valódi töltődést jelent.
- Jól tudod, hogy milyen hatással van a gyermekre magzati korban a zene. Énekelsz a kicsinek?
- Igen, van, hogy dedikáltan csak neki éneklek, ugyanakkor ő szinte egész nap hallja az énekhangom, hiszen ma még aktívan próbálok, gyakorlok, ami azt jelenti, hogy naponta több órát dalolok. Szerencsésnek érzem magam, hogy ilyen sokat énekelhetek a gyermeknek, mivel ez segíti közöttünk a kapcsolódást. Minden kismama számára fontos lehet, hogy énekeljen a gyermekének magzati korban is, mert az éneklés rengeteg érzelmet hordoz, függetlenül a képzettségtől, nem kell tisztának lennie. Minél előbb találkozik a kicsi az érzések gazdagságával, annál jobban tudunk majd kapcsolódni.
Ne gondoljuk azt, hogy ezek a kicsi emberi lények nem hallják a külvilág hangját. Saját példából tudom, hogy már nagyon korán hallanak, ezt szeretném elmesélni.
Vagyis a zene hatása az első perctől az utolsóig kísérheti és gazdagíthatja az életünket, ennél fogva nagy szeretettel invitálok mindenkit március 20-án a Zeneakadémiára!